Asitlik, genellikle hazımsızlıktan kaynaklanan çok hoş olmayan bir duygudur. Mide asitleri veya safra yemek borusuna geri aktığında, yemek borusunun astarını tahriş eder. Bu asitliğe veya asit geri akışına neden olur. Yemekten sonra göğüs boşluğunda hafif ila şiddetli yanma hissine neden olabilir; uzanmak genellikle durumu daha da kötüleştirir. Bu asidi emebilecek ve sorunun çözülmesine yardımcı olabilecek yiyecekleri tüketmek önemlidir. Bu sorunu kolayca tedavi etmenin birçok yolu vardır ve nadiren profesyonel bir yardıma ihtiyaç duyar. Ev ilaçları, asitliği iyileştirmenin en iyi yoludur ve en iyi ilk yardım kurtarma yöntemidir..

Asitlik İçin Gerçekten İşe Yarayan Ev Çözümleri

Asitlik Nedenleri:

Asitliğe, hazımsızlığa, mide ekşimesine veya asit reflüsüne neden olan birçok neden vardır. Bunlardan bazıları:

 • çok hızlı yemek
 • Büyük ve ağır yemekler yemek
 • obez olmak
 • Uyku saatinden hemen önce yemek yemek
 • Yatarak yemek yemek
 • Narenciye, çikolata, kızarmış yiyecekler, tatlılar, baharatlar gibi doğası gereği daha asidik olan bazı yiyeceklerin fazlalığı asitliğe neden olabilir..
 • Sigara ve Alkol
 • Çok fazla kahve, gazlı içecekler ve hatta çay
 • Progesteron hormonu mide ile yemek borusu arasındaki kapağın gevşemesine neden olduğu için hamile bir kadının asit reflü yaşaması yaygındır ve bu da asit geri akışına neden olur. Progesteron, bebeğe yer açmak için rahim kaslarını gevşetmekten de sorumludur..
 • Hiatal Fıtık – Bu durumda fıtık nedeniyle asit diyaframdan yemek borusuna geçerek yemek borusunda tahrişe neden olur. Bu tıbbi yardım gerektirir.

Asitlik Belirtileri:

1. Kalp yanığı: kalp yanığı, göğüs boşluğunda oluşan bir yanma hissinden başka bir şey değildir. Kalp yanığının esasen kalple ilgisi yoktur, sadece asitlik göğüste ağrıya neden olduğu için böyle adlandırılır..

2. Yetersizlik: Bu, asidin neredeyse boğaza veya ağza geldiği ve geri geldiği bir histir. Güçlü, hoş olmayan ekşi veya acı bir tat üretebilir. Ayrıca birçok durumda kusmaya neden olabilir..

3. Geğirme: Asitliğin yaygın bir belirtisidir. Normal bir kuru geğirme olabilir veya ekşi veya acı bir tat içerebilen ıslak bir geğirme olabilir..

4. Mide Şişkinliği.

5. Mide bulantısı.

6. Karın ağrısı.

Asitliğin Önlenmesi:

Asitliği önlemenin en iyi yollarından bazıları:

1. Obez olmak asit için önemli bir risk faktörü olduğundan, kilo vermek için çalışmak akıllıca bir fikirdir..

2. Sağlıklı beslenin ve kızarmış yiyeceklerden kaçının

3. Çok baharatlı yiyecekler tüketmek de asitliğe ve bazen de mide ülserine yol açabilir..

