Yeni bir anneyseniz, bebeğinizi emzirmek için daha fazla süt üretmenin daha iyi yollarını arayan bir anneyseniz. Ve özellikle emzirme döneminde çemen otunun faydalarını duyduysanız. Ancak tam olarak nasıl yardımcı olduğundan emin değilseniz, daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Çemen otu, çeşitli mutfaklarda kullanılan iyi bilinen bir baharattır. Çemen otu tohum olarak, toz şeklinde veya körilere, soslara, dallara vb. eklemek için sadece yaprak şeklinde kullanılabilir. Baharatın, gıdaların lezzetini ve aromasını arttırdığı bilinmektedir, ayrıca sağlığa birçok faydası vardır. Farkında olabileceğimiz veya olmayabileceğimiz böyle bir sağlık yararı, anne sütünü artırmak için Çemen otu kullanmaktır..

Pek çok insan çemen otunun emzirme konusunda onlara yardımcı olduğunu iddia etti. Eski Hint ayurvedik hileleri tarafından yönlendirilen insanlar bu bileşene uymaktadır. Yeni nesil hala çemen olup olmadığından emin değil mi? kullanımı güvenli veya değil.

Emzirme için çemen otu, yeni çağ araştırmaları etkilerini kanıtlamaya başlamadan önce bile kullanıldı, bu nedenle içeriğin yardımcı olduğundan eminiz. Profesyoneller hakkında bilgi edinmek için bu makaleye göz atalım & Çemen otu etkilerinin yanı sıra eksileri.

Emzirme Sırasında Çemen otu

Emzirme İçin Çemen Nasıl Alınır??

Çemen otu emziren annelerde anne sütü üretimini arttırmak için çeşitli şekillerde tüketilebilir. Tüketmenin kolay yollarından bazıları şunlardır:,

1) Filiz Olarak:

Çemen otu suya batırılabilir ve bu da diğer filizler gibi filizlenmesine neden olur. Bunu biraz doğranmış sebzeler ve bir tutam misket limonu ile hızlı bir salata şeklinde, emzirmek için kolay bir çemen otu tarifi veya sadece tadını arttırmak için biraz chaat masala (ünlü Hint baharat karışımı) ile yiyebilirsiniz..

2) Kapsül Formu:

Bilinen ve çok faydalı olduğu kanıtlanmış bir bileşen varsa, onu kapsül veya tablet şeklinde bulma şansınız çok yüksektir. Benzer şekilde, eczanelerde bulunan emzirme için Çemen otu kapsüllerini bulabiliriz, normal bir hap gibi ama sadece doktorun önerdiği sürelerde tüketebiliriz..

3) Çemen Tohumu:

Şimdi, bu kulağa çok lezzetli veya çekici gelmeyebilir, ancak bazı çemen tohumlarını bir bardak su ile yutmak, çemen otu tüketmenin ve anne sütünün önemli miktarda artması nedeniyle emzirmeye yardımcı olmanın en kolay yoludur. Bu fikirden korkuyorsanız, emzirmek için çemen otu tabletlerine yapışabilirsiniz..

4) Çemen Tozu:

Emzirmek için bazı öğütülmüş çemen tozu tohumlarını saklayın. Bu küçük kavanoz, özellikle emzirme için ne kadar çemen otu alınacağını belirtmelidir. Bunu hava geçirmez bir kavanozda saklayın ve yemeğinizi yemeye başlamadan hemen önce yemeğinize serpmek için bir miktar kullanın. Yemeği hazırlarken eklemeyin pişme etkisini azaltacağı için mutlaka çiğ tüketmeye özen gösterin..

5) Bir Çemen Karışımı:

Tohumları birkaç saat veya gece boyunca suda bekletin. Uyandıktan sonra bu karışımı tohumlar suda tüm renklerini bırakana kadar, yani besinlerin de suda çözüldüğünü anlayana kadar birkaç dakika kaynatın. Bir süzgeçle süzün ve istediğiniz sonucu görmeye başlayana kadar bu taze hazırlanmış karışımdan her gün için..

Emzirme için Çemen (Methi) Faydaları:

Çemen otu tüketmenin farklı basit yollarını öğrenmeyi başardık. Hala kafamızda gizlenen soru, methi’nin emzirme için faydalarının tam olarak ne olduğudur.,

A) Anne Sütü Üretiminde Artış:

Her kadının vücudu benzersizdir, bazıları ise gereğinden fazla laktat içeren diğerlerinin anne sütü üretimi ile ilgili sorunları olabilir. Çemen otunun diğer formlarının yanı sıra çiğ olarak tüketilmesi, anne sütü üretimini hızla artırmaya yardımcı olur, bu da bebeğinizin yiyeceklerini düzgün bir şekilde aldığı için çok huysuz olmayacağı anlamına gelir..

