Hiç Soğuk Ağrınız veya Ateş Kabarcıklarınız oldu mu? Herpes Simplex Virüsünün (HSV-1) neden olduğu uçuk veya ateş kabarcıkları, tipik olarak ağız çevresinde veya dudakların bir tarafında görülen küçük, sıvı dolu kabarcıklardır (1). Kabarcık patladığında üzerlerinde bir kabuk oluşur. Görünürlükten bağımsız olarak, ateş kabarcıkları bulaşıcıdır ve yakın temas yoluyla bir kişiden diğerine bulaşır..

Çoğu uçuk iki ila dört hafta içinde kendi kendine geçse de semptomlar rahatsız edici olabilir. Ancak ateş kabarcığının süresini kısaltmak ve tekrarlama ihtimalini azaltmak istiyorsanız bu makalede bahsedilen doğal ilaçları deneyebilirsiniz..

Ateş kabarcıklarının üstesinden gelmek için nedenleri, semptomları, tıbbi tedavileri ve önleyici ipuçları hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin..

Ateş Kabarcıkları (Soğuk Yaralar) İçin Ev Çareleri

Dudaklardaki Ateş Kabarcıkları (Soğuk Yaralar) İçin En İyi Ev Tedavileri:

Ateş kabarcıklarından kurtulmaya yönelik ev ilaçları, ateş kabarcıklarının daha fazla yayılmasını önlemenin mükemmel bir yolu olabilir. Soğuk yaralar ev ilaçlarını kullandıktan sonra bile devam ederse, daha hızlı sonuç almak için antiviral ilaçlar reçete etmesi için bir doktora danışın..

1. Limon balsamı:

Limon balsamı veya Melissa officinalis yağı, enfeksiyona neden olan virüsü etkin bir şekilde ortadan kaldırarak ateş kabarcığının hızla iyileşmesine yardımcı olan antiviral özelliklere sahip ateş kabarcıkları için doğal bir çaredir (2).

İçindekiler:

 1. melisa yağı.
 2. Pamuklu çubuk.

Prosedür:

 • Yağı doğrudan uçuğun üzerine uygulamak için pamuklu çubuk kullanın..
 • Yağın doğal olarak kurumasına izin verin.
 • Cildinizdeki yağı durulamadan önce 15 ila 20 dakika bekleyin..
 • Bu ilacı günde üç kez kullanmak etkili olabilir.

2. Buz:

Buz, iltihaplanmayı tedavi etmenize yardımcı olan etkilenen bölgeye kan akışını azalttığı için evde etkili bir ateş kabarcığı tedavisidir. Buz bölgedeki ağrıyı en aza indirse de kalıcı bir çözüm değildir ve virüsü hiçbir şekilde etkilemez..

İçindekiler:

 1. buz.
 2. Havlu.

Prosedür:

 • Buzu alın ve bir havluya sarın..
 • Buzla sarılı havluyu nazikçe uçuğun üzerine koyun..
 • Yaklaşık 5 ila 15 dakika boyunca boğaz bölgesinde kalmasına izin verin..
 • Cildinize doğrudan buz koymamayı ve sarmak için bir havlu kullanmayı unutmayın..

3. Hindistan Cevizi Yağı:

Hindistan cevizi yağının güçlü mikrobiyal özellikleri, onu ateş kabarcıkları için en iyi ev ilaçlarından biri yapar (3). Yağda bulunan bir trigliserit olan laurik asit yardımıyla virüsün yok edilmesine yardımcı olur(4). Hindistan cevizi yağı tek çözüm olamaz ve daha etkili ilaçlara ek olabilir.

İçindekiler:

 1. Pamuklu çubuk.
 2. Hindistancevizi yağı.

Hazırlık:

 • Soğuk algınlığının geliştiğini hissederseniz doğrudan hindistancevizi yağını uygulayın..
 • Bırak orada kalsın.
 • Etkili sonuçlar için her saat hindistancevizi yağı uygulayın.

