Hamile misin? Şayet evet ise! O zaman öncelikle tebrikler! Hamilelik, Tanrı’nın her kadına verdiği harika bir hediyedir. Hamilelik de bundan sonra hayatınız tamamen değişen bir olaydır. Hepiniz hamilelikte hamile kadınların bakımına çok fazla ihtiyaç olduğunu biliyorsunuz. Hamilelik bir hastalık olmasa da çok harika bir yolculuk ama bunu bilmeniz gerekiyor. Bu sizin ilk hamileliğinizse, hamilelikte kendinize ve bebeğinize nasıl bakacağınızı bilmelisiniz. Bu nedenle, bugün bu yazıda size en iyi hamilelik ipuçlarını anlatıyoruz..

Hamilelik İpuçları

Günümüzde herkes hamilelik hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyor. Ayrıca her hamileliğin birbirinden farklı olduğunu da bilmelisiniz. Birkaç kişi hamilelik boyunca sıkıntı yaşar ve diğerleri yaşamaz. Hamileliğinizi daha mutlu, sağlıklı ve güvenli hale getirmek istiyorsanız bu makale tam size göre. Hamilelikten önce, hamilelik boyunca ve sonrasında sağlıklı olmak, hayatınızın pek çok farklı özelliğinden oluşur. Bu yüzden, sağlıklı taraftan ayrılmanız için size fayda sağlamak için hızlı bir liste topladım. Hamilelik sırasında birkaç belirti yaşayabilirsiniz, bunlardan bazıları şunlardır;

  • Alt karında kramplar
  • Baş ağrısı
  • Ruh hali
  • Kabızlık veya gaz
  • Baş dönmesi veya baygınlık hissi
  • Şişmiş veya hassas göğüsler
  • Sırt ağrısı
  • Mide bulantısı
  • Yorgunluk
  • Çok fazla işemek zorunda kalmak (tekrarlayan idrara çıkma)

En İyi 50 Hamilelik İpuçları:

Şimdi, burada size hamilelik yolculuğunuzda çocuğunuzun doğumuna kadar seyahat edebileceğiniz en iyi ipuçlarını anlatıyoruz. En iyi hamilelik ipuçları aşağıdaki gibidir;

1. Folik Asit alın. Folik asit, büyük doğum eksikliklerinden kaçınmak için fayda sağlayabilecek bir B vitaminidir. Folik asitte ironik olan yiyecekleri daha fazla tüketin. Her gün elden önce ve erken gebelik boyunca toplam 1000 mcg folik asit için vitamin takviyesi alın. Fındık, yeşil yapraklı sebzeler, yumurta, portakal ve muz, karnabahar, tahıllar ve tam tahıllı ekmekler gibi birçok kaynak var..

2. Protein, kanın yanı sıra dokuların büyümesinde de önemli bir rol oynar. Et, kümes hayvanları, balık, yoğurt, peynir ve dondurma gibi süt ve süt ürünleri ile yumurtalar öne çıkan kaynaklardır. Vejetaryen bazlar mercimek, tofu ve pirinçli fasulye içerir. Her gün 2-3 porsiyon almalısınız.

3. Aşılar, Sağlayıcınızla aşılar hakkında konuşun. Birçoğu hamilelik sırasında zararsızdır ve isteğe bağlıdır, ancak bazıları değildir. Doğru zamanda doğru aşıları yaptırmak sizi ve bebeğinizi sağlıklı tutmanıza yardımcı olabilir!

4. Siz ve bebeğiniz için doğru egzersiz yapın. Egzersiz yapmak, hamile bir kadını formda tutmanın asil bir yoludur; bebeğini sağlıklı tutmak için de destekler çalışıyor. Hamilelik sırasında tamamlanabilecek önemli egzersiz yöntemleri, kasların dayanıklılığını geliştirmeye yardımcı olanları içerir. Esneme de çok fayda sağlayabilir, ancak tüm bu hareketler elbette yeterli önlemle yapılmalıdır..

