Yatak ıslatma, uyku sırasında istemsiz idrara çıkma durumudur. Çocuklar arasında sık görülen bir durumdur. İnkontinanstan muzdarip yaşlı yetişkinler bile yatak ıslatma sorunuyla karşı karşıyadır. Çoğu çocuk 4 yaşına kadar bir dereceye kadar mesane kontrolünü kazanır. Bazı durumlarda, yatak ıslatma yetişkinlerde altta yatan bir hastalığın belirtisi de olabilir. Yatak ıslatma hem fiziksel hem de duygusal birçok faktöre bağlı olarak ortaya çıkabilir. Aşağıda yatak ıslatma için ev ilaçları hakkında daha fazla bilgi edinin..

Evde Yatak Islatmayı Durdurmak İçin Çözümler

Yatak Islatma (Gece ​​Enürezisi) Nedir??

Gece enürezisi, uyku sırasında istem dışı idrar çıkışıdır. Yatak ıslatmanın tıbbi adı enürezistir. Bu hem gündüz hem de gece gerçekleşebilir. Enürezis için başka bir terim üriner inkontinanstır. Bir dizi faktör, artan yatak ıslatma riski ve uyku sırasında idrara çıkma nedeni ile ilişkilidir. 5 yaşına kadar çocukluğun normal bir parçası olarak kabul edilir..

Yatak Islatmanın Nedenleri:

Çocuklarda Yatak Islatma:

Yatağı ıslatan çocukların büyük bir çoğunluğunda altta yatan bir durum yoktur ve bunu bilerek de yapmamaktadırlar. Çocuk altını ıslatma nedenleri iki tiptir; Birincil yatak ıslatma ve İkincil yatak ıslatma. Birincil yatak ıslatma, erken çocukluktan beri ara vermeden meydana gelen yatak ıslatmadır. İkincil yatak ıslatma, önemli bir süre (yaklaşık altı ay) sonra tekrar başlayan yatak ıslatmadır. Birincil yatak ıslatma, çocuk mesanenin dolu olduğu hissini tanımadığında ve uyanmadan uyumaya devam ettiğinde ortaya çıkar. İkincil yatak ıslatma, altta yatan tıbbi veya duygusal bir sorunun işareti olarak ortaya çıkabilir. Buradaki çocuğun gündüz altını ıslatma gibi başka semptomları olma olasılığı daha yüksektir..

Strese bağlı yatak ıslatma, ebeveynlerin kavga ettiği stresli bir ev ortamında meydana gelir. Benzer şekilde, yeni bir okula başlamak gibi olaylar korkan çocuğu duygusal olarak etkilediği için altını ıslatabilir..

Yetişkinlerde Yatak Islatma:

Altta yatan bir dizi tıbbi sorun, yetişkinlerde yatak ıslatmaya neden olur. Yatak ıslatmanın tıbbi nedenleri arasında en yaygın olanı idrar kaçırmadır. Bu hamilelik, doğum, yaş, menopoz, histerektomi, prostat büyümesi vb. gibi fiziksel değişiklikler nedeniyle ortaya çıkabilir..

Tip I diyabet hastası olan kişilerin kanlarında yüksek düzeyde şeker bulunur. Şeker hastaları, susuzluklarını artırma eğilimindedir ve bu da onları çok su içmeye teşvik eder. Bu, idrar çıkışında bir artışa ve buna bağlı olarak sık idrara çıkma dürtüsüne yol açar..

Kabızlık da çok fazla dışkı birikiminin mesanenin idrar tutma kapasitesini azalttığı ve yatak ıslatma ile sonuçlandığı yatak ıslatmaya neden olabilir..

Multipl skleroz, felç, Parkinson hastalığı veya omurilik yaralanması gibi belirli nörolojik bozukluklar, mesane kontrolünü engelleyebilir ve idrar kaçırmaya neden olabilir. Bunların hepsi yatak ıslatmaya neden olabilir.

Erişkinlerde yatak ıslatma nedenleri arasında, bir yaşla birlikte mesane kasları güçlerini kaybeder ve istem dışı idrar çıkışı şansını artırır..