4. Uçucu Yağlar:

Uçucu yağların kullanımı, sunduğu tüm faydalar nedeniyle popülerlik kazanmaktadır. Yararlı olmasına rağmen, topikal cilt tedavisi olarak kullanırken esansiyel yağı aşındırıcı olmayan bir taşıyıcı yağ ile seyreltmeniz gerekir. Uçucu yağ seyreltilmezse, uçuğu daha da alevlendirebilir ve durumu kötüleştirebilir..

5. Çay Ağacı Yağı:

Soğuk algınlığını tedavi etmek istediğinizde çay ağacı yağının antiviral, antiseptik ve antienflamatuar özellikleri işinize yarayabilir. 2009 yılında yapılan bir araştırmaya göre çay ağacı yağının HSV üzerinde güçlü bir antiviral etkisi vardır (5). Ancak çay ağacı yağının etkinliğini kanıtlamak için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor çünkü bu araştırma izole edilmiş örnekler üzerinde yapıldı..

İçindekiler:

 1. Birkaç damla çay ağacı yağı.
 2. 11/2 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı.
 3. Pamuklu çubuk.

Prosedür:

 • Seyreltilmiş çay ağacı yağını pamuklu çubuk kullanarak ateş kabarcığı olan bölgeye uygulayın..
 • kalsın.
 • Tahrişi önlemek için çay ağacı yağını günde iki defadan fazla kullanmaktan kaçının..

6. Nane Yağı:

Antiseptik özelliği ile uçuğun yayılmasını önlemeye yardımcı olan bir diğer uçucu yağ. 2003’te yapılan bir laboratuvar çalışmasına göre, nane yağı, aktive edilmiş herpes suşu ile ilişkili semptomları sakinleştirme potansiyeline sahipti (6).

İçindekiler:

 1. Birkaç damla nane yağı.
 2. Bir yemek kaşığı taşıyıcı yağ.
 3. Pamuklu çubuk.

Prosedür:

 • Seyreltilmiş nane yağını, herhangi bir yükselmeyi önlemek için göründüğü anda uçuğun üzerine uygulayın..

7. Anason Yağı:

Anason yağı, 2008 yılında yapılan bir araştırmaya göre uçukları önlemeye yardımcı olan bir anason bitkisinden elde edilir (7). Ayrıca, anason yağının antiviral özellikleri, bir in vitro araştırmaya göre, virüsün gelişimini ve büyümesini engelleyen beta-karyofillen adı verilen kimyasal maddeden gelir.8).

İçindekiler:

 1. Birkaç damla anason yağı.
 2. Bir kaşık taşıyıcı yağ.
 3. Pamuklu çubuk.

Prosedür:

 • Seyreltilmiş uçucu yağı etkilenen bölgeye uygulamak için pamuklu çubuk kullanın..

8. Kekik Yağı:

İşe yarayan en popüler ateş kabarcığı ev ilaçlarından biri kekik yağıdır. 1996 yılında yapılan araştırmaya göre (9), kekik yağının HSV üzerindeki etkisi önemliydi. Ayrıca, daha yakın tarihli bir araştırmaya göre, birçok aromatik bitkide bulunan karvakrol bileşiği, kekik yağında da bulunan antiviral özelliklere sahiptir (10).

İçindekiler:

 1. Birkaç damla kekik yağı.
 2. Bir yemek kaşığı taşıyıcı yağ.
 3. Pamuklu çubuk.

Prosedür:

 • İltihabı ve boyutunu azaltmak için seyreltilmiş kekik yağını uçuğun üzerine uygulayın..

9. Kekik Yağı:

Bir laboratuvar çalışmasına göre, kekik yağı, güçlü bir ajan olduğu için HSV üzerinde antiviral etkilere sahiptir (11). Bununla birlikte, kekik yağı etkili olabilse de, uzun süre güneşe maruz kalma, stres veya ateş gibi tetikleyici hala mevcutsa virüs yeniden etkinleşebilir..

