Tarih boyunca değerli taşlar, ritüeller ve mitler için de hayati bir rol oynamıştır. Farklı taşların kendine özgü rengi ve anlamı vardır. Kişinin hayatında kendi güçleri, doğum yerleri ve önemleri vardır. Tarihte birkaç değerli taş keşfedildi, bazıları ise yakın zamanda arkeologlar tarafından dünyaya tanıtıldı..

Değerli Taş Çeşitleri

İngilizce Değerli Taş türleri listesi:

Piyasada bulunan farklı değerli taş türlerine bir göz atalım..

1. Alexandrite veya Haziran Doğumu Değerli Taşı:

Alexandrite veya Haziran Doğumu Değerli Taş

Görüldüğü zamana göre renk değiştirdiği için büyülü bir taş olarak da bilinir. Gündüz rengi yosunlu yeşil efektli mavidir. Geceleri ise ahududu rengi bir dokunuşla lamba ışığında kırmızı olur. 1930 yılında Irak Dağı’nda keşfedilmiştir ve ayrıca Brezilya, Sri Lanka ve Doğu Afrika’da da mevcuttur..

 • Önem: Sezgileri ve hayal gücünü güçlendirir. Ayrıca yaratıcı olmanıza yardımcı olur.

2. Ametist veya Şubat Mücevher Taşı:

Ametist veya Şubat Değerli Taş

Çeşitli şekillerde yaygın olarak bulunan ve güzel renkli bir taş elde edilebilir. Mücevherin harika rengi o kadar çekici ki, hem altın hem de gümüş rengine yakışıyor. Gardırobunuzda olması gerçekten harika bir taş Şubat taşıdır. Bu taşlı Değerli Taş Mücevherat, kişiliğinize çarpıcı bir görünüm kazandırır..

 • Önem: Yunan ve Roma topluluğunun bu inancı, Bacchus’un gücünü azaltır ve kullanıcının çözümler için daha iyi bir yol düşünmesine yardımcı olur..

3. Akuamarin / Mart Doğum Taşı:

Akuamarin / Mart Doğum taşı

İsmin kendisi taşın renginin deniz mavisi olduğunu bildirir. Mart ayında doğanlar için taş çok faydalıdır. Aynı zamanda ikisi arasındaki ilişkiyi yumuşatan bir mücevherdir ve bu nedenle yeni evli çiftler için mükemmel bir hediyedir..

 • Önem: Bu güzel mücevher, umudu, sağlığı, zenginliği ve sadakati simgelemektedir. Mücevherin rengi aynı zamanda ölümden sonraki yaşamı, yani sonsuz yaşamı simgelemektedir..

4. Sitrin Değerli Taş:

Sitrin Değerli Taş

Çeşitli çekici şekillerde limon sarısı ila turuncu-kahverengi renkli taş da mevcuttur. Ayrıca uygun fiyatı ile kolaylıkla temin edilebilmektedir. Taşın parlaklığı güneşin bir bakışını verir ve bu nedenle onun bir armağanı olduğuna inanılır. Altın takılarla süslendiğinde rengi göz alıcı hale getirir.

 • Önem: Sitrin taşının yılanların zehrinden ve kötülüklerden korunmak için taşındığına inanılır. Aynı zamanda başarı ve refahı sembolize eder..

5. Elmas veya Nisan Doğum Taşı:

Elmas veya Nisan Doğum Taşı

Çeşitli mücevher türleri arasında elmaslar en sert olanlarıdır. Altın, gümüş veya platinle süslenmiş hem erkekler hem de kadınlar için son derece çekicidirler. Birçok boyut ve renkte mevcutturlar; yıldırım kayalara çarptığında ve dünyanın derinliklerinde sert döndüğünde oluştuğu söylenir..

 • Önem: Sonsuz sevgi ve arzuyu simgelediği için çiftlerin en beğenilen hediyesidir..

