Hamilelik, bir kadının hayatında çok önemli bir aşamadır. Bir anne, sevinç demetini teslim etmek için muazzam bir mücadeleden geçer. 9 aylık gebelik döneminde, bir kadının vücudu birçok yan etkiye ve rahatsızlığa neden olan sayısız değişiklik geçirir. Çok fazla tedirginliğe neden olabilecek böyle bir yan etki, hamilelik sırasında göğüs ağrısıdır. Göğüste ağırlık hissi ve acı veren ağrı, vücutta meydana gelen birçok faktör ve değişiklikten kaynaklanır..

hamile bayanlarda göğüs ağrısı

Hamilelik sırasında göğüs ağrısını ayrıntılı olarak ve onu hafifletmek için bazı iyi ev ilaçlarını anlayalım..

Göğüs Ağrısı Nedir ve Hamilelikte Sık Görülür mü??

Göğüs ağrısı, üst karın ile boyun, yani göğüs bölgesi arasında keskin bir ağrı, sıkışma, basınç, donuk ağrı, yanma hissi veya derin ezici bir ağrı hissidir. Kalp hastalığı, acil tıbbi müdahale gerektiren göğüs ağrısının en yaygın nedenidir. Akciğer hastalığı, zona, mide ekşimesi gibi kalp dışı çeşitli nedenler de vardır. Göğüste ağrı, hamileliğin çok yaygın bir yan etkisidir. Vücutta meydana gelen çeşitli fizyolojik değişikliklerden kaynaklanır. Bu değişiklikler ciddi bir endişe konusu olmasa da, hamilelik sırasında göğüs ağrısı annede rahatsızlık ve huzursuzluğa neden olur..

Hamilelikte Göğüs Ağrısının Nedenleri:

Göğüs ağrısı, nedene bağlı olarak birçok şekil alır. Hamile kadınlar veya garbhavati mahila, asit reflü, stres ve fizyolojik değişikliklerden dolayı genellikle hafif bir ağrı, yanma hissi veya sıkışmaya sahiptir. Ancak tüm göğüs ağrıları hamilelikle ilgili değildir. Nefes darlığı, çene ağrısı, uyuşukluk, baş dönmesi vb. ile ilişkili daha şiddetli bir ağrı biçimine, altta yatan nedeni öğrenmek için bir doktor ziyareti ile yanıt verilmelidir. Hamilelik sırasında göğüs ağrısının çeşitli nedenlerine bakalım..

1. Mide ekşimesi ve hazımsızlık:

Çoğu kadın, hamilelik sırasında hormonal seviyelerdeki değişiklikler ve büyüyen bebeğin mide üzerindeki baskısı nedeniyle hazımsızlık ve mide ekşimesi yaşar. Semptomlar yanma hissi, şişkinlik, göğüste sıkışma ve basınç, geğirme, asit reflü, mide ağrısı, bulantı veya kusmayı içerir. İlk trimesterde, progesteron hormonu asit reflüsünden sorumludur..

2. Zihinsel Stres:

Hamilelik, ilk deneyim olmasa bile her zaman endişe duygularına neden olur. Şiddetli panik ve stres göğüs ağrısı, nefes almada güçlük, baş ağrısı, terleme, mide bulantısı vb. belirtilerle panik ataklara neden olabilir..

3. Kas-İskelet Stresi:

Büyüyen bebek, göğüs bölgesindeki kaslara ve kemiklere çok fazla baskı uygulayarak ağrı ve acıya neden olur. Basınç ayrıca göğüs kafesinin genişlemesine, nefes darlığı ve ağrıya neden olur..

4. Meme Boyutunda Artış:

Hamileliğin ikinci veya üçüncü üç aylık döneminde, kadının göğüsleri büyür ve şekil değiştirir. Bu, göğüs bölgesindeki kaslarda ve kemiklerde çok fazla strese neden olur, bu da göğüs ağrısı ve nefes darlığı ile sonuçlanır..

5. Akciğerlerin Yetersiz Genişlemesi:

Büyüyen rahim nefes alırken akciğerlerin genişlemesini engeller; bu, nefes almada zorluğa ve göğüste sıkışma hissine neden olur.

Aşağıda, hamilelikle ilgili olmayan ancak hamile kadınları etkileyebilecek sağlık koşullarından kaynaklanan bazı nedenler bulunmaktadır. Bir tıp doktoru bu koşulları tedavi etmelidir.

6. Kalp Krizi:

Kalp kaslarına giden kan akımının azalması göğüste ani ve şiddetli ağrı, nefes darlığı, terleme vb. belirtilerle kalp krizine neden olur. Acil tıbbi müdahale ile tedavi edilmelidir..

