Hamilelik her kadın için harika bir dönemdir. Tek istediğin sağlıklı bir bebek ve bunu başarmak için her şeyi yapacaksın. Giysiler, ilaçlar, yiyecekler vb. dahil her şeyin sizin ve bebeğiniz için mükemmel olmasını istiyorsunuz. Ebeveynlerimizin ve büyükanne ve büyükbabalarımızın çoğu, hamileyken ne yiyip ne yememeniz gerektiği konusunda önerilerde bulunmaya devam ediyor. Okaliptüs yağı hamilelikte kullanılabilecek aktif yağlardan biridir. Bu yağ ve hamilelik sırasında ne kadar faydalı olduğu hakkında bize daha fazla bilgi verin..

Okaliptüs yağı

okaliptüs yağı nedir?

Avustralya’ya özgü, hızlı büyüyen, yaprak dökmeyen bir ağaç Okaliptüs’tür. Yapraklar, birçok kullanıma sahip okaliptüs yapraklarından yağ çıkarmak için buharla damıtılır. Öksürük, soğuk algınlığı ve tıkanıklık semptomlarını azaltmaya yardımcı olan ürünler gibi çeşitli uygulamalara sahiptir. Dünyada kullanılan başlıca okaliptüs yağı kaynaklarından biri de Okaliptüs globulusundan gelmektedir..

Hamilelikte Okaliptüs Yağı Kullanmak Güvenli mi??

Okaliptüs yağı, ağızdan tüketilmesi toksik olabileceğinden, harici kullanım için güvenlidir. Uçuk, sinüs problemleri, soğuk algınlığı gibi birçok etkiyi azaltmak için bu yağı kullanmanın birçok yolu vardır. & tıkanıklık, vb. minimum yan etkilerle hamilelik sırasında doğal olarak. Güvenli olmasına rağmen, yeni bir şey kullanmaya başlamadan önce dikkatli olmak ve bir doktora danışmak her zaman daha iyidir..

Hamilelikte Okaliptüs Yağının Faydaları:

1. Soğuktan Kurtulma & Solunum problemleri:

Soğuk algınlığı, tıkanıklık birçoğumuzun karşılaştığı problemlerdir, ancak reçetesiz satılan ilaçlar doğru seçim olmayabileceğinden hamile bir kadın için çok daha zordur. Okaliptüs yağı, soğuk algınlığı ve tıkanıklıktan hızlı bir şekilde kurtulmanızı sağlar. Taşıyan bir anne için özel bakım gerektiğinden kış aylarında çok daha faydalıdır. Bu yağın güçlü aroması göğüs tıkanıklığını gidermeye yardımcı olur ve ayrıca bronşit gibi ağır rahatsızlıkları tedavi eder. Tek yapmanız gereken bir difüzör içinde kullanmak ve gece gündüz okaliptüs yağını solumak. Bu yağ ile sıcak buhar da faydalıdır.

2. Yaraları İyileştirir:

Okaliptüs yağının antiseptik özellikleri, hamilelik sırasında küçük kesik ve yaraları tedavi etmek için onu mükemmel ve doğal bir çözüm haline getirir. Bu yağın uygulanması herhangi bir olumsuz etkiye neden olmaz ve yaraların hızla iyileşmesine yardımcı olur. Piyasada seyreltilmiş halde okaliptüs yağı içeren birçok krem ​​ve merhem bulunmaktadır. Cildinizin iltihabını azaltır.

3. Astımı Tedavi Eder:

Dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen tıbbi durumlardan biri astımdır. Göğüste sıkışmaya neden olan solunum yollarında iltihaplanma, nefes almada zorluk, öksürük astımın belirtilerinden bazılarıdır. Okaliptüs yağı ile göğüs bölgesine masaj yapmak hamile kadınlar ve doğal, sağlıklı tedavi için çok faydalı olabilir. Başka bir alternatif, bu yağın birkaç damlasını sıcak suya eklemek ve solunum yollarındaki mukusun incelmesine neden olan ve nefes almayı iyileştirmeye ve rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olan dumanları solumaktır..