6. Zümrüt veya Mayıs Doğum Taşı:

Zümrüt veya Mayıs Doğum Taşı

Zümrüt en nadir bulunan değerli taşlardan biridir. Mücevher taşının yeşil rengi mavimsi bir renk tonu ile koyu yeşildir. Her zaman yanında doğum lekesi anlamına gelen bir sezgi içerirler. Ayrıca antik mumyaların boyunlarının yanında ebedi gençlik anlamına gelen bir zümrüt ile yapıldığına inanılmaktadır..

 • Önem: Zümrüt bir yay ve Venüs taşıdır. Bu aşkı, yeniden doğuşu ve doğurganlığı sembolize eder..

7. Parlak Limon Sarısı Taş:

Parlak Limon Sarısı Taş

Doğadan ilham alan bu pırlantalar, fantezi renkli pırlanta olarak da bilinir. Nadirdirler ve parlak sarı, açık pembe, gök mavisi, turuncu, kahverengi, konyak vb. gibi soğuk renklerde bulunurlar. Tasarımcı giyimli gümüş takılar üzerinde süslü bir görünüm verirler..

 • Önem: Taş ateşi, parlaklığı, gücü ve gücü sembolize eder..

8. Garnet veya Ocak Doğum Taşı:

Garnet veya Ocak Doğum Taşı

Değerli taşlar listesindeki bu eşsiz taş çeşitli renklerde mevcuttur ve bu nedenle gökkuşağı taşı olarak da adlandırılır. Rusya, Afrika, Sri Lanka, Namibya ve Orman güllerinde kırmızı, yeşil, turuncu, pembe ve mor gibi renklerde mevcuttur. Bu nedenle hediye taşı olarak yaygın olarak kullanılmaktadır..

 • Önem: Seyahat ederken kabusları ve kazaları uzak tutmaya yardımcı olduğu için korumayı sembolize eder..

9. Yeşim:

yeşim taşı

Yeşim taşının antik çağda büyük imparatorların taçlarına işlendiği için kraliyet taşı olduğu söylenir. Yeşim taşlı Mücevherat da günümüzde Darbar ve Maharajas gibi topluluklarda iyi bilinmektedir. Pembe, lavanta ve beyaz renklerde de mevcut olan pürüzsüz ve ışıltılı bir taştır..

 • Önem: Yeşimin koruma, doğurganlık ve refahın sembolü olduğu söylenir..

10. Lapis Lazuli Taşı:

Lacivert Taşı

Lapis lazuli kelimesinin kendisi taş rengini tanımlar. Mavi taş anlamına gelir. Bu taş, eski zamanlarda krallar ve kraliçeler tarafından değer verildiği için kraliyet taşı olarak da bilinir. Gök mavisi ve okyanus mavisi olmak üzere iki tonda mevcuttur, sizi tek bakışta ona çekerler..

 • Önem: Mücevher, uzuvlarınızı sağlıklı tutmak ve ruhu korku ve kıskançlıktan korumak için önemlidir..

11. Ay Taşı Değerli Taş:

Ay Taşı Değerli Taş

Değerli taşlar listesindeki bir kristal taşın, aydan gelen soğuk esintiden oluştuğuna inanılıyor. Çeşitli renkler arasında mavi parlak renkli ay taşı, son derece netliğe sahip mükemmel bir taştır. Hindistan ve Madagaskar’da kolayca bulunur.

 • Önem: Rengine göre barışı, zenginliği ve sadakati simgeler..

12. Morganit Değerli Taş:

Morganit Değerli Taş

Dünyadaki hemen hemen tüm kadınların favorisi olan bir taş morganatiktir. Görünümünüze serinlik veren pembe ve şeftali gibi renklerde mevcuttur. Hem gümüş hem de altın için uygun olduğu için kuyumculuk sektörünün hakim taşıdır..

 • Önem: Taş, yatıştırıcı etkisinden dolayı tanrısallığı, sevgiyi, refahı ve çekiciliği sembolize eder..

13. Oniks Değerli Taş:

Oniks Değerli Taş

Siyah taş takmayı hiç düşündünüz mü! İşte siyah ama modaya uygun değerli bir oniks ile karşınızda. Asla trend dışı değildir ve bu nedenle talep yüksektir. Kullanıcıya şık bir görünüm kazandırır. Kahverengi, kırmızı ve beyaz gibi renkleri de mevcuttur ancak siyahta daha çok tercih edilmektedir..

