Hamilelik, hamile kadının vücudunda fiziksel ve zihinsel olarak çeşitli değişiklikler yaşadığı zamandır. Bu değişiklikler vücudun farklı bölgelerinde ağrıya neden olur, bazıları bir dereceye kadar dayanılabilir, ancak bazıları dayanılmaz olacaktır (doğum ağrıları değil). Böyle bir ağrı kalça ağrısıdır ve araştırmalar bu ağrıların vücuttaki kilo alımından kaynaklandığını söyledi. Vücutta meydana gelen hormonal değişiklikler de kalça ağrısına neden olur. Mevcut büyük yumru nedeniyle, hamile kadın, kalça ağrısına da neden olabilecek yanlış duruşta oturabilir veya uyuyabilir. İşte bu yazımızda kalça ağrısının nedenleri ve tedavisini detaylı olarak tartışacağız..

hamilelikte kalça ağrısı

Kalça Ağrısı Nedir ve Hamilelikte Sık Görülür:

Kalça ağrısı, kalça ekleminde veya bazen pelvik bölgede yaşanan ağrıdır. Bazen bu ağrı kasıklarda ve uyluklarda bile hissedilebilir. Hamilelik sırasında, kalça ağrısı genellikle bebeğiniz rahim içinde büyüdükçe ikinci trimesterde başlar ve doğuma kadar devam eder. Bu ağrıyı her kadın yaşamaz ve vücuttaki hormonal değişikliklerden dolayı sadece bazı hamile bayanlar bu ağrıyı yaşar. Hamilelik sırasında kadınların çoğu kalça ağrısından endişe duyar, ancak bu ağrı hamilelikte oldukça yaygındır ve çoğu zaman bir komplikasyon belirtisi değildir. Araştırma, kadınların yaklaşık yüzde 20’sinin hamilelikleri sırasında bir tür kalça ağrısı yaşadığını ortaya koydu. (1)

Hamilelikte Kalça Ağrısının Nedenleri:

Kalça ağrısı genellikle ikinci ve üçüncü trimesterde yaşanır. Bu ağrıyı ilk üç aylık dönemde yaşıyorsanız, başka bir durumla ilişkili olabilecek hamilelik nedeniyle olmayabilir. Büyüyen rahim ile siyatik siniri baskılanır ve bacağa kadar inen kalça ağrısına neden olur. İyi bir şey, bu ağrının doğumdan hemen sonra kendiliğinden kaybolmasıdır..

1. Fazla Kilo Alımı:

Hamilelik sırasında, hamile kadının vücut ağırlığı normalden daha fazla artar. Normal kilo alımı hamilelik sırasında 25-35 pound arasındadır. En önemlisi bu kilo alımı 2. trimesterde başlar. Bu nedenle hamile kadın kalça ağrısından kaynaklanan kalçada rahatsızlık hisseder..

2. Gevşeme:

Relaxin, hamilelik sırasında salınan bir hormondur. Kelimenin kendisi, bu hormonun vücuttaki kemiklerinizi birbirine bağlayan kasları ve dokuları gevşettiğini belirtir. Bu hormon aynı zamanda pelvik bağları ve pelvisi rahat bir şekilde doğum için geniş açık yayılarak rahatlatır. Bu bağlar ayrıca sakroiliak eklemleri omurgaya bağlar. Bu bağlar gevşediğinde, kalçada sıkışan ağrı hamile kadını rahatsız etmeye başlar..

3. Uygunsuz Duruş:

Kilo artışı ile hamile kadının duruşu değişir. Ayrıca hamile kadın, anne karnındaki bebeğin yönüne göre hareket eder. Bu düzensiz veya yanlış duruş vücudun bir tarafında her iki tarafta eklem ağrılarına, özellikle kalça ağrısına neden olabilir..

4. Geçici Osteoporoz:

Hamile kadın vücudundaki kalsiyum ve potasyum seviyelerini düzenli olarak kontrol etmelidir. Bunun nedeni, bazı kalça ağrılarının geçici osteoporoz adı verilen kalça kemiklerinin demineralizasyonundan kaynaklanmasıdır. Vücuttaki kalsiyum ve potasyum seviyeleri gereken limitin üzerine düşerse bu durum ortaya çıkarak kalça ağrısına neden olabilir..

