Yaban mersini yakalayıp ısırdığınızda, yaban mersininin potansiyel faydalarını hiç düşündünüz mü? Evet! Lezzetli yaban mersini besleyici yoğundur ve sağlık, saç ve cilt için olağanüstü faydalara sahiptir..

20. yüzyıla kadar yaban mersini yetiştiriciliği keşfedilmemişti. Bu meyveler, ekimden önce Kuzey Amerika’nın ormanlarında ve ormanlarında mevcuttu..

Yaban mersini, tatlı ve ekşi tadın karışımına sahiptir; bu harika meyveler, soslar, reçeller, jöleler vb. gibi birçok günlük gıda maddesinin yapımında kullanılır. Tüm faydaları ayrıntılı olarak öğrenmek için okumaya devam edin..

Yaban Mersininin Sağlık, Saç ve Saç İçin Faydaları; Deri

Yaban Mersini Tarihi:

Kuzey Amerika’dan gelen yaban mersini, öncelikle vahşi doğada bulunur ve Avrupa ve Asya’nın bazı bölgelerinde yetiştirilir. Popülariteleri, yerli Amerika ile tanıştırıldıktan sonra dünya çapında ulaştı..

Kızılcık yaban mersini ile yakından ilişkilidir ve yaban mersini, yaban mersini, yabanmersini, yabanmersini vb. yaban mersini ailesindeki diğer türlerden bazılarıdır..

yaban mersini nedir?

Aslen Kuzey Amerika kıtasından gelen yaban mersini, küçük mavi-mor renkli meyvelerdir. Bu meyveleri, ister taze meyve şeklinde, ister kahvaltınıza, bazen de reçel ve jöle şeklinde, diyetinize eklemek kolaydır..

Yaban Mersini Çeşitleri:

Yaban mersini genel olarak dört türe ayrılır, bunlar:

1. Yüksek çalı:

Highbush yaban mersini, yaygın olarak ekilen yaban mersini türlerinden bazılarıdır. Kuzey highbush yaban mersini ve Güney highbush yaban mersini, highbush yaban mersininin iki çeşididir..

2. Alçak çalı:

Highbush yaban mersini ile karşılaştırıldığında, lowbush olanlar daha düşüktür ve budamaya ihtiyaç duyar. Lowbush yaban mersini örneklerinden bazıları yakut halı ve silindir şapkadır..

3. Yarı Yüksek Yaban Mersini:

Highbush ve lowbush yaban mersini arasındaki çapraz, yarı yüksek yaban mersini olarak adlandırılır. Çok daha yükseğe taşınırlar ve orta seviye bir boyuta büyürler. Bluegill, kuzey bölgesi, kuzey ülkesi, Polaris, vatansever, yarı yüksek yaban mersini örneklerinden bazılarıdır..

4. Tavşan Gözü Yaban Mersini:

Bu yaban mersini çok yüksek sıcaklıklara dayanabilir ve Amerika’nın güney bölgelerinde yetişmek üzere tasarlanmıştır. Tifblue, premier, Brightwell, doruk, toz mavi tavşan gözü yaban mersini örneklerinden bazılarıdır..

Yabanmersini Sağlığa İyi Gelir mi??

Diğer birçok çilek gibi yaban mersini de vücudunuz için çok faydalı besinlerle doludur. Sağlıklı bir lif, yağ ve protein dozu ile birlikte K, C, B vitaminleri ve demir, potasyum, magnezyum ve fosfor gibi minerallere sahiptir..

Yaban mersini, sunduğu tüm avantajlardan yararlanarak birçok şekilde diyetinize dahil edebilirsiniz..

