Yeşil çayın tansiyon üzerinde etkisi olduğunu biliyor muydunuz? Evet, yeşil çay tüketiminin doğal olarak tansiyonu düşürdüğü tespit edilmiştir. Şu anda, kalp krizi inme ve kalp yetmezliği gibi artan kardiyovasküler hastalıkların ana tehlike faktörleri arasında, yüksek tansiyon, kardiyovasküler hastalığın büyümesiyle yakından ve sürekli olarak bağlantılıdır, yaşam tarzı değişikliği ile birlikte ilaçlarla anında tedavi gerektirir..

Tansiyon İçin Yeşil Çay

Yüksek tansiyonu düzenlemenin birçok yolu olmasına rağmen, yeşil çayın sık sık içilmesi, normal egzersizin yanı sıra sağlıklı beslenme ile birleştiğinde tansiyonu düşürerek pozitif bir ilişkiye sahip olduğu görülmüştür. Yüksek tansiyon, kardiyovasküler hastalıklar ve böbrek hastalığı ile birlikte birçok ciddi sağlık sorununa yol açabilen kalıcı bir tıbbi durumdur. Sürekli yüksek tansiyon, vücudun diğer kısımlarına, örneğin kan damarlarına ve gözlere zarar verebilir..

Kan Basıncı Türleri:

Kan basıncı 2 farklı basınç türü olarak hesaplanır: sistolik ve diyastolik kan basıncı.

  •  Sistolik kan basıncı, kalp kanı dışarı pompalarken kan basıncının boyutundan başka bir şey değildir..
  •  Diyastolik kan basıncı, iki kalp atışı arasındaki kuvvettir. Sistolik rakamlar genellikle yukarıda yazılır, aksi takdirde diyastolik rakamlardan daha erken yazılır..

Yeşil Çay Bileşimi:

Yeşil çay5

Birinci sınıf çay – tam anlamıyla yeşil çay – hastalıklardan kaçınmaları ve yaşlanmayı önleyici özellikleri ile bilinen polifenol antioksidanları içerir. Polifenoller, yeşil çayın kuru yaprak yükünün %30’una kadar rapor verebilir. Yeşil çayın kürleme gücü çoğunlukla polifenol maddesine atfedilir. Kateşinler başlıca flavanollerdir ve bunların yanı sıra esas olarak epigallokateşin gallat (EGCG), epikateşin gallat (EKG), epikateşin (EC) ve epigallokateşinden (EGC) oluşur..

Polifenol kümesinin içinde kateşinleri tutan flavonoidler bulunur. En etkili kateşinlerden biri, yeşil çayda bulunan epigallocatechin-3-gallate’dir (EGCG). EGCG bir çok hastalıkta ve hatta bazı durumlarda etkin rol oynar..

Yeşil Çayın Kan Basıncındaki Rolü:

  •  Yeşil çay artı yüksek tansiyonla ilgili mevcut okumalara göre, yeşil çaydaki kateşinlerin anjiyotensin artı nitrik oksit davranışını etkilediği ortaya çıktı. Yeşil çaydaki EGCG, anjiyotensinin başlama süreci tarafından tutulmuş ve bu nedenle kan basıncında bir düşüşe neden olmuştur. EGCG ayrıca nitrik oksitin biyolojik üretimini onaylamaya da maruz kalmıştır..
  •  Ayrıca, birçok popülasyon çalışmasında yeşil çay içmek kan basıncını düşürmekle ilişkilendirilmiştir. Yeşil çayda bulunan ana kimyasallar olan kateşinlerin bir antioksidan olduğu gösterilmiştir. Yeşil çaydaki kateşinlerin antioksidan sonucu, serbest radikallerin neden olduğu kan damarlarındaki zararları azaltabilir ve zamanla normal kan damarı işlevinin korunmasına yardımcı olabilir..
  •  Yeşil çay en sıradan içeceklerden biridir. Yeşil çay ekstraktının antioksidan artı ACE inhibitörü özelliği taşıdığı düşünülmektedir. Yeşil çay polifenolleri ayrıca lipidlerin bağırsaklardan asimilasyonunu azaltır, ayrıca kolesterolün safra asitlerine dönüşmesine yardımcı olur. Epidemiyolojik araştırmalar, yeşil çayın kardiyo koruyucu bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir ve ayrıca kanıt sentezi, yeşil çay kullanımının kan damarı gevşemesi ile bağlantılı olduğunu göstermiştir..
  •  5-6 fincan yeşil çayın düzenli tüketimi sistolik kan basıncı, LDL kolesterol ve toplam kolesterolde azalmaya neden olabilir. Yeşil çay, iyi bilinen hipertansiyonlu hastaların mevcut organizasyonunun yerini alması için önerilmemelidir, aksi takdirde dislipidemi.

Bununla birlikte, yeşil çayın değerli sağlık etkileri sürekli olarak araştırılmaktadır, özellikle yüksek tansiyon geliştirme tehlikesi bulunanlar için, aksi takdirde daha önce bu durumdan muzdarip olanlar için yeşil çayın rutin tüketimini teşvik etmek istenmelidir..