36 haftalık hamilelik aşamasına geldiğinizde bebeğiniz tamamen gelişmiştir ve tam olarak pembe tenli bir bebek gibi görünür. Kulakları ekstra keskindir ve doğumdan sonra bile sesinizi veya en sevdiğiniz şarkıyı tanıyabilir. Bu zamana kadar bebek gerçekten çok yüksekteydi ve ağzınıza girecek gibi görünüyordu. Ama şimdi 9. ayda, doğuma hazırlanırken bebek aniden düşecek. 36 haftalık hamilelikte neler olduğunu, doğum belirtilerinin neler olduğunu, bebeğinizin 36 haftalık hamilelikte büyümesini ve çok daha fazlasını burada öğrenin..

Yeni başlayanlar için, tüm bu zaman boyunca duyduğunuz hikayeleri gerçekten yaşamanız gerektiğinde anlaşmanın ne kadar gerçek hissettirdiğini anlıyoruz. Duyurudan hemen sonra tüm hikayeler üst üste yığılmaya başlar, tüm geçmiş ve geçmiş deneyimler ayaklarınızın altında toplanır ve günün sonunda yine de savaşınızla baş başa kalırsınız..

Ama baktığınız zaman, birkaç aylık acılar ve sıkıntılar, sizi hayatınızın bir başka ruh eşiyle karşı karşıya getirir ve dört bir yana yayılan duygular ya da uykusuzlukla dolu geceler için sızlanırken, bir kadının ne kadar değerli olduğunu hemen anlarsınız. Sahip olduğun sahiplik.

36 Haftalık Gebelik – Belirtiler ve Fetal Gelişim

İçerik tablosu:

 1. 36 haftalık hamileliği gösteren aylar ve üç aylık dönem
 2. 36 haftalık gebelikte fiziksel ve psikolojik değişiklikler
 3. 36 haftalık hamile bebek boyu ve kilosu
 4. Bebek ve göbek hamileliğin 36. haftasındaki gibi görünür
 5. 36 haftalık hamilelikte bebek pozisyonu
 6. Hamilelik Diyeti & 36 Haftalık Gebelikte Egzersizler
 7. 36 haftalık hamilelikte tıbbi testler ve tarama
 8. 36 haftalık hamilelikte alınması gereken ipuçları ve önlemler
 9. Stresi Azaltmak İçin İpuçları
 10. 36 Haftalık Gebelikte Kontrol Listesi
 11. Tıbbi Tedavi ve Düzenli Kontrol
 12. 36 Haftalık Gebelikte Seks
 13. 36 Hafta gebelik ağrıları ve rahatsızlıkları

36 haftalık hamileliği gösteren aylar ve üç aylık dönem:

Tıbbi yardım ve izleme için, hamilelik için dokuz aylık zaman çerçevesi haftalık 40 haftalık bir formata bölünmüştür. Yani 36. haftadan bahsettiğimizde baskının arttığını biliyorsunuz. 36 haftalık hamilelik, üçüncü trimesterde ve hamileliğinizin 9. ayının başında olduğunuz anlamına gelir..

Daha fazla gör: 34 Haftalık Hamile

36 haftalık gebelikte fiziksel ve psikolojik değişiklikler:

1. Yıldırım:

Bu, hamileliğin 36. haftasında yaşanan en büyük fiziksel değişikliktir. Bunca zaman boyunca bebeğiniz istediği zaman hareket etmesine rağmen dik ve orijinal pozisyonunda asılı kaldı. Bunca zaman, ayakları servikal girişe doğru ve başı karnınızın yukarısındaydı. Bu haftanın başlamasıyla birlikte ‘yıldırım’ veya ‘düşme’, hatta ‘nişan’ olarak adlandırılan bir fenomen hissedilmeye başlayacaktı. Bu, bebeğin kendisini rektifiye pozisyona getirmeye başladığı ve kendisini doğum için hazır hale getirdiği zamandır. Sanki haftalar geçtikçe bir refleks ipucunda, başı servikal girişe doğru ve ayakları yukarı doğru olacak şekilde kendini baş aşağı çevirirdi..

