Sürekli sırt ağrısı çekiyor musunuz? Lumbago olarak da adlandırılan bel ağrısı herkesin başına gelebilir ve baş etmesi oldukça can sıkıcı olabilir. Ek olarak, bağlarınızda veya sırt kaslarınızda altta yatan bazı hasarlar, bir etki olarak sırt ağrısına neden olur. Bununla birlikte, bu makalede bahsedilen sırt ağrısını gidermek için anında ev ilaçları, sorunun üstesinden gelmeye doğal olarak yardımcı olur. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin!

Sırt Ağrısı İçin Ev Çareleri

Sırt Ağrısını Gidermek İçin En İyi Evde Tedavi Yöntemleri:

Çeşitli sebepler sırt ağrısına neden olur ve kalıcı hasarı önlemek için bu sorunla mümkün olan en kısa sürede ilgilenmeye başlamak gerekir. Sırt ağrısı için hızlı bir şekilde uygulanabilecek ve evinizin rahatlığında rahatlamanıza yardımcı olacak en iyi ev çözümlerinden bazılarını sunuyoruz..

1. Sırt Ağrısı İçin Isı veya Buz:

Isı ve buz paketi, etkili ve anında bir sırt ağrısı rahatlaması olarak kabul edilir (1). Bir yaralanmadan hemen sonra gerginlikten kurtulmak istediğinizde buz torbası kullanmak faydalı olabilir. Bu işlem sırtınızdaki iltihabı azaltmaya yardımcı olur ve yoğun ağrıdan uyuşturma etkisi yaratır. Ek olarak, bir ısıtma yastığı kullanarak sert ve ağrılı kaslardan kurtulabilirsiniz (2).

Dikkat: Dondurulmayı önlemek için donmuş sebzeleri bir havluyla örttüğünüzden emin olun. Sıcak su torbası kullanabilir ve bu süreçte cildinizi yakmamak için güvende olabilirsiniz..

2. Antiinflamatuar Gıdalar:

Sırt ağrısı alevlenme riskini azaltmak istiyorsanız, diyetinizde bazı değişiklikler yapmanız gerekir. Bilimsel kanıtlara göre antioksidan içeriği yüksek yiyeceklerin anti-inflamatuar etkisi vardır ve sırt ağrısından kurtulmanızı sağlar (3). Akdeniz diyeti sırt ağrısına faydalı olabilecek tüm özelliklere sahiptir. Diyetinize dahil edebileceğiniz bazı anti-inflamatuar gıdaların listesi:

 • Kabuklu deniz ürünleri, hamsi, sardalye, uskumru, somon, ton balığı gibi deniz ürünleri.
 • Ahududu, yaban mersini, çilek.
 • Koyu yapraklı sebzeler.
 • Tohumlar ve fındık.
 • Bakliyat ve baklagiller.
 • Zerdeçal, biberiye, tarçın, kekik, sarımsak, karanfil gibi baharatlar ve otlar.
 • Zeytinyağı ve zeytin.

3. Kilo Vermek:

Ekstra kilo vermek, sırtınızdaki fazla yükü hafifletmeye yardımcı olur ve ağrıyı doğal olarak azaltır. Ek olarak, tüm bu fazla kiloları kaybettiğinizde, sırtınızdaki ağrıya yardımcı olan omurganızdaki ek mekanik gücün azalmasına yardımcı olur. Kilo vermeyi zor buluyorsanız, kişiselleştirilmiş bir diyet ve egzersiz planı oluşturmanıza yardımcı olacak bir doktordan yardım alabilirsiniz..

4. Egzersizler ve Esnemeler:

Sırt ağrısı vurduğunda, egzersizleri veya esnemeleri bırakın rutin işleri yapmak zor olabilir. Bununla birlikte, su egzersizi, yoga veya kısa bir yürüyüş gibi düşük etkili aktiviteler ekleyerek sırt ağrınızı hafifletebilirsiniz. Minimal egzersizler yapmak, gergin kasları gevşeterek beynin doğal ağrı kesicileri olarak hareket eden endorfinleri serbest bırakır. Ek olarak, kendinize düzenli bir egzersiz rutini ekleyerek daha fazla sırt ağrısı alevlenme oluşumunu azaltabileceksiniz..

İşte egzersiz rutininize kolayca dahil edebileceğiniz esneme hareketlerinden bazıları. Ancak bunları gerçekleştirirken rahat olduğunuzdan emin olun:

 • ayak parmaklarına dokunmak.
 • kedi-inek pozu.
 • kobra duruşu.
 • Çocuğun pozu.

