Işığa ve sese duyarlı, tek taraflı, zonklayıcı bir baş ağrısından mı şikayetçisiniz? Migren zayıflatıcı baş ağrılarıdır ve sizi çaresiz bırakabilir. Migrenin başlaması için birçok tetikleyici vardır. Migrenlerin çok çeşitli semptomları vardır ve bunlar “sadece bir baş ağrısından” daha fazlasıdır. Bu baş ağrıları kronik olabilir, ancak migren baş ağrılarının yoğunluğunu ve sıklığını doğal yoldan azaltabilen ev ilaçları vardır.!

İçerik tablosu:

 • Migren Atağı Nedir?
 • Migren Baş Ağrısı Türleri
 • Migren Baş Ağrısının Nedenleri
 • Migren Baş Ağrısı Belirtileri
 • Migren Baş Ağrısı İçin Ev Çareleri
 • Hamile Kadında Migren
 • Çocuklarda Migren
 • Migren Baş Ağrısını Gideren Yiyecekler
 • Doktora Ne Zaman Başvurmalı
 • Sıkça Sorulan Sorular

Migren Atağı Nedir??

Migren atağının açıklayıcı belirtileri, ara sıra mide bulantısı ve kusma ile birlikte yoğun zonklayıcı ağrıdır. Bu baş ağrılarına ışık ve sese karşı hassasiyet eşlik eder. Bir saldırı genellikle, bazen başın bir yarısına lokalize olan ağrıyı içerir. Saldırı süresi birkaç saat ile 3 gün arasında herhangi bir yerde sürebilir. Kronik migren ataklarından mustarip kişiler, rahatlama sağlayabileceği ve kullanımı daha güvenli olduğu için migren için evde uygulanan ilaçları tercih etmelidir..

Migren İçin Doğal Olarak Ev Çözümleri

Migren Baş Ağrısının Farklı Türleri:

1. Auralı Migren (Klasik Migren):

1. Kronik Migren Baş Ağrısı:

Kronik migren, 3 ay boyunca ayda 15 günden fazla süren bir baş ağrısıdır. Semptomlar, nabız atan ve başın bir tarafını etkileyen orta ila şiddetli ağrıdır. Ağırlıklı olarak başın bir tarafını etkiler. Baş ağrısı, rutin günlük aktivite ile daha da kötüleşir. Kronik migren baş ağrısı çeken çoğu insan kadındır ve bu hormon değişikliklerinden kaynaklanıyor olabilir..

2. Oküler Migren:

Oküler migren, semptomların bir gözde geçici görme kaybı veya körlük olduğu nadir durumlardır. Oküler migrenlerde, etkilenen gözdeki görme genellikle bir saat içinde normale döner. Kendi başlarına ortaya çıkabilir veya migren baş ağrısı ile ortaya çıkabilir. Bunlara retinal, görsel, monoküler veya oftalmik migren denir. Oküler migren sadece birkaç dakika sürebilir veya 30 dakikaya kadar sürebilir..

3. Vestibüler Migren:

Vestibüler migren bir sinir sistemi sorunudur. Migren öyküsü olan kişilerde tekrarlayan baş dönmesine neden olur. Klasik migrenlerin aksine, her zaman baş ağrısı olmayabilir. Migrenli vertigo ve migrene bağlı vestibülopati gibi birçok isimle anılırlar. Vestibüler migren semptomları vertigo, baş dönmesi ve denge güçlüğüdür. Dönerken, eğilirken veya yukarı bakarken boyun ağrısı rahatsızlığı içerebilir. Kulakta veya kafada basınç hissi olabilir.