Bu pozisyon, armut şeklindeki yumurtalığınızı mükemmel bir şekilde kullandığı için bebek için rahatsız edici değildir. Ancak anneler için biraz zorlayıcı olabilir. Bebeğinizin sürekli yanından kayması ve düşmesi hissi sizi korkutur. Bu kalıcı duygu, bebek artık sizin dışınızda hayatta kalmaya uygun olduğundan bir gün gerçek olabilir..

2. Sızdıran Göğüsler:

Bu, tüm hamile kadınların yüzleşmesi gereken en yaygın semptomlardan biridir. Bu genellikle üçüncü trimesterde olur, yani bunu yaşamak için doğru yerdesiniz. Memeden gelen bu besinler, doğumdan sonraki ilk saatlerde bebeğin beslenme kaynağıdır. Bu herkesin başına gelir ve ücretsizdir. Diyelim ki emzirmeyi planlamıyorsunuz, yine de sızdıran göğüsleriniz olacak. Emzirme pedleri sizi bu utanç verici durumdan kurtarmak için her zaman yanınızda.

3. Braxton Hicks:

İnsanlar onları gerçek kasılmalarla karıştırır. Onlar farklı. Artık akıllı cihazlarla bağlantılı bir dünyada yaşıyorsunuz. Akıllı telefonunuzu biraz kullanın ve kasılmaları izlemenizi sağlayacak bir uygulama indirin. Bu, bir kayıt tutmanıza izin verecektir. Braxton Hicks ağrılı olabilir ve doğuma neredeyse bir ay kala bu aşamadan geçebilir ve şimdiye kadar yeterli miktarda irade gücü toplamışsınızdır. Braxton Hicks kasılma kaydını hastaneye getirebilirsiniz, doktorlar size bazı çözümler sunacaktır..

36 haftalık hamile bebek boyu ve kilosu:

Bebek çıkana kadar büyüyecek, şimdi de büyüyor. Nitekim 36 haftalık hamile bir bebek ağırlığı 2.7 kilogram civarında bir yerde ve 46-48 cm boyundadır. Bu, tüm yavrular için aynı olan temel ölçüdür. Bebek artan ağırlığı nedeniyle düşecek ve yukarıda açıklandığı gibi burada hafifleme yaşayacaksınız..

Bebek ve göbek hamileliğin 36. haftasındaki gibi görünür:

36 haftalık hamilelikte, bebek tamamen gelişmiştir ve tam olarak bir bebek gibi görünür, ancak minyatürdür. Teni pembe ve kulakları o kadar keskin ki dış dünyadan gelen sesi tanıyabilir..

Öte yandan, tüm bu zaman boyunca çok yüksek olan karın aniden yer değiştirir ve çok alçaktır. Bunun nedeni, 36 haftalık hamilenin şu andan itibaren her an yaşayabileceği yıldırımdır. Alt karın, bebeğin kendisini dış dünyaya gelmeye hazırladığını gösterir..

Daha fazla gör: 38. Hafta Gebelik Bakımı

36 haftalık hamilelikte bebek pozisyonu:

36 haftalık gebelikte bir bebek tam gelişmiş bir bebektir ve dış dünyada hayatta kalabilecek kadar güçlüdür. 36 haftalık gebelikte bebekte yaşanan gelişmeler şöyle:.

1. Işık Hassasiyeti:

Bebek ilk zamanlarında henüz oluşmadıkları için gözleri kapalıydı. Zamanla kaşlar mükemmelleşir, ardından göz kapakları ve kirpikler oluşur. Bebek, gözcüleri açıp çırpındıktan sonra bile, gözlerin arasındaki boş beyaz boşluğa bakacağınız için ultrason korkunç olacaktır. Zamanla, iris gelişir ve çok daha sonra pigmentasyon yoluyla, öğrenciler hak ettikleri rengi alırlar. Devam eden bu süreçler devam ederken bebeğiniz görme yeteneğini geliştirdi ve şimdi karnınıza bir ışık yaktığınızda, bebeğiniz buna ya o tarafa bakarak ya da ondan uzağa bakarak tepki verecekti..

