Maya enfeksiyonları hem erkekler hem de kadınlar arasında düşündüğünüzden daha yaygındır. Enfeksiyonun hedef aldığı yaygın yerlerden biri de genital bölgedir. Peki mantar enfeksiyonlarını evde tedavi edebileceğinizi biliyor muydunuz? Evet! Bu makalede bahsedilen mantar enfeksiyonuna yönelik ev ilaçlarını takip ederek, bu rahatsız edici durumla rahatlıkla başa çıkabilirsiniz..

Maya enfeksiyonuna Candida adı verilen bir mantar neden olur ve bu durumun bazı belirtileri özel bölgelerde yanma ve kaşıntı, kötü kokulu akıntı vb. Gibidir. Maya enfeksiyonlarına yönelik ev ilaçları hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu makaleyi gözden geçirelim..

Maya enfeksiyonu için ev ilaçları

Maya Enfeksiyonu İçin Etkili Ev Çözümleri:

Maya enfeksiyonu için birçok kadının etkili olduğuna yemin ettiği birkaç ev ilacından bahsettik. Bu alternatif tedavilerin çeşitli bilimsel kanıtları olmasına rağmen, anekdot raporları birçok kişinin rahatlama yaşadığını göstermektedir..

1. Elma Sirkesi:

Elma sirkesinin mantar önleyici özellikleri Candida’ya karşı çalışır ve onu evde maya enfeksiyonu için etkili bir tedavi haline getirir (1). Böylece kötü bir maya enfeksiyonu vakasını hem içten hem de dıştan tedavi edebilirsiniz..

İçindekiler:

 1. Bir ila iki yemek kaşığı elma sirkesi.
 2. bir bardak su.

Prosedür:

 • ACV’yi bir bardak su içinde birleştirin ve iyice karıştırın.
 • Karışımı iç.
 • Ayrıca bir bardak ACV’yi bir kova ılık suya karıştırıp kendinizi ıslatabilirsiniz..
 • Etkili sonuçlar için bu ilacı günde iki veya üç kez kullanın..

2. Aloe Vera:

Aloe vera, mantar enfeksiyonunu tedavi etmenin doğal yollarından biridir. Aloe vera jeli, C.albicans üzerinde, etkilenen bölgedeki iltihabı hafifletmeye yardımcı olan ve tahrişi yatıştıran antifungal etkilere sahiptir (2).

İçindekiler:

 1. Taze sıkılmış aloe vera jeli.

Prosedür:

 • Aloe vera yaprağından taze jel çıkarın.
 • Jeli, etkilenen bölgeye ince bir tabaka halinde nazikçe uygulayın..
 • Bırak kurusun.
 • İyi sonuçlar için jeli günde iki veya üç kez tekrar uygulayabilirsiniz..

3. Sarımsak:

Sarımsak, birçok evde yaygın olarak bulunan malzemelerden biridir. Ek olarak, Sarımsağın Candida türlerine karşı güçlü antifungal aktivitesi onu doğal maya enfeksiyonu tedavilerinden biri yapar (3)(4).

İçindekiler:

 1. Üç diş sarımsak.
 2. bir bardak su.

Prosedür:

 • Sarımsağı bir bardak su ile tüketin.
 • İyi sonuçlar için bu ilacı günde bir veya iki kez kullanabilirsiniz..
 • Dikkat: Hassas oldukları için iç uyluklara veya vajinaya sarımsak veya sarımsak ezmesi kullanmamaya dikkat edin..

4. Yeşil Çay:

Yeşil çay, içerdiği kateşinler nedeniyle vücudunuzun bağışıklık sistemini güçlendirerek maya enfeksiyonuyla savaşmaya yardımcı olur (5). Yeşil çayı topikal olarak uygulayabilir veya iltihabı azaltarak mayayı hızla vücudunuzdan uzaklaştıran yeşil çay içebilirsiniz (6). Ayrıca etkilenen bölgeyi yatıştırır..

İçindekiler:

 1. Bir yeşil çay poşeti.
 2. Bir bardak sıcak su.

Prosedür:

 • Bir bardak suyu kaynatın ve içine yeşil çay poşetini koyun..
 • Birkaç dakika demlenmesine izin verin.
 • Karışıma bal ve bir tutam limon ekleyin ve iyice karıştırın..
 • Çayı sıcakken iç.
 • Kullanılmış çay poşetini soğutun.
 • Rahatlamak için soğuk çay poşetini yaklaşık 10 dakika etkilenen bölgeye koyun..
 • Günde iki fincan yeşil çay içmek mantar enfeksiyonunu azaltmada etkili olabilir..

