Bir ofis partisine katıldığınızı ve sadece kokarca gibi koktuğunuzu fark ettiğinizi hayal edin! Tepkiniz ne olurdu? Yargılanma korkusu, ardından gelen utanç duygusu sizi ele geçirmeye başlar! Denenmiş ve test edilmiş vücut kokusu çözümlerimizle bu sinir bozucu sorunu çözmenin zamanı geldi! Bu tamamen doğal yöntemler, cildinizde sert kimyasallar kullanmadan kötü koku ile başa çıkmanıza yardımcı olacağından emin olabilirsiniz! Vücudunuzun kötü kokmasına asla kamu imajınızı mahvetmesine veya sizi ailenizden ve sevdiklerinizden uzaklaştırmasına izin vermeyin. Vücut kokusunun nedenleri, semptomları, önleme yöntemleri ve doğal ev ilaçları hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin..

Vücut Kokusu İçin Değerli Doğal Çözümler

İçerik tablosu:

 • Vücut Kokusunun Nedenleri
 • Vücut Kokusunun Belirtileri
 • Vücut Kokusunun Önlenmesi
 • Vücut Kokusu İçin Ev Çözümleri
 • Sıkça Sorulan Sorular

Vücut Kokusunun Nedenleri:

Vücut kokusunun birden fazla nedeni vardır. Bu kokma sorununun arkasındaki ana suçlu, ter bezleri olarak da adlandırılan apokrin bezlerinizdeki bakterilerdir. Çok sayıda etkenin neden olduğu aşırı terleme bu büyümeyi artırarak vücut kokusuna yol açar. Bunlardan bazıları:

 • Sıcak, Keskin Gıda
 • Sarımsak, soğan, baharatlar gibi kükürt bazlı malzemeler
 • Stres
 • Uygun Hijyen Eksikliği
 • Kasık kılı
 • Polyester kumaşlar
 • Kabızlık
 • Diyabet, Karaciğer Problemi gibi Tıbbi Sorunlar

Vücut Kokusunun Belirtileri:

Dayanılmaz bir kokunun yanı sıra, vücut kokusu aşağıdaki gibi bir dizi semptomla birlikte gelir:

 • Asiri terleme
 • Kaşıntı veya Tahriş
 • Ateş basması
 • döküntüler

Vücut Kokusunun Önlenmesi:

Ev ilaçları vücut kokusunu tedavi etmede yardımcı olabilirken, bu basit ipuçları ilk etapta onu önleyebilir:

 • Vücudunuzu temiz ve kuru tutun
 • Daima pamuk, keten gibi doğal liflerden yapılmış giysiler giyin
 • Terinizi engelleyebilecekleri için Poli karışımlı kumaşlardan kaçının
 • Vücut kokusuna neden olan lahana, soğan, sarımsak gibi kükürtlü gıdalara hayır deyin.
 • Giysilerinizi iyi bir deterjan ve ardından bir kumaş yumuşatıcı ile yıkayın.
 • Koltuk altlarınızı tüysüz tutmaya çalışın. Bu, bölgede bakteri üremesini önleyebilir.
 • Aşırı terleme yaşıyorsanız, bir doktora danışın ve altta yatan nedeni teşhis etmek için kapsamlı bir tıbbi muayene yaptırın..

Vücut Kokusu İçin Ev Çözümleri:

Vücut kokusunu sizden uzak tutmanın en iyi 9 yolu:

 1. Gıcırtılı Temiz Olmaya Çalışın
 2. Muhteşem Kabartma Sodası
 3. Vücudu Tıraş Edin ve Deodorant Kullanın
 4. Melek Elma Sirkesi
 5. Biberiye ile Banyo Yapın
 6. harika şalgamlar
 7. Vücudu Detoksifiye Edin
 8. Hazel ile Uygula
 9. Kokuyu Tetikleyen Yiyecekleri Azaltın veya Önleyin

1. Gıcırtılı Temiz Olmaya Çalışın:

Vücut kokusu için en iyi çare vücudunuzu temiz tutmaktır. Ciltte bakteri üremesini azalttığı için günde en az iki kez temiz duş alınması önerilir. Birçok araştırmacıya göre vücut kokusunu önlemek için ılık suyla duş almak ve vücut kokusunu gidermek için her zaman antibakteriyel sabun veya sandal ağacı sabunu kullanmak daha iyidir..