4. Adet Migreni:

Adet baş ağrısı veya bir PMS baş ağrısı, adetten hemen önce ortaya çıkar ve onu tipik bir adet baş ağrısından ayıran çeşitli semptomlarla ilişkilidir. Buradaki adet migren semptomları arasında aknenin eşlik ettiği baş ağrısı ağrısı, yorgunluk, eklem ağrısı, kabızlık, idrara çıkma azalması ve koordinasyon eksikliği sayılabilir. Bu baş ağrıları hormon seviyelerindeki değişikliklerle ilişkilidir. Östrojen ve progesteron seviyeleri, dönemin başlangıcından hemen önce düşer. Bu, adet migrenlerinin başladığı zamandır..

5. Hemiplejik Migren:

Hemiplejik migren, nadir görülen bir baş ağrısı türüdür. Yoğun ağrı, mide bulantısı, ses ve ışığa karşı hassasiyete neden olur. Vücudun bir tarafında geçici güçsüzlük, karıncalanma, uyuşma ve felce neden olur. Bu belirtiler baş ağrısından önce başlama eğilimindedir. Bu tip kafa için tetikleyici stres, küçük kafa travması veya belirli yiyecek türleri olabilir. Hemiplejik migren baş ağrıları, bu semptomlar inme semptomlarına benzer olduğu için birey için korkutucu bir deneyim olabilir. Zayıflık bir saatten birkaç güne kadar sürebilir. Genellikle 24 saat içinde gider.

7. Retina Migren

Bu migren türü, auralı nadir bir migren türüdür. Auralı diğer migren türlerinden farklı olarak, retina migren semptomları yalnızca bir gözde görmenin etkilenmesinden oluşur. Titreyen ışıklardan ve hatta geçici körlükten oluşabilir. Retina migrenleri, göz içinde ciddi bir problemin işareti değildir. Azaltılmış kan akışının retinaya zarar verme olasılığı çok düşüktür. Bu olduğunda, uzun süreli görme bozukluğuna yol açabilir..

8. Baziler Migren:

Baziler migren nadir görülen bir migrendir. Beyin sapında başlar. Semptomlar, beyne kan akışını sınırlayan kan damarlarının daralmasından oluşur. Kan akışını kısıtlayan diğer durumlar da baziler migrene neden olabilir. Bu migrene Bickerstaff veya baziler arter migreni denir. Tetikleyici bilinmiyor, ancak bu migrenler, sıkılaşan bir kan damarının sonucu olabilir. Bu daralma vazokonstriksiyondur ve genellikle atardamarların etrafındaki kasların çok sıkılaşması ve kan akışını bloke etmesinden kaynaklanır..

2. Aurasız Migren (Yaygın Migren)

Aurasız bir migren, yaygın bir migren baş ağrısı türüdür. Görme değişiklikleri, baş dönmesi, ciltte karıncalanma hissi, kafa karışıklığı ve güçsüzlük gibi aura adı verilen erken belirtilere sahip değillerdir. Bu tür migrenden mustarip kişiler, migren atağının diğer tüm özelliklerini yaşarlar (başın bir veya iki tarafında yoğun ağrı, kusma, mide bulantısı ve ses veya ışık hassasiyeti)..

Migren Nedenleri:

Migren tetikleyicileri gıda, vitamin eksikliği, alışkanlıklar, atmosfer vb. gibi çeşitli faktörlerden oluşur. Nedenleri şunlardır:

1. Hormon Düzeylerindeki Değişiklikler:

Kadınlar en sık adet sırasında ve hormon seviyelerindeki değişiklik nedeniyle migren semptomları yaşarlar..

2. Duygusal Tetikleyiciler:

Stres, şok, kaygı, depresyon ve heyecan nedeniyle migreni tetikleyebilir..

3. Fiziksel Nedenler:

Yorgunluk, uyku yoksunluğu, boyun veya omuz gerginliği, fiziksel olarak aşırı efor ve kötü duruş, hepsi migrenle ilişkilendirilmiştir. Düşük kan şekerinin tetikleyici olarak hareket ettiği bilinmektedir..