4. Zihinsel Yorgunluğa Yardımcı Olur:

Hamilelik ve bebekle ilgili tüm düşünceler, hamile kadınlarda zihinsel yorgunluğa neden olur. Annenin zihnini canlandırmaya yardımcı olur ve bebeği de olumlu etkiler. Özellikle hamilelik sırasında pozitif kalmak çok önemlidir; bazen, çocuğun iyiliği hakkında aklınızdan geçen birçok düşünce ile zorlaşır. Böyle bir durumda aromaterapi bir tedavi gibi çalışır. Banyonuza bir difüzör kullanmak veya bu yağdan birkaç damla eklemek faydalı olabilir..

5. Kas Ağrısını Azaltır:

Hamileliğin bir kadının vücudu üzerinde birçok etkisi vardır; kilo artışı bunlardan biridir. Hamilelik ilerledikçe eklemlerinizi ve dizlerinizi doğrudan etkiler ve bu bölgelerde ağrı ve iltihaplanma ile sonuçlanır. Dizlerinize ve eklemlerinize ılık okaliptüs yağıyla masaj yapmak, kendinizi hafif hissetmenizi sağlayacaktır. Ayrıca vücudun farklı bölgelerinde burkulan bağların, sert kasların ve ağrıların azaltılmasına yardımcı olur..

6. Diş Bakımı:

Diş eti kanaması hamile kadınların karşılaştığı bir diğer sorundur. Hamileliğin diş sorunlarına neden olduğunu gösteren bir kanıt olmamasına rağmen, zaten sorunlarınız varsa, hamilelik sırasında ağırlaşma olasılığı vardır. Bu günlerde bağışıklık sistemi yavaşladığı için; kadınlar ağız kokusu ve plak gibi sorunlarla karşı karşıyadır. Okaliptüs yağı, hamilelik sırasında oluşan diş problemlerinin tedavisinde faydalıdır. Diş eti kanamalarının neden olduğu ağrıları ve diğer sorunları gidermenize yardımcı olan okaliptüs yağı içeren ürünleri tercih edebilirsiniz..

7. Bağırsak Mikroplarını Azaltır:

Bağırsak mikropları birçok hamile kadında rahatsızlık yaratan enfeksiyonlara neden olur. Okaliptüs yağı, tüm bağırsak bakterilerini yok etmek için seyreltilmiş halde kullanılabilir ve çocuk taşıyan kadınlar için bir nimet olduğu kanıtlanmıştır..

8. Oda Kokuları:

Oda spreyleri mükemmel olabilir ve anne ve çocuk üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir. Okaliptüs yağı, oda spreyi şeklinde güvenli ve canlı bir aura yaratır. Kolayca temin edilebilen ve tereddüt etmeden kullanılabilecek doğal bir ilaçtır. Bu yağı oda spreyi olarak düşünün, aromasının tadını çıkarın ve Okaliptüs yağının tüm faydalarından yararlanın..

9. Cilt Sorunlarını Azaltır:

Hamile bir kadın üzerinde olumsuz etkilere neden olabilecek kimyasal ürünler yerine tamamen doğal ürünler kullanmak her zaman güvenlidir. Birçok kadın bu günlerde ciltte çatlaklar, yamalar yaşar. Okaliptüs yağı, cildiniz üzerinde olumlu etkisi olan tıbbi özelliklere sahiptir. Jojoba yağı veya badem yağı ile karıştırmak kuru cildi nemlendirmeye yardımcı olur. Ev yapımı güneş koruyucu nemlendiriciler de evinizin rahatlığında hazırlanabilir. Okaliptüs yağı, cilt koşullarının tedavisine yardımcı olan antibakteriyel, mantar önleyici, antiseptik ve iltihap önleyici özelliklere sahiptir..