2. Mükemmel İç Mekanlar:

36. haftanın sonunda, bebeğinizin neredeyse annenin vücudunun dışında hayatta kalabilecek noktaya geldiğini fark edeceksiniz. Diğer yumuşak bebek tüyleri vücudunu kaplarken, teni artık beyaz mumsu maddeyi yavaş yavaş kaybediyor, lanugos artık kendilerini yok ediyor. Bebek artık kulaklarını geliştiriyor ve artık sesinizi tanıyabilir ve ona yanıt verebilir. Kalp atışı kendini mükemmelleştirdi ve akciğer çalışması da öyle. Artık karaciğerin kırmızı kan hücrelerini filtrelemesine gerek yok, iliği işi devraldı ve gayet iyi durumda. O şimdi tamamlandı ve hazır.

3. Doğum Kanalı:

36 haftada, bebek doğum kanalına düştükçe hamile bebek hareketi azalır. Bebek biraz tombullaşacak ve cildi önümüzdeki haftadan itibaren dökülecek olan sıvı tarafından korunacak ve böylece.

4. Kasılmalara Giden Yol:

Anne karnında gerçekleşecek olan Braxton Hicks gibi bazı kasılma sorunları olacak ve bunları hissedeceksiniz. Bu, kasılma sorunları yaşayan bebeklerin en önemli sorunlarından biridir. Bu, bazı sırt ağrılarına neden olur ve bu ağrılar şiddetli olabilir ve bu konuda bir doktora danışmak isteyebilirsiniz..

Hem bebek hem de anne, birbirlerini mükemmelleştirmek için değişiklikleri gözden geçirmek zorundadır. Bebek neredeyse mükemmeli yakalamış olsa da, annenin hala değişikliklere alışması gerekiyor. Devam eden günlerde, üçüncü üç aylık dönemine yerleşirken rahat bir nefes aldı. 40 hafta, birinci, ikinci ve üçüncü üç aylık dönem olmak üzere üç döneme ayrılmıştır ve işte bu hafta hissedeceği bazı değişiklikler..

Hamilelik Diyeti & 36 Haftalık Gebelikte Yapılan Egzersizler:

Diyetinizde böyle büyük bir değişiklik yok. Bir seferde tükettiğiniz gıda oranlarını azaltmanız gerekebilir. Bu mutlaka daha az yemek zorunda kalacağınız anlamına gelmez. Az zaman aralıklarında küçük öğünler yiyerek bu azalan yemeği telafi edeceksiniz ve yavaş yavaş son haftaya girdiğinizde bu süreç daha da güçlenecektir. İyi yemek, sağlıklı kalmanın ve bu aşamada bebeği sağlıklı tutmanın püf noktasıdır..

Hamilelik sırasında diyet yapmayı düşünen bazı kadınlar var. Bu güvenli olmayacak. Diyet, besin alım planınızı bozabilir ve sizi çekirdekten zayıflatabilir, bu da doğum sırasında bir katliama yol açabilir. 36. haftadasınız ve şu anda kesinlikle folik asit, demir vs. eksikliğinizi yaşamak istemiyorsunuz. Ayrıca gerekli tüm vitamin ve minerallerin uygun şekilde sağlanmasına da ihtiyacınız olacak. Diyetinize yeni tür şeyler eklemek gibi çeşitli diyet tekniklerini deneyin. Düzenli sebze diyetinize bazı meyveler eklemeyi deneyin. Hamilelik sonrası diyet de bazen arkada bir ağrıdır..

İyi maddelerin vücuda doğru akışını sağlamanıza yardımcı olacak bir atıştırmalık denemek istiyorsanız, aşağıdaki yiyecekler sizin için uygun olacaktır..

Karışık Meyve Punch:

Bu, vücudunuza doğru vitamin ve mineralleri sağlamanın ve dile farklı bir tat vermenin canlandırıcı bir yoludur..

Mocktails (Sağlıklı):

Sağlıklı içecekler ve aynı zamanda içlerinde alkolsüz içecekler içmek istiyorsanız, alkolsüz olanları deneyin. Bunlar genellikle sebze kokteylleri olacak.

Sağlıklı Meyve Suları:

Bazı sağlıklı smoothie’ler veya meyve suları ile ilgileniyorsanız, domates ve nane suyu mükemmel olacaktır. Bu, iyi maddelerin faydalarının yanı sıra meyve sularının bazı faydalarına sahip olmanızı sağlayacaktır..