5. Kızılcık Suyu:

Kızılcık suyu, Candida Albicans adı verilen maya enfeksiyonlarına neden olan mantarın oluşumunu önlemeye yardımcı olur.7). Kızılcık suyunun vajinadaki Candida Albicans üzerindeki etkinliğine dair anekdot niteliğinde kanıtlar var, ancak daha fazla bilimsel araştırmaya ihtiyaç var. Kızılcık suyu ve hapları çok yüksek C vitamini içerdiğinden enfeksiyonu önlemeye de yardımcı olur..

6. Yunan Yoğurt:

Yunan yoğurdu, C.alicans’ın neden olduğu maya enfeksiyonu için etkili bir rahatlama olabilen bir probiyotiktir. Yoğurt, enfeksiyonun aşırı büyümesini tedavi etmeye yardımcı olan ve vajinada sağlıklı bir ortam oluşturan Lactobacillus acidophilus gibi canlı bakteriler içerir (8). Şeker, maya enfeksiyonunun büyümesini hızlandırabileceğinden, şeker ilavesiz sade Yunan yoğurdu kullanmak en iyisidir..

7. Probiyotikler:

Probiyotikler, sağlıklı bakterilerle dolu olduğu için vajinanıza ve GI kanalınıza yardımcı olur. Ek olarak, yapılan araştırmalara göre probiyotiklerin maya enfeksiyonu semptomlarını iyileştirdiği ve enfeksiyonu önlediği gösterilmiştir. Lactobacillus acidophilus bakterilerinin suşlarını içeren bir oral probiyotik rejimine başladığınızda, sindirim sisteminizi ve vajinal floranızı tekrar hizaya getirebilirsiniz..

Harvard Health tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre, probiyotik fitiller vajinoz tedavisinde de etkili olmuştur (9).

8. Hindistan Cevizi Yağı:

İlaca dirençli Candida türlerinin neden olduğu mantar enfeksiyonlarından muzdaripseniz, hindistancevizi yağı maya enfeksiyonundan kurtulmanın doğal yollarından biri olabilir (10).

İçindekiler:

 1. İki yemek kaşığı sızma hindistan cevizi yağı.

Prosedür:

 • Etkilenen bölgeyi iyice yıkayın ve kurumasını bekleyin.
 • Daha fazla iltihaplanmayı önlemek için alanı kurulamak için yumuşak bir bez kullanın..
 • Hindistan cevizi yağını etkilenen bölgeye nazikçe uygulayın..
 • Etkili sonuçlar için bu ilacı günde iki veya üç kez kullanın..

9. Kekik Yağı:

Mayanın aşırı büyümesi kalın bağırsaklarda meydana gelir ve kekik yağı, enfeksiyonun anüsten vajinaya yayılmasını önleyen güçlü ev ilaçlarından biridir. Ayrıca kekik yağında bulunan karvakrol ve timol adı verilen fenolik bileşenler, maya üzerinde mantar öldürücü etkiler yaparak yayılmasını önler (11).

İçindekiler:

 1. bir bardak su.
 2. Üç damla kekik yağı.

Hazırlık:

 • Bir bardak suya kekik yağını ekleyin.
 • İyice karıştır ve iç.
 • Anında sonuç almak için bu ilacı bir hafta boyunca günde iki kez kullanabilirsiniz..

Dikkat: Herhangi bir yan etkiden kaçınmak için hamileyseniz veya çocuklar için kekik yağını kullanmadan önce doktorunuza danışın..

10. Çay Ağacı Yağı:

Çay ağacı yağının antifungal, antiviral ve antibakteriyel özellikleri onu natüropatlar arasında popüler seçeneklerden biri yapar (12). Ayrıca bal veya ılık su ile karıştırdığınızda iltihaplı cildi yatıştırmaya yardımcı olur..

İçindekiler:

 1. iki yemek kaşığı bal.
 2. Üç damla çay ağacı yağı.

Hazırlık:

 • Bir yay alın ve bal ve çay ağacı yağını iyice karıştırın.
 • Karışımı etkilenen bölgeye nazikçe uygulayın.
 • Gece boyunca sitede kalmasına izin verin.
 • Sabah bölgeyi yıkamak için ılık su kullanın..
 • Yatmadan önce birkaç gece bu işlemi yapmak etkili olabilir..

Dikkat: Çay ağacı yağı güçlü olduğundan, herhangi bir yan etkiyi dışlamak için bir yama testi yapmak ve 24 saat beklemek daha iyidir..

11. Epsom Tuz Banyosu:

Epsom tuzu veya magnezyum sülfat, en iyi ve doğal maya enfeksiyonu tedavilerinden biridir. Mayayı potansiyel olarak öldürerek enfeksiyonun tedavisine yardımcı olur..