10. Öksürüğü Kontrol Eder:

Öksürük hamilelik sırasında can sıkıcı ve rahatsız edici olabilir. Mesane üzerinde baskı oluşturarak tuvalete gitme sayısını artırır. Okaliptüs yağının öksürükten kurtulmaya yardımcı olan olumlu etkilerinden biri de mukusun gevşemesidir. Piyasada bulunan öksürük ilaçları bir bileşen olarak var. Öksürükten kurtulmak için bu yağ ile bir ovma bile hazırlayabilirsiniz..

11. Bağışıklık Oluşturur:

Bir kadının hayatındaki hassas ve hayati dönemlerden biri hamile olduğu zamandır. Bu aynı zamanda bağışıklık sisteminin halsiz olduğu ve özel bakıma ihtiyacı olduğu zamandır. Bazı araştırmalar, okaliptüs yağının, sizi enfeksiyonlardan ve rahatsızlıklardan koruyan bağışıklığınızı artırmanıza yardımcı olan özelliklere sahip olduğunu kanıtlıyor. Bir difüzörde birkaç damla, özellikle mevsimlerin değişmesi sırasında harikalar yaratacaktır. Lavanta, eşit miktarda çay ağacı yağı ve iki katına okaliptüs yağı karıştırılarak el dezenfektanı hazırlanabilir..

12. Sinüs Sorunlarını Kontrol Eder:

Düzenli ilaçlarınızı almak zor olabileceğinden, sinüzit hamilelik sırasında tedavi edilmesi zor olabilir. Bu, iltihabı azaltmada etkili olabilecek ve tıkalı sinüs problemleriyle mücadelede yardımcı olabilecek mantar önleyici, mikrop önleyici ve virüs önleyici özelliklere sahip olduğu için okaliptüs yağına başvurabileceğiniz zamandır. Birkaç damla okaliptüs yağı içeren bir mendil kullanın ve nefes almaya devam edin. Bu yağı etkili bir şekilde kullanmanın başka bir yolu da sıcak kompresyonlardır..

13. Ateşi Düşürür:

Ateş, vücudumuz için bir yoldur, bitkin bir sınıra ulaştığına dair bir sinyal verir. Sıcaklık aynı zamanda vücudunuzun enfeksiyonla savaşmaya çalıştığının bir göstergesidir ve bu hamilelik sırasında bile olur. Okaliptüs yağı, ilaçlardan kaçınmak istiyorsanız, bu nedenle ateş düşürücü yağ adı verilen mucizevi bir tedavi olabilir. Bunu yapmanın bir yolu, bu yağın birkaç damlasını ılık suda karıştırarak ellerinize, bacaklarınıza ve başınıza kompresyon uygulamaktır. Diğer bir yol ise birkaç damla okaliptüs yağı ve bir kaşık jojoba yağı karışımını şakaklarınıza, ayaklarınızın altına ve boynunuza uygulamaktır..

14. Uçukları Kontrol Eder:

Bebek büyütmek kolay bir iş değildir; birçok sorumluluk ve sağlık kaygısı ile birlikte gelir. Vücudunuz, vücudunuza ve bebeğinize tüm besinleri sağlamak için fazla mesai yapar ve enerjinizi tüketir. Uçuk, bu bölgelerde ağrı ve karıncalanma hissi olan sorunlardan biridir. Birkaç damla okaliptüs yağı ve çay ağacı yağı ile solüsyon hazırlayabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı ile karıştırın ve anında rahatlama sağlamak için etkilenen bölgelerde karışımı kullanın..

