Porangaba çayı bir tür zayıflama çayıdır. Esas olarak Brezilya’nın Minas Gerais, Acre ve Goias eyaletlerinde yetişmektedir. Cha de Bugre olarak da bilinir. Arjantin ve Paraguay’ın bazı tropikal orman alanlarında da bulunur. Kahve çekirdeğine benzeyen, kavrulmuş ve çay olarak demlenmiş ve kahve yerine kullanılabilen kırmızı bir meyve üreten Cordia salicifolia olarak bilinen küçük bir ağaçtan yetişir. Brezilya eyaletlerine özgü olan ağacın birkaç başka adı da vardır: cha de frade, louro-salgueiro, claraiba, rabugem, cafezinho, grao-do-porco, coquelicot, bois d’ine, de-negro- mina. İsimlerin çeşitliliği, Brezilya kültüründeki uzun tarihi ve popülaritesinin bir kanıtıdır..

Porangaba çayı yapma yöntemi tıpkı diğer çaylar gibidir. Hem sıcak hem de soğuk olarak tüketilebilir. Brezilya’nın her yerinde kafelerde, eczanelerde vb. satılmaktadır ve çay poşetleri, sıvı tentürler ve özler gibi çeşitli şekillerde dünyanın birçok yerine ihraç edilmektedir. Aynı zamanda Brezilya diyet haplarının ana bileşenidir. Yüksek miktarda potasyum, kafein, allantoin ve allantoik asit içerir. Porangaba çayı içmenin sayısız sağlık yararı vardır. Yağ dokularını azaltmaya yardımcı olur ve vücudun solunum fonksiyonunu iyileştirir, bir kişinin nefes kaybı olmadan yorucu egzersizler ve diğerlerini yapmasına yardımcı olur. Selülit önleyici olarak da çalışır ve iştahı bastırmaya yardımcı olur. Araştırmalar, bunun sadece iştah kesici olmadığını, aynı zamanda kalp toniği olarak da hareket ettiğini belirtti. 1997’de birkaç tavşana ve kobay faresine Cordia salicifolia yaprağı ekstresi verildiği ve sonuçların deney için kullanılan hayvanlarda kardiyovasküler aktivitelerin arttığını gösterdiği bir araştırma.

Porangaba Çayının Sağlığa Faydaları

Porangaba Çayının Sağlığa Faydaları:

Kan dolaşımı:

Çayın vücuttaki kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olan özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, yalnızca yağ azaltma yetenekleri nedeniyle değil, aynı zamanda metabolizmayı artırmaya ve enerji seviyelerini yükseltmeye yardımcı olan hafif bir uyarıcı olma özelliği nedeniyle birçok fitness antrenmanı meraklısı arasında oldukça doğal bir şekilde popüler hale geldi. Araştırmalar, porangaba çayının anti-viral özelliklere sahip olduğunu gösteriyor. Araştırmacılar, hücreleri Cordia salicifolia’nın yaprak özü ile ön işleme tabi tuttular. Bu, bileşiklerin, herpes virüsünün hücreye girişini %99’a kadar azalttığını kanıtladı..

Porangaba’nın Kullanım Alanları:

Porangaba çayının kilit faktörü, iştah kesici olmasına rağmen, iştahınızı tamamen öldürmemesi, sadece iştah seviyelerini azaltması ve kişinin daha küçük öğünlerle doymasına neden olmasıdır. Bu, kişiyi gün boyunca daha küçük öğünler yemeye teşvik eder, bu da kilo verme prosedüründe daha az büyük öğün yemekten daha etkilidir..

Tıbbi Kullanım Alanları:

Porangaba çayı veya Cha de bugre’nin diğer kullanımlarından bazıları öksürük, sıvı tutulması, gut tedavisindedir. Yakın gelecekte kanser tedavisinde potansiyel bir çare olacağına inanılıyor. Birçok insan özellikle Brezilya yerlileri onu ciltteki yaraların iyileşmesi için antiseptik olarak kullanır. Birkaç araştırma porangaba’nın iyi etkilerini kanıtlamış olsa da, yukarıda belirtilen kullanımların ve sağlık yararlarının çoğu hala gayri resmidir ve bunları doğrulamaya çalışan araştırmalar halen devam etmektedir..

Uzmanlar, günde üç kez yemeklerden 30 dakika-1 saat önce demlenmesini tavsiye ediyor. Dozaj, yaş, sağlık ve tıbbi koşullara bağlı olarak kişiden kişiye değişebilir. Bitkisel bir ürün olmasına rağmen tüketmeden önce bir doktora veya sağlık uzmanlarına danışmak en iyisidir..

Porangaba çayının en iyi yanı, harika bir vücuda sahip olmanıza ve sağlıklı kalmanıza yardımcı olacak tüm tıbbi özelliklere sahip olmasıdır. porangaba çayının yüksek kolesterol seviyeleriyle savaştığı, şeker seviyenizi koruduğu ve ayrıca kanser ve şeker hastalığına karşı savaşmaya yardımcı olduğu iyi bilinmektedir, bu da Brezilya çayının günlük ilaçlarınız için mükemmel olduğunun çok güçlü bir kanıtıdır. Güçlü ve sağlıklı bir vücudu korumanın çok doğal bir yoludur..

Porangaba çayıyla ilgili tek bir uyarı var ve o da çaya acı bir faktör katacağı için demliği iki üç dakikadan fazla demlemeyin. En iyi sonuçları elde etmek için basit ve kısa tutmanız gerekir. İsterseniz şeker ekleyin, ancak porangaba yaprakları doğal olarak tatlıdır. Porangaba her gün tüketilmesi gereken kesinlikle güzel bir içecektir ve en iyi yanı, Brezilya olmasına rağmen hemen hemen her süpermarkette porangaba yaprakları elde etmenizi sağlamasıdır, bu yüzden bugün sağlıklı kalabilmeniz için biraz porangaba yaprağı alın.

Pek çok insan porongaba çayının tıbbi özelliklerinin farkında değildir ve bu nedenle ürünü tamamen görmezden gelir, ancak fazladan istenmeyen kalorileri eklemek yerine vücudunuzda iyi çalışan lezzetli bir içecek istiyorsanız, o zaman bu çay gitmek için en iyi yoldur. Porangaba, herkes tarafından çok iyi bilinmesini sağlayan şirket etiketleri ile birlikte gelir.

Kullanmanın En İyi Yolu:

Porangaba çayını kullanmanın en iyi yolu sabah kahvaltıdan önce bir fincan ve gece yatmadan önce bir fincan içmektir. Günde bu iki bardak kesinlikle sağlığınızı daha iyiye doğru artıracaktır. Porangaba çayını kullanmanın en iyi yolu, önce bu harika çayın köklerini anlamaktır. Çayın tadıyla kendinizi şımartmıyorsanız ve kendi çayınızı kendiniz yaratmıyorsanız, o zaman ne kaçırdığınızı bilmiyorsunuz, bu yüzden bugün bu çayı alın ve birçok insanın farkında olmadığı bir deneyimin tadını çıkarın..