Egzersiz yapmak:

Trimesterin bu özel haftasında formda kalmanın birçok yolu vardır. Ancak, en iyi ve en kolay yol aşağıda tartışılmaktadır.

Germe, en önemli gereksinimlerden biridir ve kas kramplarını önlemek ve ayrıca bazı kilo dengesi sorunlarıyla başa çıkmak için dikkatli bir şekilde yapılmalıdır..

Günlük Yürüyüş:

Kısa yürüyüşler yapıyor olsanız bile, günlük rutini bırakmayın. Günlük yürüyüş, kişinin birçok egzersizle uğraşmasını sağlayan en basit egzersizdir..

Oturma:

İster inanın ister inanmayın, oturmak bebeğin doğru konumlandırılmasına yardımcı olabilir ve bu aynı zamanda bebeğin doğum kanalında en kısa mesafeyi kat etmesine yardımcı olacaktır. Pelvis öne çıkmalı ve bunu bir egzersiz topuyla yapmalıdır. Size uygun hizalamayı sağlayacaktır. Bu, bebeği sırtınıza getirecektir..

eğilerek:

Bazen böyle eğilirsin ve bu yardımcı olur. Eğilmek muhtemelen hamilelik sırasında formda kalmanın en iyi yollarından biridir..

Daha fazla gör: 37 Hafta Gebelik Belirtileri

36 haftalık hamilelikte tıbbi testler ve tarama:

Aşağıdakiler, gebeliğin 3. trimesterinde alınması gereken gebelik testi türleridir..

B Grubu streptokok taraması:

Bu tarama, B grubu strep Bakterilerini saptamak için 35 ila 37. haftalar arasında yapılır. Ayrıca bu bakteri sağlıklı kadınların %30’unda bulunabilir ve yenidoğanda ölümcül olabilir ve zeka geriliğine, işitme kaybına, görme bozukluğuna vb. yol açabilir. Raporları pozitif çıkan kadınlara, bebeği bu tür enfeksiyonlara yakalanmamak için antibiyotik tedavisi uygulanır..

Elektronik fetal kalp izleme:

Bu izleme, yenidoğanın kalp atış hızını izlemek için 20. haftadan sonra, doğum eylemi ve doğum sırasında herhangi bir zamanda yapılır..

Stressiz test:

Bu test, yüksek tansiyon, katları taşıma, diyabet vb. komplikasyonları olan hamile bayanlar için dokuzuncu trimesterde her hafta yapılır. Gecikmiş bebekleri izlemek için bile kullanılır..

Biyofiziksel profil:

Bu test, basit bir şekilde ultrasonla veya stressiz test ve ultrason kombinasyonu ile yapılır..

36 haftalık hamilelikte alınması gereken ipuçları ve önlemler:

36 haftalık hamilelikte alınması gereken bazı ipuçları ve önlemler şunlardır:

 • Emzirme sırasında sorun yaratabileceğinden alerjilerden kaçının. Her türlü gıda alerjisi hemen çözülmelidir..
 • Artık her hafta sağlık uzmanınızı ziyaret edeceksiniz, bekleme sürenizi iyi bir kitaba yatırım yaparak kullanın..
 • Bebeğinizin hareketleri ve tekmeleri azaldıysa panik yapmayın. Bebeğin artık hareket için çok daha az alana sahip olduğunu anlayın.
 • Mukus tıkacınızı kaybettiğinizi görmeye hazır olun. Kan lekesi olan kalın sarı bir akıntıdır. Doğuma başlamadan haftalar, günler hatta saatler önce olabilir..
 • Doğum duyuruları göndermeyi mi planlıyorsunuz? Şimdi hazırlıklarınızı yapın ve zarfları hazır tutun. Bebek geldiğinde yapmanız gereken bir şey daha az, çünkü bundan sonra çok az boş zamanınız kalacak..
 • Henüz seçmediyseniz çocuk doktorunuzu seçin.
 • Doğum çantanızı hazır tutun – Sigorta bilgileriniz, rahat kıyafetleriniz, derginiz, kameranız, şarj aletiniz, kulaklıklarınız ve gerekli olabileceğini düşündüğünüz diğer şeyler dahil doğuma girdikten sonra ihtiyaç duyabileceğiniz tüm gerekli şeyleri toplayın..

