Balgamdan nasıl kurtulurum, burun tıkanıklığı olan çoğu kişinin sorduğu bir soru olmuştur. Farklı balgam renkleri farklı şeyleri gösterir. Yinelenen düşüncenize hala bir cevap bulamadıysanız, onları doğru şekilde tedavi etmenin en etkili yollarından bazıları burada..

Balgam veya diğer adıyla halk arasında mukus, akciğerlerde ve alt solunum yollarında üretilen yapışkan bir dokudur. Bununla birlikte, balgam ve mukus arasında küçük bir fark vardır. Balgam terimi, solunum sistemi tarafından üretilen aşırı mukusa atıfta bulunmak için kullanılır. Balgam ise tükürük ve mukus karışımıdır ve genellikle solunum yolundan öksürür. Bir enfeksiyon veya başka bir hastalıktan kaynaklanır.

balgamdan doğal yollarla nasıl kurtulurum

Farklı Balgam Çeşitleri Nelerdir??

Şaşırtıcı bir şekilde, balgam da çeşitli renklerde gelir. Bu renklerin her birinin sağlık durumunuz üzerinde bir etkisi vardır..

a. Açık:

Bu sağlıklı bir mukus rengidir. Açık normal renktir.

B. Açık sarı veya yeşil:

Bu renk, beyaz kan hücrelerindeki enzimlerden gelir. Açık sarı mukus veya yeşil mukus, vücudunuzun bir enfeksiyonla savaştığının bir göstergesidir..

C. Beyaz:

Bu, vücudunuzda bir enfeksiyonun oluşmaya başladığının açık bir işaretidir ve genellikle bazen hissettiğiniz tıkanıklıkla ilişkilidir. Beyaz renk, artan beyaz kan hücrelerinin sonucudur. Astımınız varsa dikkat etmelisiniz. Belirtiler farklıdır ve beyaz mukusla birlikte daha ciddidir..

NS. Koyu sarı:

Yeşil veya koyu sarı mukus, ateş, öksürük ve düzenli hapşırmanın yan ürünüdür. Aynı zamanda vücudunuzun kötüleşen sağlık durumunu da işaret eder. Özellikle astımınız varsa ve inhaleriniz etkili görünmüyorsa doktorunuzla randevu almanız şarttır..

e. Kahverengi:

Kahverengi mukus, temelde kurumuş kanın, bir miktar kirin ve tüm sigara kalıntılarının sonucudur..

F. Siyah:

Siyah renkli balgam veya mukus, yoğun sigara içmekten kaynaklanır. Hava kirliliği de siyah mukusa neden olabilir ve içinde kir ve toz parçacıkları göreceksiniz..

G. Pembe veya kırmızı:

Pembe mukus veya kırmızı mukus, burun dokusunun tahriş ve kuruluğunun sonucudur. Astım hastaları içinde kan olan öksürük yapabilirler..

Balgam için Ev Çareleri:

Balgam için ev ilaçları kesinlikle işe yarayacaktır. Kendinizi rahatsız hissettiğiniz ve uyuyamadığınız tüm o zamanlar için, göğüsteki mukusun nasıl gevşetileceğine dair bu çözümler son derece faydalı olacaktır..

1. Buhar:

Buharı teneffüs eden balgam tıkanıklığından kurtulmak için daha iyi bir sihir yoktur. Başınızı sıcak bir su kabının üzerine örtün. Buharın doğrudan yüzünüze/burununuza aktığından emin olun. Eklenen etki için bazı uçucu yağlar veya vicks ekleyin.

2. Sıvılar:

Bol miktarda sıvı içmek tıkanıklığı biraz iyileştirmeye yardımcı olabilir. Mukusu ince tutmak için vücudunuzun iyi nemlendirilmesi gerekir. Bunu başarmak için bol su ve soğuk olmayan diğer meyve sularını için. (1)

3. Nemli Hava:

etrafınızdaki havayı nemli tutmak yardımcı olacaktır çünkü kuruluk burnu ve boğazı tahriş edebilir. Mukus daha sonra bu tür kuru koşullarda bir yağlayıcı olarak oluşur ve hareket eder..

4. Yüksek Baş Pozisyonu:

Birkaç yastık üzerinde uyuyun ve başın vücut ile aynı pozisyonda olmadığından emin olun. Düz yattığınızda vücudunuzda rahatsızlığa neden olur ve başınızın arkasında mukusun toplandığına inanmanıza neden olur..

5. Burun Spreyi:

Burun spreyi veya tuzlu su spreyi, mukus ve alerjenleri burundan temizlemeye yardımcı olacaktır. Sodyum klorür içeren steril spreyler balgamdan kurtulmaya yardımcı olur..

6. Gargara yapmak:

Tahriş olmuş boğazınızı yatıştırmak için sıcak su ile gargara yapmayı da deneyebilirsiniz. Bu mukusu temizleyecektir. Sadece ılık suya bir çay kaşığı tuz ekleyin. Bir bardak su ile gargara yapın.

