Yani dengeleme konusunda bir sorununuz var. Ama korkmana gerek yok. Çünkü bu sadece gelişmenizi engeller. Bu durumda yapabileceğiniz en iyi şey doktorunuzu ziyaret etmek ve biraz terapi almaktır. Nesneler ve günlük aktiviteler üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak için ne tür egzersizler yapabileceğinizi de bilmelisiniz. Vestibüler egzersizlerin amacı, vestibüler sisteminizde mevcut olan yaralanmalar için beyninizin kompanzasyonunu iyileştirmektir. Bunları yapmak oldukça kolaydır ve oldukça etkilidirler. Buradaki makale, vestibüler egzersizlerle ilgili tüm gerekli detayları sağlayacak ve size yol boyunca rehberlik edecektir..

En İyi Vestibüler Egzersizler

1. Glazenizi Stabilize Etme:

Direk önüne bak. Şimdi başınızı sağa çevirin. Başınızı tamamen çevirmediğinizden emin olun; sadece 45 derecelik bir açı. Ardından başınızı aynı açıyla sola çevirin. Bu egzersizi on kez yapın ve gün boyunca yapabildiğiniz her zaman yapmaya devam edin..

2. Ağırlık Kayması:

Ayaklarınız yere düz basacak şekilde bir bankta oturun. Şimdi elinizi yüzeyden kaldırırken sağ başınızı, kollarınızı ve omuzlarınızı sola doğru getirin. İlk pozisyona geri dönün. Tarafları değiştirin ve 10 kez tekrarlayın.

3. Dikey ve Yatay Hareketler:

Başınızı yavaşça soldan sağa doğru hareket ettirin. Tempoyu kademeli olarak artırmaya devam edin ve maksimum frekansa ulaşıldığında 10 saniye durun. Prosedürü yeniden başlatın. Şimdi başınızı yukarı ve aşağı hareket ettirin ve işlemi tekrarlayın.

4. Okülomotor:

Elinizde bir hedef tutun ve gözlerinizi ona sabitleyin. Şimdi yavaşça bir yandan diğer yana, sonra yukarı aşağı ve son olarak çapraz olarak hareket ettirin. Odaklanırken başınızı sabit tutun. Hareket etmesi gereken tek şey gözlerin.

5. Pilates:

Pilates, dengenizi geliştirmek için yapabileceğiniz bir başka harika egzersizdir. Yapması eğlencelidir ve çeşitli sağlık yararları vardır. Ama bunlar tek başına yapman gereken bir şey değil. Doktorunuza danışın ve uzman biriyle pratik yapın.

6. Germe Egzersizi:

Germe egzersizleri, kendinizi daha iyi dengelemenin başka bir yoludur. Yüzlerce varyasyon mevcuttur ve hepsinin iyi faydaları vardır. Başlangıç ​​seviyesindeyseniz 5 tekrar yapın ve kendinizi rahat hissettiğinizde sayıları artırın..

7. Yürüyüş:

İyi bir vestibüler egzersiz yürümektir. Tüm uzmanlar ve doktorlar tarafından tavsiye edilmişlerdir ve her yaştan insanı sağlıklı ve zinde tuttukları bilinmektedir. Vücudunuzun her alanını çalıştırırlar ve daha iyi denge kurmanıza yardımcı olurlar. Tek ihtiyacınız olan iyi bir çift spor ayakkabı ve biraz egzersiz pantolonu. Günde sadece yarım saatinizi ayırıp yürüyüşe harcarsanız, harika sonuçlar göreceksiniz..

8. Kalça Eklemeleri:

Kalça addüksiyonları yapmak için önce uzanın. Gövdenizi yukarıda tutun ve bacaklarınızı uzatın. Uylukların arasına yumuşak bir top veya yastık koyun ve mümkün olduğunca sıkın. Bu pozisyonda 30 saniye kalın ve sonra rahatlamasına izin verin. Son egzersize geçmeden önce birkaç kez tekrarlayın..

9. Yoga:

Yoga, her türlü rahatsızlık ve sağlıkla ilgili problemler için faydalı olan bir egzersizdir. Ayrıca harika vestibüler egzersizler yaparlar. Yüzden fazla pozları var ve çeşitli şekillerde geliyorlar. Yogaya kırk dakika harcamak sadece daha iyi denge kurmanıza yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda genel sağlığınızı da iyileştirecektir..