B) Düzensiz Anne Sütüne Yardımcı Olur:

Bir kadının anne sütü ürettiği, ancak gerektiği kadar düzenli olmadığı durumlar vardır. Böyle bir durumda, bir kadın düzenli anne sütü üretimine yardımcı olması için çemen otuna güvenebilir. Bebeği tok tutacak ve daha sağlıklı büyümesine yardımcı olacak.

Çemen otu emziren kadınlara yardımcı olmak için çok iyi bir bileşen olmasına rağmen. Bu bileşeni kullanmak için böyle bir zorlama yoktur. Bebek için yeterli miktarda süt üretiyorsanız baharatın tüketilmesi gerekmez. Sadece gerektiğinde kullanılması anne ve bebek için daha uygundur..

Emzirirken Çemen Otunun Yan Etkileri:

Her şeyin bazı faydaları olduğu gibi, bazı sonuçları da olabilir. Çemen otu tüketiminin önemli bir yan etkisi bulunmamakla birlikte, kesinlikle bazı etkileri vardır..

  1. Çemen otu vücutta çok fazla ısı oluşturan bir baharattır. Bu nedenle, daha sık dışkılama, emzirme döneminde çemen otunun yaygın olarak fark edilen yan etkilerinden biridir. İnsanlar önerilenden daha fazla miktarda çemen tükettiğinde fark edilen bir diğer yan etki, vücuttaki kan şekeri seviyelerinin düşmesidir..
  2. Bunların dışında dışkılar da gevşer, idrar ve ter gibi diğer vücut salgıları daha keskin kokmaya başlar. Reaksiyon veya akne ve yağlı cilt şeklinde cildinize doğrudan etki edecek bağırsak sıkıntısı olacaktır..

Methi (Çemen) Bebek İçin Yan Etkileri:

Emzirme döneminde tüketilen çemenin en büyük etkisi annenin vücudu üzerinde olsa da bebeklerde de bazı yan etkiler görülmektedir.,

  • Bebekler ayrıca gevşek ve yeşilimsi dışkı salınımı yaşayabilir; bağırsak sıkıntısı da onları biraz huysuz yapabilir. Ancak tüm bunlar birkaç gün içinde kolayca geçecektir. Vücut biraz sıkıntı hissedebilse de. Tüketilecek bol miktarda süt onları tok tutacak ve daha iyi uyumalarına yardımcı olacaktır..

Çemen otu gerçekten de çok iyi bir baharat/malzemedir ve anne sütünüzü artırmak için çeşitli şekillerde tüketilebilir. Malzeme çok faydalı olmasına rağmen, birkaç yan etkisi vardır. Bu nedenle, içeriği her zaman önerilen miktarlarda kullandığınızdan emin olun. Ayrıca sadece doktorun emzirme için çemen otu almaya ne zaman başlayacağı konusunda önerdiği zaman çizelgesinde. Sonuç olarak, içeriği kullanmak tüm anneler için bir zorunluluk değildir; bebeğiniz yeterli süt alırsa işlem yapılır.

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları:

S1. Emzirme döneminde çemen otu çiğnemek veya yutmak zorunda mıyız? Toz mu daha iyi, tohum mu daha iyi?

Cevap: Çemen herhangi bir markette bulunabilir; çemen otunun yanı sıra tohumunu da toz halinde bulabilirsiniz. Mağazalarda bulduğumuz çemen, çiftliklerde görülenlerin rafine edilmiş halidir. Çemen otunu her iki biçimde de kullanabilirsiniz. Çemen otunu geceden ıslatın, suyunu içirin ve yumuşak çekirdeklerini tadı acı olduğu için çiğnemeden yutun. Emzirme döneminde çemen tüketmenin bir başka yolu da yemek tariflerinize çemen tozu eklemek veya küçük bir bardak suya bir çay kaşığı ekleyip içmektir..

S2. Emzirmek için çemen otu almaya ne zaman başlamalı?

Cevap: Süt tedarikinde eksiklik yaşayan emziren bir anneyseniz, eksikliği tespit ettiğiniz anda emzirmek için çemen otu almaya başlayabilirsiniz. Ayrıca farkı görmek için en az 24-72 saat beklemeniz gerekiyor. Bazı kadınlarda farkı görmek bir hafta sürebilir. Öngörülemeyen belirtiler görürseniz bir doktora danışın.

S3. Anne sütünü artırmak için günde ne kadar çemen otu tüketmeliyim??

Cevap: Vücudunuzun herhangi bir değişiklik yaşayıp yaşamadığını kontrol etmek için küçük miktarlarda kullanmaya başlamak ve ardından miktarı kademeli olarak artırmak her zaman daha iyidir. Günde 3.5 gram ile deneyin ve ardından miktarı kademeli olarak artırın, aşırı kullanmamaya dikkat edin, aksi takdirde önemli sonuçlar doğurabilir. Mükemmel bir miktar bulamıyorsanız, lütfen bir doktordan yardım alın..