Meyve ve sebzeler, hamile bir kadın için en iyi besin ve vitamin kaynağı olarak kabul edilir. Bazı meyvelere izin verilir ve anne adayı için son derece faydalı olması beklenir; diğer meyveler hamilelik sırasında güvenli kabul edilmeyebilir. Hamilelik diyetinize böğürtlen eklemeyi düşünüyorsanız, ancak güvenli veya güvenli olmayan hamilelik gıdaları kategorisine girip girmediğinden şüpheniz varsa, devam edip bu makaleye bakmalısınız. Bu size tam bir tur verebilir ve böğürtlen hamilelik için iyi olan hakkında bilmeniz gereken her şeyi verebilir..

hamilelikte böğürtlen

böğürtlen nedir?

Böğürtlen, Rosaceae familyasındaki Rubus cinsinin birçok türü tarafından üretilen yenilebilir bir meyvedir. Böğürtlen taksonomisi, melezleşme nedeniyle her zaman karıştırılmıştır, bu nedenle türler genellikle gruplandırılmış ve tür kümeleri olarak adlandırılmıştır..

Böğürtlenin Besin Değerleri:

100 gr böğürtlenin besin değeri.

 • Enerji                180kJ (43 kcal)
 • Karbonhidratlar   9,61 g
 • Diyet lifi       5,3 g
 • Şekerler                 4,88 g
 • Yağlar                     0,49 g
 • Protein                1,39 g
 • Kalsiyum               29 mg
 • Demir                     0,62 mg
 • Magnezyum          20 mg
 • Fosfor          22 mg
 • Potasyum             162 mg
 • Sodyum                 1 mg
 • Çinko                      0,53 mg

Böğürtlen Hamileliğe İyi Gelir mi??

Öyleyse asıl soru, böğürtlenlerin hamilelik için iyi olup olmadığı? Cevap Evet; Hamilelikte güvenli gıda kategorisine giren böğürtlenleri tereddüt etmeden güvenle tüketebilir ve hamilelik diyetinize ekleyebilirsiniz. Ancak, emin olmanız gereken birkaç şey var; yemeden önce iyice yıkamalısınız. Bu, meyvedeki tüm bakterilerin, pestisitlerin ve diğer enfekte olmuş maddelerin veya maddelerin temizlenmesine yardımcı olabilir. Hamilelerin iyi beslenmeye özen göstermeleri gerektiği kadar, hamilelikte gıda zehirlenmelerine yol açabileceğinden, yiyecekleri yıkamadan yememekten de çekinmeleri gerekir. Ayrıca bebeklerde doğuştan sakatlıklara neden olabilirler. Unutulmaması gereken bir diğer önemli nokta da, eskileri gıda zehirlenmesine ve mide kramplarına neden olabileceğinden her zaman taze böğürtlen tüketmektir..

hamilelikte böğürtlen

Hamile Bayanlar İçin Böğürtlen Yemenin Faydaları:

Hamileyken böğürtlen yiyip yiyemeyeceğinizi düşünüyor olabilirsiniz. Bu nedenle, hamileyken böğürtlen tüketmek, anneyi ve bebeği zinde ve sağlıklı tutmaya yardımcı olacak birçok sağlık yararına sahiptir..

1. Sindirim:

Böğürtlen, kişinin sindirim sistemini iyileştirmeye yardımcı olabilecek birçok besin özelliğine sahip lezzetli ve çok yönlü bir besindir. Hamilelik için böğürtlen meyvesi, bebeğin zinde ve sağlıklı kalması için bayanların sindirim sürecini iyileştirmek için kullanılır. Ayrıca annenin daha fazla besleyici gıda tüketebilmesi için bağışıklık sistemini güçlendirmek için harikalar yaratır..

2. Sağlıklı Kalp:

Böğürtlen, kalbin daha iyi ve düzgün çalışmasını sağlayan vitamin ve enzimlere sahip olduğu için kalbe çok iyi gelir. Hamilelikte böğürtlen alınırsa annenin ve çocuğun kalbinin daha iyi ve düzgün çalışmasını sağlar. Herhangi bir kalp hastalığından etkilenen anneler için böğürtlen yemek, virüsün bebeğe bulaşmasını önlemeye yardımcı olacaktır..

3. Güçlü Kemikler:

Bebeğin kemiklerinin sağlıklı kalmasında faydalıdır. Kemikleri ve bağları güçlendiren demir içeriğine sahiptir ve bebek sağlıklı ve fit bir şekilde dünyaya gelir. Hamileyken böğürtlen kullanımı, bebeğin kemiklerinin düzgün oluşumuna ve gücüne de yardımcı olabilir..

4. İyi Görme:

Böğürtlen yaprakları hamilelik sırasında görme duyunuzu geliştirmek için güvenlidir ve bu nedenle hamile kadınlar için çok faydalı oldukları kanıtlanmıştır. Böğürtlen tüketmek gözlerini daha iyi ve daha güçlü hale getirebilir ve ayrıca fetüsün göz kalitesini artırabilir..

5. Kan Pıhtılaşması:

Küçük bir kazayla karşılaşmış ve vücudunda kan pıhtılaşması olan hamile kadınlar için böğürtlen onlar için adeta bir nimet gibidir. Böğürtlenler mükemmel kan pıhtılaşma kontrol ajanlarıdır ve bu nedenle bebeklerinin bundan etkilenmemesi için acil durumlarda hamile kadınlar tarafından kullanılmalıdır..