4. Ağır öğünler yerine düzenli aralıklarla daha küçük öğünler yemek daha iyidir.

5. Yatmadan en az iki saat önce yemek yiyin. Bu, asitlik problemlerini önemli ölçüde azaltacaktır..

6. Bazı ilaçlar asitliğe neden olabilir. Bunları kontrol etmek ve bir alternatif aramaya çalışmak iyi bir fikirdir..

7. Yemekten sonra kısa bir yürüyüş yapın veya dik pozisyonda kalın. Uzanmak asitliğe neden olabilir.

Asitlik için Doğal Ev Çözümleri:

1. Fesleğen Yaprakları:

Asitliği azaltmak için ev ilaçları

Fesleğen yapraklarının tıbbi faydası sadece asitliği iyileştirmeye değil, aynı zamanda mide bulantısı ve gaz hissine de yardımcı olur. Bu sağlık krizi söz konusu olduğunda kullanılacak en iyi şeylerden biridir. Fesleğen mideyi yatıştırmaya yardımcı olan ve asitten anında rahatlama sağlayan gaz giderici özelliklere sahiptir. Bu asitlik için en iyi ev ilaçlarından biridir..

Hazırlık talimatları:

 • İster taze fesleğen yaprağı çiğneyin, ister suda kaynatıp biraz balla içerek bir fincan fesleğen çayı hazırlayabilirsiniz..

Kullanım Kılavuzu:

 • Hindu dininde de söylendiği gibi akşamdan sonra lale yaprağı koparmak iyi değildir. Öyleyse deneyin ve sabahın kendisinde veya öğleden sonra olsun.

2. Asitlik İçin Jaggery:

Asitliği gidermek için ev ilaçları

Her yemekten sonra ağızda bir parça jaggery tutmak, basit ve kolay yollardan biriyle asitliğin önlenmesinin yanı sıra tedaviyi de sağlayacaktır. Bu cepte son derece verimli ve uygun fiyatlı. Bu, asitlik için mümkün olduğunca erken tedavi eden en iyi ev ilaçlarından biridir. Jaggery, sindirim için çok iyi olan magnezyum açısından zengindir. Güç dolu bir bileşendir ve sindirime ve diğer rahatsızlıklara iyi gelen birçok besin değerine sahiptir..

 • Daha lezzetli ve şık hale getirmek için içine susam ve içine pekmez ekleyebilirsiniz. Sonra kare çubuklar yapın ve istediğiniz zaman yiyin.

3. Tarçın:

asit için ev yapımı ilaçlar

Tarçın olarak bildiğimiz doğal üründeki antasit özellikleri, asitliğin tedavisine gerçekten yardımcı olur. Tarçın çayı, bir miktar tarçın tozunu suda bir süre kaynattıktan sonra asitlik durumunda tüketerek hazırlanabilir. Bu rahatsızlığı tedavi edecektir. Ayrıca şişkinlik, mide krampları, gaz ve geğirme gibi mide ile ilgili diğer sorunları azaltmaya yardımcı olabilir..

Ancak bu bileşen, herkese uygun olmadığı için dikkatli bir şekilde denenmelidir. Bazı durumlarda asitliği kötüleştirir. Sağlık açısından faydalı olan tüm özellikler tarçında mevcuttur. Aynı zamanda başka birçok besin maddesine de sahiptir..

4. Rezene Tohumunun Faydaları:

asitlik için en iyi evde çare

Bir bardak ılık su alın ve tüm gece boyunca yaklaşık 1 çay kaşığı rezene tohumunu ıslatın. Sabahları sıvıyı süzün, biraz balla karıştırın ve asitliği etkili bir şekilde uzak tutmak için için. Bu günde üç kez alınmalıdır. Rezene tohumları, mide ile ilgili sorunları iyileştirmeye yardımcı olan antispazmodik özelliklere sahiptir..

Rezene tohumları düşük yapmamak için özellikle hamile kadınlar tarafından makul miktarlarda alınmalıdır..

 • Çiğ rezene tohumunu tadı güzel olduğu ve asitliği önlediği için yemekten sonra da tüketebilirsiniz..
 • Rezene çayı şişkinlik ve hazımsızlığa yardımcı olduğu için de yapılabilir..

5. Zencefil:

asit sorunu evde çare

Zencefilin iltihap önleyici özellikleri asit tedavisi için iyidir. Zencefil ayrıca mide asitlerini nötralize eder. Asitliğin ana nedeni yemek borusundaki iltihaplanmadır; anti-inflamatuar özelliği asitliği iyileştirmek için kurtarmaya gelir. Çeşitli sağlık yararları vardır ve esas olarak mide ile ilgili sorunları azaltmaya yardımcı olur..

