Acı dolu bir hayat mı sürüyorsun? Attığın her adım seni üzüyor mu? Merak etme! Birkaç denenmiş ve test edilmiş ayak ağrısı ev ilaçları ile ağrısız bir hayatın keyfini çıkarmanıza yardımcı olmak için buradayız. Onlara geçmeden önce, bu can sıkıcı ağrıya neyin sebep olduğunu ve uzun vadede sizi nasıl etkilediğini anlayalım! Aşırı kullanım veya travma nedeniyle ayağın içindeki sinirler gerildiğinde ağrılı bir ayak oluşur. Uygun desteğin olmaması veya ani hareketler, ayakta donuk ve dayanılmaz ağrıya neden olabilir ve bu da hareketlerinizi kısıtlayabilir. Bir ağrı kesici içmeden önce, ayak ağrınızı iyileştirmede güvenli ve etkili olan bu harika ayak ağrısı ilaçlarını deneyin..

Ayak Ağrısı için Ev Çareleri

İçerik tablosu:

 • Ayak Ağrısının Nedenleri
 • Ayak Ağrısı Belirtileri
 • Ayak Ağrısını Önleme Yöntemleri
 • Ayak Ağrısı İçin Ev Çareleri
 • Sıkça Sorulan Sorular

Ayak Ağrısının Nedenleri:

Ayak ağrısının arkasındaki yaygın nedenlerden bazıları şunlardır:

 • Aşil Tendiniti.
 • Kırıklar.
 • Düz ayak.
 • Gut.
 • Batık Ayak Tırnakları.
 • Ayak Tendiniti.
 • Diyabetik nöropati.
 • Artrit.
 • Kemik Enfeksiyonları.
 • Kalsiyum Eksiklikleri.
 • tümörler.
 • bunyonlar.
 • Varisli Damarlar.

Ayak Ağrısının Belirtileri:

Peki ayak ağrısı nasıl bir duygu? İşte birçok kişinin yaşadığı yaygın semptomlardan bazıları:

 • Ayakta Şiddetli Ağrı.
 • Kısıtlı Hareketler.
 • Ayaklarda travma veya iltihaplanma nedeniyle şişme.
 • Eklemlerde Sertlik.
 • Ayakta Yanma Hissi.
 • Yürümede veya aktivite yapmada zorluk.

Ayak Ağrısını Önleme Yöntemleri:

Ayak ağrısının hayatınızın kontrolünü ele geçirmesini önlemek için şu basit yöntemleri izleyin:

 • Ayağınıza asla çok fazla baskı uygulamayın. Altta yatan dokulara zarar verebilir.
 • Ayağınızda yaralanma veya travma öyküsü varsa, hareketlerinize dikkat edin..
 • İyi yastıklama özelliğine sahip uygun ayakkabılara yatırım yapın.
 • Ayaklarınızın altına onları desteklemek için jel pedler takmayı deneyebilirsiniz..
 • Ayak kaslarınızı güçlendirmek için hedefe yönelik egzersizler yapın.

Ayak Ağrısı İçin En İyi 9 Evde Çözüm:

 1. Sıcak/Soğuk Tedavi
 2. Epsom tuzu
 3. Buz Terapisi
 4. Kırmızı biber
 5. Esans
 6. Nane çayı
 7. Hardal tohumu
 8. adaçayı
 9. Masaj

Ayak Ağrısını Gidermek İçin Evde Yapılabilecek Çözümler:

1. Alternatif Sıcak/Soğuk Tedavi:

ayak ağrısı için ev ilaçları

BURADAN SATIN ALIN

Bu, ayağa kan akışını iyileştirmeye yardımcı olan ve böylece ağrıları tedavi eden bir tedavidir. Soğuk tedavi, etkilenen bölgedeki iltihabı azaltmaya yardımcı olur..

Nasıl kullanılır: İki kovanın birine sıcak, diğerine soğuk su doldurun. Ayağı 3-4 dakika sıcak suya, ardından 10 saniye soğuk suya batırın. Bu 3-4 kez tekrarlanmalıdır. Aynı şeyi bir ısıtma yastığı ve bir buz kompresi ile takip edebilirsiniz..

2. Epsom Tuz Harikaları:

Epsom Tuz Harikaları

BURADAN SATIN ALIN

Ayaktaki ağrılardan anında kurtulmak için Epsom tuz banyosu kullanmak için mükemmel bir ev ilacıdır. Ağrıdan kurtulmak için kasları gevşetir. İçinde 2-3 yemek kaşığı Epsom tuzu bulunan bir küvet ılık su alın. 15 dakika bekletin ve ardından hafifçe kurulayın ve ardından bir nemlendirici uygulayın..

Daha fazla gör: Epsom Tuzunun Faydaları

3. Buz Terapisi:

ayak ağrısı için ev ilaçları

Buzla dolu bir plastik torba alın ve bir havluyla yürüyerek kullanın. Buz, ağrıya neden olan ayaklardaki iltihabın büyük ölçüde azalmasına yardımcı olacaktır. Bu 10 dakika, ancak günde birkaç kez yapılmalıdır..

4. Cayenne Biber Faydaları:

Acı Biber Faydaları

Acı biberdeki kapsaisin, ayak da dahil olmak üzere vücuttaki kan akışını iyileştirmeye yardımcı olan şeydir. Kaslardaki stresi de azaltır. Ayağınızı ılık su ve acı biberle ıslatarak hazırlayabilir ve her gün 10-15 dakika kullanabilirsiniz ya da ayakları sıcak ve rahat tutmak için çorap giymeden önce ayaklarınıza biraz acı biber tozu serpebilirsiniz..