10. Zencefil Yağı:

Zencefil yağının, uçuk semptomlarından doğal olarak kurtulmanıza yardımcı olan bileşenlere sahip olduğu söylenir.12). Seyreltilmiş zencefil yağının topikal uygulaması, tahrişi yatıştırarak uçuğunuzu iyileştirir ve ciltte sıcaklık hissi verir. Faydalarından yararlanmak için zencefil yağını herhangi bir taşıyıcı yağ ile seyrelttiğinizden emin olun..

11. Papatya Yağı:

Papatya yağı, potansiyel bir antiviral ajan olarak hareket ederek ilaca dirençli HSV suşlarını etkili bir şekilde tedavi eder.13). Uçuğun oluşmaya başladığını hissettiğinizde, etkili bir şekilde tedavi etmek ve cildinizi yatıştırmak için seyreltilmiş papatya yağı uygulayın. Herhangi bir reaksiyondan kaçınmak için papatya yağını seyreltmek en iyisidir..

12. Sandal Ağacı Yağı:

Sandal ağacı yağı, bir araştırmaya göre, kendine özgü ve güçlü kokusuyla birlikte uçuk virüsünü tedavi etmeye yardımcı olan bileşenlere sahiptir (14). Uçuğunuzu tedavi etmek için sandal ağacı yağı kullanıyorsanız, güçlü kokuyla baş etmenize yardımcı olacak bir taşıyıcı yağ ile seyrelttiğinizden emin olun..

13. Okaliptüs Yağı:

Laboratuvarda yapılan hücre yapısı testlerine göre, Okaliptüs yağı kullanarak uçuğun şiddetini azaltabilirsiniz (15). Okaliptüs yağını uçuk bölgesine uygulamadan önce her zaman seyreltmeniz önerilir. Bu ilacı günde dört defadan fazla kullanmadığınızdan emin olun..

14. Meyan kökü:

Meyan kökü, uçuğunuzu çabucak iyileştirmenize yardımcı olur ve hızla popülerlik kazanmaktadır. Bir araştırmaya göre, meyan kökünde bulunan antiherpetik aktivite, bir araştırmaya göre ateş kabarcığına neden olan virüsle başa çıkmaya yardımcı olur (16).

Ayrıca glisirizin adı verilen bir bileşik yardımıyla virüsün büyümesini ve çoğalmasını engellemeye yardımcı olur (17). Ek olarak, petrol jölesi ile birleştiğinde uçuğun iyileşme süreci artar..

İçindekiler:

 1. Bir yemek kaşığı meyan kökü tozu.
 2. iki yemek kaşığı vazelin.

Prosedür:

 • Malzemeleri bir kaseye koyun ve uygun şekilde birleştirin.
 • Karışımı uçuk üzerine uygulayın ve orada bırakın.
 • Rahatlamak için bu ilacı birkaç saatte bir kullanın.

15. Cadı Hazel:

Cadı fındığı iltihabı azaltmaya yardımcı olur ve bir araştırmaya göre uçuk virüsüyle savaşmada etkilidir (18). Cadı fındığı da büzücü özelliği ile etkilenen bölgeyi kurutarak iyileşme sürecine yardımcı olur. Ayrıca antibakteriyel ve antienflamatuar özellikleri ile ateş kabarcıklarına bağlı ağrı ve şişliği azaltmaya yardımcı olur.19).

İçindekiler:

 1. Pamuk topu.
 2. Cadı ela çözümü.

Prosedür:

 • Cadı fındığı solüsyonunu uçuğun üzerine uygulamak için temiz bir pamuk top kullanın..
 • Tamamen kurumasını bekleyin.
 • Etkili sonuçlar için bu çözümü günde bir veya iki kez kullanın..

Dikkat: Cadı fındığı için herhangi bir alerjik reaksiyonu dışlamak için dirseğinizin yakınında bir yama testi yapın..