4. Diyet:

Kahvedeki kafein ve alkol gibi migrenlere neden olan bazı yiyecekler, migren için iyi bilinen bazı tetikleyicilere katkıda bulunur. Katkı maddesi tiramin içeren çikolata, narenciye, peynir vb. gibi belirli yiyecekler. Dehidrasyon ve düzensiz yemek zamanlarının da potansiyel tetikleyiciler olduğu bilinmektedir..

5. İlaçlar:

Hormon replasman tedavisi, uyku hapları, doğum kontrol haplarının tümü potansiyel tetikleyicilerdir..

6. Çevresel Tetikleyiciler:

Işık, titreyen ekranlar, yüksek sesler, güçlü kokular ve ikinci el dumanın neden olduğu migren. Sıcaklık değişiklikleri de olası tetikleyicilerdir. Bütün bunlar migreni tetikleyebilir.

7. Düşük Magnezyum Seviyeleri:

Araştırmalar, bir kişinin beynindeki magnezyum seviyeleri çok düştüğünde migren vitamin eksikliğinin ortaya çıktığını gösteriyor..

Migren Baş Ağrısı Belirtileri:

Migren, fiziksel aktivite ile yoğunlaşan nabız atan bir ağrı türüdür. Yavaş yavaş oluşmaya başlar ve beynin her iki tarafını veya bir tarafını etkileyen zonklayıcı bir ağrıya dönüşebilir. Migrenin diğer belirtileri şunlardır:

1. Bulantı ve Bulantı Hissi:

Migren, şiddetli zonklama ağrısı ile birlikte şiddetli baş ağrısı ve kusma semptomları ile birlikte gelir..

2. Işık ve Sese Karşı Hoşgörüsüzlük:

Migren atağı sırasında kişi parlak ışıklara ve yüksek seslere tahammül edemez.

3. Boyun Sertliği:

Tüm sinirler omurgaya bağlı olduğu için migreni olanlar baş ağrısı çektiklerinde genellikle boyunda sertlik yaşarlar..

4. Açlık:

Aşırı açlık migreni tetikleyebilir.

5. Karışıklık/Oryantasyon bozukluğu:

Kötü bir baş ağrısı, migren atağı sırasında kişinin şaşırmasına ve kafasının karışmasına neden olur..

6. Kendini Karamsar, Depresif ve Üzgün ​​Hissetmek:

Aşırı duygular ruh halimize müdahale edebilir ve baş ağrısıyla migreni başlatabilir..

Migren Baş Ağrısı İçin Ev Çareleri Tedavisi:

Çay Ağacı Yağı | Sıcak Çay | Sirke | Sıcak Duş | Isıtma Pedi | lahana | Su | Buz Torbası | Akupunktur | lavanta | Nane Yağı | Fesleğen Yağı | Uygun Diyet | Masaj | ateşli | Keten tohumu | karabuğday | Uygun Germe | Elma Sirkesi | Papatya | zencefil | Aerobik Egzersizler | Meditasyon | Nitratlardan Kaçının | elma

Evde Migrenden Kurtulmanın Doğal Yolları:

Aşağıdaki liste, migrenleri uzak tutmak için kullanılabilecek birinci sınıf ev yapımı tedavilerden bazılarına sahiptir. Yapmanız gereken tek şey, size en uygun olanı seçmek ve migren ataklarından kurtulana kadar rutin olarak takip etmektir..

1. Çay Ağacı Yağı Masajı:

migren için evde çare olarak çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı, baş ağrısı ve migren baş ağrısı tedavisi için mükemmel bir çözümdür. Anti-inflamatuar faydaları vardır. Şakaklara biraz çay ağacı yağı masajı yapın. Baş ağrılarının giderilmesine yardımcı olur ve gergin kaslardan gelen baskıyı serbest bırakır. Kesinlikle size anında sonuç vermeye başlayacaktır. Bu aromaterapi harika çalışıyor.

Önlemler: Çay ağacı yağını asla doğrudan cilde uygulamayın; her zaman bir taşıyıcı yağ ile seyreltin.

