Zeytin her zaman İtalyan mutfağıyla ilişkilendirilmiştir. Makarnaya eklemekten veya bütün meyve olarak tadını çıkarmaktan, Zeytinler İtalyanlar için bir elyaftır. Birçok kontinental restoran ve Pizza lokantası sayesinde, Kızılderililerin Olives’e özel bir giriş yapmasına gerek yoktur. Ancak, “Zeytinler Sağlıklı mı?” Sorusu, muhtemelen fast food ile olan ilişkilerinden dolayı bir gizem olmaya devam ediyor. Bu yazıda, mutfağınızda neden özel bir yeri hak ettiklerini anlamanıza yardımcı olmak için Zeytinlerin gizemini çözeceğiz! Zeytinin sağlık açısından harika faydalarını besin değeri bilgileriyle birlikte buradan öğrenebilirsiniz.!

Zeytinin Cilt, Saç ve Saç İçin Faydaları; Sağlık

Zeytin Nedir??

Zeytin, Oleo Europaea adı verilen Zeytin ağaçlarında yetişen oval şekilli küçük bir meyvedir. İçlerinde küçük bir tohum veya taş bulunur ve bu nedenle Drupe meyveleri ailesine aittir. Ham, işlenmemiş Zeytinlerin tadı son derece acıdır ve sadece Zeytinyağı çıkarmak için kullanılır. Yenilebilir olanlar, acılığı gidermek için tuzlu su Kürleme yöntemleri kullanılarak işlenir..

Zeytin Çeşitleri:

Zeytinin Yeşil ve Siyah olmak üzere iki temel türü vardır. Renk, olgunlaşma miktarına ve toplandıkları aşamaya göre değişir..

 • Yeşil zeytin: Bunlar, çoğunlukla Zeytinyağı çıkarmak için kullanılan olgunlaşmamış Zeytinlerdir. Sert bir dokuya ve çok acı bir tada sahiptirler..
 • Siyah zeytinler: Yeşil zeytinlere göre daha yumuşak ve daha az acı olan tam olgun zeytinlerdir..

Zeytinler Sağlıklı mı??

Zeytinin enfes lezzetinin yanı sıra vücudumuza birçok faydası olduğu bilinmektedir. Zeytin yemenin önemli faydalarından bazıları aşağıda listelenmiştir:

 • Sindirimi İyileştirir
 • Diyet Lifi Yüksek
 • E vitamini ile yüklü
 • Antioksidanlar açısından zengin
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Yaşlanma belirtilerini önler
 • Demans gibi dejeneratif hastalıkların riskini azaltır
 • Vücudu Kanserden Korur
 • Enerji seviyelerini iyileştirir
 • Doğurganlığı artırır

Zeytin Nasıl Yenir?

Zeytin yemek, ağzınıza şeker atmak kadar kolay. Her şey hazırlanmış, kesilmiş, çekirdeksiz ve yemeye hazır. Ancak, bütün bir Zeytin yeme deneyiminin tadını çıkarmak istiyorsanız, işte adımlar:

 • Zeytin kutusunu açın ve salamuradan bir Zeytin alın.
 • Zeytini kaşıkla ezin ve çekirdeğini çıkarın..
 • Meyveyi parçalara ayırabilir veya bütün olarak yiyebilirsiniz..
 • Zeytinler ayrıca sarımsak, zeytinyağı ve diğer maddelerle birlikte atılarak lezzetli ve lezzetli bir yemeğin tadını çıkarır..

Zeytin Yemek İçin En İyi Zaman:

Zeytin söz konusu olduğunda belirli bir doğru zaman yoktur! Küçük porsiyonlarda yemeklerinizin yanında gün boyu zeytinin tadını çıkarabilirsiniz. Nefis ve besleyici bir yemek için tostlarınıza, salatalarınıza veya makarna porsiyonlarınıza ekleyin. Ancak, onları gece çok geç yemek, mide rahatsızlığı nedeniyle uykunuzu mahvedebilir.!

Günde Kaç Zeytin Yemeliyim??

Zeytinler kesinlikle sağlıklıdır ve vücudunuz için faydaları vardır. Ancak işlenmiş zeytinler yüksek miktarda tuzla salamura edilir ve dolayısıyla dolaylı olarak sodyum seviyelerine katkıda bulunur. Bu nedenle uzmanlar, hipertansiyon hastası değilseniz günde 15-20 Zeytin yemeyi tavsiye ediyor..

Zeytin Besin Değerleri:

İşte olgun ve konserve zeytinin 100 gr porsiyon başına besin değeri:

 • Toplam Kalori: 115
 • Suçlu: %80
 • Proteinler: 0.8 gram
 • karbonhidratlar: 6.3 gram
 • Lif: 3.2 gram
 • Yağ: 10.7 gram
 • Doymuş yağ: 1.42 gram
 • Doymamış yağ: 7.89 gram

Zeytinin Harika Sağlık Faydaları:

Burada zeytinin sağlık, saç ve cilt için en iyi 15 faydasını listeledik. Onlara bir göz atalım.

