Kahvaltıda bir bardak taze sıkılmış Üzüm suyu ile güne başlamanın daha iyi bir yolu olamaz! Bu doğal içeceğin tatlı ve keskin bir tadı vardır, bu da anında tükürük salgılamanıza neden olabilir. Üzüm suyu lezzetli bir içecek olmasının yanı sıra, beslenme açısından da güçlüdür. Antioksidanlar, vitaminler, mineraller ve diğer birçok temel besin açısından zengindir. Bu nedenle doğal greyfurt, egzersiz sonrası içecek olarak bundan hoşlanan sağlık düşkünlerinin en gözde favorilerinden biridir. Üzüm suyunun sizin için neden bu kadar iyi olduğunu bilmenin en iyi faydalarından bazılarını anlayalım..

Üzüm Suyunun Sağlık, Saç ve Saç İçin Faydaları; Deri

Üzüm Suyu Nedir??

Üzüm suyu, taze üzümlerin bir blender veya meyve sıkacağı içinde sıkılmasıyla yapılan bir içecektir. Yapıldığı üzüm çeşidine göre üzüm suyunun tadı da değişir. Bununla birlikte, keskin aroma profili genellikle korunur. Kalın kabuklu, kara üzümlerden yapılan meyve suyu güçlü, konsantre bir tada sahipken, normal büyüklükteki üzümlerle yapılan meyve suyu tatlı ve hafiftir..

Üzüm Suyu Sağlıklı mı?

Üzüm suyu, Tabiat Ana’nın armağan ettiği en sağlıklı ve besleyici içeceklerden biridir. Bu lezzetli meyve suyunun kalp hastalıklarının önlenmesi, kanser, gelişmiş görme, kusursuz cilt vb. dahil olmak üzere bir araba dolusu sağlık faydası vardır. Bu aynı zamanda herhangi bir katkı maddesi olmadan yapıldığında düşük kalorili meyve sularından biridir ve kilo verme diyet programında olanlar için mükemmeldir..

Üzüm Suyu Besin Değerleri:

1 bardak (yaklaşık 253 gr) doğal üzüm suyunun besin bilgileri şu şekildedir:

 • Toplam Kalori: 152
 • Toplam yağ: 0.3 gram
 • Sodyum: 13 mg
 • Potasyum: 263 mg
 • Toplam karbonhidrat: 37 gram
 • Diyet lifi: 0,5 gram
 • şekerler: 36 gram
 • C vitamini: %105
 • Kalsiyum: %2.1
 • Demir: %3,5

Evde Üzüm Suyu Nasıl Hazırlanır??

Bu tarif, Üzüm suyu malzemeleri ve evde hazırlama yöntemi konusunda size rehberlik edebilir:

Gerekli şeyler:

 • Taze Çekirdeksiz Üzüm – 1 Demet.
 • Soğutulmuş Su veya Buz Küpleri.

İşlem:

 • Üzümleri su altında iyice yıkayın ve salkımdan ayırın..
 • Cildi yumuşatmak için birkaç dakika suda bekletin..
 • Şimdi bunları soğutulmuş su ile birlikte bir karıştırıcıya veya meyve sıkacağına aktarın..
 • Pürüzsüz olana kadar karıştır.
 • Soğutulmuş suyu süzün ve servis yapın.

Sunum Önerisi: Üzümler çok ekşi ise, asitliği azaltmak için bir tutam şeker veya stevia eklenmesi önerilir..

Günde Ne Kadar Üzüm Suyu İçebilirim??

Taze yapılmış üzüm suyu günlük yemeğinizin bir parçası olmalıdır. Bu içeceğin faydalarından en iyi şekilde yararlanmak için tüketimin günde 2-3 bardak ile sınırlandırılması önerilir. Aşırı Üzüm suyu alımı mide rahatsızlıklarına, ülserlere ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilir..

Üzüm Suyu İçmenin Sağlığa Faydaları:

Sağlıklı bir vücut, güzel bir cilt ve sağlıklı saçlar için üzüm suyunun en iyi kullanımlarını anlayalım:

Üzüm Suyunun Sağlığa Faydaları

Üzüm Suyunun Sağlığa Faydaları:

Burada üzüm suyunun en iyi 13 sağlık faydasını listeledik. Onlara bir göz atalım.

1. Kanseri Önler:

Üzüm, kanser sürecini yavaşlatan veya durduran polifenol adı verilen bir antioksidan bakımından zengindir. Özellikle mor üzüm suyu düzenli tüketildiğinde Akciğer, ağız, yutak, yemek borusu, endometriyal, prostat, kolon ve pankreas gibi birçok kanseri önleyebilir..