5. Tai Chi:

Tai chi aslen bir nefsi müdafaa biçimidir; zamanla dinginliği teşvik eden zarif ve nazik hareketler kullanan bir egzersize dönüştü. Tai Chi, hareket halinde meditasyon olarak tanımlanır ve stres de dahil olmak üzere çeşitli sağlık koşullarının üstesinden gelmeye yardımcı olur. Araştırmaya göre, Tai chi derin nefes alma ile birleştiğinde sırt ağrısını hemen hafifletmeye yardımcı oluyor. Ayrıca odaklanmış hareketleriyle denge ve esnekliğin geliştirilmesine yardımcı olur..

6. Masaj:

Masaj terapisi yüzyıllardır kullanılmaktadır ve sırt ağrısı için doğal bir çare olarak son derece iyi çalışan her yaştan insan arasında popülerlik kazanmaktadır. Ancak masaj tedavisi tıbbi tedavi ile birleştiğinde sırt ağrısının giderilmesinin etkinliği önemli ölçüde artar. Bu nedenle masaj terapisini tercih ettiğinizde, uygun masaj için mutlaka masözünüzü sırt problemleriniz hakkında bilgilendirin..

7. Uyku Duruşu:

Yanlış uyku duruşu ve uygun olmayan yataklar sırt ağrısına neden olan nedenlerden bazılarıdır. Bu nedenle uygun uyku duruşunu korumak, evde hızlı sırt ağrısı tedavisinde önemli bir rol oynar (4). Sırt ağrısını önlemek için aklınızda bulundurmanız gereken bazı şeyler:

 • Genellikle sırt üstü uyuyorsanız, omurganıza destek sağlamak için dizlerinizin altına bir yastık koyun..
 • Midede uyuyan biriyseniz, karnınızın ve pelvisinizin altına bir yastık koyarak sırtınızdaki yükü azaltın..
 • Yan yatan biriyseniz, dizlerinizin arasına bir yastık koyun ve bacaklarınızı göğsünüze çekin..

8. Oturma Duruşu:

Uyku pozunun yanı sıra oturduğunuz duruş da bel ağrınızı gidermede önemli bir rol oynar. Bu nedenle, oturarak daha uzun süre çalışıyorsanız, sırtınıza gerekli desteği sağlamanız gerekir. Tüm sırtınızı dinlendirmek için bir minder yerleştirmeniz önerilir. Ayrıca sandalyenin kenarına oturmaktan kaçınarak sırtınızdaki yükü azaltabilirsiniz..

9. Hareket Etmeye Devam Edin:

Hareket etmeye devam etmek, özellikle zaten acı çekiyorsanız, kulağa acı verici gelebilir. Ancak bu, doktorunuzun önereceği ilk şeydir ve aktif kalmak gereklidir. Hareketsiz kaldığınızda, omurganın etrafındaki kaslar zayıflar ve bu nedenle sırt ağrısını hafifletmek için minimum fiziksel aktiviteyi sürdürmek esastır. Örneğin, tek yapmanız gereken köpeğinizi 30 dakika yürüyüşe çıkarmak veya tempolu yürüyüşe çıkarmaktır..

10. Arnica’yı deneyin:

Sırt ağrınız için homeopatik bir çare arıyorsanız Arnica’yı deneyebilirsiniz. Doğrudan cilde uygulandığında kas ağrısı, şişme, morarma ve küçük yaralanmaların tedavisine yardımcı olur. Bununla birlikte, bu homeopatik ilacın etkinliğini kanıtlamak için çok az araştırma var, birçok insan onu faydalı buluyor ve düşük yan etki riski var. Bununla birlikte, eczanelerde ve internette sırt ağrısını hafifletmek için kullanabileceğiniz birkaç Arnica kremi ve jeli mevcuttur..

11. Ağrı Giderici Kremler Uygulayın:

Çeşitli ağrı kesici kremler, evde hızlı bir bel ağrısı tedavisi olarak çalışır. Eczanelerde ve çevrimiçi mağazalarda çeşitli seçenekler bulunsa da, etkili olabilecek birkaç krem ​​şunlardır:

 • Sırt ağrısından anında kurtulmanıza yardımcı olacak kapsaisin içeren bir krem ​​arayın. Bir araştırmaya göre, kapsaisinin osteoartrit ağrısının tedavisinde etkili olduğu söyleniyor (5).
 • Ayrıca mentollü kremleri de tercih edebilirsiniz çünkü serinletici etki sağlayarak bel ağrınızı geçici olarak dindirir. Ek olarak, mentol uygulamak vücudunuzdaki ağrı reseptörlerini duyarsızlaştırmaya yardımcı olabilir (6).

