Şiddetli ağrılı bir sırt probleminiz mi var? Evde sırt ağrısı tedavilerini denemekten kurtulabileceğinizi biliyor muydunuz? Evet! Çoğu insan bu sorunu hayatında en az bir kez yaşar. Kaslar, eklemler, sinirler ve kemiklerdeki problemler sırt ağrısına neden olan başlıca sebeplerden bazılarıdır..

Sırt ağrısının tedavi süreci birçok faktöre bağlıdır ve sorunun şiddeti ve hasta öyküsü kilit rol oynar. Sırtınızdaki sınırlı esneklikle birlikte kas spazmları veya ağrı, sertlik, ağrı ve gerginlik gibi vücudunuzda hissettiğiniz değişikliklere dikkat edin. Sırt ağrısı için bazı ev ilaçları deneyin ve hemen rahatlayın.

Evde sırt ağrısı tedavisi

Evde Sırt Ağrısı Tedavileri:

Sırt ağrısını etkili bir şekilde tedavi etmek için deneyebileceğiniz en iyi ev ilaçlarının bir listesi. Onlar:

1. Akupresür:

Birçok çalışma, sırt ağrısı için en iyi ev ilaçlarından biri olarak Acupressure’un etkinliğini desteklemektedir. Akupunkturdan farklı olarak, bu prosedürde iğneler yerine parmakların basıncıyla masaj yapılır. Vücudunuzun belirli noktalarına basınç uygulamak için başparmak, parmak veya bir cihaz kullanmak, iyileşen oksijen ve kan akışını artırarak sırt ağrınızı hafifletir. Vücudumuzda, görünüşte alakasız olsa da, sinir sistemini ve kasları sakinleştirmeye yardımcı olan belirli noktalar vardır. Bu prosedürün vücudunuz üzerinde sistematik bir etkisi vardır. (1)

2. Uçucu Yağlar:

Neden olduğu iltihaplanma, çalışmayı ve hatta basit işleri zorlaştırabilecek sırt ağrınızın şiddetine bağlıdır. Yaşam tarzı değişiklikleri, kronik sırt ağrısını tedavi etmenin anahtarıdır. Uçucu yağlar, bitkilerin yaprak, tohum, meyve, ağaç kabuğu ve meyve gibi çeşitli kısımlarından elde edildikleri için sırt ağrısı için doğal bir çare görevi görürler. Aromaterapide veya topikal olarak kullanılabilen yağlardan bazıları şunlardır:

 • nane yağı.
 • limon yağı.
 • kış yeşili yağı.
 • Okaliptüs yağı.
 • zencefil yağı.
 • Lavanta yağı.
 • papatya yağı.

3. İyi Yatak:

Doğru bir uyku pozisyonu huzurlu uykuda önemli bir rol oynar ve doğru yatak bunun önemli bir parçasıdır. Yanlış bir yatak kullanıyorsanız, omurganızın hizasını olumsuz yönde etkileyebilecek kötü bir uyku duruşu ile kaslarınızı zorlayabilir ve sırt ağrısına neden olabilir. Bu nedenle, bir yatak seçmek, evde omurganızı gençleştirmeye ve dinlendirmeye yardımcı olan ve aynı zamanda sırtınıza uygun destek sağlayan mükemmel bir sırt ağrısı tedavisidir..

4. Yürüyüş:

Yürümek gibi kaslarınızı aşırı zorlamayan iyi bir egzersiz rutini sürdürmek sırt ağrısı için doğal bir rahatlamadır. Özellikle sürekli ve tekrarlayan sırt ağrısı atakları olan kişiler için faydalıdır. Tempolu yürüyüş, vücudunuzun kaslarını ağırlaştırmadan korumanın mükemmel bir yoludur. Aerobik de yapılabilir ancak gözetim altında. (2)

5. Diz Yastığı:

Gerginlik ve ağrı, sırt ağrınız varsa uykusuz geceler geçirmenize neden olur. Evde hızlı sırt ağrısı rahatlamalarından biri diz yastığı kullanmaktır. Yan yatarken dizlerinizin arasına sert bir yastık koyarak sırtınızdaki yükü azaltabilirsiniz. Üst bacağı bir yastıkla desteklemek, omurganızı doğru bir şekilde hizalayacaktır. Sırt üstü uyuyorsanız, bacağınızın altına sırtınızı gevşetmenize yardımcı olacak iki yastık koyun ve size huzurlu bir uyku verin..

6. Vitaminler:

Sağlıklı bir vücudu korumak için uygun bir diyet planı izlemek çok önemlidir. Doğal gıda kaynaklarındaki vitamin ve mineraller, sırtınızdaki iltihabı ve ağrıyı azaltmanıza yardımcı olur. Gıda veya vitamin takviyesi tüketmek sırt ağrısı için doğal bir tedavi olabilir. (3) Herhangi bir vitamin takviyesi almadan önce her zaman bir doktora danışmanız tavsiye edilir, böylece herhangi bir eksikliğiniz olmaz. Sağlıklı beslenerek sırt ağrınızın kötüleşmesini önleyebilirsiniz ve diyetinize dahil edebileceğiniz bazı vitaminler şunlardır:

 • B12 vitamini.
 • C vitamini.
 • Ayrıca D vitamini.
 • B3 vitamini.
 • E vitamini.