Yatak Islatma için 25 Evde Çözüm:

Yatak ıslatma için en iyi 25 ev ilacı aşağıda tartışılmaktadır:

1. Yatak Islatma İçin Bitki Çayı:

yatak ıslatma için bitki çayı

Daha büyük çocuklarda yatak ıslatma tetikleyicilerini azaltmak söz konusu olduğunda, bitki çayları harikalar yaratır. Ayı üzümü, atkuyruğu, meşe kabuğu gibi şifalı bitkiler bu amaç için etkilidir..

Gereklilik:

 • ayı üzümü,
 • at kuyruğu,
 • meşe kabuğu

İşlem:

Ayı, atkuyruğu ve meşe kabuğunu küçük ve eşit miktarda bir kaba alın ve suyla kaynatın. Bu çözeltiyi dik ve süzün ve soğutun. Çocuğa süzülmüş, soğutulmuş çayı yatmadan önce bir tutam balla vererek bu çaya hoş bir tat katın..

Ne kadar sürede ve ne zaman yapılır: Bu çayı günde iki kez ve yatmadan önce bir fincan için

Önlemler: Bu bitki çayının hiçbir yan etkisi yoktur..

2. Hint Bektaşi Üzümü:

Hint Bektaşi Üzümü: Yatak Islatma için evde çare

Yatak ıslatma için doğal çareler olarak, Hint bektaşi üzümü veya amla’nın güçlü bir tedavi olduğu bilinmektedir ve mesane kaslarını güçlendirmek için mükemmeldir..

Gereklilik:

 • Bektaşi üzümü veya amla.

İşlem:

 • Bir amlayı ezin ve suyundan bir çorba kaşığı alın. Bir tutam zerdeçal ve bal ile karıştırın.

Ne Zaman ve Ne Zaman Yapılır: Çocuğa her sabah düzenli olarak verin.

Önlemler: Hint bektaşi üzümü bazı insanlarda kanama ve morarma riskini artırabilir.

3. Yatak Islatma için Tarçın:

Tarçın

Yatak ıslatmayı önlemeye yönelik ev ilaçları arasında bu baharat, hem çocuklarda hem de yetişkinlerde yatak ıslatmayı tedavi etmek için denenmiş ve test edilmiş bir çaredir..

Gereklilik:

 • Tarçın.

İşlem:

 • Bir parça tarçın çubuğunu çiğneyin. (VEYA). Bir çocuk için, bir dilim tereyağlı tost üzerine şekerli tarçın tozu uygulayarak daha çekici hale getirin..

Ne Zaman ve Ne Zaman Yapılır: Bunu günlük yap.

Önlemler: Tarçın bazı insanlarda alerjiyi tetikleyebilir, bu nedenle bu baharata alerjiniz olmadığından emin olun..

4. Kızılcık Suyu:

kızılcık suyu: yatak ıslatma için ev ilaçları

Bu, mesane ve idrar yolu kaslarını güçlendirmede uzmanlaştığı ve böbrek için çok faydalı olduğu için yatak ıslatma için başka bir harika ev ilacıdır. Çocuğu yatırmadan önce çocuklara sıvı vermekten kaçınmanız gerekse de, kızılcık suyu güvenle verilebilir..

Gereklilik:

 • Kızılcık suyu.

İşlem:

 • Çocuğu gece yatağa göndermeden bir saat önce kızılcık suyunu verin..

Ne Zaman ve Ne Zaman Yapılır: Bunu her gün yapabilirsin.

Önlemler: Çok fazla kızılcık suyu içmek ishale neden olabilir.

5. Yatak Islatma İçin Jaggery Tedavisi:

yatak ıslatma için jaggery

Jaggery’nin vücutta ısı saldığı bilinmektedir; bu nedenle çocuklara verildiğinde onları içeriden sıcak tutar ve uykularında istem dışı idrar çıkışını engeller..