5. Uyku Pozisyonları:

Doktorlar, içinde bulunan bebeğin rahatı için hamile kadının vücudunun sol tarafında uyumasını önerir. Saatlerce aynı tarafta uyumak eklemlere baskı yaparak kalça ağrısına neden olabilir..

Gebelikte Kalça Ağrısının Önlenmesi:

Kalça ağrısının hamilelik sırasında çeşitli nedenlerle ortaya çıktığını daha önce görmüştük. Bazı ağrılar hormonlardan, aşırı kilo alımından, yanlış duruşta ayakta durmak veya oturmaktan vb. kaynaklıdır. Bunlara bağlı olarak oluşan kalça ağrıları önlenebilir, kaçınılması gereken ipuçlarından bazıları

 • Her 15 günde bir kilo alımını kontrol edin. Reçeteden fazla kilo almadığınızdan emin olun. Bunun için aşırı yağ içeren yiyecekleri yemekten kaçının..
 • İyi bir duruş uygulayın, hamilelik boyunca destekleyici ayakkabılar giymeyi deneyin. Ağır ağırlık kaldırmaktan kaçının. Hamilelik sırasında egzersiz yapmak iyidir, ancak kötü bir duruşa düşmemek için yürürken birkaç mola verin..
 • Vücuttaki kalsiyum ve potasyum seviyelerini kontrol edin. Geçici osteoporozu önlemek için potasyum ve kalsiyum içeriği yüksek yiyecekler yiyin. Geçici osteoporoz yaşarsanız, gitmeden önce bir doktora danışmanız daha iyidir..
 • Uyurken destek için yastık kullanın. Uyurken kullanılabilecek özel U ve C şeklinde hamilelik yastıkları piyasada mevcuttur..

Hamileyken Kalça Ağrısından Nasıl Kurtulur 2

Hamilelikte Kalça Ağrısı İçin Evde Tedavi Yöntemleri:

Hamilelik döneminde yaşanan kalça ağrısı doğumdan hemen sonra kendiliğinden iyileşir. Bu ağrı genellikle ikinci trimesterde başlar ve hamileliğin sonuna kadar devam eder..

1. Masaj:

Sorunlu bölgeye masaj yapmak, hamilelik sırasında kalça ağrısından kurtulmanın en iyi yollarından biridir. Masaj, sertliği azaltmaya yardımcı olur, hareketi kolaylaştırır ve ayrıca kalça eklemlerinden kan akışını arttırır..

2. Sıcak Su ve Sıkıştırma:

Kalça ağrısını tedavi edebilen sıcaklığı artırmak için ılık su kullanılır. Sıcaklığın artmasıyla birlikte kalça bölgesindeki kan akışı da artar. Sıcaklık, eklem sertliğini ve kas spazmlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Temiz bir havluyu sıcak suya batırıp bu ıslatılmış havluyu kalça bölgesine 10-15 dakika masaj yaparak ev yapımı bir kompres yapılabilir. Bu kompresörü mideye uygulamadığınızdan emin olun. Ilık suyla banyo yapmak kalça ağrılarını da hafifletir. Gerilmiş kasları gevşetmek için ılık suya Epsom tuzları eklemeyi düşünün..

3. Ağrı Kesiciler:

Temel olarak, egzersizler kalça ağrıları için en iyi çarelerdir. Egzersizlerin ötesinde, kalça ağrısından kurtulma, ağrı kesicileri kullanmaktan gelir. Bu ağrı kesicileri ancak doktorunuza danıştıktan sonra kullanın..

4. Yoga:

Her türlü ağrı için en iyi egzersiz biçimlerinden biridir. Yoga sadece hamile kadınlar için değil herkes için faydalıdır. Bilimsel olarak, yoga streç yapmanın, kalça bölgesinde rahatlama sağlayan sıkı kalçaları gevşetmeye yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Kalça ağrısı için önerilen yoga pozlarından bazıları şunlardır:

 1. inek duruşu
 2. Çocuğun pozu
 3. Sınırlı açı pozu

5. Diğer egzersizler:

Yoga esneme hareketleri dışında, kalça ağrısından kurtulmak için evde deneyebileceğiniz bazı egzersizler var..