Zeytinin Faydaları

1. Yüksek Beslenme:

Zeytinlerin temel önemi beslenme profilidir. Zeytin meyvesi ayrıca demir, iyot, fosfor, magnezyum ve sodyum gibi bol miktarda mineral kaynağıdır. Ayrıca A ve E gibi vitaminlerle birlikte vücudun çok ihtiyaç duyduğu kalsiyumu da sağlar. Zeytin aynı zamanda kalbin sağlıklı kalmasına ve korunmasına yardımcı olan amino asitler ve oleik asit bakımından da zengindir..

2. Antioksidan Özellikler:

Zeytinler, beyninizdeki hücrelere zarar verebilecek ve işlevselliğini bozabilecek antioksidanlar açısından zengindir. Uzmanlar, zeytin tüketildiğinde daha güçlü hafıza ve zihin davranışının mümkün olduğunu söylüyor. Bunun nedeni, meyvede bulunan ve beyin hücrelerindeki oksidatif stresi azaltan polifenollerdir..

3. Enerji Arttırıcı:

Daha fazla enerji ve güç için uzmanlar zeytin tüketimini tavsiye ediyor. Bunun nedeni, meyvenin içinde karnitin sentezine yardımcı olan çok fazla demir olmasıdır. Karnitin, vücut yağlarını veya tüketilen yağları ihtiyaç duyulan çok ihtiyaç duyulan enerjiye dönüştürmeye yardımcı olan bir amino asittir. Demir, bildiğimiz gibi, kanda oksi taşınmasına yardımcı olur ve ayrıca kansızlığı önlemeye de yardımcı olur. Bu yüzden, zayıflığı uzak tutmak için her gün biraz Zeytin koyun.!

4. Yaşlanma Belirtilerini Geciktirir:

Zeytinin en iyi sağlık yararlarından biri, yaşlanma belirtilerini geciktirmedeki rolüdür. Bu mütevazi meyve, görünümüne yardımcı olur ve ayrıca içerdiği oleik asit sayesinde kırışıklıkları azaltır. Zeytin ayrıca bol miktarda E vitamini içerir, bu da serbest radikal hasarlarıyla savaşmaya yardımcı olan ve cildi sağlıklı tutan bir antioksidandır..

5. Kilo Kaybını Teşvik Eder:

Sağlık düşkünleri zeytinin kilo vermedeki önemini bilir. Her yemekten önce tüketilen on parça vücuda ihtiyaç duyulan tüm tekli doymamış yağ asitlerini getirir, bu da sindirime yardımcı olur ve ayrıca kilo vermeye yardımcı olan hormonal uyarımı sağlar. Zeytinlerdeki esansiyel yağ asitleri, enerji kaybı ve diğer problemlerle de başa çıkmanıza yardımcı olabilir..

6. Kalp Hastalıklarını Önler:

Her gün zeytin tüketimi, içerdiği antioksidanlar ve LDL’yi uzaklaştıran ve vücuttaki HDL’yi artıran yağ asitleri sayesinde kalp damar sağlığına özen gösterilmiş olur. Bu, Zeytin yemenin en iyi faydalarından biridir ve bu nedenle kronik kalp hastaları için önerilir..

7. Yüksek Diyet Lifi:

Zeytinin bir diğer önemli kullanımı, sindirimi iyileştirmedeki desteğidir. Zeytinler diyet lifi bakımından yüksektir ve bağırsaklarınıza doğru miktarda kaba yem sunar. Ayrıca düzgün bağırsak hareketine yardımcı olurlar ve kabızlığı önlerler. Her gün bütün meyveleri yemek, birçok sindirim bozukluğuyla başa çıkmanıza yardımcı olabilir..

8. Kanserleri Uzak Tutar:

Zeytin meyvesi vücudu kanserden korumada da fayda sağlar. Zeytinyağı kullanımı rahim kanserinin önlenmesine yardımcı olabilir ve ayrıca beynin günlük olarak iyi çalışmasına da yardımcı olur. Birçok araştırma belgesine göre, Zeytinin kanseri ve farklı semptomları azaltmaya yardımcı olabileceği bulunmuştur. Belirtileri öğrenir öğrenmez kanseri azaltmanın en iyi yolu zeytin tüketmek olacaktır..

9. Dejeneratif Hastalıklardan Korur:

Zeytin, Alzheimer ve Demans gibi bir dizi hastalıkla mücadelede oldukça etkilidir Uzmanlara ve beslenme uzmanlarına göre, bu meyve, bu tür zararlı hastalıklardan muzdarip olduğumuzda vücudumuzun ihtiyaç duyduğu en iyi doğal faydalı maddelerden bazılarına sahiptir. Bu, uzun vadede zeytin tüketiminin en büyük avantajlarından biridir..

