Nefes darlığı mı hissediyorsunuz? İngiliz ilaçlarından başka hangi ilaçları aldınız? İşte nefes darlığı için kesinlikle denemeniz gereken bazı ev ilaçları. Biraz rahatlama sağlarlar ve bir dahaki sefere yaşadığınızda çıldırmanıza gerek yoktur..

nefes darlığı nedir?

Basit terimlerle açıklamak gerekirse nefes darlığı, kişinin nefes almada veya nefes almada ciddi zorluk yaşayacağı bir durumdur. Böyle bir durum için tıbbi terime dispne denir. Bunun yoğunluğu akut nefes darlığından kronik nefes darlığına kadar değişebilir..

Nefes Darlığı (dispne) Evde Tedavi Yöntemleri

Nefes Darlığının Nedenleri?

Peki, nefes darlığının nedenlerini merak ediyor musunuz? İşte sizin için kayıtlı olanlardan birkaçı.

 1. Nefes darlığının yaygın nedenlerinden bazıları aşırı kilolu olmaktan kaynaklanır..
 2. Zincir tiryaki iseniz, nefes darlığı her zaman yanınızda olabilir..
 3. Nefes darlığının yaygın nedenleri arasında kaygı, havadaki kirleticiler, bazı yorucu egzersizler yer alır..
 4. Bazı altta yatan koşullar da nefes darlığını tetikleyebilir. Örneğin astım, anemi, akciğer kanseri ve tüberküloz gibi diğer akciğer hastalıkları nefes darlığına neden olabilir..
 5. Kronik nefes darlığı yaşıyorsanız, bunun nedeni astım, pulmoner bozukluk veya kalbin anormal işleyişidir..

Nefes Darlığı Belirtileri: Dispne Belirtileri ve Belirtileri

Vücudunuz normal olmayan bir şey yaşamaya başladığında, nefes darlığı olduğundan emin olmanız gerekiyorsa dikkat etmeniz gereken bazı belirtiler şunlardır. Sık sık nefes darlığı çekiyorsanız aşağıdakilerden herhangi biri ile karşılaşırsanız doktorunuzu ziyaret etmeniz gerekir..

 1. Dudaklar ve parmak uçları maviye dönmeye başlayabilir.
 2. Çoğu zaman, bazı insanlar düz bir şekilde uzandıklarında nefes almada zorluk yaşarlar..
 3. Nefes alırken stridor adı verilen tiz bir ses belirginleşir..
 4. Ayak bileklerinde ve ayaklarda şişme.
 5. Öksürük ve yüksek ateş de nefes darlığı belirtisi olabilir.

Nefes Darlığı Nasıl Tedavi Edilir??

Genellikle, dispnenin nasıl tedavi edildiği, sorunun altında yatan nedene bağlı olacaktır..

Aşırı efor, nefes darlığının bir nedenidir. Kişi yeterince dinlendikten sonra bu kendi kendine duracaktır. Sürekli nefes darlığı veya şiddetli olanlar ek oksijen ile tedavi edilir. Astım hastaları gerektiğinde bronkodilatör ile tedavi edilir..

Nefes darlığı astımla bağlantılı olduğunda, bronkodilatör ve steroidler duruma çok iyi yanıt verir. Herhangi bir enfeksiyon nedeniyle nefes darlığı olduğunda antibiyotikler kurtarmaya gelir.

Nefes Darlığından Nasıl Kurtulursunuz??

Nefes darlığı için hızlı rahatlama bir dizi kaynaktan gelir. Nefes darlığı için ev ilaçları çok yardımcı oluyor.

1. Siyah Kahve

Kafein ve nefes darlığının bir bağlantısı var. Kahve, solunum yollarındaki kaslardaki yorgunluğun azalmasına yardımcı olur. Araştırma (1) ayrıca kafeinin etkisinin vücuttaki hava yolunun işleyişini iyileştirebileceğini de göstermiştir. Kafein, astım semptomlarını hafifletmeye yardımcı olarak akciğerlerin hava yollarını açabilir. Yine de kahve alımınıza dikkat edin. Aksi takdirde, aşırı tüketim artan bir kalp atışını tetikleyebilir..

