Sağlıklı beslenmenin tek bir tanımı veya ne yiyip ne yenmemesi gerektiği konusunda tek bir tanım yoktur. Sadece vücut tipinize uyan ve vücudunuzun ihtiyaçlarını karşılayan bir üründür. Tüm vücut tiplerine uygun tek bir diyet yoktur. Hepimiz birden fazla yönden farklıyız ve yediklerimiz de öyle.

Erkekler ve Kadınlar İçin Sağlıklı Diyet Planı Tablosu

Erkekler ve Kadınlar İçin Sağlıklı Diyet Planı Tablosu:

Bu sağlıklı beslenme sağlıklı besinler içerir. Gıda ürünlerimiz 5 ana gruba ayrılmaktadır. Burada ne yemeliyiz ve her gruptan ne kadarının bizim için sağlıklı olduğunun detaylarını göreceğiz. Bu Hint sağlıklı beslenme planı genel bir plandır ve kilo verme veya düşük kalori gibi belirli amaçlar için bir plan arayanlar bu temel plandan seçimlerini değiştirebilirler..

1. Sebzeler ve Meyveler:

Sebze ve meyveler hayati önem taşıyan mineral ve vitamin kaynaklarıdır. Vücutta ideal olarak günde beş porsiyon çeşitli sebze ve meyve gereklidir. Kalp problemleri, kanser ve felç riskini azaltır. Birkaç bitki ile meyve ve sebzelerinin tüketimi sadece hastalıkları tedavi etmekle sınırlıydı. Ama faydaları gün gibi olunca, günlük hayatımızda da yerini buldu. Liften vitaminlere, araştırmalar, bu doğanın armağanlarından tek bir porsiyonun besin içeriğinin hayatta kalmak için yeterli olabileceğini gösteriyor. Sizi açlıktan korumak için bol miktarda meyve ve sebze kullanan makul bir sağlıklı beslenme planı planladığınızdan emin olun. Sadece pişirme zahmetine girmeden yemesi kolay değil, aynı zamanda uzun vadede ve satın aldığınız konserve yiyeceklerden çok daha fazlası için de faydalıdır..

Örnek:

Bir elma, bir muz/armut/benzer büyüklükte bir meyve bir porsiyondur. Bir dilim kavun veya ananas bir porsiyondur. 3-4 yemek kaşığı sebze de bir porsiyondur. Alternatif olarak, meyve alımınızın bir bölümünü tamamlamak için sabah mısır gevreği ile bir muz eklemeyi deneyin..

2. Nişastalı Yiyecek:

Yediğimiz her şey şu ya da bu biçimde nişasta içerir. İdeal olarak nişasta, bir günde yediğimiz toplam gıda miktarının üçte birinden oluşmalıdır. Bu nedenle öğününüzü sağlıklı beslenmenize dahil etmek istediğiniz nişasta miktarına göre planlayın. Yüksek nişasta alımını durdurmanızın temel nedeni, kandaki şeker seviyelerinin yükselmesine neden olmasıdır. İnsanlar sadece şekerin kan şekeri seviyesini artırabileceğini düşünüyorlar, ancak araştırmalar nişastanın aynı şeyi çok fazla çaba harcamadan yapabileceğini kanıtlıyor. Bunun nedeni, nişastanın vücut tarafından sindirim sürecinde şekere dönüşen glikozdan oluşmasıdır..

Nişasta alımı yüksek olduğunda, vücudunuz şeker seviyelerinde hızlı bir değişime uğrayarak sağlıklı bir yaşam sürdürmenizi zorlaştırabilir. Bu da diyabet veya daha da kötüsü hipoglisemi gibi durumlara yol açar. Aşırı nişasta alımına bağlı olarak ortaya çıkan bir diğer sorun da kilo alımıdır. Fazla nişasta genellikle yağa dönüştürülür, insülin seviyelerinde bir değişikliğe neden olur ve böylece üretilen yağın yakılmasını zorlaştırır. Bu devam ederse, kısa sürede kendinizi hızlı yiyeceklere bağımlı hale getirirsiniz ve yeme alışkanlığınızı yeterince hızlı yönetemezseniz kıyafetleriniz size uymaz hale gelir. Bu yüzden bu tür hızlı yiyecekleri diyet planı çizelgenizden kaçının..

Örneğin: Patates – bunlar çok yüksek nişasta ve lif içerir. Patatesleri kabuklu yemek de daha fazla lif ve vitamin alımına neden olur. Nişasta açısından zengin diğer gıdalar kepekli makarna, kahverengi pirinç, kahverengi kepekli ekmek vb. Daha fazla kaba yem içeriği için bunların beyaz çeşitlerini tam tahıl çeşitleriyle değiştirin..