2. Migren Ağrılarını Gidermek İçin Sıcak Çay İçin:

Migren ağrısı için en iyi evde çare: Sıcak çay

Evde migren ağrılarını dindirmenin basit bir yolu bir fincan sıcak çay içmektir. Sıcak çay, migren durumunda genellikle sertleşen vücut kaslarının gevşemesine yardımcı olur. Sıcak çayda şeker yerine bal kullandığınızdan emin olun. Nane çayı ve papatya çayı burada en iyi örneklerden bazılarıdır..

Önlemler: Hamile kadınlar, düşüklere yol açabileceğinden papatya çayından kaçınmalıdır. Ayrıca papatyaya alerjisi olmadığından emin olunmalıdır..

3. Sirke Uygulaması:

sirke

Hamilelikte bu, migreni tedavi etmek için en güvenli ev ilaçlarından biridir. Tek yapmanız gereken biraz sirkeyi suyla seyreltmek ve içine bir bez batırmak. Bunu, sirke cilt tarafından emilecek şekilde alnına uygulayın. Migrenden kurtulmak için bunu 30 dakika boyunca yapın.

Önlemler: Hassas cilde sahip olanlar sirkeyi suyla seyreltebilir..

4. Sıcak Duş:

sıcak duş: migren için evde çare

Klasik migren semptomları için basit bir evde çare, sıcak duşta biraz zaman geçirmektir. Bunu sıcak su boyuna girecek şekilde yapın. Bu, baş ağrısının ana nedeni olan boyun üzerindeki baskıyı hafifletecektir. Bu sorun için anında bir tedavi.

Önlemler: Sıcaklığı ayarlayın ve cilde zarar verebileceğinden çok sıcak duşlardan kaçının.

5. Isıtma Pedi:

ısıtıcı yastık

Boyun ve sırt gibi etkilenen bölgelere bir ısıtma yastığı uygulayın. Bu gerginliği giderecek ve böylece migren tedavisine yardımcı olacaktır. Migren için en iyi ev ilaçlarından biri olması gerekiyordu..

Önlemler: Isıtma pedini doğrudan cilde uygulamayın, yanıkları önlemek için bir havluya sarılı olarak kullanın..

6. Lahana Sıkıştırması:

migren için ev ilaçları: lahana

Buzdolabından soğuk bir lahana alın ve bunu etkilenen bölgelerde kullanın. Bu, bulanık görme gibi migren semptomlarını iyileştirmenin ideal yollarından biridir. Aynı zamanda migren ağrısından anında kurtulmak için kolay ve kolayca mümkün olan tedavilerden biridir..

Lahana, migren ataklarında kullanılabilmesi için buzdolabında kaplarda saklanabilir..

7. Suya Sahip Olun:

bol su iç

Hidratlı kalmak, migren sırasında yapılacak en iyi şeylerden biridir. Çoğu zaman, dehidrasyon migren oluşumunun nedenidir. Migrenleri tedavi etmek için evde güvenli bir çare bulmak için diğer sağlıklı sıvılarla birlikte en az 10-12 bardak sade ve filtrelenmiş su tükettiğinizden emin olun..

8. Buz Torbası Uygulaması:

Migren İçin Buz Paketi

BURADAN SATIN ALIN

Plastik bir torba alın ve buz küpleriyle doldurun. Bunu boyun bölgesine bir havlu kullanarak uygulayın. Uyuşukluk hissi, migren atağı semptomlarının tedavisinde yardımcı olur. Herhangi bir güçlük ve çaba harcamadan baş ağrısını tedavi etmenin mükemmel bir yoludur. Anında rahatlama için bunu günde 2-3 kez izleyin.

Önlemler: Hassas cildi korumak için paketin etrafında bir havlu kullanın.

