HCG veya İnsan Koryonik Gonadotropin Diyeti, vücuttaki bağışıklık sisteminin kilo kaybı ve bakımı için tasarlanmış çok düşük kalorili bir diyet planıdır. HCG aslen hamilelik sırasında üretilen ve doğurganlık sorunlarını tedavi etmek için reçete edilen bir ilaç olan bir hormondur..

HCG Diyet Planı Nedir?

HCG Diyeti, kalori alımını günde 500-800 kalori arasında sınırlar. HCG diyet planını uygularsanız, muhtemelen çok daha kısa sürede çok kilo verme şansınız vardır. Ancak hamile bayanlara ve ciddi sindirim ve kalp sorunları olan kişilere önerilmemektedir. Diyet planı, diğer organlar üzerindeki kötü etkileri önlemek için çok uzun bir süre yerine birkaç atış periyodu için yapılmalıdır..

HCG Diyet Planı:

HCG diyeti, belirli bir plan izlenerek kilo vermeye yöneliktir. bakalım nasıl olacak.

Aşama 1: Hazırlık Dönemi:

HCG diyet planı, vücudunuzu önümüzdeki dönemde geçireceği değişikliklere hazırlamakla başlar. Su alımının artması için sabahları en az 30 dakika düzenli yürüyüşler yapılmalı ve nefes egzersizlerine başlanmalıdır. Ayrıca sistemi temizlemek için ekmeklik meyve ve elma alımı arttırılmalıdır. Çoğu için bu aşama, vücudunuzun aşırı şişkinliğe yol açan tüm ekstra safsızlıklardan ve mikroplardan kurtulmasını sağlayan temizleme aşamasıdır..

Her gün en az 6 bardak su içmeye devam edin ve yürüyüşleri haftada en az üç kez kısa, hızlı tempolu yürüyüşlere ayırın. Nefes egzersizine gelince, nefesinizi arada birkaç saniye tutarken nefes alıp vermek işe yarayacaktır. HCG diyetinin ne olduğu sorusu ortaya çıktığında, bu aşama çok önemli değildir ve bu nedenle diyetinizde henüz yapılması gereken bir değişiklik yoktur. Sadece vücudunuzu HCG diyet planına hazırlar..

2. Aşama: Enerjiyi Arttırın:

Bu aşamada hedef, sınırlı bir beslenme alışkanlığına geçmeden önce vücudun 3 gün içinde çok fazla enerji depolamasını sağlamaktır. Muhtemelen enerji seviyelerini yüksek tutmak için her şeyi yemelisiniz. Dördüncü günden itibaren bir VLCD planlanır ve hedeflenen kilo kaybı miktarına bağlı olarak 25 ila 45 gün arasında devam eder. Diyet, tüm gün boyunca 3 ana öğüne bölünmüş 500 kalorilik bir diyet ve aralarda düzenli atıştırmalık alımlarından oluşmalıdır. HCG diyet menüsünün kahvaltısında yeşil çay veya hafif kahveye sadık kalın. Şekerden kaçının. Bunun yerine yapay tatlandırıcılara geçebilirsiniz..

Öğle yemeğini almak, günlük HCG diyet planınızda en az 100 gram protein olmalıdır. Aynı şekilde, akıllıca seçim yapın ve iki günde bir tavuk, karides, ton balığı veya somon arasında geçiş yapın. Proteinle birlikte 1 sebze almalısınız. Salata için ıspanak, marul, lahana, domates ve salatalık tercih edin. Sadece hazırlamak kolay değil, aynı zamanda amaca da hizmet ediyor. Öğle ve akşam yemeği arasındaki molalarda elma, üzüm, muz ve nar gibi meyveleri kazın. Ancak akşam yemeği için kalori alımını mümkün olduğunca düşük tutmaya çalışın. Bir ekmek çubuğu ve bir meyve yapmalı. HCG diyeti yaparken yemeklik yağa izin verilmediğini unutmayın. Buna göre yaratıcı olun.

Aşama 3: Düzenli Diyet Planına Geri Dönmek:

Bu diyet planı 3 hafta boyunca devam ettirilir. Bu süre zarfında, sağlıklı olan ve sizi enerjik tutan düzenli öğünlere geçersiniz. Ancak yapay tatlandırıcılar, kalorisi yüksek yiyecekler, fast foodlar, soğuk içecekler ve yüksek trans yağ içeren yiyecekler kesinlikle yasaktır. Bu aşama temel olarak bir önceki aşamanın devamı niteliğindedir ve diyetin etkileri üzerinde çalışırken HCG’nizi her şeyi kontrol altında tutmanıza yardımcı olur..