16. Elma Sirkesi:

Elma sirkesinin antimikrobiyal ve antibakteriyel özellikleri, dudakta doğal olarak oluşan uçukların giderilmesine yardımcı olur (20). Kabuklanma aşamasına ulaştıklarında uçuğun giderilmesine yardımcı olur ve enfeksiyonun daha fazla tırmanmasını önler..

İçindekiler:

 1. Pamuklu çubuklar.
 2. Bir yemek kaşığı elma sirkesi.

Prosedür:

 • ACV’yi uçuk üzerine uygulamak için temiz bir pamuklu çubuk kullanın..
 • Etkili sonuçlar için bu ilacı günde üç kez kullanın..

Dikkat: ACV’nin asidik özellikleri, büyük miktarlarda kullanıldığında cilt tahrişine neden olabilir..

17. Kanuka Balı:

Kanuka balı Yeni Zelanda’ya özgüdür ve çiçek açan Kanuka ağacı nektarından elde edilir. Kanuka balının yara geliştirici ve antiviral özellikleri, enfekte ateş kabarcığıyla ilişkili iltihaplı ve tahriş olmuş cildi yatıştırmaya yardımcı olur.21).

İçindekiler:

 1. ½ yemek kaşığı kanuka balı.

Prosedür:

 • Uçuk üzerine bal uygulamak için temiz bir parmak ucu kullanın..
 • Balın yaklaşık 5 dakika etkilenen bölgede kalmasına izin verin..
 • Bölgeyi durulamak için su kullanın.
 • Etkili sonuçlar için ilacı günde iki kez kullanın.

18. Aloe Vera Jeli:

Aloe vera, yatıştırıcı doğası ve antiviral özellikleri ile dudaklardaki ateş kabarcıkları için en iyi ilaçlardan biridir (22). Aloe vera’yı birçok çarede bulabilmemizin nedeni budur..

İçindekiler:

 1. Bir yemek kaşığı taze aloe vera jeli.
 2. Pamuklu.

Prosedür:

 • Aloe vera jelini uçuğun üzerine uygulamak için temiz bir pamuklu çubuk kullanın..
 • kurumasına izin ver.
 • Etkili sonuçlar için bu ilacı günde iki veya üç kez kullanın..

19. Petrol Jölesi:

Petrol jölesi, ateş kabarcıklarıyla ilişkili çatlakları, kanamayı ve ağrıyı önlemeye yardımcı olur ve onu uçukları tedavi etmenin en iyi yollarından biri yapar. Kuru cilt nedeniyle oluşan kabarcık, petrol jölesi kullanılarak yatıştırılır. Ayrıca kaşıntı ve yanma hissini azaltarak uçukların daha fazla ortaya çıkmasını azaltmaya yardımcı olur..

20. Lizin Zengini Gıdalar:

Lizin, vücudumuzda üretilmeyen ve gıdalardan veya takviyelerden alınması gereken, ancak sağlık için gerekli olan gerekli bir amino asittir. Bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, lizin HSV’yi öldürerek uçukları hızla iyileştirmede etkili olabilir ve ateş kabarcığı semptomlarını yönetmeye yardımcı olabilir (23). İşte lizin açısından zengin yiyeceklerden bazıları:

 • Kırmızı et, kümes hayvanları, domuz eti.
 • parmesan peyniri.
 • Morina ve sardalya.
 • soya peyniri.
 • Yumurtalar.
 • Spirulina.
 • Çemen tohumları.
 • Sönük soya fasulyesi unu, soya fasulyesi, izole soya proteini.

21. Tezgah Üstü Kremler:

İşte doktorlar tarafından reçete edilen ve ateş kabarcıkları için etkili bir tedavi olabilecek reçetesiz satılan kremlerden bazıları..