9. Akupunktur:

Akupunktur

Akupunktur, bazı baskıların kaslar üzerindeki baskıyı serbest bırakmak için iyi bir şekilde bastırıldığı en güvenli yollardan biridir. Böylece mide bulantısı gibi sorunları tedavi eder ve üzerinde kalıcı bir etkisi vardır. Bu, migren baş ağrıları için evde tedavi olarak yapılacak en iyi şeylerden biridir. Bunu iki ay boyunca haftada iki kez yapmanız önerilir. (1)

10. Lavanta Yağı:

migren baş ağrısı için evde çare olarak lavanta yağı

Lavanta yağı migren tedavisi için en iyi ev ilaçlarından biri olacaktır. Birden fazla kullanımı vardır ve baş ağrısı söz konusu olduğunda lavanta yağı en iyi ev ilaçlarından biri olarak kabul edilir. Bu bitki özünün iki ila dört damlasını ılık suda uygulamak ve yayılan buharı solumak ağrıyı etkili bir şekilde azaltacaktır. (2).

Önlemler: Bazı kişilerin lavanta yağına alerjisi olabilir; bazılarında kusmaya, mide bulantısına ve hatta cilt tahrişine neden olabilir..

11. Nane Yağı:

nane yağı

Nane yağı, baş ağrısı ve migren ağrısını tedavi etmenin en iyi yollarından biridir. Gerginliği ve baş ağrısını etkili bir şekilde azaltabilir ve kanın başa doğru dolaşımına yardımcı olabilir. Vazodilatör özelliklere sahiptir ve migren ağrısının ana nedenlerinden biri olan başa zayıf kan akışını iyileştirebilir..

Önlemler: Nane yağı ağız kuruluğu, mide ekşimesi ve kusma gibi bazı yan etkilere neden olabilir, ancak cilde uygulandığında nispeten güvenlidirler..

12. Fesleğen Yağı:

migren evde çare için fesleğen yağı

Güneş ışığına bağlı migren için bazı ev ilaçlarına ihtiyacınız varsa, işte etkili bir çaremiz var. Fesleğen kas gevşetici görevi görür. Gergin kaslardan kaynaklanan baş ağrılarının tedavisinde yardımcı olabilir ve sakinleştirici etkisi vardır. Fesleğen analjezik özellikleri ile bilinir. Bu, migren için tercih edilen ev ilaçlarından biridir..

13. Uygun Diyet:

diyet

Uygun bir diyetin sürdürülmesi migren atağını tetiklememek için çok önemlidir. Migrene yatkın olanlar için yemek yemenin en iyi yolu günde 5 küçük öğün yemektir. Karbonhidrat ve protein açısından zengin bir diyet tüketin. Migreni tetikleyecek herhangi bir şey içmekten veya yemekten kaçının. Bazı yaygın nedenler ve gıda tetikleyicileri çikolata, alkol, kafein vb..

Önlemler: Açlık migren için potansiyel bir tetikleyicidir.

14. Evde Migren İçin Masaj Tedavisi:

masaj

Kafa derisine boyun ve omuzlarla birlikte masaj yapmak, baş ağrılarını tetikleyebileceği için mevcut kas gerginliğini hafifletebilir. Araştırmalar, masajların yaygın migren tetikleyicilerinin sıklığını azalttığını gösteriyor. Bir kafa derisi masajı, migrenden muzdarip olsa bile anında rahatlama göstermiştir. Masaj terapisi, gerilim tipi baş ağrıları ve migren tedavisinde çok etkilidir..

15. Migren İçin Ateş Ayısı Bitkisi:

Migren ateşli bitki için ev ilaçları

Bu bitki migren için doğal bir tedavi olarak kullanılır. Sıklığını azaltarak migren tedavisinde etkili olduğu kanıtlanmıştır (3). En popüler ev ilaçlarından biridir ve migren baş ağrısı çeken herkeste kullanılır. Ve hiç de pahalı değil ve kolayca elde edilebilir.

