Hamilelik denilince aklımıza gelen ilk şey yemek oluyor. Hamile bir kadının bebeğinin sağlıklı ve zinde kalması için çok fazla kalori alması gerektiğini hepimiz biliyoruz. Bu süreç hamileliğin ilk gününden itibaren başlar ancak bebek doğduktan sonra da bitmez. Bebek doğduktan sonra uzun bir süre anneden beslenir, bu nedenle bebeğinin sağlıklı beslenmeden mahrum kalmaması için tüm faydalı besinleri yemeye devam etmesi annenin sorumluluğundadır..

Birçok kadın, tüm sağlıklı şeyleri alabilmeleri için emzirme diyet planı için bir diyetisyene danışır. Tüm emziren anneler için diyet, bebeğe sahip olması gereken her şeyi sağlayacak kadar ağır ve besleyici olmalıdır..

Emzirme Diyeti

Emziren Anneler İçin Diyet – Artıları ve Eksileri:

Bebeklerinin zinde ve sağlıklı kalması için tüm annelerin aklında tutması gereken bazı yapılması ve yapılmaması gerekenler var.-

YAPILACAKLAR:

1. Demir, Protein, Kalsiyum Açısından Zengin Gıdalar:

Bu zamanda bebeğin daha iyi ve sağlıklı büyümesine yardımcı olabilecek tüm besinlere ihtiyacı vardır. Yemek yiyemez ve bu nedenle diyeti ve sağlığı için tamamen annesine bağımlıdır..

Anne, tahıllar, tam tahıllı ürünler, yeşil yapraklı sebzeler, kuru meyveler, bezelye vb. gibi demir açısından zengin tüm gıda maddelerini almalıdır..

Protein açısından zengin besinlerin tüketilmesi için yumurta, süt ürünleri, bitkisel ürünler vb. Köfte ve tavuk gibi ürünler yüksek miktarda protein ve demir içerir. Anne protein açısından zengin besinler tüketecekse, anne sütünün akışını ve kalitesini iyileştirerek anneden bebeğe besin maddelerinin uygun şekilde sağlanmasına yardımcı olacaktır..

Kalsiyum açısından zengin gıdalar için koyu yeşil sebzeler, meyve suları, tahıllar, soya sütü, donmuş yoğurt vb. ürünler kullanın. Bunlar bebeğin kemiklerinin güçlü ve dayanıklı olmasına yardımcı olur ve bebeğin bağ ve dokularının düzgün oluşumuna ve büyümesine yardımcı olur..

Demir, Protein, Kalsiyumdan Zengin Besinler-Emzirme Diyeti

2. Ek düşünün:

Emzirme diyetinizle ilgili olarak bir doktora gidecekseniz, size takviyeler sağlayacaktır. B-12 Vitamini takviyesi – Çoğunlukla hayvanlarda bulunur, bu nedenle vejeteryan diyetini sürdürmek zordur. Bebeğinizin kalsiyum ve fosforu emmesi için B vitaminine ihtiyacı olacaktır ve bu, bebeğin beyninin gelişimi için çok önemlidir..

3. D Vitamini Takviyesi:

D vitamini eksikliği varsa, o zaman bebeğin kemiklerinin yumuşamasına ve zayıflamasına neden olur. D vitamini içeren besinler için tahıl, inek sütü tüketmeniz ve ayrıca güneşe fazla çıkmamanız gerekir. Isıya çok fazla maruz kalmak ciddi cilt problemlerine neden olabilir ve bu hem bebek hem de anne için pek iyi değildir. Her zaman sağlıklı bir emzirme diyetinin bir parçası olarak kabul edilir..

4. Balık:

Her türlü deniz ürünü çok faydalı ve protein açısından zengindir. Deniz ürünleri de cıva açısından zengindir ve yüksek miktarda cıva bebeğin sağlığı için tehdit oluşturabilir. Bebekleri olan ve hala emziren tüm kadınlar, yüksek miktarda cıva içeren deniz ürünlerinden kaçınmalıdır..

Ayrıca yediğiniz balıklar temiz sulardan gelmeli ve birçok sağlık sorununa neden olabilecek kirli sulardan olmamalıdır. Balık Tarifleri her zaman emzirme diyet planınıza dahil edilmelidir..

Balık Emzirme Diyeti

Tüm bu maddeler emziren anneler için diyetin en önemli parçası olarak kabul edilir..

Yapılmayacaklar:

Bebeğinize uygun olan ve olmayan her şeyin farkında olmanız için her zaman sağlıklı bir emzirme menüsüne sahip olmalısınız..

1. Alkol:

Hamilelik sırasında alkol büyük bir hayır. Anne sütündeki hiçbir alkol seviyesi bebek için güvenli veya sağlıklı değildir. Alkolün vücudunuzdan atılması uzun bir süreçtir ve çok zaman alır. O zamana kadar hala vücudunuzda bulunur ve bebeğiniz için çok zararlı olabilir. İçlerinden birinin alkol alması anne için olduğu kadar bebek için de sağlıklı olamaz. Sağlıklı bir emzirme planı asla az miktarda alkol içermeyecektir..

2. Kafein:

Tüm kahve severler için üzücü bir haber. Kahve, bebeğinizin davranışları üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceğinden, çok fazla içmekten kaçınmanız gereken kafein içerir. Çocuğunuzu biraz tahriş edebileceği veya uykudan mahrum kalabileceği için günde iki ila üç fincandan fazla kafein içmemeye çalışmalısınız..

Kafein, sağlıklı bir emzirme diyeti menüsünün hiçbir zaman büyük bir parçası olmadı. Kafeinli içeceğinizin çocuğunuz üzerinde bir etkisi olduğunu düşünüyorsanız ve alışılmadık ve heyecanlı davranmaya başladıysa, o içeceği hemen sınırlamak veya tüketmeyi bırakmak daha iyidir..

3. Diyet Yapmamak:

Emzirirken diyet yapmak, bebeğinize olduğu kadar çocuğunuza da zarar verebilecek birçok yan etkisi olduğundan pek iyi değildir. Hamilelik kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız diyet yapmak yerine yan etkisi olmayan farklı egzersizleri denemelisiniz..

Bebeğin ihtiyacı kadar yemek zorunda kalacaksın çünkü sağlığı ve vücuduna aktarılan besin miktarı tamamen sana bağlı. Bu nedenle diyetinize tamamen dikkat etmek ve tüm sağlıklı gıda maddelerini ve besin maddelerini almak sizin sorumluluğunuzdadır..

Diyetsiz-Emzirme Diyeti

Diyetinizde bebeğin ruh halini ve davranışını etkileyebilecek birçok şey var. Çocuğunuzun ruh halini ve davranışını belirlemek için bir yemek günlüğü tutmanız tercih edilir. Bir şey yiyerek bebeğinizin davranışlarında ve alışkanlıklarında değişiklikler fark ederseniz, o şeyi yemeyi bırakmalısınız..

Bir yemek günlüğü, çocuğunuzun alerjisi olan ve çocuğunuza en çok uyan şeyleri ezberlemenize veya bilmenize yardımcı olabilir. Sağlıklı seçimlerinize ve diyetinize odaklanırsanız, bebeğinizi kesinlikle iyi ve olumlu bir şekilde etkileyecektir..

Diyet Yok