15. Size Besleyici Saçlar Verir:

Saç dökülmesi aynı zamanda vücudunuzdaki hormonal dengesizliklerin neden olduğu hamile kadınların da karşılaştığı bir sorundur. Saç derinize masaj yapmak için ılık okaliptüs yağı kullanarak, tüm doğal yağları canlandırmaya yardımcı olur ve kuru ve mat saçlarınızı parlatan beslenmeyi sağlar. Saç kökleri, bu yağda bulunan ve saç büyümesini hızlı bir şekilde artıran bileşenlerle uyarılır. Normal yağınıza birkaç damla okaliptüs yağı ekleyin ve başınıza masaj yapın ve gece boyunca bırakın. En iyi sonuç için sabahları saçınızı yıkayın.

Okaliptüs Yağı Gebelik 2

Hamileyken Okaliptüs Yağı Kullanmanın Yan Etkileri:

Hamilelik sırasında okaliptüs yağı kullanmak güvenlidir. Ancak bazı önlemlere uyarak neden olabileceği küçük yan etkilerden kaçınabilirsiniz..

  • Yağ, keskin ve keskin olduğu için bazı hamile kadınlarda alerjiye neden olabilir..
  • Bu yağa alerjiniz varsa, kaşıntı veya kızarıklıklara neden olabilir..
  • Okaliptüs yağı solunum sorunlarının tedavisinde etkilidir, ancak alerjiniz varsa tam tersi etki gösterebilir..
  • Hatta ishale, mide bulantısına, kusmaya ve mide rahatsızlığına neden olabilir..

Hamilelikte Okaliptüs Yağı Kullanmanın İpuçları:

Okaliptüs yağının sağladığı tüm faydalar ile birkaç önlem alarak kullanabilirsiniz. İşte bazı ipuçları.

  1. Okaliptüs yağını normal yağınızla karıştırarak seyreltebilir ve saçınızı beslemek için kullanabilirsiniz..
  2. Ayrıca hamilelik sırasında cilt bakımı için en iyi çözümdür..
  3. Organik olan ve herhangi bir kimyasal karışımı içermeyen bir okaliptüs yağı satın almak her zaman daha iyidir..
  4. Okaliptüs yağına alerjiniz olup olmadığını görmek için bir yama testi yapmak daha iyidir..

Hamilelik sadece bir kadının hayatında değil, aile üyeleri için de güzel bir dönemdir. Hamilelik sırasında Okaliptüs yağı ile deneyiminizi daha da iyi hale getirebilirseniz, neden kullanmıyorsunuz? Faydaları ve bazı yan etkileri ile bu yağı, hamileliğinizi keyifli bir deneyim haline getirmek için dikkatli bir şekilde kullanabilirsiniz. Daha fazla şüpheniz varsa, yanıtlarla size yardımcı olabilmemiz için bize bildirin..

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları:

S1. okaliptüs yağı uyumanıza yardımcı olur mu?

Cevap: Hamilelik ilerledikçe, uyku gelmek zor olacaktır. Ancak bu yağı bir difüzörde kullanarak rahatlamış hissedebilir ve size derin bir gece uykusu sağlayabilirsiniz..

S2. okaliptüs yağı tüketmek tehlikeli mi?

Cevap: Yetişkinler, dahili olarak 0,05 ila 0,2 mililitre okaliptüs yağı gibi küçük dozlar alabilir. Hamile bayanlar herhangi bir tür uçucu yağ almadan önce bir doktora danışmalıdır..

S3. Hamilelik sırasında okaliptüs yağı solumak güvenli midir??

Cvp.: Kompresör, inhaler vb. şeklinde sınırlı miktarda okaliptüs yağı solumak. Ancak bu yağı her zaman haricen kullanmayı unutmayın ve özellikle hamileyken, nöbetlere neden olabileceğinden ağızdan tüketmeyin..

Sorumluluk Reddi: Bu makalede verilen bilgiler sadece öneridir ve hiçbir şekilde tıbbi tavsiye yerine geçmez. Özellikle hamileyken herhangi bir şey tüketmeden önce bir doktora danışmak her zaman daha iyidir..