Hamile olabileceğinizi tahmin ediyor musunuz? Hamile misin? Hamilelik belirtilerini biliyor musunuz? Hamilelik planlanmamışsa bu çok yaygın bir sorundur. Hamilelik hakkında düşünüyorsanız, belirtileri hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Hamilelik belirtilerini biliyorsanız, bundan emin olabilirsiniz. Kesin olarak bilmenin tek yolu hamilelik testi yapmaktır. Bu nedenle, bugün bu yazıda hamilelik belirtileri hakkında tartışıyoruz..

Her kadın diğerinden farklıdır ve bu nedenle her biri farklı hamilelik belirtileri yaşar. Olasılığa işaret edebilecek ilk hamilelik belirtileri vardır. Ayrıca, hamileliğin birincil belirtilerinin çoğu zaman tam olarak menstrüasyon öncesi ve süresi boyunca olanlarla aynı olması nedeniyle, bu belirtiler her zaman bilinmez..

Her kadın bir hamilelikten diğerine aynı semptomlara veya hatta aynı semptomlara sahip değildir. Çok sayıda hamilelik belirtisi vardır. Bazıları hamile olduğunuzu anlamadan önce olur. Bazıları hamileliğiniz sırasında olur. Bazıları son üç aylık dönemde başarılı olur ve bazıları hiç gerçekleşmez. Her kadın değişir ve birbirinden farklı hamilelik belirtileri uygular. En güncel hamilelik belirtilerine bakın ve bunların ne olduğunu, neden olduğunu ve nasıl verileceğini öğrenin..

Ancak araştırmalar, bir yumurtanın yumurtlamadan 12 saat sonra döllendiğini ve ölmeye başlamasından daha uzun sürmediğini gösteriyor. Şu anda, belirtileri biliyorsanız, yumurtlamadan yaklaşık 7-10 gün sonra gerçekleşen gömme sonrasına kadar hamileliği fark edebilirsiniz. Düşündüyseniz, embriyo daha önce değil, implantasyondan sonra hCG oluşturmaya başlar, bu nedenle bu zamandan önce hamileliği tanımlamanız veya hamilelik belirtileri göstermeniz olası değildir. Hamilelik testi ideal olarak adetinizin gecikeceği günden itibaren yapılmalıdır..

Hamileliğin En İyi 25 İşareti:

Şimdi, burada size hamileliğinizden emin olabileceğiniz işaretlerin bir listesini veriyoruz. Bunlar aşağıdaki gibidir;

1. Lekelenme:

Konsepsiyondan birkaç gün sonra zenginleştirilmiş yumurta kendini rahim bariyerine bağlar. Bu, hamileliğin ilk işaretlerinden birini köklendirebilir – lekelenme ve. Yerleşme kanaması olarak da tanımlanır. Yumurtanın döllenmesinden altı ila 12 gün sonra meydana gelir. Bazı kadınlar, embriyo rahme implante edildiğinde hafif lekelenme fark eder. Yani bu ay hafif bir adet dönemi geçirdiyseniz, hafif bir sevinç demeti taşıyor olabilirsiniz. Ayrıca kanama, bir kadın vajinasından beyaz, sütlü bir kurtuluşa imza atabilir..

2. Şişmiş veya Büyümüş Göğüs:

Memedeki değişiklikler hamileliğin erken belirtileridir. Bir kadının hormon seviyeleri, gebe kaldıktan sonra hızla değişir. Değişikliklerden itibaren, göğüsleri bir veya iki hafta sonra büyüyebilir, ağrıyabilir veya dikenli hale gelebilir. Veya daha ağır veya dolgun dokunabilir veya dokunuşa karşı nazik hissedebilirler. Ayrıca göğsünüzün daha büyük olduğunu ve cildin hemen altında görünen mavi damarlarla şiştiğini fark edebilirsiniz. Ayrıca, özellikle doğum kontrol hapı almışlarsa, tüm kadınların bu değişiklikleri yaşamadığını unutmayın..