22. Ravent ve Adaçayı Kreması:

Araştırmaya göre, topikal krem ​​formundaki antiviral ilaç asiklovir, uçuk tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Araştırmaya göre, ravent ve adaçayı topikal kremi aynı derecede etkili olabilir (24). Çalışmaya göre ravent ve adaçayı kreminde iyileşme skoru 6.7 gün, asiklovir kremde ise iyileşme süresi 6.5 gündür..

23. Çinko Oksit Kremler:

Çinko oksit kremi kullanarak karıncalanma, kaşıntı, ağrı ve kabarmayı da azaltabilirsiniz. Çinko oksit kremlerin kullanımı, topikal olarak uygulandığında uçukların süresini kısaltabilir. Ortalama olarak, plasebo ile tedavi edilen insanlarla karşılaştırıldığında, çinko oksit ile tedavi edilen uçuklar bir buçuk gün daha erken geçti (25).

24. C Vitamini:

C vitamini flavonoidler içerdiğinden uçukların iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur. Ateş kabarcıklarının temel nedeni olan herpes simpleks virüsünün ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. C vitamini ayrıca gelecekte ateş kabarcıklarının oluşmasını önleyerek bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olur..

25. E Vitamini Yağı:

E Vitamini yağı, iltihap önleyici özelliği sayesinde şişliği, iltihabı ve ağrıyı yatıştırarak uçukların azalmasına yardımcı olur. Bu vitamin yağının ağızdan alınmasıyla tekrarlayan viral enfeksiyonları önleyebilirsiniz (26).

İçindekiler:

 1. E vitamini kapsülü.
 2. Pamuklu.

Prosedür:

 • E vitamini kapsül sıvısını yaraya uygulamak için pamuklu çubuğu kullanın..
 • Sıvının kurumasına izin verin.
 • Ateş kabarcıklarını tedavi etmek için bu ilacı günde birkaç kez kullanın..

26. Kabartma tozu:

Kabartma tozu kabarcığı kurutur ve tüm asidi emmeye yardımcı olur ve onu en iyi ev yapımı ateş kabarcığı tedavilerinden biri yapar. Ayrıca ateş kabarcıklarıyla ilişkili kaşıntı gibi semptomları da hafifletir..

İçindekiler:

 1. Bir yemek kaşığı kabartma tozu.
 2. Suçlu.

Prosedür:

 • Malzemeleri bir kapta karıştırarak pürüzsüz bir macun oluşturun.
 • Macunu etkilenen bölgeye uygulayın.
 • Yaklaşık on dakika kurumasını bekleyin.
 • Durulamak için soğuk su kullanın.

Ateş Kabarcıklarının Nedenleri:

Ateş kabarcıklarının yaygın nedenlerinden bazıları şunlardır:

 • Herpes Simplex virüsü, kişinin ateş, kabarcıklar veya uçuklardan etkilenmesinin nedenidir..
 • Soğuk yaralar da ateşe neden olabilir.
 • Enfeksiyon seviyelerindeki artış, uçuklara neden olan hormonal değişikliklerle ortaya çıkabilir..
 • Aşırı stres.
 • Güçlü rüzgara veya aşırı derecede güneş ışığına maruz kalma.
 • Zayıf bağışıklık sistemi.

Ateş Kabarcıklarının (Soğuk Yaralar) Belirtileri:

Ateş kabarcığınız varsa dikkat etmeniz gereken belirtilerden bazıları şunlardır:

 • Şiddetli yanıklar, bir kişinin uçuk bulaşması riskini artırır.
 • Kabarcık oluşturmadan önce ağız veya dudak çevresinde kaşıntı, yanma veya karıncalanma hissi.
 • Kabarcık genellikle küçüktür ve berrak sıvıya sahiptir..
 • Kabarcıklar yavaş yavaş birleşir ve sızdıktan sonra bir kabuk oluşturur. Kabuğun oluşması için kabarcığın kırılmasına gerek yoktur..
 • ağrılı diş etleri.
 • Boğaz ağrısı.
 • Ateş.
 • Kas ağrıları.
 • Baş ağrısı.
 • Lenf düğümü şişmesi.