2. Kontrol Diyabet:

Şeker hastalarının sistemdeki nişasta ve şeker miktarını azalttığı için üzüm suyu içmeleri önerilir. Diyabette dalgalanma eğiliminiz varsa, düzenli olarak üzüm suyu tüketimi ile diyabette büyük bir artış olmasını önleyebilirsiniz. Diyabet için Üzüm Suyu bu nedenle sağlık uzmanları tarafından şiddetle tavsiye edilir.

3. Asitlik Sorunlarını Tedavi Edin:

Üzümlerin kendileri asit altı bir tada sahiptir, ancak meyve suyunun sindirimden sonra alkali bir reaksiyona sahip olduğunu bilmek sizi şaşırtacaktır. Bu, sindirim sistemindeki asit problemlerini tedavi etmeye yardımcı olur ve bu da kendisinden sonra gelen diğer birçok sağlık problemini ortadan kaldırabilir..

4. Soğuk İçin Üzüm Suyu:

Soğuk algınlığınız varsa, bu sadece vücudunuzun fazla çalıştığını gösterir. Yapmanız gereken günlük iş aktivitelerini atlatmanıza yardımcı olacak stres kaynaklı sorunları gidermek ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için daha sık üzüm suyu tüketmeniz gerekir..

5. Kilo Kaybı İçin Üzüm Suyu:

Üzüm suyu, vücudumuzdaki nişastayı ve şekeri emen ve azaltan yağ yakan bir enzime sahiptir. Sağlıklı bir diyete geçmek isteyen kişiler, önemli kısımlarından biri olarak üzüm suyunu içermelidir. Bu sadece diğer tüm haşlanmış diyetler arasında lezzetli olmakla kalmayacak, aynı zamanda istediğiniz hedefe ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Bu, Üzüm Suyunun en iyi avantajlarından biridir..

6. Daha İyi Sindirimi Teşvik Edin:

Üzüm suyunun mide için kullanımlarından bahsetmeye değer. Üzüm suyu, mide suyunun akışını artırdığı için daha iyi sindirimi teşvik etmenize yardımcı olur. Bağırsaklarınızı iyileştirecek ekstra lif içeriğine sahip oldukları için meyveleri albedosu ve özü ile birlikte tüketin..

7. Ateroskleroz için Faydalı İçecek:

Greyfurtlarda biriken atardamar birikintilerini azaltmaya uygun pektin vardır. Öte yandan C vitamini, atardamarların elastikiyetini korumaya ve güçlendirmeye yardımcı olur; bu nedenle ateroskleroz için faydalı bir içecek olacaktır..

8. Enerji Arttırıcı Olarak Davranır:

Üzüm suları bize ekstra enerji sağlar ve aynı zamanda bir ruh hali güçlendirici olarak çalışır. Enerji seviyesini yükselterek, ileriye dönük çalışmaya ilgi duyacağız ve zor işler yapmakta faydalı olacağız. Üzüm suları, durgunluğu kesmek için gerekli olan demir içeriği ve antioksidanlarla doludur. Anında güçlendirici olarak işlev görebilir, bu nedenle sporcu tarafından oyun seansı sırasında sürekli olarak kaybederken ekstra enerji kazanmak için tüketilir..

9. Kolesterol Seviyesini Koruyun:

Kolesterol azaltma için üzüm suyu, en iyi kullanımlarından biridir. Kolesterol seviyesi, üzüm suyu tüketerek veya hatta diyetinize üzüm ekleyerek korunur. Günde bir bardak üzüm suyu vücudunuzdaki kolesterol oranını normale indirecektir. Bu bir bardak meyve suyu, besin maddeleri ve diğer bileşenler açısından oldukça bol miktarda bulunur. Vücudumuzda bulunan kötü kolesterol, atardamarlarımızın içinde katmanlar oluşturarak kan damarlarındaki kan akışını kısıtlar. Bu nedenle kan dolaşımımızdaki birçok yan etkisi olan kötü kolesterol seviyesini düşürmemiz gerekiyor..

10. Bağışıklık Sistemini Güçlendirin:

Üzüm ve üzüm suları, bağışıklığımızı güçlendirmeye yardımcı olan antioksidanlar ve vitaminlerle doludur. Bağışıklık sistemimiz, vücudumuzun herhangi bir nominal ve ciddi sorunla savaşmasına kesinlikle yardımcı olacak güçlenir. Soğuk algınlığı, grip ve öksürüklerden, herhangi bir bakteriyel veya viral enfeksiyondan bize yardımcı olur. Üzüm suyundaki bu özellikler bizi enfeksiyonlardan ve alerjilerden kurtarır ve böylece mikrobiyal eylemlere karşı savaşmaya yardımcı olur..