Yaban Mersini Besin Değerleri:

Bir Fincan Taze Yaban Mersini İçeriği:

 • Kalori- 84.
 • kolesterol- g.
 • Protein – 1.1 gr.
 • Yağ – 0.49.
 • Karbonhidratlar – 21.45.
 • Diyet lifi – 3.6 g.
 • Toplam şekerler – 14.74 g.
 • C Vitamini – %24 RDI.
 • B6 Vitamini – %5 RDI.
 • K Vitamini – %36 RDI.
 • Kalsiyum – 9 miligram.
 • Demir – 0.41 mg.
 • Potasyum – 114 mg.
 • Magnezyum – 9 mg.
 • Fosfor – 18 mg.
 • Sodyum – 1 mg.
 • Çinko – 0.24 mg.
 • Folat – 9 mg.

Yaban Mersini Hakkında Sağlık Gerçekleri:

İşte yaban mersini ile ilgili bazı sağlık gerçeklerinin bir listesi:

 • Yaban mersini günlük dayanıklılığınızı artırmanıza yardımcı olur. Hafızanızı keskin tutarak bazı şeyleri daha iyi hatırlamanızı sağlar..
 • Sindirim sisteminizi kontrol altında tutmaya yardımcı olur, böylece genel sağlığınızı korur.
 • Yaban mersini, cildinizi parlak ve genç tutmada çok etkili olan yaşlanma karşıtı özelliklere sahiptir..
 • Yaban mersini saçınıza parlayan bir etki verir ve saç hacminizi artırır.
 • Araştırmalara göre kemik sağlığını iyileştirerek onları güçlü ve sert hale getiriyor..
 • Yaban mersini, lezzetlerini artıran birçok yemeğe mükemmel bir katkı sağlar..

Yaban Mersininin Cilt ve Saç İçin En İyi Faydaları & Sağlık:

Size saç, cilt ve sağlık için en iyi yaban mersini faydalarından bazılarını sunuyoruz:

Yaban Mersininin Sağlığa Faydaları:

Size yaban mersininin en iyi sağlık faydalarından bazılarını sunuyoruz:

1. Bağırsak sağlığını iyileştirir:

Lif, bağırsak sağlığının korunmasında önemli bir rol oynar. Tek bir fincan yaban mersini neredeyse 4 gram lif içerir ve bu da meyveyi mükemmel bir lif kaynağı yapar. Yaban mersini tüketimi sağlıklı bir mikrobiyomu destekleyecek ve böylece bağırsak sağlığınızı iyi bir yerde tutacaktır. Bu nedenle lafı daha fazla uzatmadan bu lezzetli, çok yönlü meyveleri dengeli bir diyete ekleyin ve bağırsak sağlığınızdaki ve tüm vücudunuzdaki farkı görebilirsiniz (1).

2. Yüksek antioksidanlar:

Yaban mersini, C, E, A vitaminleri gibi antioksidanlara ve antosiyanin, ellagik asit vb. gibi antioksidan bileşiklere sahiptir. Yaban mersini içinde bulunan antioksidanlar vücudunuzu serbest radikallerin etkilerinden koruyarak birçok sağlık sorununu önler..

Tüm yaygın meyve ve sebzelerle karşılaştırıldığında, yaban mersini en yüksek antioksidan seviyelerine sahiptir. Antosiyaninler, bu meyvelerin faydalı etkilerine eklenen bir grup flavonoiddir (2).

Nasıl Tüketilir:

Antioksidanların faydalarından yararlanmak için yaban mersini haftada üç kez tüketin..

3. Karaciğeri korur:

Yaban mersini, zengin bir antioksidan, antosiyanin kaynağı olduğu için karaciğerinizi oksidatif stresten korur ve iltihabı azaltır. Ayrıca karaciğerinizi herhangi bir hasardan koruyan fibroz riskini de azaltabilir. Yaban mersini diyetinize dahil edebilir ve karaciğer sağlığınızı doğal olarak koruyabilirsiniz (3).

Nasıl Tüketilir:

Haftada iki veya üç kez yaban mersini tüketimi karaciğerinizi korumaya yardımcı olur..

4. Diyabet Tedavisi:

Yaban mersini, düşük glisemik indekse sahip olduğu için vücudunuzdaki şeker seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur. Çalışmalara göre yaban mersini, insülin direnci ve diyabet gibi sağlık sorunları olan kişiler için faydalıdır. Düzenli olarak tüketildiğinde, bir fincan yaban mersini flavonoidler içerdiğinden size çok ihtiyaç duyulan bir sağlık artışı sağlar..