7. Sigaradan Kaçının:

Balgamın bir diğer önemli nedeni sigaradır, özellikle pasif içicilik, vücudun mukus üretmesine neden olabilir. Balgamdan kurtulmak için sigaradan uzak durun.

8. Kafein:

Kafeinden uzak durmak da vücudun mukus üretmesini engellemenin iyi bir yoludur..

9. Okaliptüs Kullanımı:

Okaliptüs yağı da buhar teneffüs suyu küvetinize eklenebilir. Yağ, tıkanıklığı gidermede çok etkilidir ve size uzun süre iyi bir rahatlama sağlayabilir. Bunları doğrudan göğsünüze de uygulayabilirsiniz. Bu, balgamdan hızlı bir şekilde kurtulmanıza yardımcı olacaktır..

10. Yüzdeki bez:

Nemli bezle nefes aldığınızda, esasen burun ve boğaza çok fazla nem eklersiniz. Bu, mukusu gevşetmek ve böylece rahatlama sağlamak için elverişli bir durumdur..

Çoğu zaman, fazladan mukusun veya daha fazlasının nedenleri. Aşağıya bir göz atın.

Ekstra mukus çoğu zaman tehlikeli değildir. Ancak, gerçek bir sıkıntı olabilir ve sizi de rahatsız eder. Bazen sinüsleri tıkarlar ve nöbetlere neden olurlar. Bu gibi durumlarda kalınlaşmış mukus üretimi, burun akıntısı, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı ve sinüs baş ağrısı gibi semptomları beraberinde getirebilir. Aşırı mukus üretiminin sebeplerinden bazıları;

  • Grip ve sinüzit gibi solunum yolu enfeksiyonları. Seni mukustan öksürmeye yönlendirirler.
  • Mukus ayrıca vücutta alerjik bir reaksiyonun sonucudur..
  • Baharatlı yiyecekler tüketmek aşırı mukus riskini artırabilir ve çoğunlukla burun akıntısına yol açar..

Bazen sık sık sümkürmek, kuru hava solumak gibi daha küçük şeyler bile mukusta kan lekelenmesine neden olabilir. Bu kanlı mukus, üst solunum yolu enfeksiyonunun bir sonucu olan bir semptom olan kahverengi renktedir. Burun içi tahriş olduğunda ve kuruduğunda, kanlı mukusa da neden olur. Bunlar mukusta kana neden olan sebeplerdir..

Ne Zaman Doktora Başvurmalısınız??

Mukus ciddi bir sağlık durumu olmasa da, renkli mukus insanları korkutabilir ve bir doktora danışmak isteyebilir. Bazı durumlarda, bir doktora danışmanız da tavsiye edilir..

Bakteriyel enfeksiyon mukus rengi sıklıkla birlikte görülür. Vücudunuzun bir virüsle savaştığının güçlü bir göstergesidir veya kişinin susuz kalmış olması da olabilir. Akciğerlerden renkli balgam gelmesi, ciddi bir bakteriyel enfeksiyonun veya bir doktorun dikkatli bir şekilde değerlendirilmesini gerektiren başka bir hastalığın güçlü bir göstergesidir..

Aşırı balgamın nedenleri sizi endişelendirmez ve endişelendirmemelidir. Çoğu zaman, kendi başlarına iyileşirler. Çok nadiren ciddi bir şeyin sinyalini verirler. Durum devam ederse, ev ilaçları ve diğer ilaçlara rağmen bir doktora danışmak isteyebilirsiniz..

Sıkça Sorulan Sorular:

1. Bronşit mukusunun rengi nedir?

Beyaz mukus genellikle viral bronşit ile öksürür. Yavaş yavaş, bu beyazdan yeşil mukusa veya bazen sarıya dönüşür. Ancak bu bakteriyel bir enfeksiyonun göstergesi değildir..

2. Gri balgam neyi gösterir??

Gri balgam, pürülan bir burun akıntısını gösterir. Ancak bu, yaygın olarak inanıldığı gibi bakteriyel enfeksiyon belirtisi değildir. Sinüs tıkanıklığı da gri balgamı tetikleyebilir.

3. Asit reflü balgam rengi nedir?

Asit geri akışı yemek borusuna ve ardından gırtlağa geri gelebilir. Bu, bir miktar hasara neden olur ve kalın balgamın öksürmesine neden olur. Reflü ayrıca ses değişikliğine ve ciddi bir öksürüğe neden olur..

Sorumluluk Reddi: Ev ilaçları neredeyse her zaman güvenli olsa da, güvenmek isteyebileceğiniz tek ilaçlar bunlar değildir. Sorunun beklenenden daha uzun sürdüğünü düşünüyorsanız ve olağandışı semptomlar yaşarsanız doktorunuzla konuşun..