 • Bir ileri bacak bükme
 • Kegel egzersizleri
 • Oturan sandalye tek ayak yükselir

6. Pelvik kemer:

Kalça ağrısını önleyebilen veya kalça ağrısını hafifletebilen kalçaları desteklemek için hamile kadınların kullanabileceği destekleyici bir cihaz. Bu pelvik kemerler piyasada kolaylıkla bulunabilmektedir..

Hamilelikte Kalça Ağrısını Gidermek İçin İpuçları:

Önlemek tedavi etmekten daha iyidir diye ortak bir sözümüz vardır, ancak bazen acı önlenemez. Bu gibi durumlarda kalça ağrısından kurtulmak için bazı ipuçlarını izleyin..

 1. Bükülmüş bacaklarınızın arasına göbeğinizin hemen altına bir vücut yastığı yerleştirin. Bu, omurganın ağrıdan kurtulmasına yardımcı olur ve size rahatlama sağlar..
 2. Hamilelik sırasında yerinde olmayan kasların dengesini geri kazanmaya yardımcı olan temel hamle ve esneme hareketleri yapın..
 3. Uyurken U veya C şeklinde hamilelik yastığı kullanın. Bu, uyku sırasında vücudun düzgün duruşuna yardımcı olur..
 4. Hava yatağında uyu. Araştırmalar şişme yatakta uyumanın kalça ve pelvik ağrıdan kurtulmanızı sağladığını kanıtladı..
 5. Buz paketleri kullanmak da bir gün boyunca kalça ağrısını hafifletebilir..

Bir Doktora Ne Zaman Başvurmalısınız:

Bazı günler kalça ağrısı hafif hissedebilirken, bazı günler hamilelik sırasında ağrı önemli ölçüde artabilir. Hafif bir kalça ağrısı yaşadığınızda, 2-3 gün boyunca yavaş yavaş bazı ev ilaçlarına başlayın. Kalça ağrısı bir gecede azalmaz ve ağrının geçmesi en az üç gün sürer. Ağrının günlük aktivitelerinizi etkilediğini düşünüyorsanız, tedavi için bir doktora danışmanız daha iyidir. 3. trimesterde şiddetli kalça ağrısı yaşarsanız, ağrıyı ihmal etmeyin çünkü bu bazen erken doğuma neden olabilir..

Son olarak, kilo alımı ve vücutta salınan relaksin hormonu nedeniyle hamilelikte kalça ağrısının oldukça yaygın olduğu söylenebilir. Hafif kalça ağrısı için paniğe kapılmanıza gerek yok. Bunun yerine, makalede belirtildiği gibi ev ilaçlarını deneyin. Düzenli egzersiz yapmak ve sağlıklı beslenmek tüm ağrıları dindirecektir. Ağrı dört gün içinde azalmazsa veya son trimesterde ağrı şiddetliyse bir doktora veya kiropraktöre danışın. Kalça ağrısı doğum tamamlanır tamamlanmaz azalır; Bunun nedeni doğumdan sonra tüm vücut bölümlerinin eski konumlarına gelmesidir. Ev ilaçlarından herhangi birini denemeden önce, gerekli tavsiyeyi almak için doktorunuza danışın..

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda ifade edilen görüşler sadece öneridir ve neden olabileceği yan etkilerden web sitesi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Herhangi bir şey planlamadan önce, özellikle hamileyken bir doktora danışmak daha iyidir..

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları:

S1. Kalça Ağrısı Doğum İşareti Midir??

Cevap: Kalça ağrısı her zaman bir doğum belirtisi değildir. 1. trimesterde kalça ağrısı yaşıyorsanız, ağrı hamilelikten kaynaklanmayabilir. 2. trimesterde kalça ağrısı doğum eylemi ile ilgili değildir. Ancak 3. trimesterin ortalarında şiddetli kalça ağrısı yaşarsanız, bu bir doğum belirtisi olabilir. Bu gibi durumlarda hemen tedavi için hastaneye gidin.

S2. Kalça Ağrısı Hamilelik Belirtisi midir??

Cevap: Kadınlarda kalça ağrısı her zaman hamilelikle ilgili değildir. Kadınlarda kalça ağrısının çeşitli nedenleri olabilir. Sadece bazı durumlarda bu hamilelik belirtisi olarak alınabilir. Hamileyseniz, pelvik bölge genişlemeye başlar ve ilk trimesterde kalça ağrısına neden olur..