Sırt ağrısı genellikle omurgaya bağlı olan kaslar, sinirler, bağlar veya eklemlerden kaynaklanır. Yaşadığınız kronik bir ağrı veya düşme veya yaralanmadan kaynaklanan akut bir ağrı olabilir. Sırt ağrısı, vücudun alt kısmına ve kollara yayılabilir ve son derece rahatsız edicidir..

Sırt Ağrısı İçin Egzersizler

Egzersiz aslında sırt ağrısı ile başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Zayıf bir göbeği veya zayıf sırtı (zayıf kasları) olanlar veya aşırı kilolu olanlar ve sırtındaki baskı nedeniyle sırt ağrısı çekenler için egzersiz en iyi seçenektir. Sırt ağrısı ile başa çıkmak ve omurga kaslarınızı güçlendirmek için egzersizler var. Burda biraz var,

Sırt Ağrısı İçin En Etkili Egzersizler:

1. Germe:

Güzel kadının kapalı esneme egzersizleri yapması

Hafif esnemeler küçük ağrılarla başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Germe, kasları güçlendiren kasılmalar yaratır. Ancak bu esneme ağrısız olmalı ve bölgenin gerçekten gevşemesi için yaklaşık 20 saniye kadar devam etmelidir..

2. Yoga:

rp_yoga-alt-bel-ağrı1.jpg

Yoga son derece faydalı olabilir ve tam olarak acı çeken alanları hedefler. Uzun vadede sırt ağrısını tamamen ortadan kaldırmaya yardımcı olabilecek çeşitli asanalar var..

3. Sukhasana:

Sukhasana

Sukhasana duruşunda düz bir yüzeye rahatça oturun (bağdaş kurup oturun). Omuzlarınızı rahat ve sırtınızı düz tutun. Parmaklarınızı birleştirin ve kollarınızı yavaşça yana ve sonra yukarı kaldırın. Yukarı doğru gerin, omurganızı genişletin. Dirseklerinizin düz olduğundan emin olun. Bu duruşu 20-30 saniye tutun ve derin nefes alın.

4. Marjariasana:

marjariasana

Kedi esnemesi olarak da bilinen asana, omurgayı esnek ve güçlü hale getirir. Elleriniz, dizleriniz ve ayaklarınız birbirine paralel olacak şekilde dizleriniz ve avuçlarınız üzerinde bükün. Omurganızı bir kedi gibi nefes alın ve yukarı doğru itin ve aşağı bakın ve sonra nefes verin, omurganızı aşağı indirip yukarıya bakın. Bunu üç-dört kez tekrarlayın.

5. Bhujangasana:

Bhujangsana

Halk arasında kobra duruşu olarak bilinen bhujangasana, tam olarak omurganız için gerekli olanı yaratır. Omurgayı kasar ve sonra onu genişleterek tüm yumuşak dokuları, eklemleri ve sinirleri çok daha esnek ve güçlü hale getirir. Çevikliği artırır.

Karnına yat. Avuç içlerinizi dirsekleriniz katlanmış olarak omzunuza paralel tutun. Şimdi nefes alın ve kol gücünü kullanarak üst bedeninizi yukarı kaldırın. Nefesinizi tutmayın; normal hızda nefes almaya devam edin. Bu duruşta yaklaşık 30 saniye kalın ve aşağı inin. Üç kez tekrarlayın.

6. Dizden Göğüse Çekme:

Sırt üstü yat. Şimdi dizinizi bükün (ilk istediğiniz herhangi bir bacak) ve diğer bacağınızı sağlam ve düz tutarken onu göğsünüze yaklaştırın. Sonra aynısını diğer bacakla yapın. Bu duruşu üç kez yaptıktan sonra her iki bacağınızı göğsünüze doğru çekin ve 40 saniye tutun ve ardından yavaşça nefes verirken bırakın..

7. Pelvik Kaldırma:

Dizleriniz bükülü olarak sırt üstü yatın. Vücudunuzu ve yüzünüzü düz ve ayaklarınızı paralel tutun. Şimdi bacaklarınıza ve omzunuza baskı uygulayarak pelvik bölgenizi yavaşça yukarı kaldırın. Ayrıca kollarınızı paralel tutun ve yerde tutun. Omzunuzdan dizinize kadar düz bir çizgi oluşturmaya çalışın. Bu duruşu 20 saniye tutun ve üç kez tekrarlayın..

8. Bacak erişimi:

Bacak uzanması yapmak için dizlerinizin ve avucunuzun üzerine eğilin. Yere bak. Vücudunuzu sıkı tutarak bacağınızı kaldırın veya dışarı doğru uzatın ve düz tutun. Başınız ve ayağınız aynı seviyede olmalıdır. Yükselen bacağınızı 10 saniye tutun ve ilk duruşa geri dönün ve diğer bacağınızı kaldırın. Normal solunum ile bunu üç kez tekrarlayın.