 • Önem: Oniks, kötülükten ve ölüm kısraklarından takan için koruyucu taştır..

14. Opal:

Opal

Değerli taşların kraliçesi olarak da bilinen opal, farklı değerli taşlar arasında en güzel olanıdır. Mavi ve yeşil renklerin bir arada olduğu, kırmızı ve sarı yanıp sönen vb. gökkuşağı tonları mevcuttur. Herhangi bir renk tonu ile gerçekçi bir görünüm verir. Nadir bulunan siyah opal aynı zamanda en çok tercih edilen narin bir taştır..

 • Önem: Ekim ayı Doğum Taşı en iyi düğün hediyesi olup umudu, masumiyeti, saflığı, sadakati, sadakati ve güveni simgelemektedir..

15. Paraiba Turmalin:

Paraiba Turmalin

Çeşitli değerli taşlar listesi arasında Paraiba Turmalin en değerli ve pahalı değerli taştır. Bu taşları bulabileceğiniz tek yer Paraiba okyanusları. Deniz mavisi ve yeşil renk kombinasyonunu verir..

 • Önem: Taş, güzelliği, istikrarı, maneviyatı, yaratıcılığı ve ilahi aşkı sembolize eder..

16. İnci veya Haziran Doğum Taşı:

İnci veya Haziran Doğum Taşı

İncinin tanrıların gözyaşı olduğuna inanılır. Deniz kabuklarında yaşayan bir canlıda bulunan tek değerli taştır. En sevimli ve pahalı değerli taştır. Orijinal inciler elde etmek zordur ve bu nedenle yapay inciler çeşitli renklerde mevcuttur. Değerli taş mücevherlere klasik bir görünüm verirler..

 • Önem: İnci olduğu gibi, saflığı, maneviyatı, bilgeliği, bütünlüğü, kadınsılığı vb..

17. Peridot veya Ağustos Doğum Taşı:

Peridot veya Ağustos Doğum Taşı

Peridot, tek bir renkte, limon yeşili olarak mevcut olan birkaç değerli taştan biridir. Pakistan, Çin, Myanmar ve Arizona’dan temin edilebilir. Çeşitli şekillerde mevcuttur, mücevher koleksiyonunuzu yeni bir seviyeye taşır. Aynı zamanda uygun fiyatlı ve kolayca temin edilebilir.

 • Önem: Bu mücevheri takan kişinin iyileştirme gücüne sahip olduğuna ve kabuslardan korunduğuna inanılır..

18. Rubelit Taşı:

Rubellit Taşı

Bu muhteşem taşa verilen bir diğer isim ise kırmızı turmalindir. Taşın rengi pembe ve kırmızı yakut karışımıdır. Taş hem gün ışığında hem de lamba ışığında benzer şekilde parlıyor. Toprak ve kalp ile ilgili olduğu için insanın kalp çakrasını ve kök çakrasını uyardığına inanılır..

 • Önem: Taş mükemmelliği, tutkuyu, yaşamı ve enerjiyi sembolize eder. Aynı zamanda, kullanıcının yaşamına duygusal olarak sakinlik ve denge getirir..

19. Yakut/Temmuz Doğum Taşı:

Yakut/Temmuz Doğum Taşı

Değerli taşların kralı yakut, antik dönemde kralların ve kraliçelerin her zaman gözdesi olmuştur. Bu değerli taşın ana cazibesi, taşıdığı renk çeşitliliğidir. Burma, Myanmar ve Tanzanya vadilerinde yüksek oranda bulunur, farklı şekillerde değerli taş Mücevherat yapımında kullanılır..

 • Önem: Yakutun rengi tutkuyu, sevgiyi, tanrısallığı, cesareti ve duyguları simgelediğini gösterir. Hediye edildiğinde, alıcıya iyi şanslar ve servet getirir..