2. Muhteşem Kabartma Sodası:

Kanıtlanmış erkek vücut kokusu ilaçlarından biri, kadınlar tarafından da kullanılabilen Kabartma Sodasıdır. Bunları uygulayabileceğiniz iki yol var.

 • Bir yemek kaşığı karbonat ve yarım limon suyunu iyice karıştırın ve aşırı terlediğiniz vücut bölgelerine uygulayın..
 • O bölgeye nazikçe uygulayın ve 2-3 dakika bekletin ve ardından temizleyin ve duş alın..
 • Bölgeyi fırçalamadığınızdan ve bir veya iki hafta boyunca günlük olarak uyguladığınızdan emin olun..

  Aynı işlemde kabartma tozu ve mısır nişastası kullanın ve aynı şekilde uygulayın..

Bu, kötü vücut kokusu için en iyi ev ilaçlarından biridir ve sizi daha uzun saatler boyunca taze kokulu tutabilir..

Önlemler: Kabartma tozu hassas ciltler için sert olabilir. Hamile Kadınlar ve küçük çocuklar bu çareden uzak durmalıdır..

Daha fazla gör: Ayak Kokusunu Tedavi Eden Ev Çözümleri

3. Vücudu Tıraş Edin ve Deodorant Kullanın:

Kötü kokuyu uzak tutmak için her zaman koltuk altı bölgesindeki kılları tıraş etmelisiniz, çünkü kıllar bakteri tutucu görevi görür ve daha fazla terleme ve koku üretir. Duştan sonra, kuru vücut kısımları bakteri oluşumuna karşı direnç gösterdiğinden, bölgeyi güzelce kurutmanızı sağlar. Daima terlemeyi önleyici deodorantlar kullanın ve iyi koku vücut kokusunu uzak tutar..

Önlemler: Alkol bazlı deodorantlar ciltte yanma hissine ve iltihaplanmaya neden olabileceğinden kaçınılmalıdır..

4. Melek Elma Sirkesi:

Terli koltuk altı vücut kokusu için en iyi ev ilaçlarından biri ACV’dir. Elma sirkesi, kötü kokuya karşı savaşan ve hatta vücudun pH seviyelerini dengeleyen güçlü bakterilere sahip olduğu için mucizevi bir şuruptur. Bunları iki şekilde uygulayabilirsiniz:

 • Ilık banyo suyuna bir yemek kaşığı elma sirkesi ekleyip 10-15 dakika bu suda bekletin..
 • İkinci olarak, biraz elma sirkesi alın ve koltuk altlarına hafifçe sürün, üç ila dört dakika bekletin ve duş alın. Kendinizde herhangi bir değişiklik bulana kadar uygulayın.

Önlemler: ACV son derece güçlüdür ve doğrudan cilde uygulanmadan önce seyreltilmelidir. Ayrıca, daha büyük alanlara geçmeden önce küçük bir alanda bir yama testi yapmanızı öneririz..

5. Biberiye ile banyo yapın:

Biberiye, bakterilere neden olan kokunun büyümesine direnir ve hatta hoş kokusuyla vücut kokusunu nötralize eder. Eksikliği vücut kokusuna neden olabilen çinko içerir. Yapraklarını ve Biberiye’den yapılan esansiyel yağını kullanabilirsiniz..

 • İki su bardağı kuru biberiye yaprağını beş su bardağı sıcak suya alın, 10-15 dakika bekletin ve sonra 10-15 dakika suda bekletin..
 • Kendinizi güzelce kurulayın ve kötü vücut kokusunu sizden uzak tutun.
 • Hatta uçucu yağ kullanabilir, küçük bir bardak suya beş ila altı damla karıştırıp terleyen bölgelere uygulayabilir ve farkı görebilirsiniz..

Önlemler: Biberiye gibi uçucu yağlar hamile kadınlar için önerilmez. Bu yağlar erken rahim kasılmalarıyla bağlantılı olduğundan, bunlardan kaçınmak daha iyidir..

6. Harika Şalgam:

Şalgam antibakteriyel özelliklere sahiptir ve kötü kokuya neden olan bakterilerin büyümesini azaltır ve kötü kokuyu engelleyen C Vitamini ile yüklüdür. Şalgam tüketmeye başlayabilir ve bunu yemeğinizin bir parçası olarak ekleyebilirsiniz.