İçindekiler:

 1. Sıcak su dolu bir küvet.
 2. İki bardak Epsom tuzu.

Hazırlık:

 • Epsom tuzunu küvette birleştirin ve tuz tamamen eriyene kadar iyice karıştırın..
 • Kendinizi yaklaşık 15 dakika suya batırın.
 • Bu prosedürü haftada üç kez tekrarlamak etkili olabilir.

12. Kabartma Soda Banyoları:

Kabartma tozu mantar önleyici etkilere sahiptir ve kaşıntı, yanma ve şişme gibi maya enfeksiyonlarıyla ilişkili semptomları etkili bir şekilde giderir. Ek olarak, bir araştırmaya göre kabartma tozu, maya enfeksiyonlarının temel nedeni olan Canida hücrelerini neredeyse ortadan kaldırarak, onu maya enfeksiyonu için doğal ilaçlardan biri haline getiriyor(13).

13. Borik Asit:

Maya enfeksiyonlarını tedavi etmek için hafif ama etkili ev ilaçları arıyorsanız borik asit doğru seçimdir. Doktorlar, çoğu antifungal başarısız olduğunda maya enfeksiyonunu tedavi etmek için borik asit önermektedir çünkü bu, antifungal ve antiviral enfeksiyonları öldürmeye yardımcı olur (14).

İçindekiler:

 1. 00 jelatin kapsül.
 2. Borik asit tozu.

Hazırlık:

 • Jelatin kapsülü borik asit tozu ile doldurun ve fazlalığı alın..
 • Kapsülü yavaşça kapatın.
 • Yatmadan önce kapsülü vajinaya yerleştirin..
 • Enfeksiyonu iyice temizlemek için bunu 12 ila 15 gün boyunca yapın..

Dikkat: Borik asit yüksek dozlarda toksik olduğundan bu kapsülleri tüketmek güvenli değildir. Hamile kadınlar bu çareden kaçınmalıdır.

14. Hidrojen Peroksit:

Hidrojen peroksitin antiseptik özellikleri, bakterileri ve mayaları öldürmeye yardımcı olur ve onu maya enfeksiyonunu tedavi etmek için en iyi ev ilaçlarından biri yapar. Tüm maya türlerinde işe yaramasa da, topikal olarak çalıştığı kadınlardan anekdot niteliğinde kanıtlar var. Ayrıca mayayı suda seyrelterek veya banyonuza ekleyerek mayanın üreme organlarında büyümesini önleyebilirsiniz..

Dikkat: Hidrojen peroksiti cinsel organlarınıza uygulamadan önce seyreltmeniz önerilir ve aşırı kullanmaktan kaçının..

15. C Vitamini:

Maya enfeksiyonundan kurtulmanın bir başka en iyi yolu da bol miktarda C vitaminidir. Vitamin, bağışıklık sistemini güçlendirici olarak hareket ederek güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturmanıza yardımcı olur. Bazı kadınlar, diyetlerine C Vitamini ekleyerek Candida aşırı büyümelerini tedavi edebilirler..

Dikkat: Vajinal doku hassas olduğu için asitli C vitamini uygulamayın..

Maya Enfeksiyonunu Önleme Yolları:

İşte pratik ve doğal yöntemlerle mantar enfeksiyonu oluşumunu önlemenin yollarından bazıları:

1. Hijyeni Koruyun:

Hijyen sadece cinsel organlarınızın sağlığı için değil, tüm vücudunuz için de önemli bir rol oynar. Örneğin hijyeninizi artırarak maya enfeksiyonlarının oluşmasını önleyebilirsiniz..

Hijyen şart olsa da, kokulu ürünler kullanmaktan kaçının çünkü bu ürünler cinsel organlarınızı tahriş edebilir. Bunun yerine, fazla nemi alın ve banyo veya duştan sonra genital bölgenizi iyice kurulayın..

2. Takviyeler Alın:

Sindirim sisteminiz, cildiniz ve vücudunuzun diğer kısımları doğal olarak belirli bakterilere sahiptir. Vücudunuzun doğal bakterileri dengeyi kaybettiğinde maya enfeksiyonuna neden olur. Maya enfeksiyonlarını önlemek için lactobacillus veya acidophilus içeren takviyeler alabilirsiniz..