10. Kan Pıhtılarını Önler:

Kan pıhtılaşma problemlerinden muzdarip bir kişiye yardımcı olabilir. Zeytinlerde önleyen fenollerin kanın pıhtılaşmasını önlediği ve böylece Derin Ven Trombozu veya DVT gibi sorunlarla başa çıkmanıza yardımcı olduğu bilinmektedir. Bu, sağlığımız için en iyi zeytin meyve kullanımlarından biridir..

11. Doğurganlık Şansını Artırır:

Zeytin üreme sistemi için iyidir. Anneyseniz ve bebek bekliyorsanız zeytin o dönemde sizin için en gerekli meyvelerden biri olacaktır. Meyve o kadar faydalıdır ki, hemen hemen her türlü sağlık sorununu tedavi eder ve orada sizin için en iyi şeylerden biri olduğu söylenebilir. Zeytinler kolayca bulunabilir ve tadı da güzeldir. Zeytin, şu ana kadar biz insanlar için oldukça kolay elde edebileceğimiz en iyi meyvelerden biridir. Doğurganlık sorunlarıyla da ilgilenir.

12. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir:

Sodyum, magnezyum vb. gibi doğanın en iyi elementlerinden bazılarıyla birlikte gelirler ve vücudumuz tarafından neredeyse günlük olarak ihtiyaç duyulur. Dışarıdaki en iyi besleyici olarak faydalı meyvelerden birini arıyorsanız, o zaman bu, yararlanabileceğiniz en iyi meyvelerden biri olabilir. Bağışıklık sistemi sorunlarına yardımcı olabilir ve sizi farklı viral hastalıklardan da koruyabilir. Stresten muzdaripseniz, o zaman zeytinler harika stres azaltıcıdır ve harika çalışır ve her iki cinsiyet için de etkilidir..

13. Uzun Süre Doymanızı Sağlar:

İştahı azaltabilir ve bu meyvenin günlük tüketimi sizi sağlıklı hale getirmenin yanı sıra iştahınızı oldukça etkili bir şekilde kontrol edebilir. Zeytin tükettikten sonra bu kadar sık ​​aç hissetmeyeceksiniz. Fiziksel sorunlarınızı çözmeye istekliyseniz, zeytin yanınızda bulunan en iyi doğal yol arkadaşı olabilir..

14. Sağlıklı Cilt ve Saçı Teşvik Eder:

Zeytinin cilde faydaları saymakla bitmez. Yüz maskesi olarak zeytin yağı veya meyve ezmesi kullanmak harika olurdu. Cilt dokusunu pürüzsüzleştirmeye yardımcı olur ve aynı zamanda cildin nemlendirilmesine ve sivilcelerin giderilmesine de yardımcı olur. Zeytinlerdeki yağ asitleri cildinizin dokusunu iyileştirebilir ve hatta saç tellerinizin hasarını onarabilir. Ayrıca siyah zeytinin saç için düzenli kullanımının, yeleğinizin doğal siyah rengini korumaya yardımcı olabileceğine inanılmaktadır..

15. Diyabeti Kontrol Eder:

Araştırmalar, Zeytin açısından zengin bir diyet yemenin diyabet hastalarına harika faydalar sağlayabileceğini söylüyor. Vücutta insülin direncini önlemenin yanı sıra kan şekerini de düşürür. Düzenli Zeytin tüketimi, hem yetişkinlerde hem de çocuklarda diyabet riskini azaltabilir veya diyabetin başlamasını geciktirebilir..

Zeytin Yan Etkileri:

Zeytinler büyük ölçüde yan etkilerden arındırılmıştır ve sağlığınız üzerinde çok az etkisi vardır. Bununla birlikte, yukarıda belirtildiği gibi, hipertansiyon hastaları için tehlike oluşturabilecek sodyum açısından zengin tuzlu su içinde paketlenirler. Zeytinleri fazla yemenin diğer küçük etkileri şunlardır:

 • Mide bozukluğu
 • Kusma
 • İştah Kaybı
 • Mide bulantısı
 • Yanma hissi
 • Ağızda kabarcıklar

Bir dahaki sefere yemeğinizde bir Zeytin gördüğünüzde, atmayın! Unutmayın, Zeytin dünyanın en saygın meyvelerinden biridir ve birçok kültürde çok değerlidir. Sağlık yararları, mesajı tüm dünyaya yayan İtalyan ve Akdeniz toplulukları tarafından uzun zamandır kabul edilmektedir! Zeytinler bizim için daha uygun fiyatlı ve kolay erişilebilir hale geldiğinde, neden faydalarından mahrum kalalım? Lezzetli iyiliğine girmeye çalışın!