Nasıl Tüketilir:

Üç porsiyon yaban mersini ve elma, kuru üzüm ve üzüm gibi diğer meyveleri tüketerek fazla miktarda kan şekeri seviyesini azaltabilirsiniz..

5. Kolesterol Düzeylerini Düşürür:

Yüksek kolesterol seviyeleri, tüm vücudunuzun işleyişine çok zarar verebilir ve bu da kalple ilgili bazı sağlık sorunlarına neden olabilir. Yaban mersini, pterostilben adı verilen bir bileşik içerdiğinden hücrelerin kolesterolü parçalamasına yardımcı olur.4).

Nasıl Tüketilir:

Kolesterol seviyenizi kontrol etmek için haftada iki kez sağlıklı bir yaban mersini suyu alımı yardımcı olabilir..

6. Kanseri Önleyin:

Oksidasyon hasarının kanserle doğrudan bir bağlantısı olduğu gösterilmiştir (5). Oksidasyon süreci, DNA’nıza zarar vererek kötü huylu hücreler oluşturan serbest kökler üretir. Yaban mersini, zengin bir antioksidan kaynağı olduğu için oksidasyonun neden olduğu hasarı engeller..

Dikkat: Oksidasyon sürecin doğal bir parçası olduğundan, antioksidan bakımından zengin gıdaların aşırı tüketimi vücudunuz üzerinde zararlı bir etkiye neden olabilir. Bu nedenle yaban mersini faydalarından yararlanmak için, onları ölçülü olarak tüketin..

7. Kalp Sağlığını İyileştirin:

Yaban mersini, düzenli tüketildiğinde gelişmiş kardiyovasküler sağlığa atfedilen antosiyaninler adı verilen bir bileşiğe sahiptir (6). Antosiyaninler, arterlerinizi tıkayan ve kan kılcal damarlarınızı genişleten kolesterolü parçalayarak kalp felci olasılığını azaltır.7).

Nasıl Tüketilir:

Yetişkin bir kişi için haftada iki veya üç kez yaban mersini tüketimi yeterli olabilir..

8. Beyin Sağlığını İyileştirin:

Vücudumuzdaki oksidasyon sürecinin neden olduğu stres, beyin fonksiyonlarını olumsuz yönde etkileyebilir. Hayvan çalışmalarına göre, yaban mersini, beyninizin zeka için gerekli olan alanlarını etkileyebilecek antioksidanlara sahiptir (8). Yaşlanan nöronlardan yararlanarak hücre sinyalleşmesinde gelişmelere yol açar..

Yetişkinler üzerinde yapılan bazı araştırmalara göre, yaban mersini tüketimi, başlangıçta bilişsel bozukluğu olan beyin fonksiyonlarında iyileşmeler yaşadı (9).

Nasıl Tüketilir:

Doğrudan meyve suyu için veya yaban mersini meyveleri yiyin.

9. Sağlıklı Kemikleri Koruyun:

Yaban mersini, fosfor, kalsiyum, magnezyum, manganez, çinko ve K Vitamini gibi kemik sağlığı için gerekli minerallere sahip besleyici meyvelerdir. Bu mineraller, yeterli miktarda alındığında kemik yapısını ve gücünü oluşturmaya ve korumaya yardımcı olur..

Kemiklerin ve eklemlerin güç ve elastikiyetinin korunması demir ve çinko ile sağlanır (10). Vücudunuz düşük miktarda K vitaminine sahip olduğunda daha yüksek kemik kırılma riski vardır, ancak yeterli miktarda K vitamini tükettiğinizde kalsiyum emilimi artar (11).

Nasıl Tüketilir:

Kemik hasarını önlemek için iki/üç günde bir 7-8 adet katı yaban mersini yemelisiniz..