6. Sağlıklı Cilt:

Böğürtlen ayrıca cildinizi iyileştirir ve cildinizin çirkin ve çekici görünmemesine neden olan gözenekleri iyileştirir. Hamile kadınlar söz konusu olduğunda, bebeğin adil, temiz ve sağlıklı bir ciltle doğması için bebeğin yüzeyini iyileştirmek için yenir. Böğürtlen hamileliği daha kolay ve daha az sallantılı bırakır.

7. Antikanser:

Böğürtlen, kanserden ölme şansı yüksek olan kadınlar için çok yararlı olan kanser önleyici özelliklere sahiptir. Çocukları kadar onları da koruyacak ve bu tür hastalıkları önlemede vücutlarına yardımcı olacaktır..

8. Kan Damarı Çalışması:

Böğürtlen, kan damarlarının daha iyi çalışmasını sağlayan özelliklere sahiptir. Böğürtlen tüketen tüm hamile bayanlar için kan damarlarının düzgün ve iyi çalışması bir artı puan olacaktır. Anneden çocuğa kan akışının doğaçlamasında yardımcı olacak ve bebeği sağlıklı tutacaktır..

Hamilelikte Böğürtlenin Etkileri:

1. Sindirimi iyileştirmeye yardımcı olur:

Hamilelik metabolizmanızı etkileyebilir ve sindirim sisteminizi biraz yavaşlatabilir. Böğürtlen, hamilelik sırasında sindirim sorunlarının giderilmesine yardımcı olan yüksek lif içeriğine sahiptir..

2. Bebeğinizin kemik sağlığına iyi gelir

Böğürtlen, bebeğinizin kemikleri için çok faydalı olan doğru miktarda kalsiyum ve magnezyum içerir ve bu nedenle bunları hamilelik diyetinize dahil etmek bebeğinizin sağlıklı kemiklerinin oluşumuna yardımcı olur..

3. Kalp sağlığı için faydalıdır:

Böğürtlen tüketimi annenin kalbinin düzgün çalışmasına yardımcı olduğu için harikalar yaratır, ancak aynı zamanda fetal kalp sağlığı için de faydalıdır..

4. Görme için iyi:

Düzenli olarak böğürtlen alımı yalnızca görüşünüzü iyileştirmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda doğmamış çocuğunuzun göz sağlığını iyileştirmede de faydalıdır..

Hamilelik Diyetine Böğürtlen Nasıl Dahil Edilir:

Böğürtlenleri taze, donmuş, kurutulmuş, tatlılarda, salatalarda, pudinglerde ve çeşitli şekillerde yiyebilirsiniz. Burada, hamilelik sırasında deneyebileceğiniz bazı sağlıklı böğürtlen tariflerini listeledik:

 • İki yemek kaşığı kuru böğürtlen yaprağı alın ve yarım litre sıcak suda demleyin. Hamilelikte şeker hastalığı sorununun üstesinden gelmek için günde üç kez bundan yarım bardak alınabilir..
 • Gastritin üstesinden gelmek için yemeklerden otuz dakika önce 50 gram böğürtlen alınabilir..
 • 2 yemek kaşığı kuru böğürtlen alın ve bir bardak sıcak suda yaklaşık 15 dakika demleyin. Hamilelik sırasında stomatit, boğaz ağrısı ve nezle hastalığı semptomlarının üstesinden gelmek için bu infüzyonun 1/3’ünü günde üç kez alabilirsiniz..
 • Günlük hamilelik diyetinize ekleyerek böğürtlenin muazzam faydalarından yararlanabilirsiniz. Bununla birlikte, herhangi bir sağlık komplikasyonundan kaçınmak için, bunu yapmadan önce lütfen doğum uzmanınıza danışın..

Kadınların hamilelik döneminde beslenmelerine ve sağlıklarına dikkat etmeleri önemlidir. Anne adayları hamilelik döneminde ne yiyip ne yememeleri konusunda çok endişelenirler. Böğürtlen, uzun süredir çatışmalarda kalan meyvelerden biridir. Yukarıdaki makale hamilelik sırasında böğürtlen yemenin tüm faydalarına sahiptir ve hamilelik sırasında böğürtlen tüketmenin anne için nihayetinde güvenli bir seçenek olduğunu açıkça belirtir..

Sıkça sorulan sorular ve cevapları:

S1. Böğürtlen meyve şarabı hamilelik sırasında iyi midir??

Cevap: Bu nedenle, hamilelik sırasında hiçbir şarap veya ilgili içerik tavsiye edilmez veya iyi değildir. Ancak çok az insan arada bir, arada sırada bir şeyin normal olduğunu düşünür. Ancak tavsiye edilmediği unutulmamalıdır..

S2. Genel olarak ne kadar böğürtlen tüketilebilir??

Cevap: Her gün iyi taze meyve ve sebzelerin olması her zaman tavsiye edilir. Bununla birlikte, aşırı doz vücut ve fetüs için asla iyi olmadığı için meyve yemenin genel bir kuralı vardır. Meyvenin bir toptan büyük olması durumunda asla günde birden fazla meyve yemeyin. Veya bir bardak doğranmış meyve yiyebilirsiniz..

S3. Erken hamilelik sırasında böğürtlen alabilir miyim?

Cevap: Meyveyi belirli bir zamanda tüketmemek için bu kadar sert ve hızlı bir kural yoktur. Ancak, özel tıbbi durumlarınız varsa veya komplikasyonlar/vücudunuz ve fetüsünüz için özel diyet/özel diyet nedeniyle gözlem altındaysanız, bu konuyu doktorunuzla konuşmanız önerilir..