4. Aşama: Bakım:

3. aşamadan sonra, nasıl kilo verdiğinizi ancak her zaman aktif kaldığınızı hissedebilirsiniz. Ayrıca hedefinize ulaşmış olabilirsiniz ve şimdi gerçek test zamanı. Daha önce olduğu gibi normal bir yaşam tarzı sürdürerek sağlıklı kalmaya devam etmelisiniz, ancak meydana gelen kilo kaybını sürdürmelisiniz. Bu aşama temel olarak HCG diyetinizin en önemli ve can alıcı aşamasıdır ve bu nedenle tamamlandıktan sonra bile önümüzdeki 3 gün boyunca 500 kalorilik diyetinize bağlı kalmanız gerekir. 3 günlük Aşama 3’ün tamamlanmasından sonra nihayet Aşama 4’e girersiniz..

Burada, normal diyetinizi yavaş yavaş geri kazanmanıza izin verilir, böylece sabit kilo bakımınıza ayak uydurabilirsiniz. Aynı şekilde, yeni kalori alımınız artırılır ve 1500 kaloriye yükseltilir. Fazla kalorileri dengelemek için, yiyecek seçimleriniz artık sağlıklı yağ ve süt ürünlerini içerebilir, ancak fazla hiçbir şey içermez. Laktoz intoleransınız varsa alternatif olarak biftek ve tavuk göğsü gibi yüksek proteinli gıdaları tercih edebilirsiniz. Her sabah kilonuzu ölçmeyi ve kaydetmeyi unutmayın ve diyet ihmali nedeniyle sürünen aşırı değişimi korumaya çalışın. Hile gününde yumurta ve peynir yemekleri eklemek, örneğin egzersiz rejiminizi buna göre sürdürmeniz koşuluyla haftada bir kez izin verilir..

HCG Diyetinin Yan Etkileri:

Diyet planı vücudunuzun ne kadar tolere edebileceğini akılda tutarak profesyoneller tarafından yapılsa da, vücudunuza uymadığı zamanlar olabilir ve bazı ciddi ve bazı ciddi olmayan sorunlara neden olabilir. Yolunuza çıkabilecek tipik sorunlar şunlardır:

Safra Taşı Oluşumu:

Genellikle safra kesesinde taş olarak bilinen bu taş, yanlış idrara çıkma ve enfeksiyona yol açarak diğer organlara zarar verme derecesine kadar ciddi olabilir. Aynı durumdan kurtulmanın ilginç ve kolay bir yolu, kalori bakımından zengin sebze ve meyvelere güvenmektir. Böylece günlük 500 kalori alımınızı sürdürseniz bile, molada aldığınız meyveler akşam yemeği saatine kadar aç kalmanıza izin vermez. Sindirim sisteminiz çalıştığı için safra taşı tehditleri azalır.

Düzensiz kalp atışı:

Hcg diyeti sırasında kalori alımı ve beslenme alışkanlıklarındaki değişiklik nedeniyle, kalp atışının azaldığını ve baş dönmesine neden olduğunu hissedebilirsiniz. Gün boyunca sabit bir kalori alımını sürdürmek için yapabileceğiniz şey, daha önce bahsedildiği gibi öğle ve akşam yemeğinizin ortasındaki zamanı meyvelerle doldurmaktır. Genellikle sahip olduğunuz tuz miktarını azalttığınızdan emin olun. Bunun nedeni, kalorilerinizin artık sınırlı olmasıdır. Ne kadar çok tuz eklerseniz, yüksek tansiyon riskiniz o kadar artar ve dolayısıyla kalp atış hızı ile ilgili sorunlar yaşarsınız..

Kasların Çalışması:

Yemek sadece enerjinizi tok tutmak içindir; ve kilo kaybı hedeflendiği için genel kramplar ve kaslarda ağrı olması normaldir..

Sinir krizi:

Bu, aşırı diyetin kısa süreliğine bayılma ve duyu kaybına yol açtığı aşırı durumlardan biridir. Durum hızlı ve ciddi tıbbi müdahale gerektirir.

Eklem ağrısı:

Semptom yine normaldir çünkü vücut kilo kaybeder, ancak düzenli egzersiz ve tempolu yürüyüş vücudun formda kalmasına ve bu sorunları uzak tutmaya yardımcı olabilir..

Genel zayıflık:

Vücuttaki beslenme planı ve metabolizmadaki şiddetli değişiklik nedeniyle, zayıflık hissi normaldir ve kendinizi daha iyi hissetmedikçe dinlenmek ve fiziksel aktiviteleri sınırlamak gerekir..

HCG Diyeti kilo vermenin iyi bir yoludur, ancak denenmesi gereken daha iyi ve daha güvenli yollar da vardır..