3. Antibiyotikleri Sadece Gerektiğinde Kullanın:

Vajina genellikle az miktarda Candida mantarına sahiptir ve faydalı bakterilerle kontrol altında tutulur. Doktorlar sadece mantar enfeksiyonu çok şiddetli olduğunda antibiyotik reçete eder. Sık antibiyotik kullanımı, durumla birlikte sağlıklı bakterileri öldürebilir. Bu nedenle bunları yalnızca gerektiğinde kullanın.

4. Kuru ve Temiz Tutun:

Maceracı bir insansanız veya sık sık yüzmekten hoşlanıyorsanız, ıslak giysilerle veya nemli egzersiz kıyafetleriyle uzun süre kalmamaya dikkat edin. Islak ve ıslak giysiler, maya enfeksiyonu oluşma şansını artırır. Bu nedenle kendinizi iyice kurulayın ve hemen kuru giysiler giyin..

5. Şekeri ve İşlenmiş Gıdaları Sınırlayın:

2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre, yüksek laktozlu süt ürünleri veya rafine şeker tükettiğinizde maya bunlarla beslendiği için maya enfeksiyonlarının oluşumunda ve büyümesinde artış var (15). Daha fazla araştırma gerekli olsa da, bu gıdalardan daha azını tüketmek mantar enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olur..

6. Bol Pantolon/Pamuk İç Çamaşırı Giyin:

Bir maya enfeksiyonundan muzdarip olduğunuzda, kıyafetlerinizi gevşek tutmalısınız. Rahat giysiler giydiğinizde, cinsel organlarınızdaki nemi artırarak durumu daha da yoğunlaştırırlar. Pamuk en iyi kumaştır çünkü nemi veya ısıyı tutmayarak kuru kalmanıza yardımcı olur..

Maya, nemli ve karanlık yerlerde büyümeyi sever ve polyester veya naylon malzemeden yapılmış dar giysiler nemi tutar ve bu nedenle tercih edilmez. Bunun yerine, cinsel organlardan hava geçmesine izin vermek için kasık bölgesinin pamuklu astarlı olduğu iç çamaşırı giymeyi deneyin..

Maya enfeksiyonu kadınlar arasında yaygındır, ancak erkekler de bundan eşit şekilde etkilenir. Bu makalede bahsedilen ev ilaçlarını kullanarak durumu etkili bir şekilde çözebilirsiniz. Ancak, aşağıdaki önlemlere rağmen enfeksiyon devam ederse, altta yatan herhangi bir sağlık sorununu ekarte etmek için bir doktora danışmanız önerilir. Bu makalenin yardımcı olup olmadığını bize bildirmeyi unutmayın!

Sorumluluk Reddi: Bu makalede verilen bilgiler araştırma amaçlıdır ve tıbbi tavsiye yerine geçmez. Yeni bir şey denemeden önce, karar vermeden önce doktorunuza danışın. Web sitesi vücudunuzdaki yan etkilerden sorumlu değildir..

SSS:

1. Bir maya enfeksiyonunun olağan süresi nedir??

Cevap: Bir mantar enfeksiyonunu tedavi edilmediğinde, durumu daha da kötüleştiren daha fazla komplikasyona neden olur. Bu nedenle, maya enfeksiyonlarının ev ilaçları veya uygun antifungallerle hemen tedavi edilmesi önerilir. Kullandığınız tedavinin türüne bağlı olarak, maya enfeksiyonunuzun temizlenmesi üç ila yedi gün arasında sürebilir..

2. Maya enfeksiyonlarının yaygın belirtileri ve belirtileri nelerdir??

Cevap: Maya enfeksiyonu vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir ve kandidiyaz olarak da bilinir. Ancak cinsel organlar veya ağız kısımları, mantar enfeksiyonu bulabileceğiniz ortak alanlardır. Vajinal mantar enfeksiyonunun bazı belirtileri şunlardır:

 • Cinsel ilişki sırasında ağrı.
 • Vajina çevresinde kaşıntı.
 • Etkilenen bölgede yanma.
 • Bir maya enfeksiyonundan etkilenen bölgede şişme ve kızarıklık.
 • Ağrı.
 • İdrar yaparken yanma hissi.
 • Kokusuz süzme peynire benzer beyaz akıntı.

3. Maya enfeksiyonlarının tekrarlama nedeni nedir??

Cevap: Uygun bir tedavi planı uygulandıktan sonra bile maya enfeksiyonunun tekrar ortaya çıkmasına neden olan birkaç neden olabilir. Nedenlerinden bazıları şunlardır:

 • Enfekte bir partnerle korunmasız seks.
 • Hormonal doğum kontrolü.
 • Gebelik.
 • Temel sağlık koşulları.
 • İmmünosupresanlar, steroidler, kemoterapi ilaçları, antibiyotikler gibi bazı ilaçlar.