 • Zencefil çayı faydası için hazırlanabilir ya da biraz zencefili tuzla çiğneyebilirsiniz..
 • Başka bir yol da zencefil suyunu çıkarmak ve biraz bal ile almaktır..
 • Zencefili salata ve mercimeklerde garnitür olarak kullanabilirsiniz..

6. Suya Sahip Olun:

asitlik için anında evde çare

Asitliği evde tedavi etmenin basit bir yolu, soruna neden olan asitleri ve toksinleri temizleyecek bol su bulundurmaktır. Bu senaryoda, görünür sonuçlar ve diğer ek faydalar için gün boyunca yaklaşık 10-12 bardak önerilir. Bir bardak ılık su da anında sonuç alınmasına yardımcı olacaktır. Mide asiditesini iyileştirmek için yeterli su içmek son derece önemlidir. Bu asitlik için en iyi ev ilacıdır ve kesinlikle hiçbir yan etkisi yoktur..

 • Su, herkesin hayatında çok önemli bir parçadır, bol su içerek vücudunuza içten ve dıştan birçok fayda sağlayabilirsiniz..

7. Ayran Asitliği İyileştirir:

Yağlı süt

Bir bardak taze hazırlanmış ayran, asitliğin yanı sıra mide sorunlarına da olumlu şekilde yardımcı olur. Sıvıdaki laktik asit, mide asidinin uygun kontrole getirilmesine yardımcı olur. Biraz karabiber ve kişniş yaprağı sadece sonuçları iyileştirecektir. Ayran mideyi yatıştırır ve serinletici bir etki sağlar. Bu, mide asitlerini nötralize ettiği için tüm mide asitlerini anında dışarı atacak ve asitten kaynaklanan herhangi bir rahatsızlıktan kurtulacaktır..

Hazırlık talimatları:

 • Ayran, pıhtıdan su ilave edilerek hazırlanır. Lezzet için biraz pudhina ve tuz ve toz kimyon tohumu da ekleyebilirsiniz..

Kullanım Kılavuzu:

 • Günün herhangi bir saatinde kullanılabilir, herhangi bir zamanda sahip olma kısıtlaması yoktur..

8. Karanfil ve Kakule:

Karanfil ve Kakule

Bir karanfil ve kakuleyi birlikte toz haline getirin ve bu tozu sadece asitliği tedavi etmek için değil, aynı zamanda onu iyi bir şekilde önlemek için her yemekten sonra alın. Bu, şüphesiz kullanılabilecek güvenli çözümlerden bir diğeridir. Bu, hem erkekler hem de kadınlar için asit sorunu için en iyi ve etkili evde çare tedavilerinden biridir. Karanfil doğal bir gaz gidericidir; peristalsis artırır, ağızda tükürük üretimini artırır ve sindirim için çok iyidir.

 • Karanfil yemek de mide ekşimesi için bir ayurveda ilacıdır.

9. Elma Sirkesi:

Elma sirkesindeki asetik asit, asitlik problemlerinde harikalar yaratan şeydir. Tedavi için suda yaklaşık iki çay kaşığı elma sirkesi tüketilebilir. Aynı amaç için elma suyu yoksa beyaz sirke de kullanılabilir. Elma sirkesi midedeki ph faktörünü dengelemeye yardımcı olur ve böylece mide asitlerini nötralize etmeye yardımcı olur..

Bununla birlikte, dikkatli bir şekilde orta düzeyde alınmalıdır. Herkese uygun olabilir veya olmayabilir. Ayrıca, su ile seyreltmek önemlidir..