Stresi Azaltmak İçin İpuçları:

Hamilelik sırasında depresyon ve stres, tüm kadınların karşılaştığı en yaygın manzaralardan biri olabilir. Stres, son 7 veya 8 aydır aynı rutini izlemekten kaynaklanır ve kadınlar nihayet son aya geldiğinde, stres onu vurur ve ruh halini bozar. Aşağıdakileri yapabilirsiniz.

İnsanlarla Konuşmak:

Başkalarıyla zihinsel durumunuz ve duygusal sorunlarınız hakkında konuşmak, onları azaltmada kesinlikle yardımcı olacaktır. Bu tür kendi kendine uygulanan terapi her zaman işe yarar.

Uygun Egzersiz:

Bazen egzersiz stresi azaltmaya yardımcı olur. Arkadaşlarınızla veya eşinizle bazı işbirlikleri yapın ve bu, stresle kolayca başa çıkmanızı sağlayacaktır..

Doğuma Hazırlık:

Doğuma erken hazırlanırsanız, gerginliği azaltacak ve depresyon gibi stres kaynaklı sorunların uygun şekilde azaltılmasına yardımcı olacaktır. Pek çok kadın, gerçek doğum dönemi geldiğinde nasıl performans gösterebileceklerini düşünerek streslidir. Eğer onlardan biriyseniz, bunu düşünmeyin çünkü bu noktadan geçtiyseniz iyi olacaksınız..

TOK

36 Haftalık Gebelikte Kontrol Listesi:

Haftalık aktiviteler hemen hemen aynıdır ve karnında çocuğu olan kadınlar, zaten çok şey yaşadığı için bu birkaç değişikliği oldukça kolay bir şekilde geçirebileceklerdir. Haftalık egzersiz rutininizde artık uzun yürüyüşler yapmayacağınız gibi değişiklikler olacak. Bu yüzden okuma, sonunda doğum yapana kadar daha fazla tembelliğe yol açar. Bebek yavaş gelişiyor ve fetal gelişimin en yüksek aşamasında. Bağırsaktaki oda sınırlıdır ve bazı vuruşlar önerilebilir. Ayrıca, trimester aşamasında olduğunuz için her türlü karın egzersizini egzersiz rutininizden çıkarmanız gerekecektir. Ayrıca bazı hafif diyet değişiklikleri olacak.

Tıbbi Tedavi ve Düzenli Kontrol:

İlaç almanız gereken bazı tıbbi durumlar olabilir ve bu tür tıbbi durumları çözmek doğum yaparken yardımcı olacaktır. Gebeliğin 36. haftasında güvenli ilaçlama süreçlerinden yararlanılmalıdır. Bazı tıbbi durumlar ve bunların temel ilaçları aşağıda tartışılmaktadır..

Kabızlık:

Kabızlık sorunları yaşıyorsanız, Metamucil sizin için mükemmel bir şey olabilir. Doktorlar ayrıca kabızlık problemleriyle uğraşan hamile kadınlara da bu ilacı reçete ediyor..

Göğüste ağrılı yanma hissi:

Bu muhtemelen hamile kadınlar arasında en çok görülen tıbbi durumlardan biridir. Hazımsızlık ve mide ekşimesi Tums yardımı ile giderilebilir.

Hareketleri izlemek için düzenli kontrol şu anda yapılmalıdır..

36 Haftalık Gebelikte Seks:

Pek çok insan, 36 haftalık hamileyken seks yapmak güvenli mi değil mi? Güvenli. Seks doğuma yardımcı olacaktır. Kadının daha hızlı doğum yapmasına izin veren uyarılmış doğumla ilgilenir. Bebeğin başı yavaşça servikse doğru hareket edecek ve bebeğin yerinden çıkmasını isteyeceğiniz son şey olacaktır. Böylece, 36 haftalık hamileyken bile güvenli bir sevişme yaşayabilirsiniz..