Gereklilik:

 • Sabun

İşlem:

 • Bir bardak süte pekmez ekleyin

Ne Zaman ve Ne Zaman Yapılır: İdeal olarak, etkilenen çocuğa her sabah verilmelidir..

Önlemler: Jaggery alerjiniz olmadığından emin olun

6. Yatak Islatma İçin Bal:

bal : yatak ıslatma için evde çare

Yatak ıslatma için başka bir evde uygulanan tedavi baldır ve yatak ıslatma için bitkisel ilaçların bir parçasıdır. Yatak ıslatmayı tedavi etmek için çeşitli bileşenlere eklenir ve çocuklarda bu sorunu tedavi etmek için ayrı ayrı da verilebilir. Yatmadan bir saat önce onlara bir kaşık bal verin..

Gereklilik:

 • Bal.

İşlem:

 • bir çay kaşığı bal ver.

Ne Zaman ve Ne Zaman Yapılır: Bal yatmadan bir saat önce verilmelidir..

Önlemler: Alerjileri ve diğer yan etkileri kontrol edin.

7. Hardal Tohumları:

yatak ıslatma için hardal tohumu

Hardal tohumları idrar yolu enfeksiyonu yatak ıslatma ile yardımcı olur. Bu yöntemi kullanmak yatak ıslatma sorununu bir ay içinde tedavi edebilir. En aza indirecek, değilse tamamen ortadan kaldıracaktır..

Gereklilik:

 • Hardal tohumu.

İşlem:

 • Sarı hardal tohumlarını öğütün ve bir bardak ılık süte ekleyin..

Ne Zaman ve Ne Zaman Yapılır: Çocuğa bunu her gece yatmadan bir saat önce içirin..

Önlemler: Çocuğun hardala alerjisi olup olmadığını kontrol edin.

8. Zeytinyağı Yatak Islatmayı Durdurabilir:

Zeytinyağı yatak ıslatmayı durdurabilir

Karmaşık olmayan yatak ıslatma için ev ilaçları arasında etkili olan bir diğer yöntem de zeytinyağıdır. Yatak ıslatmayı tedavi etmenin mükemmel ve yatıştırıcı bir yoludur..

Gereklilik:

 • Zeytin yağı.

İşlem:

 • Yağı ısıtın ve günlük olarak çocuğun karın bölgesine, özellikle göbek deliğine ve çevresine uygulayın..

Ne Zaman ve Ne Zaman Yapılır: Bunu günlük yap.

Önlemler: Zeytinyağı alerjisi yaygın değildir. Çocuğun alerjisi olmadığından emin olun.

9. Kuru Meyveler:

kurutulmuş meyveler: yatak ıslatma için ev ilaçları

Kuru üzüm gibi kuru meyveler sağlık için harikadır, ayrıca mesane ve idrar yollarındaki sorunları tedavi eder ve yatak ıslanmasını önlemek için ev ilaçları için idealdir. Bu ilaçları dini olarak deneyin ve kesinlikle sonuç göstereceklerdir..

Gereklilik:

 • Kuru üzüm.

İşlem:

 • Çocuğa yatmadan önce 3 badem ve 2 kuru üzümden oluşan bir atıştırmalık verin..

Ne Zaman ve Ne Zaman Yapılır: Önemli bir ilerleme olana kadar bunu yapın.

Önlemler: Çocuğun bu maddelerden herhangi birine alerjisi olup olmadığını kontrol edin..

10. Yatak Islatma İçin Kegel Egzersizleri:

Kegel egzersizi

Yatak ıslatma için en iyi evde çare karın ve mesane için bazı güçlü ama temel egzersizleri içerir. Bu, yetişkinlerde yatak ıslatma nedenlerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Bu pelvik taban egzersizleri, kasları merkezden güçlendirir, böylece aşırı reaktif mesaneniz gece boyunca kendini serbest bırakmaz. Bu hem çocuklar hem de yetişkinler için geçerlidir.