10. Yabanmersini Kilo Kaybı İçin Kullanımları:

Yaban mersini düşük kalorili ve lif bakımından zengindir, bu da onları kilo vermek isteyenler için ideal bir atıştırmalık seçimi yapar. Yaban mersini içindeki çözünür lif, sindirim sürecini yavaşlatarak uzun süreler boyunca kendinizi tam hissetmenizi sağlar. Bu nedenle sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız şekerli gıdalar yerine yaban mersini diyetinize dahil edin..

11. Kan Basıncı Düzeyinin Korunması:

Yaban mersini, yüksek tansiyonu uzak tutmak için önemli bir faktör olan sodyum içermez. Magnezyum, potasyum ve kalsiyum minerallerinin yeterli alımı kan basıncını düşürüyor gibi görünüyor. Yaban mersininin kan basıncı üzerindeki etkilerini doğrulamak için daha çeşitli araştırmalara ihtiyaç vardır..

12. Enflamasyonu Yatıştırın:

Yaban mersini, vücudunuzdaki iltihabı azaltan ve yatıştıran A ve C vitaminleri gibi birçok antioksidan içerir. Yaban mersini tüketimi, iltihap önleyici özellikleri ile eklem ağrıları, diz ağrıları veya artrit, gut vb. iltihaplı hastalıklardan kurtulmayı sağlar.12).

13. İdrar Yolu Enfeksiyonunu Tedavi Edin:

Yaban mersini, İYE’den kurtulma sağlamada etkili olan büyük bir polimer benzeri moleküler bileşiğe sahiptir. Bu polimerler, idrar yolunun astarının iç duvarlarını E.Coli gibi belirli bakteri kolonileriyle inhibe ederek idrar yolu enfeksiyonlarını önler. Yaban mersini antibiyotik özellikleri ile İYE’den rahatlık sağlar (13).

Nasıl Tüketilir:

Yaban mersini suyu tüketmek, İYE’leri önlemek için etkili bir tedavi olabilir..

14. Göz Bakımı:

Yaban mersini, binoküler görüşü iyileştiren antosiyaninler adı verilen flavonoidlere sahiptir. Antosiyaninlerin vazoaktif özellikleri, göz kaslarının kan kılcal damarlarını genişleterek kan dolaşımını ve daha iyi görüşü iyileştirir.14). Araştırmacılara göre yaban mersini, binoküler görüşü önemli ölçüde iyileştiriyor, ancak gece görüşü üzerinde ihmal edilebilir bir etkiye sahipler..

Yaban Mersininin Cilt İçin Faydaları:

Yaban mersini, cilt sorunlarını etkili bir şekilde tedavi edebilen ve size parlak ve parlak bir yüzey veren C vitamini gibi temel besinlere sahiptir..

15. Yaraları İyileştirir:

Cildiniz hasar gördüğünde vücudunuzda yüksek düzeyde serbest radikaller bulunabilir. Yaban mersini, yara iyileşmesini etkili bir şekilde destekleyen yüksek antioksidanlara ve K ve C vitaminlerine sahiptir (15). Hasarlı cilt, iltihaplanmaya veya oksidatif strese neden olabilecek antioksidanları aşan serbest köklere sahiptir. Yaban mersini, yüksek antioksidan içeriği ile iyileşme sürecini potansiyel olarak hızlandırır (16).

Dikkat: Yaban mersini enfeksiyonlara yol açabileceğinden doğrudan açık kesik veya yanıkların üzerine sürmediğinizden emin olun..

16. Sedef Hastalığı ve Egzamaya Yardımcı Olabilir:

Sedef hastalığı ve egzama adı verilen renksiz ve kaşıntılı lekelere neden olan bazı enflamatuar durumların antioksidan seviyeleri daha düşüktür (17). Yaban mersini içinde bulunan antioksidanlar, daha kapsamlı araştırmalara ihtiyaç duyulmasına rağmen, sedef hastalığı ve egzama alevlenmelerini azaltarak oksidatif stresi azaltır.18).

