Noni bir meyvedir; hindistan’ın bazı bölgelerinde, asya’nın güney doğusunda, avustralya ve pasifik bölgesinin adalarında bulunan küçük, yaprak dökmeyen ağaç. Hint Dutu, Morinda Littoralis gibi diğer isimlerle de bilinir. Noni ağacının yaprakları, kabuğu, meyvesi ve kökleri de dahil olmak üzere tüm kısımları uzun zamandır tıbbi amaçlar için kullanılmaktadır. Noni ağacının meyvesi, karakteristik bir kötü koku ve tada sahip peynir benzeri, çakıllı bir yüzeye sahiptir. Noni ağacının çiçekleri beyaz renkli ve boru şeklindedir..

Noni Suyu Yan Etkileri

Noni’den yapılan ilaçlar, çeşitli şekillerde tüketime ve ayrıca harici uygulamaya uygun kabul edilmiştir. Birkaç geleneksel topikal kullanımı görmek için: Noni meyvesinin suyu cilt yumuşatıcı olarak kullanılır ve ayrıca yaşlanmayı önleyici özelliklere sahip olduğuna inanılır. Noni ağacının yaprakları, ağrı ve iltihabı hafifletmek için artritik eklemlerin etrafına sarılır. Noni ağacının kabuğu ve köklerinden yapılan müstahzarlar, çeşitli yaraların ve cilt enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılmaktadır. Noni’nin çeşitli şekillerde iç tüketimi, dengesiz kan basıncı, diyabet, kolik, öksürük ve soğuk algınlığı ve diğer birçok iç enfeksiyon ve iltihaptan muzdarip kişilerde faydalı bulunmuştur. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinmektedir. Noni meyvesinden çıkarılan meyve suyu, diyet lifleri ve karbonhidratlarda yüksektir. Ayrıca yağ oranı düşüktür. Laboratuar fareleri üzerinde yapılan araştırmalar, düzenli olarak Noni suyunun tüketilmesinin belirli kanser türlerinde yardımcı olabileceğinden yanadır. Noni suyunun faydalı etkilerinin, hücreleri onarabilen ve bağışıklık sistemini aktive edebilen birçok maddeden kaynaklandığı varsayılmaktadır..

Noni’nin kullanımı çoğunlukla geleneksel veya alternatif tıpla sınırlandırılmıştır ve Gıda ve İlaç derneğinin herhangi bir onayı veya raporu ile desteklenmemektedir. Günde 500 mg’dan az tüketimin toksik olmadığı bulundu, ancak yine de klinik deneylere dayanan güçlü kanıtlar yok..

Noni Suyunun Yan Etkileri:

Her madalyonun iki yüzü olduğu gibi, Noni suyunun da kendi artıları ve eksileri vardır..

Toksik etkiler arasında karaciğerde hasar bulunur. Bu nedenle potasyum seviyesi yüksek, böbrek hastalığı ve karaciğer hastalığı olan kişilerin çok dikkatli kullanmaları ve ayrıca Noni ilacının türünü ve tüketirken de doktorlarına danışmaları gerekmektedir..

Birçok yan etki belgelenmiştir. En sık karşılaşılan alerjik olmayan reaksiyonlar şunlardır: halsizlik, şişkinlik, ağız kokusu, mide bulantısı, artan adet akışı, gaz ve bazen gevşek hareketler. Bu reaksiyonlar çoğu durumda doz azaltıldıktan sonra, genellikle 3 gün içinde azalır..

Alerjik reaksiyonlar öksürük artışı, nefes almada zorluk ve bazen ciltte kızarıklık şeklinde kendini gösterebilir. Bu tür alerjik reaksiyon, Noni suyu alan kişilerin yüzde onundan daha azında gözlemlenmiştir. Bu gibi durumlarda, size anti alerjik ilaçlar yazacak ve ayrıca herhangi bir şekilde Noni alımını kesebilecek olan doktorunuzu ziyaret etmeniz gerekir..

Hafif yan etkilerde, su tüketimini artırmanın ve Noni suyuna taze sıkılmış limon suyunun eklenmesinin birçok kişiye yardımcı olduğu bulunmuştur. Bu, Noni suyundan kaynaklanan şişkinliği ve hazımsızlığı azaltır..

Ayrıca, Noni suyu tüketimi ile ilişkili iki izole hepatit vakası, bu suyun olası hepatotoksik potansiyeline işaret etmektedir. Ayrıca yüksek potasyum seviyeleri nedeniyle daha önce mevcut olan böbrek rahatsızlıklarını da kötüleştirir. Ayrıca, geleneksel olarak Noni suyu kürtaj yapmak için kullanıldığı için hamilelik ve emzirme döneminde zararlı olduğuna inanılmaktadır, bu nedenle düşüklere neden olabilir..

Diğer yan etkiler, bir kişinin alabileceği eşzamanlı ilaçlarla etkileşime bağlı olarak ortaya çıkar. Örneğin, diüretiklerin ve kan sulandırıcıların etkinliğini azaltabilir..

Umarım, makaleyi bilgilendirici buldunuz.