11. Kalp Sağlığını Destekler:

Üzüm suyunun kalp sağlığına faydaları inanılmaz. Üzüm suyu, kalp hastalıkları olasılığını azaltarak sağlıklı bir kalbi destekler. Ayrıca normal koşullarda kan basıncını korur ve dolayısıyla kalp krizi riskini destekler. Vücudumuzdaki nitrik oksit üretimi kan damarlarımız için faydalıdır. Kan basıncına dayanmaya yardımcı olan bileşik sayesinde kan damarlarının esnekliği kazanılır..

12. Baş Ağrılarından Kurtulma:

Kasıtlı bir baş ağrısı çekiyorsanız, üzüm suyu baş ağrısını azaltmak için size mükemmel bir çözüm sunar. Kahvaltıda veya öğle yemeğinden sonra bir bardak üzüm suyu, bu baş ağrısı sorununa evde çare olarak size yardımcı olur. Baş ağrısı gerçekten rahatsız edicidir ve işinize konsantre olmanıza izin vermez. Kesinlikle bu sorun için uygun bir çare bulacaksınız.

13. Kemik Gücü Sağlayın:

Üzüm suları kemiklerimizi güçlendirmeye yardımcı olur, böylece desteğimiz için birincil çerçeve olarak çalışan kemik yoğunluğunu arttırır. Kemik sağlığının korunmasında hayati bir rol oynayan demir, kalsiyum ve manganez gibi mineral içeriği bakımından zengindir..

Üzüm Suyunun Cilde Faydaları:

Burada üzüm suyunun cilde faydalarından bahsettik. Onlara bir göz atalım.

14. Yaşlanma Belirtilerini Önler:

Antioksidanlar, cilt için faydalı olan gıda maddelerinin en önemli bileşenleridir. Vücudumuzda bulunan serbest radikalleri yok etmeye yardımcı olur ve ayrıca cildimizi ve vücudumuzu zararlı ürünlerden arındırmaya yardımcı olur. Üzüm ayrıca metabolizmamızı koruyan ve güzelliğimizi artıran vitamin ve mineraller açısından da zengindir. Üzüm suyunun yaşlanma karşıtı özelliği cildimizin gevşemesine neden olan kırışıklıkların azalmasına yardımcı olur. Parlak, genç bir cilt, yüz için en önemli üzüm suyunun faydalarından biridir..

Üzüm Suyunun Saç İçin Faydaları:

Burada saçlar için üzüm suyunun faydalarını listeledik. Onlara bir göz atalım.

15. Saç Büyümesini Destekler:

Saç dökülmesi yaşıyorsanız, saçlarınız dökülüyorsa veya cansızsa, üzüm suyu en iyi yardımcınız olabilir. Düzenli üzüm suyu tüketiminin vücuda sağlıklı saçlar için gerekli olan E Vitamini, Linolenik asit gibi hayati besinleri sağlayabileceği kanıtlanmıştır. Birkaç gün içinde saçınızın parlaklığını ve gücünü geri kazandığını fark edebilirsiniz..

Üzüm Suyunun Yan Etkileri:

Üzüm suyunu tadı ve sağlığa faydaları nedeniyle içmeyi sevseniz de günlük doz limitlerine uymak önemlidir. Aşırı hoşgörü, aşağıdakiler gibi birçok yan etkiye yol açabilir:

 • Hazımsızlık.
 • Mide bulantısı.
 • Kuru ağız.
 • Boğaz ağrısı.
 • Öksürük.
 • Baş ağrısı.
 • Kas Problemleri.
 • Göğüste ağrılı yanma hissi.
 • yeniden akışlar.
 • Ağız ve boğazda kaşıntı gibi alerjik reaksiyonlar.

Üzüm suyu, dünya çapında en popüler meyve bazlı içeceklerden biridir. Kırmızı şarabın tadına benzerliği, şarabın tadını seven, ancak sağlıklı olmayı seçen birçok çaycının favorisi olmasını sağlar. Pürüzsüz dokusu ve ekşi, meyveli kokusu, lezzetten ödün vermeden sağlığın tadını çıkarmak için mükemmeldir. Yıl boyunca mevcut olan farklı üzüm çeşitleriyle, buzdolabınızı bu lezzetli meyvelerle doldurmanın ve meyve suyu sıkma rutininize başlamanın zamanı geldi.!