17. Akne ile Mücadele:

Salisilik asit, yaban mersini içinde bulunan yüksek bir salisilat konsantrasyonunda bulunan salisilat adı verilen bir tuza sahiptir. Salisilik asit, akneye neden olan bakterilere karşı etkili olan birçok güzellik ürününde yaygın olarak kullanılan bir bileşendir. Yaban mersini bu tuzu yüksek miktarda içerdiğinden, bu sivilce için etkili bir tedavidir (19).

Nasıl Başvurulur:
 • Yaban mersini ezin ve bir kapta narenciye suyu ve bal ekleyin.
 • Karışımı yüzünüze uygulayın ve yaklaşık 15 dakika bekletin..
 • Yüzünüzü yıkamak için ılık su kullanın.
 • Bu ilacı günde bir kez kullanmak sivilceleri azaltmada etkilidir..

18. Yaşlanma karşıtı:

Yaban mersini, serbest radikallerin neden olduğu hasarı önleyen yüksek miktarda antioksidan içerir. A ve C vitamini ve flavonoidler yaban mersini içinde bulunan başlıca antioksidanlardan bazılarıdır..

Yaban mersini, antioksidanlar ve fitokimyasallar ile serbest radikalleri nötralize ederek cildinize daha fazla zarar gelmesini önler. Kırık kılcal damarları iyileştirmeye ve kan damarlarını güçlendirmeye yardımcı olur (20).

Nasıl Başvurulur:
 • Bir kase alın ve yaban mersini ezmesi, yoğurt ve bal ekleyin. İyice karıştırın.
 • Macunu cildinize uygulayın ve 10 ila 15 dakika bekletin..
 • Yaşlanma belirtilerini önlemek için banyo yapmadan önce bu macunu uygulayın..

19. Göz Altı Karanlığının Giderilmesi:

Koyu halkalar veya göz altı koyuluğu, yaştan bağımsız olarak birçok insanın karşılaştığı yaygın bir sorundur. Yaban mersini içinde bulunan A ve C Vitaminleri, parlak bir yüzeyle sonuçlanan koyu halkaları ortadan kaldırmanıza yardımcı olur..

Nasıl Başvurulur:
 • Küçük bir bardak yaban mersini suyuna bir parça pamuğu batırın ve gözlerinizin altındaki koyu renkli bölgelere uygulayın..
 • Yaklaşık 10 dakika göz kapaklarınızın üstünde ve altında kalmasına izin verin. Gözlerinizi ılık suyla yıkayın.
 • Etkili sonuçlar için bu ilacı yatmadan önce kullanın..

20. Kuru Cildin Kaldırılması:

Yanlış nemlendirme kuru cildin nedenlerinden biridir ve birçok insan bu sorunla karşı karşıyadır. Yaban mersini içinde bulunan lif ve su içeriği cildinizi nemli tutar, dolgun ve güzel kalmasını sağlar. Meyve suyu cildinize nüfuz ederek cildinizin pürüzleriyle de başa çıkmanıza yardımcı olur..

21. Örümcek Damarlarının Görünüşünü Azaltın:

Örümcek damarları cildinize yaşlanma etkisi vererek genişlemiş kan damarlarının cildinize yakın görünmesini sağlar. Zayıf damarlar cildinizin lekeli görünmesini sağlar. Yaban mersini, antioksidanlar ile serbest köklerden kurtularak gevşeyen kan damarlarından kaynaklanan kızarıklığı azaltır..

Nasıl Başvurulur:
 • Yaban mersini buharda pişirin ve yoğurtla iyice karıştırın..
 • Yaban mersini yüz maskesini yüzünüze uygulayın ve yaklaşık 20 dakika bekletin..
 • Yüzünüzü yıkamak için ılık su kullanın.

Yaban Mersininin Saç İçin Faydaları:

Sağlığa ve cilde birçok faydasının yanı sıra yaban mersini, saç bakımında önemli bir rol oynar..

22. Saç Büyümesini Destekler:

Yaban mersini, içinde bulunan kimyasal proantosiyanidinler ile saç dökülmesini önler ve saç büyümesini teşvik eder.21). Bu harika meyvede bulunan bu kimyasal, saç köklerini verimli bir şekilde uyararak saç büyümesini artırır..