Uçuk Nasıl Önlenir (Ateş Kabarcıkları):

Ateş kabarcığı oluşumunu nasıl önleyebileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

 • Reçete edilen antiviral ilaçları düzenli olarak kullanın.
 • Enfekte bölgeyle veya kişiyle ten tene temastan kaçının.
 • Ağrıyı patlatmaya çalışmayın ve ellerinizi düzenli olarak yıkayın.
 • Enfekte kişi tarafından kullanılan mutfak eşyaları veya diğer şeyleri kullanmaktan kaçının.
 • Günlük güneş kremi kullanın.
 • Stresten uzak kalmaya çalışın.
 • Oral seks yapmadan önce kabarcıkların iyileşmesini bekleyin..
 • Uçuk, mikropları barındırabilir ve virüsü yayabilir, bu nedenle uçuk geliştirirseniz diş fırçanızı değiştirin. Yara iyileştikten sonra yeni bir diş fırçası almak daha iyidir..

Daha önce tartışıldığı gibi, Herpes Simplex Virüsü, baş etmesi rahatsız edici ve acı verici olabilen ateş kabarcıklarına veya uçuklara neden olur. Uçukların çoğu kendi kendine geçse de yayılma şansını önlemek için hemen tedaviye başlamak gerekir. Bu makalede bahsedilen ateş kabarcıkları için ev ilaçları, ağrıyı yatıştırmaya ve azaltmaya yardımcı olacaktır. Ancak uçuğun tekrarlamaması için önleyici ipuçlarını özenle takip etmek gerekir..

Sorumluluk Reddi: Bu makalede bahsedilen bilgiler araştırmaya dayalıdır ve profesyonel bir görüşün yerine geçmez. Web sitesi bilgilerin doğruluğundan ve vücudunuz üzerindeki etkilerinden sorumlu değildir..

SSS:

1. Ateş kabarcığınızı tedavi etmezseniz ne olur??

Cevap: Soğuk yaralar veya ateş kabarcıkları en erken zamanda tedavi edilmelidir. Aksi takdirde, potansiyel olarak aşağıdaki yan etkilere neden olabilirler:

 • Virüs göze yayılırsa, herpetik keratokonjonktivit adı verilen ikincil enfeksiyon olasılığı olabilir..
 • Virüs vücudun diğer bölgelerine yayılırsa iyileşmesi daha uzun sürer.
 • Durum bulaşıcı olduğundan, ateş kabarcığı, enfekte kişinin çevresinde yaşayan insanlar için tehlikeli olabilir..
 • Uçukların tedavi edilmeden bırakılması hijyenik ve sağlıksız olduğu için ciddi cilt sorunlarına yol açabilir..

2. Ateş kabarcığınız olduğunda yapmamanız gereken şeyler nelerdir??

Cevap: Ateş kabarcığı bulaşmış bir kişinin ev ilaçlarını uygularken yapmaması gereken birkaç şey:

 • Direkt güneş ışığından uzak durun.
 • Sağlıksız ve yağlı yiyeceklerden kaçının.
 • Bu durum bulaşıcı olduğu için çevrenizdeki insanlardan uzak durmaya çalışın..
 • Stresten uzak kalmaya çalışın.

3. Uçuklar yaygın mıdır ve onları patlatmak uygun mudur??

Cevap: Uçuklar her yaştan insanı etkiler ve oldukça yaygındır. Soğuk algınlığına neden olan virüs için pozitif test eden yetişkinlerin yüzdesinin yüzde 90’ın üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Sorunun ikinci kısmına cevap vermek gerekirse, sivilce olmadığı için uçuğu patlatmak doğru değildir. Kabarcıktaki virüs, patlarsanız veya onu seçerseniz vücudunuzun diğer bölgelerine yayılabilir..