3. Kaçırılan Dönem:

Bu, çoğu kadını hamilelik testi yaptırmaya teşvik eden çok yaygın bir semptomdur. Bununla birlikte, tüm kaçırılan veya geç dönemler hamilelik tarafından tetiklenmez. Adet gecikmesinin hamilelik dışında birçok nedeni vardır. Fazla kilo vermiş veya vermiş olabilirsiniz. Hormonal problemler, diyet, stres veya yorgunluk ve düzensiz program diğer potansiyellerdir. Bazı kadınlar doğum kontrol hapı almayı bıraktıklarında adetlerini kaybederler..

4. Yiyecek İstekleri veya Yemekten Kaçınma:

Turşu ve dondurma yemek konusunda katı bir isteğiniz olmasa da, birçok kadın hamile kaldıklarında belirli yiyecekler için arzu duyacaktır. Bu, tüm hamileliğiniz boyunca sürebilir. Bazı kadınlar hamilelikte birincil olarak belirli gıda türlerinden hoşlanmazlar ve bu durum önümüzdeki 9 ay boyunca da sürebilir..

5. Kramp:

Bu erken gebelik belirtisi, tekrar tekrar düşük yapma korkusu olduğu için anne baba adayları için de korkutucu olabilir. Öte yandan, hamile olmadığınızda bile rahminiz tekrar tekrar küçülür. Hamileyken, fetüs gelişir ve rahminizin duvarlarının yanında hareket eder, bu da onu başa çıkmak için köklendirir, bu çok olağandır..

6. Sabah Hastalığı:

Sabah bulantısı iyi bilinen bir hamilelik belirtisidir. Terim kafa karıştırıcıdır, çünkü tüm kadınlar bunu sabah saatlerinde yaşamazlar. Birçok kadın, öğleden sonra ve gün batımı saatlerinde veya burun deliklerine kesin kokular geldiğinde “sabah bulantısı” olur. Hamile bir kadının hormon aşamaları midesinin boşalmasını rahatlatabilir. Bu, genellikle sabah bulantısı olarak adlandırılan mide bulantısına katkıda bulunur, ancak gün boyunca herhangi bir zamanda gerçekleşebilir..

7. Yorgunluk:

Erken başlayan hamilelikte çok uykulu hissetmek normaldir. Aslında, yorgunluk sıklıkla hamileliğin ana belirtilerinden biridir. Bir kadın, bir hafta sonra fark eder etmez, oldukça bitkin hissetmeye başlayabilir. Genellikle progesteron adı verilen büyük bir hormon seviyesiyle ilişkilendirilirken, daha düşük kan şekeri seviyeleri, kan basıncını düşürme ve kan üretimindeki artış gibi diğer şeylerin tümü katkıda bulunabilir. Hamileyseniz, muhtemelen plasenta tamamen yapıldıktan sonra 12. haftada daha az yorgun hissetmeye başlayacaksınız..

8. Ruh Hali Değişimleri:

Ruh hali değişimleri tipik bir hamileliğin parçasıdır, öte yandan depresyon, endişe ve kaygı ile şiddetli, sürekli ve kesintisiz savaşlar değildir. Birçok kadın, özellikle ilk üç aylık dönemde, hamilelik boyunca duygusal ruh hali değişimleri yaşar. Hormonlar değişken olduğu ve vücut değiştiği için çeşitli duyguların üzerinden geçmek normaldir..

9. Vajinal Akıntı:

Rahim ağzınız, rahim ağzının açılmasını engellemek ve bebeği hamilelik sırasında enfeksiyonlardan korumak için bir mukus tıkacı oluşturmak üzere ortaya çıktığından; bazı vajinal akıntı olabilir. Arzu, yanma veya koku olmayacağından maya kontaminasyonu ile ilgili diğer deşarjlardan farklıdır..

10. Sık İdrara Çıkma:

Çok sayıda kadın için bu, gebe kaldıktan sonraki altıncı veya sekizinci haftada başlar ve fiziksel olarak banyoya birkaç ek gezi yapmayı bulabilirsiniz. Öte yandan, idrar yolu enfeksiyonu, aşırı diüretik kullanımı ve hamileyseniz şeker hastalığı da buna neden olur; hormonal seviyeler nedeniyle büyük olasılıkla.