Şalgam suyunu koltuk altlarına ve kasık bölgesine bile uygulayabilir ve kurumasını sağlayabilirsiniz. Ardından ılık suyla yıkayın, kötü kokuyu en az 10 saat uzak tuttuğu için bunu her sabah yapabilirsiniz..

Daha fazla gör: Ağız Kokusu İçin Doğal Tedaviler

7. Vücudu Detoksifiye Edin:

Kötü kokuyu durdurmak için sistemi içeriden temizlemeniz çok önemlidir. Vücudu temizlerken detoksifiye edin ve sağlıksız yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıklarından biriken tüm toksinleri atın. Bu nedenle bol su için ve sistem temizlendiğinde kötü koku da en aza indirilmiş olacaktır..

8. Hazel ile Uygulayın:

Bu harika cadı fındığı cildin ph seviyesini düşürür. Sıkılaştırıcı özellikleri cilt gözeneklerini en aza indirir ve ter üretimini azaltır. Fındığı suyla karıştırıp bir şişede saklayabilir ve günde iki kez püskürtebilirsiniz. Hatta bir pamuğa üç ila dört damla damlatabilir ve koltuk altlarına uygulayabilir ve sihrin gerçekleştiğini görebilirsiniz. Bu en iyi kadın vücudu kokusu ilaçlarından biridir..

9. Kokuyu Tetikleyen Yiyecekleri Azaltın veya Önleyin:

Son olarak, kötü kokuyu kendinizden uzak tutmak istiyorsanız, daha fazla terlemenize neden olan yüksek kalorili yiyecekleri yemeyi bırakın veya kendinize direnin. Hatta soğanı, kötü koku yapan sarımsakları ve aşırı terlemeye neden olan gazlı içecekleri, kafeini veya alkolü kesin..

Vücut kokusu için bu doğal ev ilaçları size gönül rahatlığı verebilir! Sevdiklerinizle ilk adımı atmak için asla endişelenmenize veya iki kez düşünmenize gerek kalmayacak. Hem güvenli hem de ekonomik olan bu yöntemlerle güveninizi geri kazanın. Önlem ipuçlarını bu yöntemlerle birlikte uygulamak, vücut kokusundan kalıcı olarak uzak durmanıza ve kendinizi her zaman daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir..

Sıkça Sorulan Sorular:

1. Koltuk Altlarını Tıraş Olmak Vücut Kokusundan Kurtulmamı Nasıl Sağlar??

İnsan vücudundaki pek çok yerden koltuk altları, kasık, uyluk vb. kısımlar terlemeye daha yatkındır. Bunun nedeni, havalandırmaya çok az maruz kalan veya hiç maruz kalmayan kapalı yerler olmalarıdır. Koltuk altlarımızdaki fazla tüyler, terdeki proteinleri parçalamaya çalışan bakterileri hapsedebilir. Bu, bölgede hoş olmayan bir kokuya yol açar. Bu tüyleri düzenli olarak almak bakteri üreme alanını azaltabilir ve daha az vücut kokusuna neden olabilir. Ancak bu uygulama ter üretimini etkilemez..

2. Terlemeyi Önleyici ve Deodorant Arasındaki Fark Nedir??

Ter önleyiciler ve deodorantlar vücut kokusuyla savaşmayı amaçlar. Birbirinin yerine kullanılsa da, bunlar farklı çalışma yöntemlerine sahip iki farklı üründür. Terleme önleyiciler, ter bezlerini bloke ederek aşırı terlemeyle savaşır. Bu da vücut kokusuna neden olan bakteri üremesini azaltır. Deodorantlar ise sadece vücut kokusunu kamufle eden cilt parfümleridir. Teri kontrol edemezler veya kokuyu tamamen ortadan kaldıramazlar..

3. Koltuk Altlarını Tıraştan Hemen Sonra Deodorant Kullanmak Uygun mudur??

Koltuk altları gibi hassas bir bölgeyi tıraş etmek tahrişe veya kızarıklığa neden olabilir. Bu işlemden hemen sonra bir aerosol ürünü püskürttüğünüzde tahrişe ve iltihaplanmaya neden olabilir. Cildin yerleşmesine izin vermek için her zaman bölgeye birkaç saat dokunulmadan bırakılması önerilir. Ancak deodorant kullanmanız gerekiyorsa, hassas ciltler için özel olarak tasarlanmış alkolsüz bir ürün seçin..