12. Epsom Tuz Banyosu:

Epsom tuzu bir magnezyum sülfat bileşiğidir. Epsom tuzunun anti-inflamatuar özellikleri, doğal olarak sırt ağrısını hafifletmeye yardımcı olur ve iltihabı etkili bir şekilde yatıştırır (7).

İçindekiler:
 1. Bir ila iki bardak Epsom tuzu.
 2. Bir kova su.
Ne yapalım:
 • Bir kova suya Epsom tuzunu ekleyin ve iyice karıştırın..
 • Kendinizi ıslatın ve yaklaşık 10 dakika bu suda rahatlayın..
 • Etkili sonuçlar için bunu haftada üç kez yapabilirsiniz..

13. Dumansız:

Araştırmaya göre, dejeneratif disk hastalığı veya diğer omurga sorunlarının ortaya çıkması, sigara içenlerde içmeyenlere göre dört kat artmaktadır. Bunun nedeni, sigaralarda ve diğer tütün ürünlerinde bulunan nikotin, hayati besinleri eklemlerinizi yumuşatan süngerimsi disklerden uzaklaştırır ve böylece omurga kemiklerinizi zayıflatır. Bu nedenle, omurganızı sağlıklı tutmak ve sertleşmesini ve ağrımasını istiyorsanız, sigarayı bırakın. Doğal sırt ağrısı gidericidir.

14. D Vitamini ve Kalsiyum Takviyeleri:

D vitamini kalsiyum emiliminde önemli bir rol oynar. Bu nedenle D vitamini eksikliğiniz varsa vücudunuza yeterince kalsiyum alamazsınız. Yeterli kalsiyum olmadan kemikleriniz zayıflar ve sırt ağrısına neden olarak osteoporoz gibi hastalıklara yol açar..

Doktorunuza danıştıktan sonra D3 vitamini takviyesi alabilirsiniz. Bağışıklık sisteminizin, nöromüsküler ve kemik sağlığınızın işleyişini iyileştirmeye yardımcı olur. Ek olarak, d vitamini ve kalsiyum takviyeleri tüketmek, bel ağrısı için en iyi ev ilaçlarından biri olarak kemik sağlığını iyileştirir (8).

Sırtınızdan dolayı sürekli ağrı çekiyorsanız, kendinizi rahatlatmak için sırt ağrısı için önleyici ipuçları ve en iyi ev ilaçlarının bir kombinasyonunu eklemenin zamanı geldi. Ancak ilaçları sürekli kullanmanıza rağmen ağrınız geçmiyorsa mutlaka bir doktora danışın.!

Sorumluluk Reddi: Bu makalede sağlanan içerik, bilgi amaçlıdır ve profesyonel tavsiye yerine geçmez. Vücudunuz üzerinde yeni bir şey denemeden önce doktorunuza danışın..

SSS:

1. Sırt ağrısının yaygın belirtileri nelerdir??

Cevap: Sırt ağrısının en yaygın semptom ve belirtilerinden bazıları şunlardır:

 • Bitmeyen sırt ağrıları.
 • Arka bölgede şişlik.
 • Vücut ısısında artış.
 • Kalça ve sırt bölgesinde uyuşma.
 • Ağrı dizlere ve bacaklara uzanır.
 • Uzun oturmak ağrıyı kötüleştirir.

Bu semptomlar genellikle hafif ila orta derecede olsa da, semptomlar kritik veya dayanılmaz hale gelirse derhal tıbbi yardım alın..

2. Hangi şilteler sırt ağrısını etkili bir şekilde gidermeye yardımcı olur??

Cevap: Sırt üstü uyuyan bireyler için orta sertlikte bir yatağa ihtiyaç vardır..

Yan yatarak uyuyan kişilerin kalçalarını ve omuzlarını yastıklamaya ve daha yumuşak bir şilteye ihtiyacı vardır..

Karın üstü uyuyan insanlar için daha sert bir şilte gerekir, bu da onların ayakta kalmasına yardımcı olur..

3. Sırt ağrısının nedenleri nelerdir??

Cevap: Sırt ağrısı, sırtınızın kasları, bağları veya disklerindeki herhangi bir hasar veya yaralanmadan kaynaklanır. Gergin kaslara veya bağlara neden olan sırt ağrısının nedenlerinden bazıları şunlardır:

 • Ağır nesneleri uygun olmayan şekilde kaldırmak.
 • Garip duruş.
 • Uyku bozuklukları.
 • Artrit.
 • Tıbbi durumlar.
 • Kadınlar erkeklere göre sırt ağrısına daha yatkındır.
 • Gebelik.
 • Yorucu egzersiz.
 • Yaş.
 • Uygun olmayan yatak.
 • Sigara içmek.