Hamilelik sırasında kırmızı barbunya, lezzetli ve sağlıklı bir yemek maddesidir. Bir annenin sahip olabileceği çeşitli protein kaynaklarının yanı sıra, bu size ihtiyacınız olan tokluğu veren doyurucu bir yemektir. Şekeri yavaşça serbest bırakır ve size günlük gerekli olan lif içeriğini verir. Bağışıklığınızı güçlendirmeye ve doğum süreci için vücudunuzu güçlendirmeye yardımcı olur. Folat, manganez, demir, magnezyum, fosfor ve potasyum gibi tüm harika besinler rajmada bulunur ve bu size güç dolu bir besin kaynağı veren şeydir. Süper gıda kategorisi, sahip olduğu çeşitli sağlık yararları nedeniyle rajma’ya verilir..

hamilelik sırasında rajma

Rajma Hamilelik Sırasında İyi mi??

Birçok anne bilmek isteyebilir – hamilelik sırasında rajma iyi midir? Cevap evet. Lif, protein ve besinlerin iyiliği ile dolu olan rajma, vücudunuza çok iyi gelir. Bu fayda daha sonra sağlıklı olmak için büyüyecek olan bebeğe de aktarılır. Öyleyse hamileyken rajma tüketin ve sağlıklı kalın.

Gebelikte Barbunya Besin Değeri:

Rajma fasulyesinin çeşitli faydaları vardır. Bunlardan bazıları – antioksidanlar, amino asitler, demir, bakır, magnezyum, potasyum, manganez, folat vb. Bunların her biri barbunya fasulyesinde doğru miktarda bulunur. Yani normal bir rajma fasulyesi alımı hem anne hem de bebek için harikadır. Yaklaşık 30 gram rajmaya sahip olmak, anne adayları için güvenli kabul edilir..

Hamilelikte Rajma’nın Faydaları:

Hamilelik sırasında rajmanın faydaları çeşitli şekillerde bulunabilir. Rajma’nın neden bir süper gıda maddesi olarak bilindiğini anlamanız için bu faydaları burada tartışacağız..

1. Büyük Antioksidan Kaynağı:

Rajma ile ilgili harika olan şey, antioksidanların varlığıdır. Bu, gestasyonel diyabeti önlemenize yardımcı olabilir ve ayrıca sadece cildinizi değil, bebeğinizi de iyileştirebilir. Bu yüzden sahip olduğu birçok antioksidanı elde etmek için diyetinize rajma eklemeyi deneyin..

2. Demir İçeriği:

barbunya, vücudunuzdaki hemoglobin seviyelerini ve ayrıca demir içeriğini artırabilir. Bu, bebeğinizin bilişsel bölümlerinin gelişimine yardımcı olur. Bebeğinizin sağlığı için, beklerken bir miktar rajma almanız tavsiye edilir..

3. Bakır İçeriği:

Barbunya fasulyesinde bulunan bakır, iltihaplanmaya yardımcı olmak ve ayrıca eklemlerin ve bağların esnekliğini artırmak için harikadır. Çoğu anne ağrı ve sızı çeker ve ilaç kullanamadıkları için bu en iyi doğal ağrı kesicidir..

4. Amino Asitler:

Bağışıklığınızı güçlendirmek için, enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olan amino asitler içerdiğinden barbunyaya sahip olmak harikadır. Vücudunuza enfeksiyonlarla savaşma gücü vermenin doğal yollarını bulmak, anne adayı olmanın en iyi yoludur..

5. Enerji Seviyeleri:

Hamilelik sırasında anneler yorulur ve bu nedenle rajmaya sahip olmak, kasları ve sinirleri gevşettiği için enerji seviyenizi artırabilir. Bu yüzden diğer yapay enerji artırıcılar yerine rajma’yı seçin.

6. Elyaf İçeriği:

Rajma’daki lif içeriği, kan şekerini kontrol altında tutmak için harikadır. Bu lif, kabızlık sırasında da anne adaylarına yardımcı olur. Çoğu anne, hareketleri yaparken rahatsızlık hissedecektir, bu nedenle rajma bağırsak hareketlerine yardımcı olur..

7. Sülfitleri Giderir:

Baş ağrısı ve hızlı kalp atışları, vücuttaki sülfitleri temizlediğinden rajma yiyerek engellenebilir. Yemekten önce rajmanın iyi pişip pişmediğini kontrol edin, böylece tüm besinleri ondan alabilirsiniz..

8. Bulantı Azaltma:

Barbunya fasulyesinin sabahları hamile kadınların hissettiği mide bulantısını azaltmak için harika olduğunu göreceksiniz. Sistemdeki safranın atılmasına yardımcı oldukları için mide bulantısı kolayca geçer.