5. Doymuş yağların yanı sıra Tran yağlarından da uzak durmaya çalışın, ancak iyi yağlar pişmiş yumurtalarda, kuruyemişlerde, yağlı balıklarda ve keten tohumlarında bulunur. Bol su için ve mümkün olduğunca lif alın.

6. Hamileyken sigara içmek, alkol tüketmek ve uyuşturucu kullanmak sizi ve bebeğinizi bir dizi önemli sorun için tehlikeye sokar. İçme, doğmakta olan bir fetüse zarar verebilir, bebeği doğum kusurları ve beyin sorunları açısından risk altına sokabilir..

7. Doktorlar genellikle yüzme, yürüme ve yoga gibi eylemlerin düşük etkili olduğundan bahsetmiştir. Daha iyi yaralanma tehlikesi oluşturan sporlardan ve yüksek etkili aerobik hareketlerden kaçının.

8. Hamilelik sırasında seks hakkında doktorunuzla konuşun. Doktorunuz hamileyken seks yapmanın uygun olduğunu söylüyorsa, cinsel yolla bulaşan bir hastalığı önlemek için prezervatif kullanmalısınız. Bazı cinsel yolla bulaşan hastalıklar yeni doğanlarda körlüğe, zatürreye veya menenjite neden olabilir, bu nedenle kendinizi ve bebeğinizi korumanız önemlidir..

9. Bol miktarda meyve ve sebze yiyin çünkü birçok vitamin ve mineral içerir. Ayrıca hamilelikte kabızlıktan kaçınmayı da destekleyebilirler. Her gün 5-10 yardımınız olmalı.

10. Vitamin ve lif içeren ekmek ve tahılları da tüketebilirsiniz. Ekmekler, pirinç, simit, makarna ve mısır gevreği hepsi iyi seçeneklerdir. Her gün için 5-12 porsiyon almalısınız..

11. Dengeli beslenmek çok önemlidir. Her besin grubunun günlük olarak tüketilmesi sizi ve bebeğinizi hamileliğiniz boyunca güçlü tutacaktır..

12. Şimdi kendinizi şımartmak için kusursuz bir neden edindiniz – kokulu bir banyoda saatlerce harcamak, bir masajın tadını çıkarmak veya gelişmekte olan yumruğunuza yatıştırıcı yağlar sürmek..

13. Eşinizle birlikte sağlıklı yürüyüşler yapabilir, temiz havayı ciğerlerinize çekebilirsiniz çünkü hem size hem de bebeğinize iyi gelir..

14. Mide yanması, mide bulantısı ve kabızlık gibi bazı sorunlar için ilaç dışı çareler kullanmak çok gereklidir..

15. Bebeğinize zarar verebilecek kimyasallardan kaçının. Bunları işte, evinizde ve her yerde adil bir şekilde keşfedebilirsiniz, ekolojik olarak ince olun.

16. Doğum sınıfına katılın. Doğum yapma becerisine sahip değilseniz, doğumdan önce gerekli farkındalığı elde etmek için bir jinekolojik sınıfa kaydolun..

17. Her zaman sulu kalın. Her gün en az altı ila sekiz bardak su için. Su, vücuttaki tüm zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Geç gebelik sırt ağrısını desteklemek için pelvik eğimler yapın. Acınızı dindirmeye yardımcı olacak ve hatta bebeğe iyi bir doğum pozisyonunu kabul etmesi için ilham verecektir..

18. Hamileyken bol bol dinlenmek çok önemlidir. İlk önce hamileliğinizde, yan yatma alışkanlığını geliştirmeye çalışın. Dizleriniz sabitken yan yatmak, hamileliğinizin büyümesiyle birlikte muhtemelen en rahat yeriniz olabilir..

19. Ayrıca, bebeğinizin ağırlığını ayaklarınızdan ve bacaklarınızdan kalbe geri ileten büyük damara bulaşma basıncından koruduğu için kalbinizin işini rahatlatır. Bazı doktorlar, hamile olan kızların sol tarafında uyumasını övüyor. Günde en az sekiz saat yeterli uyku alın.