10. Kimyon Tohumları:

kimyon kimyon tohumu

Bu, asitlik için en iyi doğal ev ilaçlarından biri olarak kabul edilir. Kimyon tohumları, asit nötrleştiriciler olarak işlev gören doğanın armağanlarıdır. Hazımsızlık problemlerini çözebilir ve ayrıca sizi mide ağrısından kurtarabilirler. Bir dahaki sefere asit nedeniyle mide ağrısı yaşarsanız, kimyon tohumu evde çareyi deneyin. Kimyon tohumları en iyi ve en kolay bulunabilen içeriktir. Sindirim için en iyisidirler ve herhangi bir tarife eklenebilirler ve asitlik için en iyi ev ilaçlarından biridir..

Hazırlık talimatları:

 • Bazı kimyon tohumlarını kavurup biraz öğütebilir, ardından üzerine biraz su ekleyebilirsiniz..

Kullanım Kılavuzu:

 • Bu karışımı her yemekten sonra içebilirsiniz..

11. Soğuk Süt:

asitlik için hızlı ev çare

Ayranın yanı sıra basit soğuk süt, bir dizi asitlik semptomunda size yardımcı olacaktır. Mideyi sakinleştirebilir ve ayrıca bu dönemde vücudun temel ihtiyaçlarını karşılayabilir. Süt, midede bulunan mide asitlerini stabilize etme ve asitlikten kısa sürede kurtulma özelliğine sahiptir. Sütün yatıştırıcı özellikleri de kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir..

Hamile kadının asitliği ve hazımsızlığı anında iyileştirmesi için en iyi çözümdür..

 • Soğuk sütün içine biraz vanilya aromalı dondurma da ekleyebilirsiniz..
 • Gece yatmadan önce içebilirsiniz..

12. Asitlik İçin Jeera Ana Çözümü:

Jeera

Jeera, asiditeyi anında giderme özelliğine sahiptir. Bu asitlik için en iyi doğal ilaçlardan biridir. Jeera, daha iyi sindirime yardımcı olan tükürük üretebilir. Uygun tükürük üretiminiz varsa, o zaman asla sindirim probleminiz olmaz. Jeera ayrıca size daha iyi bir metabolizma sağlayabilir ve mide problemlerinde de size yardımcı olabilir..

 • Biraz jeera alın ve suda kaynatın ve çözeltiyi soğuduktan sonra için. Midenizdeki asit kavramını ortadan kaldıracak ve kendinizi anında rahatlamış ve rahatlamış hissetmenizi sağlayacaktır..

13. Elaichi:

Elaichi

Elaichi, Ayurvedik tıbbi teorilere göre birçok faydası olan Doğa Ana’nın bir başka armağanıdır. Sindirimi uyarabilir ve midedeki tüm asit izlerini ortadan kaldırabilir. Bu, asitliği tedavi etmenin en iyi ve kolay yollarından biridir. Tamamen doğaldır. O kadar saf ki, bu çare asit için en iyi doğal ilaçlardan biri olarak iddia edildi. Elaichi mideyi rahatlatır ve aynı zamanda temiz tutar.

 • Lezzet için soğuk sütünüze elaichi aroması da ekleyebilirsiniz..

14. Pudina:

Pudina

Asitlik sorunlarınızda size yardımcı olacak başka bir bitki daha. Pudina midede asit yayılmasını önleyebilir. Ayurvedik metinlere göre, pudina sindirime yardımcı olur ve çağlar boyunca kullanılmıştır. Bu bitkinin faydaları kesinlikle hafife alınmamalıdır..

 • Sindirimi iyileştirmenin yanı sıra mideyi soğutabilir ve genellikle asit sırasında yaşadığımız ağrı ve yanma hissini azaltabilir..
 • Pudina veya nane birçok popüler tarifte de kullanılır. Hindistan’da bulunan pudina Hint turşusu oldukça popülerdir ve asitliği de giderebilir..
 • Ekşi krema veya diğer soslarla salata sosuna da ekleyebilirsiniz..