2. Zencefil

Bir sonraki koşabileceğiniz şey zencefil. Zencefil ile nefes darlığı tedavisi kolaydır. Bir fincan çaya veya sıcak suya ezilmiş zencefil ekleyin. Solunum yolu hastalıklarının nedenlerinden biri RSV virüsüdür ve zencefil onunla savaşma özelliğine sahiptir. Zencefil mukusu parçalayabilir ve bu da havanın vücuttan atılmasına yardımcı olabilir. Bu şifalı kök eski zamanlardan beri kullanılmaktadır. Bu nedenle zencefil, akciğerlere dolaşımı iyileştirmeye yardımcı olur ve iltihabı azaltmaya da yardımcı olabilir. (2)

3. Uyku Konumu

Doğru uyku pozisyonunu bulmak nefes darlığını tedavi etmek için son derece önemlidir, özellikle de nefes darlığına aşırı efor veya kaygı neden oluyorsa. Yan yatmak biraz yardımcı olabilir. Ek olarak, bacaklarınızın arasına bir yastık yerleştirirken başınızı kaldırın..

4. Destek Konumu

Nasıl oturulacağını bilmek de önemlidir. İşte hızlı bir kılavuz.

 • Başınızı bir masanın üzerinde destekleyin ve sandalyeye öne oturun.
 • Otururken sırtınız desteklenecek şekilde eğilin.
 • Ellerinizi bir masanın üzerinde destekleyerek ağırlığınızı yerden alın.

5. Buharı İçine Çekin

Burun pasajını temizleyerek nefes darlığı rahatlaması giderilebilir. Burun geçişini açmak için buharı soluyun. İşte nasıl yapılacağı.

 • Bir küveti sıcak suyla doldurun.
 • Üzerine esansiyel yağ damlaları ekleyin.
 • Kase, buhar yüzünüze hareket edecek şekilde yüzünüze bakmalıdır. Buharı yüzünüze yönlendirirken başınızı bir havluyla örtün..
 • Buharı içinize çekin.

Nefes Darlığı İçin En İyi Egzersiz

İşte evde deneyebileceğiniz bazı hızlı egzersizler.

1. Büzülmüş Dudak Solunumu:

 • Bunun için bir sandalyede dik oturarak başlayın. omzunu gevşet.
 • Şimdi arada bir boşluk bırakarak dudaklarınızı birbirine bastırın. Yaklaşık 2 saniye burnunuzdan nefes alın.
 • Şimdi 4’e kadar sayarak yavaşça nefes verin.
 • Her gün 10 dakika buna devam edin.

Nefes darlığı için nefes egzersizleri en iyi sonucu almak için her gün yapılmalıdır. Bu, endişe yaşıyorsanız ve bu nefes darlığına neden olduğunda yardımcı olacaktır..

2. Derin Nefes Alma:

Derin nefes egzersizi de günlük olarak yapılmalıdır..

 • Yatarken ellerinizi karnınıza koyarak başlayın..
 • Burundan derin nefes alın. Nefes alırken karnınızı genişletin ve şimdi bırakın.
 • Yaklaşık 2 saniye nefesinizi tutun ve ağızdan nefes verin. İyi sonuçlar görmek için bunu 10 dakika boyunca tekrarlayın..

Fayda:

Derin nefes alma, vücudun akciğerlerde hava sıkışmasını önlemeye yardımcı olur. Akciğerlerde sıkışan hava, nefes darlığının sıklıkla yaşanmasının bir başka ana nedenidir..

3. Diyafram Nefesi

Uyurken nefes darlığı da olabilir. İşte denenecek bir şey.

 • Omuzlarınızın rahat bir modunda bir sandalyeye oturun. Dizleriniz şimdi bükülü pozisyonda olacak.
 • Eliniz karnınıza yerleştirilmeli ve burundan yavaşça nefes alınmalıdır. Ve karnınız şimdi nefes aldığınızda hareket edecek.
 • Nefes verirken kaslarınızı sıkın. Karnınız şimdi içe doğru hareket edecek. Ağızdan ve büzülmüş dudaklardan nefes verin.
 • Bunu 5 dakika boyunca tekrarlayın. Nefes vermeye daha fazla dikkat edin.

Fayda:

Diyafram nefesi, akciğerlerin ucundaki kubbe şeklindeki kası çalıştırmak için çalışır. Diyafram solunumu yapıldığında, nefes alırken akciğerlerin genişlemesi için yeterli alan sağlanır. Nefes verirken bunun tersi olur ve böylece bir denge kurulur..

4. Ön Oturma

Bir sonraki denenecek şey oturma pozisyonunuzu değiştirmek..