Hamileyken, rahminiz açık bir şekilde mesaneye baskı yaparak daha sık idrara çıkmanıza neden olur. Ek basınç ve duodenum değişiklikleri de kabızlığa neden olabilir. Tabii ki, bebek ne kadar büyürse, rahim mesane ve ekstra organlara o kadar fazla baskı yapar..

11. Mide bulantısı:

Bulantı, hamileliğin en yaygın yan etkilerinden biridir. Kadınların en az yaklaşık yüzde 80’i, hamileliğin ilk 3 ayı boyunca “sabah bulantısı” yaşar. Birçoğu için, bu mide bulantısı sabaha karşı esasen kusurlu değildir ve bazıları bunu tüm gün boyunca hisseder..

12. Yüksek Bazal Sıcaklık:

Yüksek BBT olarak da bilinir, bazal vücut sıcaklığı anlamına gelir. Bazal sıcaklığınızı takip ediyorsanız, kendinden emin bir hamilelik belirtisi, yumurtlamayı belirleyen sıcaklıktaki “düşüş”ün ardından iki haftadan fazla süren yaklaşık bir derecelik bir artıştır..

Döngünüzü sık sık çizerseniz ve ateşinizi ölçerseniz, BBT’nizin luteal fazınızın tamamında yüksek kalacağını fark edeceksiniz. Progesteron, BBT’nizin yumurtlama üzerine yükselmesine ve hamile olmanıza bağlı olarak yüksek kalmasına neden olur. Hamile değilseniz, BBT’niz hemen düşer ve adetinizi normal şekilde alırsınız..

13. Sivilce veya Akne:

Normalde sivilce veya akne yaşamasanız bile ilk hamilelikte bunlara yakalanabileceğinizi fark edebilirsiniz. Hormon seviyeleriniz stabilize olduktan sonra büyük olasılıkla oldukça hızlı bir şekilde gevşer, diğer yandan yara izi ve/veya akşam yemeği bakterisi bırakabilecek sivilceleri toplamadığınızdan veya ezmediğinizden emin olun..

14. Sırt ağrıları:

Bel ağrıları ilk olarak hamilelikte ortaya çıkan bir belirti olabilir; yine de, hamileliğiniz sırasında hafif bir sırt ağrısı olduğunu bilmek kurumsaldır. Diğer Açıklamalar, adet beklemek, zorlanma, diğer omurga sorunları ve bedensel veya zihinsel zorlamalar gibidir..

15. Daha Koyu Meme Uçları:

Hamilelik sırasında cilt değişiklikleri yaygındır. Fark edebileceğiniz ilk değişikliklerden biri, meme uçlarınızın (areolalar) etrafındaki deri küresinin koyulaşmasıdır. Bu yaklaşık sekiz haftadan itibaren ortaya çıkabilir.

Ayrıca meme uçlarınızın daha belirgin hale geldiğini ve meme uçlarınızın daha dik hale geldiğini keşfedebilirsiniz. Bu, vücut kendini emzirmeye hazırlarken olur. Vulvanız ve vajinanız daha koyu, morumsu bir kırmızıya dönüşebilir veya rengi daha koyu görünebilir..

16. Baş ağrısı:

Migren baş ağrılarının sıklığı hamilelikle birlikte artabilir. Pitman, hormonal migren baş ağrılarına yakalanan birçok kadının, özellikle hamileliğin erken dönemlerinde daha fazla baş ağrısı yaşadıklarını fark ettiğini açıklıyor. Bununla birlikte, bazı insanlar tam tersi bir deneyime sahiptir ve aslında beklerken migrenden biraz kurtulurlar..

17. Varisli Damarlar:

Kadınlar, diğer nedenlerin yanı sıra, çoğunlukla alt vena kavaya bulaşan basınç nedeniyle, hamilelik süresince varislere karşı daha savunmasızdır..