Nasıl Başvurulur:
 • Bir paket yaban mersini ezin ve üzerine zeytinyağı ekleyin..
 • Karışımı saçınızın köklerine uygulayın ve yaklaşık 20 dakika bekletin..
 • Saçınızı yıkamak için ılık su kullanın.

23. Erken Beyazlaşmanın Önlenmesi:

Erken saç beyazlaması, cinsiyetten bağımsız olarak çoğumuzun karşılaştığı bir sorundur. Saç pigmentlerinin ve keratinin kaybı, kalıtsal problemler ve B12 vitamini eksikliği saçın erken beyazlamasına neden olan sebeplerden bazıları olabilir. Yaban mersini düzenli olarak tüketmek, zengin bir B12 vitamini kaynağı olduğu için saçınızın doğal rengini korumasına yardımcı olacaktır (22).

Nasıl Başvurulur:
 • Yabanmersini ve zeytinyağını öğüterek bir macun hazırlayın.
 • Macunu saçınıza eşit şekilde uygulayın ve yaklaşık 20 dakika bekletin..
 • Etkili sonuçlar için bu ilacı haftada bir banyodan önce kullanın..

Sağlıklı Yabanmersini Tarifleri:

İşte deneyebileceğiniz kolay kendin yap yaban mersini tariflerinin bir listesi:

1. Yabanmersinli Dondurma:

İçindekiler:
 1. 1 ½ su bardağı taze yaban mersini.
 2. 1 ½ yemek kaşığı su.
 3. ¾ su bardağı hindistan cevizi sütü.
 4. 5 yemek kaşığı akçaağaç şurubu.
 5. ½ su bardağı badem sütü.
 6. buzlu şeker kalıpları.
Hazırlık:
 • Bir tencereye yaban mersini, su ve üç yemek kaşığı akçaağaç şurubu ekleyin..
 • İçeriği kalın bir şurup oluşana kadar kaynatın.
 • Muhallebi kıvamına gelince yaban mersini ezmeden ocağı kapatın..
 • Küçük bir kase alın ve iki yemek kaşığı akçaağaç şurubu, badem sütü ve hindistan cevizi sütü ekleyin ve içindekileri iyice çırpın..
 • Hindistan cevizi-badem sütü karışımını buzlu şeker kalıbının yarısından biraz fazlasını doldurun.
 • Kalıba bir kaşık yaban mersini şurubu ekleyin.
 • Poplar katılaşana kadar kalıpları yaklaşık dört ila beş saat dondurucuya yerleştirin..

2. Yabanmersinli Yulaf Ezmesi:

İçindekiler:
 1. iki bardak su.
 2. ¼ yemek kaşığı tarçın.
 3. iki yemek kaşığı bal.
 4. 2/3 su bardağı yulaf ezmesi.
 5. 1/3 su bardağı yaban mersini.
 6. ½ su bardağı az yağlı süt.
Hazırlık:
 • Orta boy bir tava alın ve içinde suyu kaynatın..
 • Üzerine yulaf ezmesi, tarçın ve bal ekleyin..
 • Topak oluşturmadan karıştırın.
 • Ocağı ocağa alıp suyunu çekmesini sağlayın, yulaf ezmesini iyice pişirin..
 • Şimdi yulaf ezmesine süt ve yaban mersini ekleyin.
 • Tavayı örtün ve beş dakika pişirin.
 • Yaban mersininin patladığını ve yulaf ezmesinin kremsi bir kıvama geldiğini duyduktan sonra ocağı kapatın..

3. Yabanmersinli Smoothie:

İçindekiler:
 1. Bir su bardağı taze yaban mersini.
 2. Bir su bardağı sade yoğurt.
 3. ¾ su bardağı yağı azaltılmış süt.
 4. iki yemek kaşığı şeker.
 5. ½ yemek kaşığı vanilya özü.
 6. 1/8 yemek kaşığı hindistan cevizi.
Hazırlık:
 • Yaban mersini, süt, yoğurt, hindistan cevizi, vanilya özü ve şekeri bir karıştırıcıya koyun..
 • Köpüklü bir karışım elde edene kadar malzemeleri iyice karıştırın.
 • Smoothie’yi taze olarak servis edin.