11. Meyve Salatası:

meyve salatası

Doğranmış, dilimlenmiş ve doğranmış, portakal, limon, farklı meyve ve kivi çeşitleri içeren bu özel diyet, yatak ıslatma için doğal çözümler sunar. Bu meyve suyu dolu meyveler vücudumuzdaki doğal suya katkıda bulunabilir. Tek fark, bu meyve sularının kalın ve konsantre olması ve mesaneye sıvı eklemeden vücudun su susuzluğunu gidermesidir..

Gereklilik:

 • Portakal, çilek ve kivi gibi meyve çeşitleri.

İşlem:

 • Meyve salatası yapmak için bu meyveleri doğrayın ve doğrayın.

Ne Zaman ve Ne Zaman Yapılır: İlerleme görülene kadar bunu yapın.

Önlemler: Çocuğun herhangi bir meyveye alerjisi olmadığından emin olun.

12. Çift İşemeyi Teşvik Edin:

Çift işeme çocuklara ve yetişkinlere uygulanabilen bir yöntemdir. Yatma ritüelinize başlamadan önce mesanenizi bir kez boşaltmanız gerekir. Gece yatmadan önce bir kez daha deneyerek yatma ritüelinizi sonlandırmalısınız. Bu şekilde, yatağa giderken mesanenizin tamamen boş olduğundan emin olabilirsiniz, bu da yatak ıslatma olasılığını azaltacaktır..

13. Elma Sirkesi:

yatak ıslatma için elma sirkesi

Elma sirkesi yatak ıslatma için faydalıdır. Kabızlığa yardımcı olur ve etkili bir detoks görevi görür..

Gereklilik:

 • elma sirkesi.

İşlem:

 • Bir bardak su ve yarım çay kaşığı çiğ bal ile karıştırılmış elma sirkesi, vücudunuzun PH dengesini korur ve asidik seviyelerin yükselmesini engeller, tüm bunlar yatak ıslatmaya yardımcı olur..

Ne Zaman ve Ne Zaman Yapılır: Bunu günlük yap.

Önlemler: Elma sirkesine alerjisi olması nadirdir, lütfen yan etkilere dikkat edin..

14. Muz Yatak Islatmayı Durdurabilir:

yatak ıslatan muz için evde çare

Yatak ıslatma için ev ilaçları arasında muz bulunur. Muz, vücut için sadece beslenme açısından değil, aynı zamanda vücudunuzdaki sodyum seviyelerini korumak için de yararlı olan potasyum açısından zengindir. Bunun dışında, muz doğal bir bağlayıcıdır ve çocuklarda ve yetişkinlerde mesanenizin kaymasını önleyecek bir kas bağlayıcı görevi görür..

15. Yatmadan Önce Sıvı İçmekten Kaçının:

sıvı içmekten kaçının

Yatmadan hemen önce çok fazla sıvı alıyorsanız, çocuğunuzun gece yarısına kadar yatağını ıslatma olasılığı vardır. Akşam yemeğinden önce ve sonra su içilmesini sınırlamak ve kafein içeren içeceklerden kaçınmak daha iyidir. Akşamları ve yatma saatine yaklaşırken aşırı su alımından kaçının..

16. Çikolatadan Kaçının:

çikolata

Çikolatadan uzak durarak yatak ıslatmayı nasıl durduracağınızı merak ediyor olmalısınız? Bu genellikle çok fazla çikolata tüketen çocuklar için geçerlidir. Kahve veya çay gibi, çikolata da içinde kafein içerir, bu da idrar söktürücüdür ve aşırı aktif mesaneyi teşvik eder..

17. Kokuyu Önlemek İçin Siyah Sirke:

siyah sirke

Yatak ıslatma tedavisi, bu süreçle savaşmak için tüm duyularınızı birlikte kullanmanızı sağlar. Yorganınızdaki çiş lekesinin kokusunu kesmek için siyah sirke kullanabilirsiniz. Bir araştırma, çocukların yatak ıslatma nedenleri arasında, uyurken bile koku alma duyunuzun en iyi şekilde çalıştığını ve idrar kokusunun yatak ıslatmayı teşvik ettiğini ortaya koydu..