20. Rahat, esnemeyen ayakkabılar giyin ve ayaklarınızı, bacaklarınızı ve ayak bileklerinizi yorgunluğun yanı sıra şişkinliği önlemek için ayaklarınızı günde birçok kez yukarı kaldırın..

21. Doğum öncesi bir vitamin alın. Uygulayıcınız tarafından tavsiye edilebilir veya bitmiş tezgahı satın alabilirsiniz. 0.4 mg folik asit kapladığından emin olun..

22. Plan yapmak, hayal kurmak ve fanteziler yapmak için tam dokuz ayınız olduğunu bilerek, partnerinizden yeni sağlıklı alışkanlık değişikliklerinizde size katılmasını isteyin..

23. Dinlenmek! Başarılı veya çocuğunun doğumuna kadar çalışan kadınların günde yaklaşık 2 saat dinlenmesi çok önemlidir. Bebeğinizin kan dolaşımına pompalayabileceğiniz en kötü şeylerden biri stres hormonlarıdır. Bu nedenle, tüm stresi ortadan kaldırmak inanılmaz olurdu, ancak stresinizi mümkün olduğunca bağlamaya çalışın:

24. Vücudunuz, bebeğinizin gelişiminin stresiyle başa çıkmak için iyileşmek, dinlenmek ve enerjisini yeniden doldurmak ister. Uyumak için stresliyseniz, yatmadan önce bir bardak süt veya papatya çayı deneyin. Gece geç saatlere kadar dizüstü bilgisayarda çalışmaya alışkınsanız, rutininizi değiştirmeye çalışın. Günün başka bir saatinde biraz çalışın ve sonra geç bir kitap okuyun ya da sizi azaltacak bir şey yapın.

25. Rahat pozisyonlar bulun, böylece uyuyamıyorsanız bile vücudunuz mümkün olduğunca rahatlayabilir. En iyi pozisyon, dizlerinizin ortasında bir yastıkla sol tarafınıza yatmaktır..

26. Kahvaltıyı ihmal etmeyin. Güçlendirilmiş yemeye hazır veya meyveli pişmiş kahvaltılık gevrekleri deneyin. Güçlendirilmiş tahıllar, demir veya kalsiyum gibi ek besinlere sahiptir. Kendinizi tatsız hissediyorsanız, %100 tam tahıllı ekmekle seğirin. Sabahları daha fazla yemek yiyin.

27. Lifli besinler tüketin. Yeşil bezelye, armut, muz ve ıspanak gibi sebze ve meyveler, Siyah fasulye ve barbunya gibi fasulye, Yulaf ezmesinin yanı sıra kahverengi pirinç gibi tam tahıllar, Meyveli az yağlı veya yağsız yoğurt, Tam tahıllı krakerler yağsız veya az yağlı peynir.

28. Hamileliğin son döneminde yüzmek çok faydalıdır. Bu spor, ağrıyı azaltmanın yanı sıra daha az kilolu hissetmenize de fayda sağlar..

29. Doğru nefes alma konusunda bilgi sahibi olmadan ve doğum işleminin kolayca gerçekleşmesi için mücadele etmeden önce doktorla konuşun..

30. İyi seçimler yapın, doğum için yerleştirmek, cevaplanması gereken bir dizi soru olduğu anlamına gelir.

31. Asıl uygulayıcım kim olacak? Kadın doğum uzmanı, aile hekimi veya özel ebe.

32. Doğumda olduğu kadar doğumda da bana kim bakacak? Hastane ebeleri, doula, özel ebe, koca, doğum partneri vb..

33. Bebeğimi nerede doğuracağım? Devlet hastanesi, özel klinik veya hastane, Aktif Doğum Ünitesi veya evde doğum.

34. Sevdiğiniz kitabı eğlendirmek için okuyun. Hamilelikte her zaman mutlu olmanız ve hiçbir gerginlik yaşamamanız gerekir. Hem size hem de bebeğinize çok zararlı.