15. Amla:

Amla

Amla’nın tonlarca sağlık yararı vardır. Asitliği gidermek için de harika çalışıyor. Amla, vücut tarafından da gerekli olan iyi miktarda C Vitamini ile birlikte gelir. Yaralı mideyi yatıştırmaya ve midedeki asitliğin her türlü izlerini ve etkilerini gidermeye iyi gelir. Bir çay kaşığı amla tozu, asitlik için en iyi ev ilaçlarından biri olduğunu kanıtlayabilir. Bir dahaki sefere, asitlik tarafından pusuya düşürülürseniz, amla’ya güvenin ve yardım çağırın..

 • Amla’yı küçük parçalara ayırabilir ve üzerine biraz tuz ve zerdeçal ekleyebilirsiniz. Sağlıklıdır ve kısa sürede midenizi rahatlatacaktır..

16. Muz Asitlik Sorununu Giderir:

Muz

Muzun bazı olağanüstü faydaları vardır ve asitliği tedavi etmek için faydalıdır. Aslında en iyi asitli ev ilaçlarından biridir. Bu meyve doğanın değerli dokunuşuyla gelir ve bu meyvenin faydalı özellikleri kansere karşı savaşmanıza yardımcı olabilir. Muzların potasyum açısından zengin olduğu söylenir ve midede asit üretimini gözlemleyebilir. Ayrıca midede mukus üretimini uyarabilen bazı bileşiklerle birlikte gelir. Mukus mideyi her türlü iç zararlı etkilerden korur..

Muz her yerde kolayca bulunur ve kalsiyumla dolu olduğu için çocuklar ve hamile kadınlar için gerçekten iyidir ve hamilelik sırasında kalsiyum açısından zengin gıdalara ihtiyaç vardır..

17. Aloe Vera Suyu:

aloe suyu

Aloe vera suyu, asitlik için en başarılı ev ilaçlarından biri olabilir. Asitlik nedeniyle oluşan karın tahrişini azaltabilir. Anti-inflamatuardır ve kısa sürede inflamasyonu azaltabilir..

 • Sabahları bir bardak aloe vera suyu kendinizi daha canlı hissetmenizi sağlar..
 • Bu asitlik için en etkili doğal ilaçlardan biridir. Aloe vera suyuyla asitliğe veda edin.

18. Sakız:

sakız

Evet. Sakız çiğnemek asitliği giderebilir ve kanıtlanmıştır. Bir dişhekimliği derneği, asitliği ve mide sorunu olan kişilerin sakız çiğnemesi gerektiğini belirten bir dergi yayınladı. Dişlere iyi gelen bir diş eti, asitliği gidermenin yanı sıra dişlerin bakımını da yapacaktır..

 • Sakız, tükürük üretimini uyardığından, sindirime ve daha az asit sorununa yardımcı olur..
 • Doğru sindirim, mide ve asitlik sorunlarını azaltacaktır..

19. Elma:

elma

Günlük diyetinizi iyileştirmenin yanı sıra, vücudunuzun meyvelerden gerekli faydaları aldığını da unutmamalısınız. Elma, doğanın iyiliği ile birlikte gelir ve yaygın kullanımı nedeniyle gelmiş geçmiş en iyi meyvelerden biri olarak kabul edilir. Günde bir elma doktoru uzak tutabilir. Belli ki duymuşsunuzdur. Bir elmayı dilimleyin ve herhangi bir tatlandırıcı eklemeden yiyin. Her sabah bir elma yemek, adapte edebileceğiniz en sağlık uygulamalarından biri olabilir. Bu asitlik için en iyi ev ilaçlarından biridir..

 • Hatta içine su tuzu ve biraz daha baharat katarak elmalı kabağı yapabilir ve meyve suyu olarak içebilirsiniz..

20. Dar Giysilerden Kaçının:

Dar Giysilerden Kaçının

Asitlik sorunlarıyla uğraşırken bol ve daha dar giysiler giymeyi deneyin. Bu, mide üzerindeki baskıyı azaltacak ve asitlik sorunlarına yardımcı olacaktır. Midede asit krizi sırasında sağlıklı kalmanın en iyi yollarından biridir. Daha sık dar giysiler giyen kişiler bu noktaya çok dikkat etmelidir. Bu asitlik için en iyi doğal ilaçlardan biridir. Dar giysiler giymek mideye daha fazla baskı yapmakla kalmaz, aynı zamanda hazımsızlığa neden olan bağırsaklara da baskı yapar..