20. Safir veya Eylül Doğum Taşı:

Safir veya Eylül Doğum Taşı

Safir kelimesi taşın rengini, menekşe-maviyi belirtir. Dünyanın birçok yerinde bulunurlar, ancak pahalı olanlar Myanmar, Keşmir ve Sri Lanka’da bulunur. Çeşitli renk ve şekillerde mevcutturlar ve birkaç pahalı mücevherden biridir. Mücevher tasarımları ile süslendiğinde zarif bir görünüm verirler..

 • Önem: Safir dürüstlüğü, saflığı, güveni ve sadakati temsil eder. Böylece aşkına nişan üzerine en iyi hediye olabilir.

21. Spinel/Ağustos Doğum Taşı:

Spinel/Ağustos Doğum taşı

Spinellerin rengi yakutla benzerdir ve bu nedenle yakutun kızı olarak da bilinirler. Nadiren bulunurlar, ayrıca farklı renk ve dokularda bulunurlar. Mücevher Takıldıklarında, kullanıcıya asil bir görünüm verirler..

 • Önem: Spinel takan kişinin zarardan, üzüntüden ve ilişkilerde farklılık yaratabileceğine dair güçlü bir inançtır..

22. Tanzanit veya Aralık Doğum Taşı:

Tanzanit veya Aralık Birthston

Bu, mor tonları ile mavi kadifemsi rengi bulunan değerli taşlar listesindeki tek taştır. Ayrıca Kenya’daki Kilimanjaro Dağı olan tek bir yerde mevcuttur. Taş, çeşitli şekil ve renklerde mevcuttur, bu da onu mücevher tasarımı için uygun hale getirir..

 • Önem: Sihirli taş zihinsel istikrar için çok etkilidir. Negatife karşı savaşmak için post enerji sağlar. Kendinizi keşfetmenize de yardımcı olur..

23. Topaz veya Kasım Doğum Taşı:

Topaz veya Kasım Doğum Taşı

Çeşitli soğuk renklerde bulunan bir değerli taş topazdır. Turuncu ve pembe renk kombinasyonuyla gelen Imperial Topaz, en pahalı topaz taşıdır. Taş, altın ve gümüşten yapılmış takılara mükemmel bir görünüm vererek harika görünüyor..

 • Önem: Eski insanlar topazın iyileştirme ve koruma yeteneğine sahip olduğuna inanıyordu. Bir kez baktığınızda büyülü bir taştır; ona hayran kalırsın.

24. Turkuaz/ Aralık Doğum Taşı:

Turkuaz/ Aralık Doğum Taşı

Turkuazın kızılgerdan yumurtası olduğu söylenir. Kristal berraklığında, şeffaftır ve serin ve sakin renklerde mevcuttur. Örümcek ağına benzer bir tasarım verdikleri için matris olarak da bilinirler. En önde gelen kral ve kraliçelerin taçlarına ve elbiselerine giydiği en eski taştır..

 • Önem: Mavi turkuazın iyileştirici ve kullanıcıya refah, iyi şanslar ve zenginlik getirme ve onu nazardan koruma gücüne sahip olduğu söylenir..

25. Zirkon/ Aralık Doğum Taşı:

Zirkon/ Aralık Doğum Taşı

Taş deniz mavisi, yeşil, sarı, turuncu gibi renklerde mevcuttur. Taş nadirdir ve aynı zamanda uygun fiyatlıdır, bu nedenle değerli taş mücevheratta oldukça popülerdir. Yeryüzündeki en eski mücevherdir ve çoğunlukla kabukta bulunur. İnsanların vücudu Aralık ayında mavi zirkon giyiyor.

 • Önem: Sahibinin kabuslar için ayrı kalmasına ve sessizce uyumasına yardımcı olur. Aynı zamanda refah, onur, öz saygı, bilgelik getirir ve sizi sevme hissini arttırır..

Size tavsiye edilen doğru taşı taktığınızda, yaşamdaki çeşitli sorunlarınızdan yararlanacağınıza inanılmaktadır. Ayrıca hayatınızda bir dereceye kadar yardımcı olan Larimer, varisit, jasper, eoliths vb. gibi değerli taşlar da vardır. Bu yüzden mükemmel değerli taşınızı bulun ve hayatınızı düzeltin.