Ayak bileği burkulması, ayak bileği kaslarını ve dokularını hedef alan ve en şiddetlileri 4-5 aya kadar sürebilen sağlık rahatsızlıklarından biridir. Aşırı durumlarda, insanlar yürüyemez veya hareket edemezler. Çoğu durumda, yalnızca durumu daha da kötüleştirmemek için tam yatak istirahati önerilir..

Bununla birlikte, yaygın bir sorundur ve dengesizliğin yanı sıra ayak bileği üzerinde çok fazla stres gibi birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Sebep ne olursa olsun, bir sonraki en iyi şey, burkulma sonrası iyileşmeyi hızlandırmanıza yardımcı olabilecek evde iyileştirici tedavilere bakmaktır. Bu ev ilaçları, ayak bileği üzerinde güvenli ve etkili olmalıdır..

Burkulan Ayak Bileği İçin Ev Çareleri

Aşağıdaki liste, en iyi sonuçları elde etmek için düzenli olarak kullanabileceğiniz en iyilerden bazılarına sahiptir..

Burkulan Ayak Bileği İçin Mükemmel Ev Çareleri:

1. Buz Torbası Kullanımı:

Ayak bileği iltihabı için en iyi tedavilerden biri, günde birkaç kez bir seansta 10-15 dakika boyunca etkilenen bölgeye buz torbası kullanmaktır. Arada bir havlu kullandığınızdan emin olun. Bu aynı zamanda burkulan ayak bileği ile ilişkili ağrının azaltılmasına da yardımcı olacaktır. Düşmek için en iyi ilaçlardan biridir.

2. Dinlendirin:

Ayak bileği üzerinde aşırı stresten kaçınmaya çalışmalısınız. Rahatsızlığı ve ağrıyı arttıran aktivitelerden kaçınılması önerilir. Ancak bu, basit aktiviteler taşımadığınız anlamına gelmez. Dinlenmeye bağlı kalarak, burkulmaya iyi iyileşmesi için zaman verebilirsiniz. Yapılması gereken etkili şeylerden biri.

3. Ayak Bileğinizi Yüksekte Tutun:

Ayak bileğini kalbin üzerinde bir konuma yükselterek uyuyun ve burkulma için bilinen ev ilaçlarından biridir. Bölgedeki fazla sıvıyı alarak şişliğin azalmasına yardımcı olur. Yükseklik krizde harikalar yaratıyor.

4. Isıtma Pedi Uygulaması:

Ağrıdan kurtulmak ve bölgedeki kan dolaşımını iyileştirmek için burkulan ayak bileğine bir ısıtma yastığı kullanılabilir. Bu, burkulmanın uygun şekilde iyileşmesine yardımcı olur. Tek yapmanız gereken sorun azalıncaya kadar günde birkaç kez 10-15 dakika kullanmaktır..

5. Soğuk Suda Bekletme:

Bir küvete biraz soğuk su alın ve burkulma semptomlarından biraz kurtulmak için ayak bileklerini bir süre suya batırın. Bu sonuçları almak için günde 1-2 kez yapılmalıdır. Aynı amaç için ılık su da kullanılabilir. Bir ısıl işlem eşit derecede yardımcı olur.

6. Koruyucu Braketler:

Ayak bileğini daha fazla kazadan korumak için kullanılabilecek çeşitli koruyucu diş telleri piyasada mevcuttur. Bunlar ayak bileği üzerinde yastık benzeri bir etkiye sahiptir ve bacaklara iyi destek sağlar. Elastik ACE bandajı, burkulan ayak bileği sırasında kullanmak için iyi seçeneklerden bir diğeridir. Ayak bileğinin dışarıdan herhangi bir engel olmadan kendi kendine iyileşebileceği bir pozisyonda tutulmasına kesinlikle yardımcı olur..

7. Biraz Egzersiz Yapın:

Ayak bileğinin hareketliliğini geliştirmek için her gün belirli egzersizler yapmak önemlidir. Bu aynı zamanda kan akışını iyileştirmeye yardımcı olur ve bölgedeki sertliği önler. Bu amaç için yalnızca basit egzersizlere ve hareketlere uyduğunuzdan emin olun..

8. Germe:

Hafif germe, evde iyileştirici etkili yöntemlerden bir diğeridir. Bu, her gün prosedüre başlamadan önce bir uzmana danışılmalıdır. Ayak bileğinin sertleşmesini önlemeye yardımcı olur..

9. Fizyoterapi:

Aşırı durumlarda, fizyoterapinin ayak bileğinin tekrar sağlıklı ve zinde olmasına yardımcı olabileceğini bilmek önemlidir. Bunun için bir fizyoterapist kiralamalı ve rahatı için bunu ev içinde yapabilir..

Burkulan ayak bileği için ev ilaçları