36 Hafta gebelik ağrıları ve rahatsızlıkları:

Sırt ağrısı:

Bir sabah aniden ciddi bir sırt ağrısıyla uyandınız ve bunun neden orada olduğunu merak ettiniz. Gün geçer ve ertesi sabah yine ağrının arttığını hissedersiniz. İşte bunun yolu. Bunca zaman sırt üstü yattınız ve bebeğe yer sıkıntısı çektirdiniz. Siz uyumaya devam ettikçe bebek de uyur ve uykusunda büyürken, kendisine yer açmak için sırt kaslarınızı ve iliğinizi nasıl zorladığını fark ettiğinizde şaşırırsınız. Yan yatarak uyumayı deneyin ve acının nasıl geçtiğini görün..

kasılma:

Bebek artık kaldığı yerden ayrılmaya hazırdır ve bu nedenle zamanla vücudunuz sizi yaklaşan olaylar hakkında uyarmaya devam eder. Bu genellikle hissettiğiniz yanlış kasılmalar şeklindedir. Bu acı verici olmayabilir, ancak vücudunuz henüz bunlara hazır veya alışkın olmadığı için biraz rahatsız edici olacaktır. Braxton Hick’in kasılmalarının yavaş başlaması ve zamanla daha yoğun hale gelmesi olarak adlandırılan bu kasılma.

yuvalama:

Bu sıralarda, belirlenen bebek isimlerini gözden geçirmek ve çocuk odasını boyamayı bitirmek için son bir acele olacaktı. Beşikler ve oyuncaklar hazır olmalı ve bir zamanlar çocukken yanınızda taşıdığınız bebek yorganı da hazır olmalıdır. Birdenbire güçlü enerjinin kemiklerinize aktığını hissetseniz bile, mekanı süslemek ve hazırlamak için ani bir acele sizi dışarı atabilir. Buna genellikle ‘yuvalama’ denir, bu annenin yaşayacağı bir duygudur. Sadece akışına bırak ve seni mutlu etmek için ne gerekiyorsa yap.

Yani 36. haftadasınız ve şu ana kadar harika gidiyorsunuz. Sadece bir ay daha ve elinizde güzel ve sağlıklı bebeğinizle galip geleceksiniz. Bazı ciddi sağlık sorunları yaşıyorsanız, olası semptomların bazılarını ve bunların üstesinden gelmek için ipuçlarını tartıştığımız için onlar da doğru yerdeler. Aksi takdirde, arkanıza yaslanın, rahatlayın ve bebeğinizin daha sağlıklı ve daha dolgun olmasına yardımcı olacak sağlıklı bir diyet yaptığınız her fazladan gün için Tanrı’ya şükredin..

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları:

S1. 36 haftalık hamilelik rahatsızlıkları nelerdir??

Cevap: 36 haftalık hamilelik rahatsızlıklarından bazıları şunlardır:

 • Göğüste ağrılı yanma hissi
 • Kabızlık
 • Uykusuzluk hastalığı
 • Ödem veya şişlik
 • Kalça ağrısı
 • Vajinal akıntı
 • Kilo almak

S2. 36 haftalık hamile ağrıları nelerdir??

Cevap: 36 haftalık hamilelikte yaşayabileceğiniz çeşitli ağrı türleri şunlardır:

 1. kasılmalar
 2. Göğüste ağrılı yanma hissi
 3. Braxton Hicks
 4. Bel ağrısı
 5. Tükenmişlik

S3. 36 haftalık gebelikte doğum yapmak güvenli midir??

Cevap: Preeklampsi gibi bir durumun söz konusu olduğu durumlarda erken doğum en güvenli seçenektir. Ancak tam dönem önce doğan bebekler için riskler hala mevcuttur. Ancak 36 haftada bebek geç prematüre olarak kabul edilir ve risk 35 haftada doğan bebeklere göre çok daha düşüktür..

S4. Bebeğim 36 haftada anne karnında nasıl görünüyor??

Cevap: 36.haftada bebek anne karnında tamamen gelişmiştir ve ten rengi pembedir. Bebek 18 inç boyunda ve yaklaşık 6 kilo ağırlığında. Bu haftanın sonunda bebeğiniz çok az riskle doğuma hazır erken dönem olarak adlandırılacaktır..