Önlemler: Kısa bir süre için alındığında nispeten güvenlidir..

16. Keten tohumu:

migren için evde çare olarak keten tohumu

Burada, migren ağrılarının tedavisinde kullanılan migren için en iyi ev ilaçlarından birine sahibiz. Bazı baş ağrıları depresyondan kaynaklanır ve keten tohumunda bulunan omega-3 yağ asitlerini tüketmeniz önemlidir. Sıvı halde (yağ) kullanabilir veya bütün veya öğütülmüş tohum olarak alabilirsiniz..

Önlemler: Hamile kadınlar, hormonal etkileri tetikleyebileceği için keten tohumundan kaçınmalıdır..

17. Karabuğday:

karabuğday

Karabuğday, migreni rahatlatmak ve baş ağrısı sıklığını azaltmak için yararlı ve en iyi çözümlerden biridir. Uzun yıllardır kullanılmaktadır ve migren baş ağrıları için etkili bir evde çare olarak adlandırılmaktadır. Rutin olarak bilinen bir flavonoid formu içerir. Bunlar, ağrıyı azaltmaya yardımcı olan ve aynı anda hem zinde hem de aktif tutan fitokimyasallardır..

18. Uygun Germe:

Migren baş ağrısı için germe evde çare

Bazen esneme eksikliği baş ağrısına ve migrene neden olabilir. Migreni azaltmak için harikalar yaratacak ve migreni iyileştirmenin en iyi yolu olan bu basit omuz ve boyun uzantılarından bazılarını deneyin. Bu uzantıları normal egzersiz rutininize ekleyebilirsiniz. Boyun aralığı hareketi, omuz silkme ve boyun izometrikleri migren baş ağrısını hafifletmenize yardımcı olabilir..

19. Elma Sirkesi Tüketimi:

elma sirkesi

Migren için en iyi evde çareye mi ihtiyacınız var? Birkaç kaşık elma sirkesi alın ve bir bardak ılık suya koyun. Migren baş ağrılarından kurtulmak için karıştırın ve bunu için. Bu doğal tedaviye bir hafta kadar devam edin, migren ataklarınızın sıklığını azaltacaktır..

20. Papatya:

migren için evde çare olarak papatya

Bu, iltihap önleyici bir maddedir ve iltihaplanma nedeniyle oluşan bu tür migren ve baş ağrılarını azaltabilir. Yatıştırıcı özelliklere sahiptir ve migren semptomlarını ve nedenlerini bir hafta içinde ortadan kaldırabilir. Papatya çayının vücudumuza ve organlarımıza da hizmet eden birçok başka faydası vardır. Ilık suyla doldurulmuş bir bardağa iki ila üç çay kaşığı papatya çiçeği alın ve iki ila üç dakika demleyin. Biraz lezzetli hale getirmek için ona biraz limon suyu ekleyebilirsiniz. (4)

Önlemler: Hamile kadınlar, düşüklere yol açabileceğinden bundan kaçınmalıdır..

21. Zencefil:

Migren için evde çare: Zencefil

Zencefil, kas kasılmasını bloke etme yeteneğine sahiptir, bu da baş ağrılarına ve migren sorunlarına yol açar. Hormonlar üzerindeki etkiyi azaltır ve kan damarlarındaki iltihabı uyarır. Gün boyunca birkaç kez zencefil içmek migren ağrısını azaltacak ve vücudunuzu içeriden de temiz tutacaktır..

Önlemler: Hamile kadınlar zencefil kullanmadan önce doktorlarına danışabilirler..

22. Aerobik Egzersizler:

Aerobik egzersizler

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, aerobik egzersizler yapmanın migren baş ağrılarını azaltacağını kanıtladı. Bu, migren için en iyi ev ilaçlarından biridir. Yüzme, bisiklete binme gibi egzersizler baş ağrılarını ve migren ağrılarını azaltabilir. Aerobik egzersiz tedavisi, migren ataklarının sayısını azaltmada uzun bir yol kat etti..