18. Yatak Islatma için Rezene Tohumları:

yatak ıslatma için evde çare olarak rezene tohumları

Yatak ıslatma için bitkisel ilaçlar arasında yer alan rezene tohumları, yatak ıslatma sorunlarınızı çözmek için öğütülür ve demlenerek çay haline getirilir. Rezene tohumlarının yatak ıslatma sorunları için etkili olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır ve eğer bir çocuktan bahsediyorsanız, onu her zaman sıcak bir bardak soya sütü ve bir avuç rezene tohumu ile güne başlatabilirsiniz..

19. Kırmızı Et:

kırmızı et

Kırmızı et, güçlü bir beslenme kaynağıdır, ancak kırmızı etin yatak ıslatmayı önlemeye teşvik edilmesinin tek nedeni bu değildir. Bu et çekirdek kasları güçlendirir ve siz uyurken bile gevşememelerini sağlar. Bu, uyku sırasında sizi uyandırmaya yardımcı olacak istemsiz idrar geçişine izin vermez..

20. Çabalarını Ödüllendirin:

çabalarını ödüllendirmek

Bu, özellikle çocuklarının altını ıslatmasından muzdarip ebeveynler için bir ipucudur. Bu bir kuraldan çok fizyolojik bir düşüncedir. Her seferinde, hatta gün içinde tuvaleti kullandıklarında, onları her zaman takdir edin ve cesaretlendirin, çocuğunuzun geceleri de sürdüreceği bir özellik..

21. Ceviz ve Kuru Üzüm:

yatak ıslatma için ceviz ve kuru üzüm

Bu, çocuklar arasında yararlı ve favori olan yatak ıslanmasını önlemek için ev ilaçlarında sevilen kuyulardan biridir. Bunu daha özel yapan şey, çocukların bunu bir ziyafet olarak almayı sevmesidir..

Gereklilik:

 • 2 ceviz.
 • 5 kuru üzüm.

İşlem:

 • Çocuğa yatmadan önce ceviz ve kuru üzüm verin.

Ne Zaman ve Ne Zaman Yapılır: Bir gelişme olana kadar bunu her gün yapabilirsiniz..

22. Sigaradan Kaçının:

sigara içmekten kaçının

Sigara içmek aşırı aktif mesaneye neden olabilir ve sık idrara çıkmaya neden olabilir. Kronik sigara içenlerde, sigara içenlerin öksürüğü olarak da bilinen öksürük spazmları vardır ve bu da idrar kaçağına yol açar. Sigara içmek ayrıca hapşırma, egzersiz yapma ve gülme gibi aktivitelerle mesaneye ani baskı nedeniyle idrar kaçağının olduğu stres üriner inkontinans ile de ilişkilidir..

23. Kirazlar Yatak Islatmayı Durdurmaya Yardımcı Olur:

Kirazlar: Yatak ıslatmayı durdurmak için ev ilaçları

Kirazlar lif bakımından zengindir ve kalsiyum ve potasyum dahil olmak üzere iyi bir vitamin ve mineral kaynağıdır. İçerdiği tüm iyilikler yatak ıslatmayı önlemeye yardımcı olduğu için çocukların diyetine eklenebilirler..

Gereklilik:

 • Kirazlar.

İşlem:

 • Çocuklar kirazları meyve olarak yiyebilir veya diyetlerine dahil etmek için tatlılara eklenebilir..

Ne Zaman ve Ne Zaman Yapılır: Yatak ıslatmada ilerleme fark edilene kadar bunu kullanın..

Önlemler: Kiraz nadiren alerjiye neden olabilir, ancak çocuğun hiçbir yan etkisi olmadığını doğrulayın..

24. Yatak Islatmak İçin Maydanoz:

altını ıslatmak için maydanoz

Maydanoz, günlük yemeğinizle karıştırıldığında yatak ıslatma olasılığınızı önleyebilecek önemli bir bitkidir. Bir yemek tutkunu olarak bu bitkinin iyiliği monoton hale gelmesin diye farklı maydanoz yemekleri denemeniz oldukça doğal..