3. Yumurta, Et, Balık ve Fasulye:

Bunlar vücuttaki protein alımını hesaba katar. Proteinler vücudun büyümesi için gereklidir ve ayrıca vücuda mineral ve vitaminlerin dahil edilmesine katkıda bulunur..

Et çinko, demir, B vitamini açısından zengindir. & B12. Balık Omega 3 Yağ asitleri açısından zengindir. Bakliyat, yumurta, kuruyemiş, fasulye ve tohumlar lif bakımından zengindir. Ve tüm bu iyilikler nedeniyle düzenli diyete en az 1-2 porsiyon dahil edilmelidir..

Her gün yüksek miktarda protein almanın dezavantajı, doymuş yağın geri depolanması riskini artırmasıdır. Metabolizmanızda bir artış olsa da, diyetinizde sadece protein olması, diğer gıdaların vücudunuzda depolanmasını zorlaştırır. Yediğiniz anda yanıyor. Bu sadece kolayca yakılması zor olan yağ bırakır. Yağ depolanır ve kilo alımına neden olur. Daha da kötüsü, aşırı protein alımı tüm vitamin ve mineralleri gölgede bırakır. Bu nedenle sağlıklı beslenme çizelgenizde proteinin düzenlenmesi şarttır. Bunun dışında dikkat edilmesi gereken tek şey, uygun şekilde pişirilmeleri ve sağlık değerlerini korumak için yağ ve baharat kullanımının minimum düzeyde tutulmasıdır..

4. Süt Ürünleri ve Süt:

Süt ürünleri arasında kalsiyum ve protein açısından zengin yoğurt ve peynir bulunur. Kemiklerin sağlıklı ve güçlü kalmasına yardımcı olur. Yağsız süt, yarım yağlı süt veya %1 yağlı süt tercih edilmelidir. Ayrıca sağlığa yararları için süzme peynir, az yağlı sert peynir ve az yağlı şekersiz yoğurt tüketilmelidir..

Artık çok fazla alternatif olduğu düşünüldüğünde, sağlıklı beslenmenizde peynirden kaçınmak artık çok zor değil. İkameler, sadece hamile olan ve süt ürünleri için can atan kadınlar için değil, aynı zamanda erkekler için de sağlıklı bir beslenmeyi teşvik eder. Bu ürünler çoğunlukla vejetaryendir. Bunlardan biri, pizzalar ve sandviçler için mükemmel olan fındık peyniridir. Peynirde bulunan besinler eksi yağların hepsi içinde bulunur. Bu yararın yanı sıra, fındık peyniri, çok fazla kaşar veya normal peynir alımının neden olduğu solunum sıkıntısı sorunlarını da azaltır. Pek çok insanın peynir ve süt gibi süt ürünlerine de alerjisi vardır. Kemiklerini güçlendirmek için kalsiyuma ihtiyaç duyan erkekler için sağlıklı bir diyet sürdürmek için doktorlar genellikle yemesi güvenli ve fitness riski olmayan alternatifler önerir..

5 Şeker ve Yağ:

Şeker ve yağ vücuda gerekli enerjiyi sağlar. Tükettiğimiz enerji miktarını da yakmamız için ölçülü olarak alınmalıdır. Bu bizi sağlıklı tutacak ve vücut ağırlığının artmasını önleyecektir. Kanser, obezite ve kardiyovasküler problemler gibi hastalıkları önlemek için vücut ağırlığını korumak esastır. Şeker tüketme isteği meyve ve muhallebi gibi alternatiflerle her zaman bastırılabilir. Sadece daha sağlıklı bir seçenek olmakla kalmaz, aynı zamanda diş çürümesi ve kilo alımı gibi tehlike risklerini de en aza indirir. Diyetinizin çok fazla şeker ve yağ içermemesini sağlamak ideal olacaktır, çünkü bu sadece diyabet başlangıcı riskini değil, aynı zamanda tespit edilmemiş bir yüksek kan şekeri seviyeniz varsa durumunuzu daha da kötüleştirebilir. Yağları ve şekeri kontrol altında tutmanın en iyi yolu konserve yiyecekler yerine taze yiyeceklere sahip olmaktır..

Bu sağlıklı beslenme, bedeni ve zihni gün boyu sağlıklı ve taze tutmanın en iyi ve en kolay yoludur. Doğru beslenme, vücudun zinde kalması için doğru egzersiz ve uyku rutini ile birleştirirseniz daha etkilidir. Bu diyet, sağlıklı bir vücuda sahip olmak için çocuklar için de faydalı olabilir..