Tıkanmış burun veya tıkalı burun, tıbbi olarak burun tıkanıklığı olarak adlandırılabilen ve sıklıkla meydana gelen ve bilmeniz gereken sorunlardan biridir. Burun geçişinin şişmesi, tıkanıklık hissine yol açar. Bu aynı zamanda öksürük ve soğuğa yol açan mukus birikmesine de yol açar. Burun tıkanıklığının yaygın semptomlarından biri solunum sorunları şeklinde gelir. Bu sorunun soğuk algınlığı ve çeşitli alerjiler de dahil olmak üzere birçok nedeni olabilir. Tekrar sorunsuz bir yaşam tarzına geri dönmenizi sağlamak için uyku eksikliğine de yol açabilecek burun tıkanıklığını tedavi etmek çok önemlidir..

Burun Tıkanıklığı İçin Ev Çareleri

Aşağıdaki liste, burun geçişinde görünür tedavi almak için rutin olarak kullanılabilecek en iyi, güvenli ve kolay ev ilaçları içerir..

Burun Tıkanıklığına Doğal Çözümler:

1. Sarımsak Harikaları:

İster sabahın erken saatlerinde diş sarımsak alın, ister sarımsak suyu veya çorba çıkarın, her ikisi de burun tıkanıklığı tedavisinde faydalıdır. Buradaki fikir, sorun tamamen azalana kadar her gün içilmesidir, en iyi fayda için karanfiller aç karnına alınmalıdır. Bu doğal ürünle ilişkili birçok başka avantaj var..

2. Steam’i Alın:

Akış banyosu

Bir küvet sıcak su alın ve başınızı bir havluyla kapatarak buharı soluyun. Bu, mukusun incelmesine ve burun tıkanıklığının mükemmel bir şekilde açılmasına yardımcı olur. Bunu günde iki kez takip edin. Maksimum avantaj için biraz okaliptüs yağı ekleyin.

3. Okaliptüs Yağı:

Okaliptüs yağı

Bu esansiyel yağı buhara eklemenin yanı sıra, burun tıkanıklığına evde iyileştirici bir çözüm elde etmek için mendile birkaç damla alıp zaman zaman soluyabilirsiniz. Uyumayı planladığınız yastıkta bile kullanılabilir..

4. Ilık Su Duşu Alın:

duş alan kadın

Sıcak su veya ılık suyla duş almak, sistemde biriken mukusları incelterek tekrar burun yollarını açacaktır. Burun tıkanıklığı ve tıkalı burnun açılması belirtileri hakkında anında sonuç almak için bunu günde iki kez yapabilirsiniz..

5. Elma Sirkesi Kullanımı:

Elma sirkesi

Burun pasajındaki mukusu anında inceltmek için elma sirkesi birinci sınıf faydalardan biridir. Tedavi için günde bir kez bir bardak ılık suda 1 yemek kaşığı bal ile bu sıvıdan iki yemek kaşığı tüketilmesi gerekir..

6. Bir Nemlendirici Yerleştirin:

Nemlendirici kullanın

Nemlendirici, kuru havaya nem eklenmesine yardımcı olur, bu da burundaki tahrişin nedenlerinden biri ve burun tıkanıklığının nedeni olabilir. Çoğu zaman kaldığınız odaya bir nemlendirici yerleştirmeyi deneyin. Bu size evde çare olarak sonuç verecektir..

7. Sağlıklı Sıvılar:

Bol sıvı

Ne kadar sağlıklı sıvı ve su alırsanız o kadar iyi olur, mukusun incelmesine ve burun tıkanıklığının tedavisine yardımcı olur. Bu krizin sorunsuz geçmesine yardımcı olmak için bitki çayları ve tavuk çorbası gibi çorbalar dışında yaklaşık 10-12 bardak su için..

8. Acı Biber:

acı biber

Baharatlı yiyecekler, özellikle acı biber, burun tıkanıklığının tedavisinde yardımcı olur. Bulaşıklara kırmızı biber ekleyin. Bu, burun geçişini açacak ve burunda biriken mukusu dışarı atacaktır. Kesinlikle anında rahatlama sağlar.

9. Sıcak Domates Suyu:

Domates suyu (2)

Burun tıkanıklığı tedavisi söz konusu olduğunda domatesler çok işe yarar. Biraz sıcak domates suyu veya sarımsakla karıştırılmış çorba ve hatta biraz acı sos alın. Bu, soruna etkili bir şekilde yardımcı olacaktır.