21. Uygun Bir Ağırlık:

Uygun Ağırlık

Herhangi bir hastalıktan kurtulmak için kilonuz büyük bir rol oynar. İster inanın ister inanmayın, uygun ağırlığı korumak (ne çok düşük ne çok ağır) hayal edebileceğinizden daha hızlı iyileşmenize yardımcı olacaktır. Yakında iyileşmek için tek ihtiyacınız olan sağlıklı bir kilo. Fazla kilolu olmak, birçok sağlık sorununun şansını anında artırır ve en yaygın olanı hazımsızlık ve asit reflüdür. Tüm hormonların normal şekilde çalışabilmesi için sağlıklı bir kiloyu korumak önemlidir..

 • Her zaman doğru değildir, ancak aşırı kilolu insanlar daha fazla yeme eğilimindedir ve bu da asitlik, hazımsızlık ve şişkinliğe neden olabilir..

22. Alkolden Kaçının:

Alkolden Kaçının

Asitlikle uğraşırken alkolden kaçının. Bu asitlik için en iyi doğal ilaçlardan biridir. Midede fazla asit oluşturmak için bir ons alkol bile yeterlidir. Doğada çok asidiktir ve midenin düzgün bir şekilde iyileşmesi için tamamen kaçınılmalıdır. Ayrıca vücuttaki nemi kurutur ve dehidrasyona neden olur. Ayrıca, vücudu nemli tutmak için çok su tüketmek esastır. Alkol, mide ağrısını ve asitliği diğer tüm nedenlerden daha fazla tetikler..

 • Birkaç bardak alkol içtikçe aç olacak ve mevcut sağlıksız yiyecekleri yiyeceksiniz. Bu kesinlikle karın içinde daha fazla sorun yaratacaktır..

23. Hardal Asitliği Kontrol Eder:

Hardal

Asitlik döneminde kurtarıcı olacağı için hardalla merhaba deyin. Bileşen hardal, asitlik probleminizi yan etkiler olmadan etkili bir şekilde tedavi edebilir. Asitlik için en iyi ve en ucuz ev ilaçlarından biridir. Hardal tohumları minerallerle doludur, sirke şeklinde çok hafif asit izlerine sahiptir. Sindirime yardımcı olmak ve asitlikten kurtulmak için önemli olan doğada alkalidir. Herhangi bir yemeğe küçük bir çay kaşığı hardal eklenebilir veya anında rahatlama için sadece bir çay kaşığı tohum içilebilir..

 • Hardal yağı ile pişirilen yemekler çok sağlıklı olduğu için yemek pişirmek için hardal yağı bile kullanabilirsiniz. Ancak şunu da unutmamak gerekir ki herkes tadından hoşlanmayabilir..

24. Badem:

Badem

Bademlerin asitlik sorunlarından etkili bir şekilde büyük bir rahatlama sağladığı kanıtlanmıştır. Bu, asitlik için en iyi ev ilaçlarından biridir. Badem doğada daha alkalidir ve sindirim süreci için iyi olan zengin omega-3 yağ asitleri kaynağıdır. Badem ve muz asitliği iyileştirmek için mükemmel bir panzehirdir. İkisini soğuk sütle karıştırıp smoothie gibi içebilirsiniz. Lezzet için bir tutam bal eklemek bile yardımcı olabilir..

 • Bademleri geceden ıslatıp sabah kabuklarını soyup yiyebilirsiniz. Hindistan’da ıslatılmış bademin daha faydalı olduğu söylenir..