18. Kilo Alımı:

Kilo almak hamileliğin normal bir parçasıdır, ancak ne kadar kilo alacağınızı görmek önemlidir. Çok fazla veya çok hafif olması hamilelik sırasında zorluklara neden olabilir..

19. Kilo Kaybı:

Kilo kaybı, hamileliğin ilk aşamalarında olduğundan daha sık gerçekleşir. Temelde hamile kadınların kusma ve mide bulantısı bilgisinin miktarı nedeniyle, ana üç aylık dönem boyunca hamileliğin standart bir kısmıdır..

20. Koku Duyarlılığı:

Birçok kadın hamilelik boyunca hassas bir koku alma zekasına sahiptir. Bu belirti, hamile olabileceğinizin en çok paylaşılan erken belirtilerinden biridir. Bazı araştırmacılar, bunun dişileri ‘bozuk’ veya kirli yiyecekleri yemekten korumak ve böylece bebeği zararlı toksinlerden korumak için kumar oynadılar..

Hamilelik koku alma duyunuzu yoğunlaştırabilir. Sizi daha önce hiç endişelendirmeyen kokular dayanılmaz hale gelerek mide bulantısına neden olabilir. Yemek kokuları kadar yemek kokuları da genellikle suçludur, diğer yandan her kadın farklıdır ve her türlü kokudan nefret edebilir..

21. Baş Ağrısı ve Sırt Ağrısı:

Birçok hamile kadın tekrarlayan hafif baş ağrıları bildirir ve diğerleri uzun süreli sırt ağrısı yaşar. Hamile bir kadın bu semptomların tümüne sahip olabilir veya belki sadece bir veya iki tanesine sahip olabilir. Hormonlar değiştiğinde, baş ağrıları olabilir. Bu aslında bir hamilelik belirtisi veya semptomu olmasa da, hormonlarınızın değişmesi gerçeği onları devam ettirir..

22. Kabızlık:

Kabızlık, her hamile kadının karşılaştığı en büyük ortak sorunlardan biridir. Hamilelik sırasında, progesteron hormonunun ileri seviyeleri kabız olmanıza neden olabilir. Progesteron, beslenmeye izin vererek bağırsaklarınızı daha yavaş tamamlar. Sorunu rahatlatmak için bol su için, bol lifli yiyecekler yiyin ve egzersiz yapın. İnhibisyon yöntemleri ve eylem yöntemleri, kabızlık ile ilgilenildiği için birbirine eşdeğerdir..

23. Kolostrum:

Meme ucunun serbest bırakılması veya kolostrum, hamile olsanız da olmasanız da, kadın olmanın olağan bir parçasıdır. Birçok kadın, hamilelikleri sırasında ve daha sonra doğum yaparken kolostrum çıkışı yaşar..

24. Baş dönmesi:

Hamilelikte baş dönmesi, zayıflık veya titrek hissetmek yaygındır. Maksimum vakalarda, bu semptomlar hamilelik boyunca bir kadının vücudunda meydana gelen standart değişikliklerin bir parçasıdır. Nadiren, özellikle inatçıysa veya günlük aktiviteyi geciktiriyorsa, baş dönmesinin nedeni tedavi gerektirebilir..

Hamile kadınlar baş dönmesi hissettiklerinde dikkat etmekle yükümlüdürler. Bunlar ayrıca genişleyen kan damarları, düşük kan basıncı ve daha düşük kan şekeri ile de bağlantılı olabilir. Kalp ile birlikte vücuda daha fazla kan pompalamak için daha hızlı attığında dalgalanan hormonlar, hamileliğin erken döneminde kan basıncının yavaşça düşmesine neden olabilir..

25. Ağzınızdaki Metalik Lezzet:

Bazı kadınlar hamilelikleri boyunca ağızlarında tuhaf bir “metalik” damak tadına karşı çıkarlar. Bazıları için tüm hamilelikleri boyunca sürebilir.

Bunlar hamileliğin en önemli belirtileridir, umarım bu makaleyi bilgilendirici olduğu kadar çok ilginç bulursunuz. Kendine iyi bak ve hamileliğinin tadını çıkar!!