23. Migren İçin Meditasyon Tedavisi:

Migren için meditasyon

Meditasyon anahtardır. Stres ve gerginliği azaltarak migren ağrısını etkili bir şekilde azaltabilen birçok meditasyon tekniği vardır. Meditasyon, sinir sisteminin stresten sorumlu olan bir bölümünü engelleyebilir. Herhangi bir ilaç almadan ve bir doktora danışmadan meditasyon, migren ağrısından kurtulmak için en iyi ev ilaçlarından biridir..

24. Nitrat veya Nitritlerden Kaçının:

nitrat almayın

Nitratların ve nitritlerin tüketilmesi veya maruz kalması kan damarlarının vazodilatasyonuna neden olur. Bu da vasküler bir baş ağrısını tetikleyebilir. İşlenmiş ette ve koruyucu olarak ve diğer birçok gıda ürününde kırmızı rengi korumak için kullanılan nitritlerde de durum aynıdır. Bu ürünleri ölçülü tüketmek ve migren baş ağrısını tetiklememek en iyisidir..

25. Elmalar:

migren için elma

Elma yiyen insan doktor yüzü görmez. Bu sözün ne kadar doğru olduğunu hepimiz biliyoruz. Yeşil elma kokusunun migren semptomlarının şiddetini azalttığı ve vücudu sağlıklı tuttuğu bilinmektedir. Herhangi bir ek acı çekmeden kişinin daha iyi odaklanmasına yardımcı olur.

Hamile Kadınlarda Migren:

Kadınlarda migrene yol açan tek şey hamilelik sırasındaki hormonal değişiklikler değildir. Çoğu kadın, yorgunluk, şeker damlaları, gerginlik, duygusal veya fiziksel stresten oluşan bir tetikleyici kombinasyonuna sahiptir. Tedavi, kan basıncını düşüren ve buna bağlı olarak migreni önleyen beta blokerlerden oluşur. Hamilelik sırasında nispeten güvenlidirler. Migren kusma ile birlikte ortaya çıkarsa, doktor rahatsızlığı gidermek için mide bulantısı önleyici bir ilaç reçete edebilir..

Çocuklarda Migren:

Çocuklarda migren sadece kötü bir baş ağrısı değildir. Kusma, baş dönmesi, güçlü kokular, mide bulantısı, ses ve ışığa duyarlılık gibi çocuklarda migren semptomları ile birlikte karmaşık bir nörolojik hastalıktır. Ne yazık ki, çocuklar arasında çok yaygındır. Saldırı sırasında çocuk karanlık bir odada yatmak isteyebilir. Bir çocukta migren baş ağrısının süresi yetişkinlere göre çok daha kısadır. 30 dakikadan 48 saate kadar sürebilir. Genellikle 4 saatten az sürer ve bazı çocuklar 10-20 dakika süren daha kısa baş ağrıları bildirirler..

Migren Baş Ağrısını Gideren Besinler:

Migren baş ağrılarına karşı en iyi savunmayı sağlayan ve rahatlatan yiyecekler şunlardır:

 • Tatlı patatesler
 • Ispanak
 • Havuçlar
 • Gazlı, musluk veya kaynak suyu
 • Esmer pirinç
 • Kirazlar
 • Kızılcık
 • Narenciye olmayan meyveler
 • Akçaağaç şurubu ve vanilya özü gibi doğal tatlandırıcılar
 • Taze etler
 • Kümes hayvanları
 • Balık
 • Tahıllar ve mantarlar

Doktora Ne Zaman Başvurmalı?