25. Kuru Ekmekler, Buğday İnce Krakerler:

Kuru Ekmekler, Buğday İnce Krakerler

Sağlıklı bir bağırsak tutmak için sağlıklı beslenmek önemlidir. Buğday inceltilir ve ekmekler lif bakımından yüksektir ve potansiyel olarak midedeki asidi kurutabilir ve asitliğe yardımcı olabilir. Krakerler kuru ve bazik yapıda olduklarından mide ağrısına neden olan mide asitlerinin emilmesine yardımcı olurlar. Sadece oldukları gibi, lezzet için herhangi bir yağ veya reçel eklememek en iyisidir. Yağlı yiyecekler ve tatlıların sindirimi daha uzun sürer ve bu nedenle asitlik problemini daha da kötüleştirir..

Bunlar, oldukça güzel faydalar sağlayan asitlik için en iyi ev ilaçlarından bazılarıdır. Bu çözümler dünyanın her yerindeki insanlar için işe yaradı ve sizin için de işe yaraması bekleniyor. Bunu sürdürmeniz gereken bir şey, sadece bir günde daha iyi olmayacağınız için sürekliliktir. Mide rahatsızlıklarını uzak tutmak için sağlıklı bir yaşam tarzı ve sağlıklı bir kiloyu korumak çok önemlidir. Yukarıda listelenen tüm ev ilaçları denenmiş ve test edilmiştir ve çoğu potansiyel yan etkiye sahip değildir. Hepsinin kullanımı güvenlidir ve hepsi çok kolay temin edilebilir.

Sıkça Sorulan Sorular:

S1. mide asitleri iyi mi?

Cevap. Evet, orta düzeyde mide asitleri iyi ve sindirim için gereklidir..

1. Mide asitleri, ilk savunma turunu sağlar ve parazitlere ve diğer patojenlere karşı korur. Ph faktörü yüksek ise asit daha azdır, bu parazitler ince bağırsaklarda kalır ve başka mide sorunları yaratır.,

2. Mide asitleri, yiyecekleri parçalamak ve sindirim sürecini kolaylaştırmak için de önemlidir. Yiyecekleri parçalamak, vücudun tüm besinleri emmesi için önemlidir..

3. Mide ph faktörü başlangıçta çok alkali ise, yiyecekleri sindirmek daha zordur..

S2. Yoga asitliği tedavi etmeye yardımcı olur mu??

Cevap. Asitlikten kaynaklanan mide ağrısını yatıştırmaya yardımcı olan birçok yoga pozu vardır.

1. Kedi Pozu: Sadece dört ayak üzerinde durun ve dizinizi yere değdirin. Şimdi, kediyi taklit ederek sırtınızı bükerek derin bir nefes alın ve nefes verin. Bu egzersiz kan dolaşımına çok iyi gelir ve sindirim sistemini yönetir. Bu anında asitliği giderir.

2. Aşağı Köpek pozu: dört ayak üzerinde durun ve derin nefesler alın. Bu, midenin merkezini rahatlatmak ve karnı oksijenlendirmek için çok iyidir. Bu yanma hissini giderir.

3. Çocuğun pozu: Bu en rahat pozdur ve anında şişkinlik ve asitliği giderir..

S3. Hangi gıdalar Asit Reflüsüne neden olur??

Cevap. Anında asitliğe veya asit reflüsüne neden olan birçok yiyecek vardır –

1. Alkol, özellikle Kırmızı şarap asitliğe neden olur.

2. Limon, portakal gibi turunçgiller asit bakımından yüksektir ve bu nedenle asitliğe neden olur..

3. Kızarmış yiyeceklerin sindirimi daha uzun sürer ve hemen asitliğe ve hazımsızlığa neden olabilir..

4. Çikolata: Çikolatalar doğada asidiktir ve bu nedenle asitliğe neden olabilir.

5. Karabiber yüksek kalitede alındığında valfi tahriş edebilir ve asitliğe neden olabilir.

6. Sarımsak birçok iyileştirici özelliğe sahiptir ancak asitliği önlemek için ölçülü olarak tüketilmelidir.

7. Çiğ soğan: çiğ soğan daha asidik olduğu için pişmiş soğan kullanmak her zaman daha iyidir.

8. Baharatlı yiyecekler, Kahve, Çay ve gazlı içecekler de asitliğe neden olur.