 • Sandalyeye otururken göğsünüzü öne doğru eğin. Ayaklarınız yerde düz olmalı, dinlenmeli.
 • Dirseklerinizi sokağa dayayın ve çenenizi elinizle destekleyin. Bu noktada boyun ve omuz kaslarınız gevşemiş olmalıdır..

Fayda:

Öne eğildiğinizde bel de onunla birlikte hareket eder, böylece diyaframın daha rahat hareket etmesini sağlar. Bu, havanın ciğerlerinize kolayca dolmasını sağlar ve böylece daha iyi bir nefes alma düzenini kolaylaştırır..

5. Desteklenen Geri

 • Kalçalarınızı duvara yaslayın ve bir duvarın yanında durun, uzağa bakın.
 • Ayaklarınız biraz açık olmalı. Ellerini uylukların üzerinde dinlendir.
 • Biraz öne eğilin ve kolları öne doğru sallayın.

Fayda:

Kişiler daha uzun süre oturduklarında göğüs çevresi daralır ve nefes almayı zorlaştırır. Bu nedenle, pozunuzu destekli sırt pozisyonuna kaydırdığınızda, vücudunuz ve solunum yollarınız rahat nefes almayı kolaylaştıracak şekilde gevşer..

Yaşam tarzını değiştirmek:

Yaşam tarzınızı değiştirmek veya değiştirmek, nefes alma sorunu çözümü olarak da yardımcı olabilir..

 • Sigarayı bırakın, nefes darlığı önemli ölçüde azalacak.
 • Alerjenlere ve kirleticilere maruz kalmanızı sınırlamaya çalışın. Alerji nedeniyle nefes darlığı için ev ilaçları çoktur. Önerilen egzersizlerimizi deneyin.
 • Yüksek irtifalarda efordan kaçının.
 • Nefes darlığı ve yorgunluğun bir bağlantısı vardır. Vücudunuzu ve kaslarınızı zorlayarak nefes almayı zorlaştırabilirler. Yeterince huzurlu uyumaya çalışın.
 • Sağlıklı beslenme, nefes darlığından kurtulmanızı sağlamanın başka bir yoludur..

Doktora Ne Zaman Başvurmalısınız??

İlk kez deneyimlediğinizde bir doktora danışmanız gerekir. Doktorunuz size ne kadar hafif veya şiddetli olduğunu söyleyecek uzman olacaktır. Bununla birlikte, bir kişi ani ve şiddetli nefes darlığı yaşadığında ve göğüste sıkı bir ağrı hissettiğinde, en iyisi derhal tıbbi yardım istemektir..

Sık nefes darlığı iyiye işaret değildir ve acil tıbbi müdahaleye ihtiyacınız olabileceğinin bir göstergesidir. Bazen tek kurtarıcı acil bir ilaç olacaktır. Doktorunuzla konuşun ve yoğunlukta nerede durduğunuzu anlayın.

Sıkça Sorulan Sorular

1. Nefes Darlığı Erken Gebelik Yaygın mı??

Hafif dispne semptomları hamilelik sırasında yaygındır. Bunun nedeni hamile bir kadının solunum kapasitesini değiştirme eğiliminde olmasıdır. Hamilelik sırasında akciğer hacminde azalma ile artar..

2. Paroksismal Gece Dispnesi Nedir??

Bu genellikle uyurken nefes darlığı olarak bilinir. Tipik olarak, kişi ani bir nefes kaybıyla uyanır ve bu nedenle nefes almakta zorlanır. Bu, doktorun dikkatine sunulmalıdır..

3. Nefes Darlığı için Bitkiler Var mı??

Kurutulmuş sarmaşık yaprağı denenecek bir şey. Sarmaşık yaprağının bazı damlaları, astımla bağlantılı olarak nefes darlığı çeken insanlara yardımcı olmuştur. Ginkgo biloba denenebilecek başka bir ekstrakttır. Gingko, PFA veya trombosit aktive edici faktör içerir. Astımı tetiklemede önemli bir role sahiptir. Günde üç kez 3 ml astım nefes darlığını iyileştirebilir.

Sorumluluk Reddi: Doktorunuzun önerisini de almayı unutmayın. Nefes darlığını hafife almayın ve sorunun karmaşıklığını anlamak için doktorunuzla konuşun. Ev ilaçları tek tedavi değildir. Durum ayrıca bazı durumlarda ciddi tıbbi tedaviye ihtiyaç duyar..