5. Uçucu Yağların Kullanımı:

Uçucu Yağların Kullanımı

Bir kase sıcak suya birkaç damla nane, biberiye ve okaliptüs yağı alın ve ayakları bu suda bir süre bekletin. Uçucu yağlar kesinlikle kasları gevşetmeye ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olacaktır. Sorun tamamen geçene kadar her gün 10 dakika yapılmalıdır..

Önlemler: Biberiye, Kekik, Nane, Fesleğen, Adaçayı ve Ardıç gibi bazı uçucu yağların erken rahim kasılmaları sağladığına inanılmaktadır. Onlardan kaçınmak daha iyidir.

6. Nane Çayı:

Nane çayı

Her gün bir fincan nane çayı ya da kasları gevşetmek ve ağrıyı sadece ayakta değil, vücudun diğer çeşitli bölgelerinde tedavi etmek için papatya çayı için. Nane çayı, büyük rahatlık sunmanın yanı sıra, harika bir ayak ıslatma işlevi de görür. Bir küvet ılık suya 2 poşet çay ekleyebilir ve anında rahatlama için ayağınızı ıslatabilirsiniz..

7. Hardal Tohumları:

Hardal tohumu

Hardal tohumları, kan dolaşımını iyileştirerek iltihabı, şişmeyi ve ağrıyı azaltır. Tohumlardan bir macun yapın ve ılık suya batırın. Bu, ayaktaki ağrının tedavisinde maksimum fayda sağlamak için her gün 15-20 dakika yürüyerek kullanılmalıdır..

8. Adaçayı:

adaçayı

Biraz adaçayı yaprağı alın ve biraz elma sirkesi ile kaynatın. Bu yaklaşık 10 dakika kaynamaya bırakılmalıdır. Şimdi bir yıkama bezini bu sıvıya batırın ve ağrıyı gidermek için hafifçe bastırırken ayağa iyice uygulayın. Adaçayının terlemeyi önleyici ve mantar önleyici özellikleri, enfeksiyonlardan kaynaklanan kaşıntı ve ağrıdan büyük ölçüde kurtulma sağlayabilir..

9. Bir Masaj Alın:

ayak ağrısı için ev ilaçları

Biraz karanfil yağı ile karıştırılmış kaliteli zeytinyağı kullanarak ayaklara hafif bir masaj, kas gerginliğini gevşeterek ve bölgeye kan akışını iyileştirerek ağrının tedavisine gerçekten yardımcı olabilir. Kriz tedavisinde maksimum verim için her gün yapın.

Önlemler: Hamile bir kadınsanız, masaj yaptırmadan önce bir doktor tavsiyesi alın. Baskı noktalarınızı zorlamak erken doğumu ve hatta kürtajı teşvik edebilir.

Ayak ağrısı için bu doğal ev ilaçlarını öğrendiğinize göre, ağrıyı hızlı bir şekilde gidermek için bunları denemenin zamanı geldi. Bu yöntemler güvenli bileşenler kullandığından, emziriyorsanız, hamile değilseniz veya geçmişte alerjik reaksiyon geçmişiniz yoksa, denemekten çekinmenize gerek yoktur. Bu yöntemlerin yalnızca size geçici bir rahatlama sağlamak için olduğunu ve tıbbi tedavi ve terapilerin yerine kullanılamayacağını unutmayın. Bir haftadan uzun süredir şiddetli ağrı yaşıyorsanız, bir doktora gitmeli ve kapsamlı bir muayene yaptırmalısınız.!

Daha fazla gör: Kol Ağrısı Nedenleri ve Belirtileri

Sıkça Sorulan Sorular:

1. ‘Düz Ayak’ Nedir? beni nasıl etkiler?

Düz ayak sendromu, ayak tabanının tamamen yerle temas etmesi durumudur. Bu, genetik, ayağınızdaki baskı veya hatta uygun olmayan ayakkabılar nedeniyle olabilir. Düztabanlık birçok insanda görülen yaygın bir durum olsa da, baskıya maruz kaldığında size akut ağrı verebilir. Uzun saatler ayakta durmak veya bir süre yürümek ayağınızı zorlayabilir. Bu sorunla başa çıkmak için yüksekliği olan uygun şovlara yatırım yapmalısınız..

2. Ağrı Hala Devam Ettiğinde Ayağımı Egzersiz Yapabilir miyim?

Numara! Acı içindeyken asla ayağınızı zorlamamalısınız. Bu süre zarfında egzersiz yapmak dokularınıza daha fazla zarar verebilir ve kronik bir ayak sorununa yol açabilir. Ağrıdan kurtulmak için R.I.C.E tekniğini izlemelisiniz. Dinlenme, Buz, Sıkıştırma ve Yükselme! Ağrınız azaldığında, uygun desteği kullanarak yavaş yavaş egzersizler yapabilirsiniz..

3. Ağrımla Başa Çıkmak İçin Doğru Ayakkabıyı Nasıl Seçerim??

Doğru ayakkabı seçimi söz konusu olduğunda, her bedene uyan tek beden yoktur! Stil ve tasarımdan çok konfor ve desteğe önem vermelisiniz. Ayakkabılarınızı satın almadan önce mutlaka deneyin. Tabanlar yumuşak olmalı ve rahat hissetmenizi sağlamalıdır. Onları giymenin nasıl bir his olduğunu anlamak için bir süre yürüyün. Ne çok sıkı ne de çok gevşek olmalıdırlar. Jel veya hafızalı köpük pedler eklemek, deneyiminizi daha da iyi hale getirebilir.