Brinjal, en çok yönlü sebzelerden biridir ve genellikle “Sebzelerin Kralı” olarak kabul edilir. Ayrıca patlıcan adı verilen brinjal, ülkede en çok tüketilen sebzelerden biridir. Pek çok çeşidi vardır ve hiçbir sebzenin yanına yaklaşamayacağı kadar farklı bir tada sahiptirler! Brinjals demir açısından zengindir ve büyük bir besin değeri sunar. Ayrıca büyük bağışıklık güçlendiricileri olarak bilinirler ve kolesterol ve kan basıncı seviyelerini düzenlemeye yardımcı olurlar. Brinjals ayrıca yüksek miktarda C, E ve Niasin nedeniyle bebeğe faydalı olduğu bilinmektedir. Ancak düşüklere ve erken doğuma neden olduğuna inanıldığı için hamileler bu sebzeden uzak dururlar. Bu yazıda, daha fazlasını araştıracağız ve hamilelik sırasında brinjal yemenin insanların iddia ettiği kadar tehlikeli olup olmadığını öğreneceğiz..

Hamilelikte Brinjal

Hamilelikte Brinjal Yemek Güvenli mi??

Brinjals veya patlıcan sadece hamilelik sırasında tüketilmek için güvenli değildir, aynı zamanda a vitamini ve E vitamini gibi yeterli miktarda besin içerdiğinden bebeğin genel gelişimi için mükemmeldir. Ayrıca kırmızı kan gelişimi için zorunlu olan folik asit içerir. bebekteki hücreler.

Hamilelikte Brinjal Zararlı mı??

Hintlilerin çoğu, hamilelik sırasında patlıcanın kullanılmasını şiddetle caydıran ayurvedik uygulamalara inanır. Brinjallerin menstrüasyonu tetikleyen büyük miktarda fitohormon içerdiğine inanılmaktadır, bu nedenle düşük yapma olasılığı vardır. Bununla birlikte, minimum miktarlarda brinjallere izin verilebilir..

Hamilelikte Brinjal’den Kaçınmak İçin Nedenler:

İşte bu yüzden insanlar patlıcanın hamileler için iyi olmadığına inanıyor:

 1. Yumurta bitkileri, hamilelik sırasında ideal olarak kaçınılması gereken sıcak veya soğuk yiyecekler kategorisine girer..
 2. Hamile kadınlarda asitliliğe neden olduğu ve onlara ciddi rahatsızlık verdiği bilinmektedir, bu nedenle dikkatli olunmalı ve brinjallerden kaçınılmalıdır..
 3. Brinjaller genellikle doğada idrar söktürücüdür, bu nedenle sıklıkla düşüklere yol açabilecek adet akışını indüklerler..
 4. Erken gebelik sırasında Brinjal’in erken doğum veya kürtaj gibi komplikasyonlara yol açabilecek uterus kasılmalarına neden olduğu bilinmektedir, bu nedenle hamile kadınlar brinjallerden kaçınırlar..

Hamilelikte Brinjal’in Faydaları:

İşte brinjal’in hamilelik için iyi olmasının en önemli nedeni:

 1. Kavrulup yenildiğinde mukus oluşumundan kurtulduğu için tıkanıklığı gidermek için mükemmeldir..
 2. Kanser, diyabet ve hipertansiyon gibi kronik hastalıkların tedavisinde çok etkilidir..
 3. Hamilelikte brinjal yemek, çorba şeklinde alındığında şişkinliği tedavi edebilir. Bununla birlikte, asitten muzdarip insanlar bundan kaçınabilir..

Ayurveda uygulamaları hamile kadınlar için bir diyette patlıcanın kullanımını kısıtlasa da, diğer kültürler brinjalin yukarıda belirtilen faydalarını vurgular ve hamile kadınlar için bir diyete dahil eder..