7. Koroner Arter Hastalığı:

Arterlerin kötü kolesterol ve yağ tarafından tıkanması nedeniyle kalbe giden kan akışının azalması KAH veya anjinaya neden olur. Bu durumdaki kadınlar, özellikle fiziksel veya duygusal efordan sonra, yorgunluk, mide bulantısı vb. ile birlikte göğüste sıkışma ve ağrı hissederler..

8. Kardiyomiyopati:

Bu, kalp kaslarının anormal derecede kalınlaştığı ve kalpten kan akışında kısıtlamalara neden olduğu genetik bir durumdur. Bu kötü göğüs ağrısına, baş dönmesine vb..

9. Valvüler Kalp Hastalığı:

Kalp kapakçıklarının ve işlevlerinin hasar görmesi, göğüs ağrısı, solunum sorunları, baş dönmesi vb. ile sonuçlanan birçok kalp rahatsızlığına neden olur..

10. Miyokardit:

Kalp kasının iltihaplanması, göğüste ağrının başka bir nedenidir. Çoğunlukla Coxsackie B virüsleri, sitomegalovirüs vb. viral enfeksiyonlardan kaynaklanır..

11. Perikardit:

Kalbi çevreleyen kesenin iltihaplanması çoğunlukla enfeksiyon, kalp ameliyatı vb. nedenlerle oluşur. Bu durum göğüste şiddetli ağrıya neden olur..

12. Akciğer Enfeksiyonları:

Zatürre gibi akciğer enfeksiyonları ve diğer viral ve bakteriyel enfeksiyonlar göğüs ağrısı, ateş, öksürük vb..

13. Çökmüş Akciğer:

Akciğerin bir kısmı, çoğunlukla yaralanma nedeniyle çöktüğünde, göğüs boşluğuna hava vererek göğüs ağrısına, düşük tansiyona vb. neden olur..

14. Pulmoner Emboli:

Akciğere bir kan pıhtısı yerleştiğinde, göğüste şiddetli ağrıya, nefes darlığına vb. neden olur..

15. Zona:

Shingle, varicella-zoster adı verilen bir virüsün neden olduğu bir hastalıktır. Göğüste keskin ağrılara, göğüs bölgesinde kızarıklık ve kabarcıklara neden olur..

Hamilelikte Göğüs Ağrısını Gidermek İçin İpuçları:

Hamilelikten kaynaklanan göğüs ağrısını kontrol altına almak için bazı yöntemlere bakalım.,

 1. Akciğerlere kolay ve yeterli oksijen akışına izin veren bir duruşta durun veya oturun. Akciğerleri baskılayan ve kısıtlayan duruşlardan kaçının.
 2. Mide ekşimesi ve hazımsızlığı önlemek için küçük ama sık öğünler yiyin.
 3. Sağlıklı sindirimi engelleyebileceği ve şişkinliğe yol açabileceği için yemeklerden hemen sonra uyumaktan kaçının..
 4. Karaciğeri ve sindirimi zorlayabilecek alkol, kafein, baharatlı ve yağlı yiyeceklerden kaçının..
 5. Demir, kalsiyum ve potasyum gibi besinler açısından zengin besinler tüketin. Doğum öncesi takviyeleri, gerekli vitamin ve mineralleri almanızı sağlamanın iyi bir yoludur..
 6. Meditasyon ve yoga gibi stres giderici teknikleri uygulayın.
 7. Taze malzemelerle hijyenik koşullarda hazırlanmış sağlıklı ve dengeli yiyecekler yiyin. Meyveleri, özellikle mevsim meyvelerini iyi porsiyonlarda tüketin..
 8. Egzersiz ve yoga, hamilelikle ilgili birçok yan etkiyi hafifletmeye yardımcı olur. Doğum öncesi yoganın bebeğin gelişimini ve annenin sağlığını desteklediği bulunmuştur..
 9. Daima sol tarafınıza yatın. Bu, rahmin göğüs ve kan damarlarına yaptığı baskıyı hafifletmeye yardımcı olur..
 10. Yatarken üst gövdeyi yükseltmek için bir yastık kullanın. Bu nefes ve akciğer kaslarını kolaylaştırır.
 11. Göğüs ve vücut kaslarını gevşetmek için yeterince dinlenin.