35. Doğumdan önce hamile kadınlar için yoga sınıfına veya bazı egzersizlere katılın. Bir kadına ve bebeğine hamilelikte yardımcı olan birçok yoga pozu vardır..

36. Kadın doğum uzmanlarıyla yapılan tüm randevuları yeterince bilin. Bu, hamileliğinizin iyi olduğunu teyit edecek veya fetüsün erken düzensiz izlerini öğrenecektir..

37. Hamilelik süresince her gün 300-500 kalori tamamlamayı düşünün..

38. Hamileyken sağlığınızı ön planda tutun. İkizlere hamileyken beslenme gereksinimlerinizin farklı olması nedeniyle sağlıklı tükettiğinizden ve bol su içtiğinizden emin olun. Aynı şekilde, bedeninize dikkat edin; kısıtlama ve taburculuk gibi belirtilere saygısızlık etmeyin, aksi takdirde güvende olmak için doktorunuzu arayın.

39. Doğum kontrol hapına benzeyen kimyasal doğum kontrolünde ne yapacağınızı öğrenin.

40. Aşamalarınızı takip edin. Döngülerinizi ne kadar bildiğinizi öğrenmek, ne zaman yumurtladığınızı ve ne zaman hamile kaldığınızı belirlemede fayda sağlayacaktır. Bunlar daha kesin son tarihler sağlar.

41. Evinizi veya kreşinizi güzelleştiriyorsanız, genellikle gölge ve duvar kağıdı ile ilgili buharlardan kaçınmayı düşünün. Belki onlar için parmak maması hazırlamaya yardım etseniz bile, ağır işleri arkadaşlarınıza yaptırın. Pencereleri açık tut!

42. Herhangi bir tıp uzmanına hamile kalmanız canınızı sıkıyorsa hamile olabileceğinizi söyleyin. Bu, hamileyseniz ve henüz görmüyorsanız, zararlı test ve maddelerle teması durdurabilir..

43. Doğum öncesi randevularınızı ebeniz veya doktorunuzla birlikte yapın. Bu, herhangi bir sorununuz varsa, bunların erken çözüldüğünü ve minimumda tutulduğunu doğrulamak için fayda sağlayacaktır..

44. Ayrıca erken gebelik sınıfına, yoga derslerine ve bebek beyin stimülasyon programına katılabilirsiniz..

45. Daha küçük öğünleri tekrar tekrar yiyin. Sindirimi destekleyecek ve rahminiz mideye doğru itildiğinden acı çekmenize izin vermeyecektir..

46. İyi bir multivitamin aldığına dikkat et. Başlamadan önce folik asit eklemeye devam etmelisiniz – B9’u kapsar ve ıspanak ve lahana gibi yapraklı yeşilliklerin yanı sıra portakal suyu ve bazı tahıllarda kurulur. Spina bifida gibi nöral tüp arızaları tehlikesini %70 oranında azalttığı doğrulanmıştır..

47. Motorlu araçlara binseniz bile emniyet kemeri takmaya devam edin. Ayrıca hamile kadınlar hava yastığından mümkün olduğunca sonra oturmalıdır..

48. Bebeğinizin kan ve oksijeni zahmetsizce alabilmesi ve başını daha kolay çevirebilmesi için komutanızı sol tarafa verin..

49. İlk önce kadın doğum uzmanınıza veya ebenize danışmaktan yoksun, reçetesiz satılan ilaçları veya bitkisel ilaçları almayın..

50. Kalsiyum dişleri ve kemikleri büyütmek için gereklidir. Kalsiyumun bir temeli süt ürünleridir. Kalsiyumda ironik olan ekstra yiyecekler sardalya, soya fasulyesi ve fındık ve brokoli içerir. Her gün 4 porsiyon yemelisiniz.

Bu yüzden, bunlar bazı hamilelik ipuçları, umarım bu makaleyi beğenirsiniz ve ilginç olduğu kadar bilgilendirici de bulursunuz. Dikkatli ol!