Brinjals’ın Besin Bileşimi:

Brinjals veya patlıcanların yaklaşık 6 gram demir, 5 gram diyet lifi ve 6.4 gram A Vitamini içerdiği bilinmektedir. Ayrıca iyi miktarda su ve potasyum içeriği içerir. Mantıken bunlar hamile bir bayan için çok önemlidir, bu nedenle hamilelik sırasında patlıcan tüketmek sorun olmamalıdır..

Brinjal fetüs için nasıl iyidir:

Doğmamış bebek veya fetüs, gelişimi için folik asit formunda beslenmeye ihtiyaç duyar ve brinjaller iyi miktarda demir içerir. Sağlıklı bir fetüsün oluşmasına yardımcı olurlar ve her türlü doğum kusurunu önleyerek gebelik dönemini tamamlarlar..

Hamilelikte Brinjals Kullanırken Alınacak Önlemler:

Patlıcan tüketiyorsa, kötü etkilerden kaçınmak için bazı önlemler almak çok önemlidir..

 • Patlıcan tüketirken en önemli özen taze olmasına dikkat etmektir. Bayat patlıcan hamileler için zehirli olabilir.
 • Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus, yumurta bitkilerini kontaminasyondan kaçınmak için iyice yıkamaktır..
 • Brinjallerin iyice yıkanmadıklarında erken doğumu veya gebelikte diğer komplikasyonları tetikleyebilen toksoplazmozis ürettikleri görülmüştür..

Brinjal Gebelik Diyetine Nasıl Dahil Edilir??

Mutfağa bağlı olarak patlıcanlı veya patlıcanlı çok sayıda yemek pişirebilirsiniz. Brinjal aşağıdaki şekillerde yenebilir:

 • Köriler ve Graviler
 • patlıcan püresi
 • Kavrulmuş Brinjal
 • salatalar
 • turşu
 • Çorbalar

Hamilelik sırasında brinjallerin güvenliği ile ilgili havayı sizin için temizlediğimizi umuyoruz. Bu besleyici sebzenin bu aşamada tüketilmesi oldukça güvenlidir ve aslında yapay takviyelere olan bağımlılığı azaltmaya yardımcı olabilir. Brinjals son derece lezzetlidir ve yemeğin kalori değerini artırmak için domates, mercimek ve hatta et gibi diğer elementlerle birleştirilebilir. Bununla birlikte, brinjaller vücutta aşırı ısınmaya neden olarak sağlık sorunlarına yol açabileceğinden, miktar konusunda dikkatli olmanız gerekir. Yani hanımlar, her şeyin fazlası kötü olabilir! Makul miktarlarda yiyin ve lezzetli, lezzetli brinjallerin tadını çıkarın!

SSS:

1. Brinjal hamile kadınlarda alerjiye neden olabilir mi??

Daha önce brinjal’e karşı alerjik reaksiyon geçmişiniz olmasa bile, hamilelik sırasında brinjal ile ilgili bazı rahatsızlıklar yaşayabilirsiniz. Yaygın reaksiyonlar kaşıntı, kızarıklık, çıban, kurdeşen mide bulantısı ve mide rahatsızlığıdır..

2. Hamile bayanlar için en iyi brinjal tarifi hangisidir??

Hamile bayanlar için en iyi ve en popüler brinjal tariflerinden biri “Baingan ka Bhartha”dır. Basit, lezzetli ve az yağlıdır. Bu, bütün brinjleri ocakta kavurup derilerini yüzerek yapılır. Et daha sonra püre haline getirilir ve soğan, domates, baharat ve yeşil biberle pişirilir. Kişniş ile süsleyip, roti veya pilav ile afiyetle yiyebilirsiniz..

3. Emzirirken Brinjal Yemek Güvenli mi?

Brinjal’in alerjisi olmadıkça emziren anneler üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur. Kişi güvenle tüketebilir ve sunduğu besinsel faydaların tadını çıkarabilir. Yüksek miktarda kalsiyum ve vitamin, süt tedarikinin kalitesini iyileştirebilir ve bebeğinizin büyümesine yardımcı olabilir..