7. Bol Dinlenme ve Olumlu Tutum:

Birçoğumuz evde ve işyerinde son teslim tarihleri ​​ve aklımızda daha pek çok şey olduğu için çok fazla baskıyla karşı karşıyayız. Tüm endişe ve stres vücudunuza zarar vererek kas ağrılarına neden olabilir. Zor olsa da iyimser kalmak ve dinlenmek sırt ağrısını tedavi etmenin en iyi yollarından biridir. Hangi baskıya sahip olursanız olun, dinlenmeye ve pozitif kalmaya çalışın..

8. Uyku Düzeni:

Vücudunuzun dinlenmesi ve çalışma pozisyonuna geri dönmesi için doğru miktarda uyku gereklidir. Vücudunuzu rahatlatmanın en iyi yolu sırt üstü yatmaktır ya da bacaklarınızın arasına bir yastık koymak da rahatlama sağlayabilir. Sırtınızı olumsuz etkileyebileceği için yüzüstü yatmaktan kaçının. Hem erkekler hem de kadınlar için en iyi tedavidir..

9. Epsom Tuzu:

Epsom tuzu içeren ılık banyolar, sırt ağrısını hafifletmek için oldukça faydalı ev ilaçları ve aynı zamanda ucuz ve basit bir yol olabilir. Magnezyum sülfat veya yaygın olarak Epsom tuzu olarak bilinir, düğümleri çözerek ağrıyan kaslarınıza girmenize yardımcı olur. Ayrıca ölü deri hücrelerini yok ederek cildinizin yumuşak ve güzel olmasını sağlar..

İçindekiler:

 1. Bir bardak Epsom tuzu.
 2. Bir küvet sıcak su.

Prosedür:

 • Sırtınızı suya batırmak için ılık suyla dolu bir küvet alabilirsiniz..
 • Epsom tuzunu suya karıştırın ve iyice karıştırın.
 • Ilık su kullandığınızdan ve çok soğuk veya çok sıcak olmadığından emin olun..

10. Soğuk ve Sıcak Tedaviler:

Sırt ağrısı için en iyi ev ilaçlarından biri, sıcak ve soğuk tedaviler arasında geçiş yapmaktır. Isının sırt ağrısının neden olduğu iltihaplanmayı azalttığına dair yeterli kanıt var. Bir sıcak su şişesi ve bir buz torbası kullanmak mükemmel bir örnektir. Yaklaşık 20 dakika boyunca sırtınıza bir sıcak su şişesi koyun ve aralarında geçiş yapan bir buz torbasıyla değiştirin. Daha sonra, birkaç saat sonra 10 ila 15 dakika buz torbası kullanın. Sırt ağrısı için sıcak, soğuk terapi olarak da adlandırılır. (4)

Önlem:

Buzu doğrudan vücudunuza koymadığınızdan emin olun. Herhangi bir eczaneden buz paketleri satın alabilirsiniz..

11. Ağrı kesiciler:

Ağrı kesiciler veya NSAID’ler genellikle kronik sırt ağrısı çeken hastalara reçete edilir. Sırt ağrısını hızla gidermeye yardımcı olurlar ve reçetesiz satılan ilaçlar olarak kullanılabilirler. Bu ağrı kesiciler sayesinde kaslardaki iltihaplanma, şişme ve ağrılar azaltılabilir. Yardımcı olan ilaçlardan bazıları Advil, Aleve. Ancak herhangi bir reçetesiz ilaç kullanmadan önce bir doktora danıştığınızdan emin olun. (5)

12. Reçetesiz İlaçlar:

Öncelikle sırt ağrısı tedavisi için ilaç kullanmadan önce bir doktora danışmanız gerekir. Bazıları anında sonuç verir, bazıları ise yavaş yavaş kendi hızlarında çalışır. Bazı zamanlar sırt ağrısı, vitamin takviyeleri veya diğer ilaçların yan etkisi olabilir. Durum buysa, altta yatan sorunun ele alınabilmesi için kendinizi değerlendirmeye alın..

13. Modanıza Dikkat Edin:

Mevcut moda trendi ile iyimser kalmak birçok insan için bir zorunluluktur. Ama ya stiletto giymek ya da bazı düz ayakkabılar sırt ağrısına neden olursa? Evet! Bu tür sandaletler çok ihtiyaç duyulan kemer desteğini sağlamaz. Ara sıra giyerseniz sorun olmasa da, sırtınıza baskı uygulayan stiletto veya sandalet giymek zararlı olabilir. Sadece ayakkabılar değil, sırt ağrısının bir kısmı da omuz çantalarına gider. Sırtınıza %50’ye kadar daha fazla ağırlık vererek ağrıya neden olurlar. Sadece modaya uygun değil, aynı zamanda sırtınıza da zarar vermeyen bir moda seçin.