Çeşitli tedavi seçeneklerinin farkında olmak, migren baş ağrılarıyla yaşamayı çok daha kolay hale getirebilir. Migreni, özellikle hedeflenmeyen reçetesiz ilaçlarla tedavi etmek iyi değildir. Çoğu insan bir sağlık kuruluşuna gitmez ve kendi kendine tedavi etmeye çalışır. Bir saldırı sırasında izlenmesi gereken uyarı sinyalleri, orta ila şiddetli baş ağrıları, sese, kokuya ve ışığa duyarlılık, mide bulantısı veya kusma hissidir. Tüm bu belirtiler günlük yaşam aktivitelerinizi engellemeye başladığında, bu bir doktordan yardım istemek için en iyi zamandır. Doktor, size büyük ölçüde yardımcı olacak migrene özel ilaçlar yazabilir..

Migren, erken çocukluk, ergenlik ve hatta yetişkinlik döneminde hayatımızın herhangi bir noktasında başlayabilir. Bizi migrene daha yatkın hale getiren yaygın risk faktörlerinden bazıları yaş, aile öyküsü, cinsiyet ve hormonal değişiklikleri içerir. Hayatlarımızı ve işimizi bozma noktasına kadar zayıflatıcı olabilir. Migrenler ömür boyu sürse de kontrol altında tutulabilir ve migren baş ağrılarına doğal ilaçlarla semptomlar hafifletilebilir..

Sıkça Sorulan Sorular:

1. Akupunktur Teknikleri Migren Baş Ağrılarına İyi Gelir mi??

Akupunktur, çok ince iğnelerin basınç noktalarına yerleştirilmesini içeren geleneksel Çin tıbbıdır. Kronik migren baş ağrısını hafifletir. İğneler sinirleri uyararak endorfin gibi hormonları serbest bırakır. Bunlar vücuttan bir tepki tetikler ve migren ve gerilim baş ağrılarını hafifletir. Akupunkturun bir profesyonel tarafından yapıldığından emin olun. Akupunkturun tek başına migren baş ağrılarını tedavi etmek için yeterli olmadığına dair bazı spekülasyonlar var..

2. Migren ile Baş Ağrısı Arasındaki Fark Nedir??

Migren atağı ile baş ağrısı arasındaki farkı bilmek çok önemlidir. Baş ağrıları ne kadar sürdükleri, tetikleyicileri ve ne kadar şiddetli olduklarına göre değişebilir. Migren ataklarının yaptığı gibi tanımlanabilir bir düzende ortaya çıkmayabilirler. Yaygın migren tetikleyicileri orta ila şiddetli baş ağrıları olarak ortaya çıkar ve başın bir tarafında meydana gelir. Bulantı ve kusma, ışığa ve sese duyarlılık gibi başka semptomları da vardır. Zonklayıcı ağrıları olan ve günlük yaşam aktivitelerimizi etkileyen baş ağrısı migrendir. Doktorlar, baş ağrısının diğer nedenlerini dışlamak için elektroensefalografi (EEG), BT, MRI taramaları veya spinal musluk gibi testler önerir..

3. Ne Tür İlaçlar Migreni Tedavi Eder?

Migren baş ağrısını tedavi etmek için kullanılan reçetesiz ilaçlar. İbuprofen/naproksen gibi steroid olmayan antienflamatuar ilaçları içerirler. Migren ağrısını hafifleten reçeteli ilaçlar arasında triptanlar ve narkotik analjezikler bulunur. Migren tedavisinde kullanılan diğer ilaçlar arasında beta blokerler, antidepresanlar, ergot türevleri ve kalsiyum kanal blokerleri bulunur. Botoks enjeksiyonları migren baş ağrılarını tedavi etmek için de kullanılır..

Sorumluluk Reddi: Bu makaledeki ipuçları, çareler ve öneriler biçimindeki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Temel amaç basit ve güvenli ev ilaçları ile farkındalık yaratmaktır. Bu bilgiler profesyonel tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavinin yerini alacak şekilde yorumlanmamalıdır. Lütfen tıbbi durum veya tedavi değişikliği ile ilgili sorularınız için doktorunuzun tavsiyesine başvurduğunuzdan emin olun..