Yabanmersini Yan Etkileri:

İyi bir şeyin bile aşırı tüketiminin kendi olumsuz etkileri olacaktır. Aynı şey yaban mersini fazla tüketmek için de geçerlidir. İşte neden olabileceği yan etkilerden bazıları:

 • Çok fazla yaban mersini alımı saç derinizde kuruluğa neden olabilir.
 • Kabızlık ve huzursuzluk, yaban mersini içindeki yüksek miktarda lif nedeniyle olabilir. Bu nedenle, bunları gereken miktarlarda yediğinizden emin olun..
 • Salisilat, yaban mersini içinde büyük miktarlarda bulunan bir bileşiktir. Bu maddeye alerjiniz varsa hastalığa neden olabilir..
 • Yaban mersini yüksek miktarda K Vitamini ile doludur. Tek seferde tüketirseniz solunum, sindirim ve yutmaya neden olabilir..
 • Yaban mersini diyabet hastalarına yardımcı olabilse de, fazla tüketilmesi kan şekeri miktarının azalması nedeniyle ani çöküşe ve nöbetlere neden olabilir..
 • Yaban mersini, taş gıda alerjisi olan kişiler için uygun olmayabilir..
 • Hamile bayanlar, bebeğinizin büyümesini engellemediğinden emin olmak için yaban mersini tüketmeden önce doktorlarına danışmalıdır..
 • Emziren annelerin, hem anne hem de çocuk sorunlarına neden olabileceğinden, herhangi bir şeyin aşırı tüketiminden kaçınmaları gerekir..

İnanılmaz derecede sağlıklı ve besleyici yaban mersini, sağlık, cilt ve saç için fayda sağlar. Yaban mersini tüketmenin vücudunuzun çeşitli yönleri üzerinde kalp sağlığınızı, beyin fonksiyonunuzu iyileştirme gibi sayısız etkisi vardır. Bu harika meyveyi, ister dondurulmuş ister taze olsun tüm faydalarını elde etmek için diyetinize kolayca dahil edebilirsiniz. Bu makalenin size nasıl yardımcı olduğunu bize bildirmeyi unutmayın!

Sorumluluk Reddi: Bu makalenin içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve tıbbi tavsiye yerine geçmez. Bilgiler, bildiğimiz kadarıyla doğru olsa da, web sitesi vücudunuzun etkilerinden sorumlu değildir..

SSS:

1. Her gün yaban mersini yemek güvenli midir??

Cevap: Birkaç araştırmaya göre, bir kase yaban mersini, bağışıklığı artırmaktan diyabet riskini azaltmaya kadar birçok faydaya sahiptir. Az miktarda yaban mersini tüketmek metabolizmayı güçlendirerek eksiklikleri ve herhangi bir metabolik sendromu da önler..

2. Tüketim için yaban mersini nasıl seçilir?

Cevap: Taze satın almak istediğinizde sert, dolgun, pürüzsüz tenli ve kuru yaban mersini arayın. Boyut önemli olmasa da, meyvelerin sap veya yaprakları olmayan ve gümüşi bir yüzey çiçek açan koyu mor-mavi ila mavi-siyah bir renge sahip olduğundan emin olun..

3. Yaban mersini ileride kullanmak üzere nasıl saklanır?

Cevap: Dondurulmuş ve çözülmüş yaban mersini, besin kaybı konusunda endişelenmenize gerek kalmadan tüketebilirsiniz. Yaban mersini ileride kullanmak üzere dondururken, ayrı ayrı dondurulduklarından ve kabı salladığınızda hareketli olduklarından emin olun. Yaban mersini dondurulduğunda bir yıl, soğutulduğunda yaklaşık iki hafta dayanır..