Hamilelikte Göğüs Ağrısı İçin Evde Tedavi Yöntemleri:

Gebeliğe bağlı göğüs ağrısı basit ilaçlar ve yaşam tarzı değişiklikleri ile yönetilebilir. Bazı en iyi ev ilaçları ve tedavilerine bakalım,

 • Ballı ılık süt içmek, sindirim sistemini yatıştırmanın, mide ekşimesi ve göğüs rahatsızlığını hafifletmenin en iyi yoludur..
 • Papatya çayı, zencefil çayı ve rezene çayı gibi bitki çayları şişkinlik, asit reflüsü ve mide ekşimesinin giderilmesine yardımcı olur..
 • Her gün taze hindistancevizi suyu içmek sadece gerekli mineralleri ve tuzları sağlamakla kalmaz, aynı zamanda asitliği giderir ve sindirime yardımcı olur..
 • Kimyon tohumu suyu, göğüste sıkışan gazı ve hazımsızlığı gidermede çok faydalıdır. Sadece iki çay kaşığı kimyon tohumunu suda 10 dakika kaynatmanız yeterli. Süzün ve içirin. Tadı arttırmak için biraz bal ekleyebilirsiniz..
 • Islatılmış bademler iyi bir kalsiyum, potasyum, protein ve diyet lifi kaynağıdır. Sindirimi iyileştirmeye ve doğru beslenmeyi sağlamaya yardımcı olur. Geceden ıslatılmış olarak yemeyi unutmayın.

Ne Zaman Yardım Çağırmalı?

Tüm göğüs ağrıları hamilelikle ilgili değildir. Aşağıdaki belirtilerle veya belirtilerle karşı karşıyaysanız, derhal doktora başvurarak bunu ciddiye almalısınız.,

 1. Soğuk terleme, kusma, kollarda uyuşma, omuz ağrısı, nefes darlığı, baş dönmesi, sırt ağrısı ile birlikte göğsün sol tarafında şiddetli, bıçak saplayıcı ağrı.
 2. Öksürürken, hapşırırken veya nefes alırken göğüste keskin ağrı.
 3. Bacaklarda iltihaplanma ile göğüste şiddetli ağrı.
 4. Kalp bölgesine yakın aralıklarla göğüste bıçak saplanması, boyun, çene ve sırta yayılan ağrı ve sıkışma.

Hamilelikle ilgili rahatsızlıkların çoğu, yalnızca bebek doğduğunda rahatlar. Ancak uygun farkındalık, ipuçları ve ev ilaçları ile göğüs ağrısı sorununu kolayca yönetebilirsiniz. Yukarıdaki ipuçlarını ve çareleri takip edin ve deneyiminizi aşağıda paylaşın. Hamileliğinizin tadını çıkarın!

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları:

S1. Stres Gebelikte Göğüs Ağrısına Neden Olabilir?

Cevap: Biraz stres ve kaygı herkes için normaldir. Ancak çok fazla stres endişe veya panik ataklara neden olabilir. Bu tür ataklar sırasında kan dolaşımına adrenalin adı verilen bir stres hormonu salınır. Bu hormon göğüs ağrısı, terleme, kalp çarpıntısı, nefes darlığı, baş dönmesi, sindirim sorunları gibi çeşitli semptomlara neden olur. Yeterli dinlenme ve meditasyon stres ve kaygıyı çok iyi gidermeye yardımcı olur..

S2. Hamile Kadınlar Neden Peripartum Kardiyomiyopati Riski Altındadır??

Cevap: Hamilelik sırasında kalp, büyüyen bebeğe besin ve oksijen sağlamak için %50 daha fazla kan pompalamak zorundadır. Kalbe uygulanan bu aşırı çalışma ve stres, özellikle kadın obezite, yetersiz beslenme, yüksek tansiyon, diyabet vb. rahatsızlıklardan muzdarip olduğunda kalp kaslarını zayıflatabilir. Alkol, sigara, kötü beslenme, çoğul gebelikler, bazı doğum öncesi ilaçlar da kalbi zorlar. Zayıf kalp kasları, hamilelik sırasında veya sonrasında kalp büyümesine ve kalp yetmezliğine neden olabilir; bu tip kalp yetmezliğine peripartum kardiyomiyopati denir..

S3. Gebelikte Göğüs Ağrısı ve Kalp Yanığı Arasındaki Fark Nedir??

Cevap: İnsanlar genellikle göğüs ağrısını kalp krizi ile ilişkilendirir. Kalp hastalığına veya akciğer hastalığına bağlı göğüs ağrısı, genellikle şiddetli ve bıçak saplayıcıdır ve terleme, nefes darlığı, baş dönmesi vb. semptomlarla birliktedir. Göğüste herhangi bir şiddetli ağrı, doktorun dikkatine sunulmalıdır. Hamileliğe bağlı göğüs ağrısı genellikle hafiftir ve kolayca yönetilebilir. Hamile kadınların çoğu, göğüste sıkışma ve göğüste yanma hissine neden olan mide ekşimesi ve şişkinlikten muzdariptir. Mide ekşimesi, asit reflü ve midedeki aşırı asitlerden kaynaklanır. Bu, göğüs bölgesinde, genellikle alt göğüs bölgesinde yanma ağrısına neden olur. Genellikle yemek yedikten sonra bazen yaşanır. Bu tür göğüs ağrısı, sindirime yardımcı olan antasitler veya ilaçlarla giderilebilir..