9. Rahatsızlıkları Azaltır:

hamile kadınlar ağrılı kaslardan ve hatta astımdan muzdarip olabilir. Bu, rajma fasulyesi tüketerek azaltılabilir..

Rajma’nın pek çok faydası ile diyetinize eklemek için harika bir besin kaynağıdır..

Rajma’nın (Barbunya) Gebelikte Yan Etkileri:

Hamilelik sırasında rajmanın birçok faydasını görmüş olsak da, aşırıya kaçmamak tavsiye edilir. Sizi etkileyebilecek bazı faktörler vardır ve bunlara karşı dikkatli olmanız gerekir..

  • Pürin içerdiğinden barbunya fasulyesinin aşırı hoşgörüsü ile böbrek taşları mümkündür..
  • Hamilelik sırasında daha fazla rajma almayın çünkü bu şişkinlik yaşamanıza neden olabilir..
  • Anne adayları zaten ilaç şeklinde folat alıyor olduklarından, çok fazla rajmadan kaynaklanan ekstra folat seviyesi kansere neden olabilir..
  • Konserve ürün de anne adayları tarafından tüketilmemelidir..
  • Tıpkı folat gibi, anne adaylarına da bakımlarının bir parçası olarak bir doz demir verilir. Büyük miktarlarda tüketilirse rajmadaki demir içeriği aşırı hale gelebilir..

Hamilelik Sırasında Rajma Tüketmek İçin Hatırlanması Gerekenler:

Rajma ve tüm faydaları anne adayları için harikadır. Ancak rajma tüketmeye başlamadan önce bu önemli noktaları not almalısınız. Günlük rajma alımınızı her zaman yaklaşık 35 gramla sınırlayın. Rajma fasulyesi satın almak ve bir gecede ıslatmak en iyisidir. İyice durulayın ve ertesi gün iyice pişirin ve aynı gün tüketin. Toksinler içerdiğinden, piştikten sonra rajmanın dış kapağını da çıkarabilirsiniz. Bu yüzden en iyi rajma fasulyelerini seçin ve ardından tüm harika faydaları ve besinleri emmek için lezzetli yemeklerde bulundurun..

Pek çok besin kaynağı gibi rajma da hamile kadınlar için iyi seçeneklerden biridir. Anneye ve bebeğe birçok besin verir ve bu çocuğun gelişimi için iyidir. Anne adayları herhangi bir ağrı kesici alamadığından, rajmadaki besinler iltihapları ve diğer ağrı ve sızıları hafifletmeye yardımcı olmak için harikadır. Faydalarını görmek için Rajma iyi pişirilmeli ve doğru şekilde tüketilmelidir. Az pişmemesine ve ıslattığı suyun yıkanıp gitmesine dikkat edilmelidir..

SSS:

1. Rajma Hamile Anneler Tarafından Günlük Olarak Tüketilebilir mi??

Cevap: Evet, anne adayları alımını yaklaşık 35 gram ile sınırlandırırlarsa günlük olarak rajma tüketebilirler. Bu, rajmadan gerekli besinleri almalarını sağlarken aynı zamanda folat, demir vb. limitlerini de aşmamalarını sağlar. Diğer bir nokta da aşırı miktarda rajmanın anneler için çok rahatsız edici olan şişkinliğe neden olabileceğidir..

2. Hamileyken Barbunya Yiyebilir miyim?

Cevap: Pek çok anne adayı ‘hamilelik sırasında rajma yiyebilir miyim?’ diye soracaktır. Cevap kesinlikle evet olacaktır. Rajma bir süper besindir, bu nedenle tüm harika besinleri siz ve bebeğiniz tarafından emilebilir. Sınırlı miktarda rajmaya sahip olmak, bebeğin büyümesine ve bilişsel yeteneklerini geliştirmesine yardımcı olacaktır. Yani rajma sizin için iyidir ve iyice pişirildikten sonra tüketilebilir..

3. Hamilelikte Rajma’yı Hangi Şekilde Yapabilirim??

Cevap: Hamileyken rajma’yı çeşitli şekillerde tüketebilirsiniz. Ana nokta, iyi pişirilmesi gerektiğidir. Fasulyeleri geceden ıslatıp ertesi gün tuz ve zerdeçal ile haşlayabilirsiniz. Bu salatalara, humuslara, ana yemeklere vb. eklenebilir. Damak tadınıza bir değişiklik katmak için dünyanın farklı yerlerinden rajma ile farklı yemekler deneyebilirsiniz..