Gereklilik:

 • Maydanoz yaprakları.

İşlem:

 • Çocuğunuza yatmadan önce birkaç maydanoz yaprağı çiğnemesini sağlayın; yemeklere de eklenebilir.

Ne Zaman ve Ne Zaman Yapılır: Bir gelişme olana kadar çocuğun bunu yemesine izin verin..

Önlemler: Çok miktarda maydanoz tüketmek kansızlığa neden olabilir, bu nedenle ölçülü olarak kullanın..

25. Sütte Badem:

Sütlü badem: yatak ıslatma için evde çare

Badem sütü, yatağı ıslatmak için mükemmel bir sabah içeceğidir. Kalsiyumun faydaları ile badem, kaslara esneklik ve güç kazandırabilir, böylece mesanenizin kendi kararlarını vermesine izin vermez. Çocuklarda ve yetişkinlerde yatak ıslatma için en iyi ve doğal ev ilaçlarından biridir..

Gereklilik:

 • Badem,
 • Su.

İşlem:

 • Bademleri haşlayın, kabuğunu çıkarın, şimdi 3 su bardağı su ekleyin ve blenderdan geçirin. Bunu pürüzsüz olana kadar yapın. Bir elek ile süzün. Biraz daha su ekleyin ve işlemi tekrarlayın. Toplanan süt buzdolabında saklanabilir.

Ne Zaman ve Ne Zaman Yapılır: Etkili sonuçlar görülene kadar bunu için..

Önlemler: Badem sütü buzdolabında 3-4 gün saklanabilir..

Yatak Islatmanın Komplikasyonları ve Etkileri

Yetişkinlerde ve çocuklarda uyku sırasında idrara çıkma nedeni duygusal strese neden olabilir. Komplikasyonlar idrar yolu enfeksiyonlarını içerir. Çoğu zaman yatak ıslatma, duygusal bir sorun veya fiziksel bir hastalık değil, gelişimsel bir gecikmedir. Yatak ıslatma vakalarının yalnızca küçük bir yüzdesinin tıbbi bir nedeni vardır. Yatak ıslatma, utanç ve endişe duygularına neden olabilir. Bu düşük benlik saygısına yol açabilir. Daha büyük çocuklar söz konusu olduğunda, arkadaşlarıyla kamplarda ve yatıya kalanlarda dışarı çıktıklarında yatak ıslatma endişesi daha fazladır. Yorgunluk ve uyku bozukluğu da yatak ıslatma nedeniyle oluşur..

Doktora Ne Zaman Başvurmalı?

7 yaşında veya daha büyük bir çocuk haftada 2-3 defadan fazla yatağını ıslatırsa, doktordan yardım alınabilir. 5 yaşından sonra hem gece hem gündüz altını ıslatıyorsa, çocuğunuz 7 yaşından önce doktora görünmelidir. altta yatan bazı hastalık koşulları.

Yatak Islatmaya Neden Olan ve Durduran Besinler:

Yatak Islatma için Hangi Yiyecekler Yenir:

Folat ve B12 vitamini yönünden zengin besinler, merkezi sinir sisteminin gece mesane kontrolü için gerekli olan birlikteliği sağlamasına yardımcı olur. Omega-3 yağ asitleri, sinir sistemine benzer faydalar gösterir. Mesanenin beyne gece uyanması için sinyal vermesine yardımcı olur. Taze balık, yumurta ve sebzeler, sinir sistemine yardımcı olmak için gereken tüm mineralleri sağlayacaktır..

Yatak ıslatma kabızlık ile aynı zamanda meydana geldiğinden lif önemlidir. Kabızlığın basıncı mesane duvarına baskı yaptığında, istenmeyen sızıntılara neden olur. Buğday kepeği, iyi sıvı alımı ve sebzeler, lifi artırmada ve kabızlıkla mücadelede uzun bir yol kat eder..