14. Egzersiz:

Egzersiz yapmak, etkili ve en iyi bel burkulması ev ilaçlarıdır. Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için aktif kalmak çok önemlidir. Yoga, vücudunuzu aktif ve sağlıklı kılan mükemmel bir egzersiz şeklidir. Vücudunuzun duruşunu düzeltmeye yardımcı olur ve sabahın erken saatleri tercih edilse de günün herhangi bir saatinde yapılabilir. Size en iyi şekilde rehberlik edebilecek bir profesyonele her zaman danışabilirsiniz. Deneyebileceğiniz egzersizlerden bazıları şunlardır:

 • Köprüler.
 • süpermenler.
 • Dizden göğse uzanmalar.
 • Alt sırt rotasyonel esnemeler.
 • Beraberlik manevraları.
 • Pelvik eğimler.
 • Yalan yan bacak kaldırma.
 • kedi uzanıyor.

15. Masaj ve Akupunktur:

Masaj ve Akupunktur, profesyonel rehberlik altında daha etkili olabilecek terapilerdir. Profesyonel bir masöze giderseniz, kaslarınızdaki gerilimi serbest bırakmak için sırt bölgesini hedef alırlar. Ağrınıza bağlı olarak çeşitli derecelerde basınç kullanırlar. Diğer bir tedavi planı, vücudunuzdaki stresi hafifletmeye yardımcı olan vücudunuzun noktalarında iğneler kullanmayı içeren Akupunkturdur. Masaj ve Akupunktur, sırt ağrısı için alternatif bir tedavi olarak kullanılmıştır. (6)(7)

16. Ameliyat:

Sırtınızdaki kronik ağrı, doktorunuz tarafından reçete edilen herhangi bir ilaçla tedavi edilemiyorsa, bu bir seçenektir. Başka bir seçenek kalmamışsa doktorunuz tarafından önerilmektedir. Bu seçenek hakkında da kısa bilgiler veriyoruz. Ancak tercih etmeden önce cerrahi seçeneği iyice araştırın. Sizin için önerilen ameliyat türü, sahip olduğunuz sırt ağrısının türüne ve nedenine bağlıdır..

Cerrahi Seçenekler:

1. Bir Diskektomi:

 • Omurilik köküne baskı uygulayan lomber fıtıklaşmış diski çıkaran cerrahi bir prosedür. Mikrodiskektomi olarak da adlandırılan bu işlemi gerçekleştirmek için özel bir mikroskop kullanılır..

2. Omurga Füzyon:

 • Bu cerrahi prosedür, ağrıyı azaltmak ve omurgayı stabilize etmek için iki veya daha fazla omur ile kemiğin bir kısmını birleştirir..

Omurgayı stabilize etmek için aksi takdirde iki omur kemiğin bir kısmı ile ortaklaşa birleştiğinde, ayrıca ağrıyı azaltır.

Sırt ağrısı

Sırt ağrısı, çoğumuzun karşılaştığı yaygın bir sorundur. Bu makalede bahsedilen sırt ağrısı için hızlı bir şekilde rahatlamanıza yardımcı olacak bazı ev ilaçlarını deneyin. Ancak ağrı dayanılmaz hale gelirse acil bakım gerektiren tıbbi bir durum değildir. Ateş, göğsünüzde ağrı, bacaklarınızda karıncalanma hissi ile birlikte hemen bir doktora başvurun. Bu çözümlerin size nasıl yardımcı olduğunu bize bildirmeyi unutmayın.!

Sorumluluk Reddi: Bu makaledeki ipuçları ve öneriler, profesyonel bir tıbbi görüşün yerini tutmaz. Yeni bir şeye başlamadan önce bir doktora danışmanız tavsiye edilir..

Sıkça Sorulan Sorular:

1. Sırt Ağrısı Ne Kadar Yaygındır??

Cevap: Her birimiz hayatımızın bir noktasında veya diğerinde sırt ağrısı geliştiririz. Kadınlar ve erkekler genellikle sırt ağrısından etkilenir. Yaşlanma süreci ve hareketsiz yaşam tarzı 30-50 yaş grubundaki kişilerde bu duruma neden olur..

2. Sırt Ağrısı Şansını Arttıran Risk Faktörleri Nelerdir??

Cevap: Bazı faktörler, insanların sırt ağrısı geliştirme şansını artırabilir. Onlar:

 • obez iseniz.
 • Sigara içmek.
 • yaşlanma.
 • Fitness.
 • Gebelik.
 • Zihinsel hastalık.
 • Fiziksel uygunluk.

3. Bir Doktoru Ziyaret Etmenin Doğru Zamanı Nedir??

Cevap: Başlangıçta bu makalede bahsedilen ev ilaçlarını deneyin. Ancak, bu kendi kendine yardım tekniklerini kullandıktan sonra bile, altı hafta sonra sırt ağrısı devam ederse veya şiddetlenirse, hemen doktorunuzdan randevu alın. 50 yaşın üzerindeyseniz veya osteoporoz veya kanser geçmişiniz varsa, doğrudan bir doktora gidin..