Yatak Islatma için Kaçınılması Gereken Yiyecekler:

Çilek, üzüm, kavun, kereviz gibi su bazlı sebzeler ve meyveler idrar söktürücü etkiye sahiptir. Vücudu sıvıyı dışarı atmaya teşvik ederler, bu nedenle akşamları yemekten kaçınmak en iyisidir. Süt ürünleri yatak ıslatmaya neden olur, bu nedenle süt ürünlerinden (yoğurt, peynir ve süt ve peynir vb.) kaçınılmalıdır. Sadece yatak ıslatmanın şiddetini arttırmakla kalmaz, aynı zamanda enürezis ilaçlarının etkinliğini de azaltırlar. İdrar söktürücü etkisi gösterdiği ve mesaneyi daha fazla idrar üretmesi ve dışarı atması için uyardığı için akşamları kafeinden kaçının..

Vitaminler ve Takviyeler:

Yüksek D vitamini seviyeleri NE’ye (gece enürezisi) karşı koruyucu bir faktör olabilir. Yeni bir çalışma, daha yüksek D vitamini düzeylerinin çocukların gece enürezisi geliştirme riskini azaltabileceğini bulmuştur..

Yatak ıslatma, özellikle yetişkinlikte oldukça utanç verici bir olay olabilir. Bir çocuk için bile, bir arkadaşın pijama partisi gibi basit bir olay çok önemli olabilir ve çocuğun sosyal saygısını etkileyebilir. Hem çocuklar hem de yetişkinler için güvenli bir şekilde güvenebileceğiniz yatak ıslatma için birçok ev çaresi vardır. Bu hemen gerçekleşmeyebilir, ancak zamanla kademeli olarak iyileşir.

Sıkça Sorulan Sorular:

1. Çocuklar Yatağı Bilerek Islatıyor mu??

Yatak ıslatma, ilgili herkes için çok yorucu ve stresli bir şeydir. Bununla birlikte, çocuğun bilerek yaptığı bir şey değildir, istemsiz bir harekettir. Ayrıca utanmış hisseden çocuk için streslidir. Çocuğa, düzeltici önlemler bulmadan önce, yaşananların çocuğun hatası olmadığı konusunda güvence vermemiz çok önemlidir. Yatak ıslatmayı önlemek için birkaç ev çaresi deneyebiliriz ve eğer şiddetlenirse, o zaman her zaman bir profesyonelden yardım isteyebiliriz..

2. Yatak Islatma Alarmları Nedir ve Nasıl Yararlıdır??

Yatak ıslatma alarmları, uyku sırasında idrara çıkma nedeni için kullanılan en güvenli ve etkili yatak ıslatma tedavileri arasındadır. Yapılan araştırmalar 7 yaş üstü çocuklarda alarm tedavisinin başarılı olduğunu göstermektedir. Çocuğu uyandıracak ve düzenli aralıklarla tuvalete gitmesini sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Düzenli olarak gece kullanılırsa 4-6 hafta içinde çocuk uyanmaya başlayacaktır. 12 hafta sonra çocuk kendi kendine tuvalete gidecek veya sabaha kadar idrarını tutabilecektir..

3. DDAVP Nedir ve Yatak Islatmayı Tedavi Eder mi??

Desmopressin Asetat (DDAVP), yatak ıslatma sorunu yaşayan çocukları tedavi etmek için kullanılan bir ilaçtır. Bu ilaç durumu iyileştirmese de semptomların tedavisine yardımcı olur. DDAVP, vazopressin hormonunun sentetik bir şeklidir. Böbrekler üzerinde çalışır ve üretilen idrar miktarını azaltır. DDAVP, özellikle çocuğun kamp gezilerine çıkması ve arkadaş evlerinde yatıya kalması gerektiğinde yardımcı olabilir..

Sorumluluk Reddi: Yazıda bahsedilen ev ilaçları ve öneriler genel bilgilendirme amaçlı olup toplumda bir farkındalık yaratmak içindir. Bu, profesyonel tıbbi tavsiye olarak yorumlanmamalıdır. Herhangi bir tıbbi tedavi hakkında herhangi bir özel sorunuz varsa daima doktorunuza danışın ve danışın..