Hamilelik, yeme alışkanlıkları, içme tercihleri, yaşam tarzı seçimleri ve hatta uyku pozisyonu dahil olmak üzere hayatınızın birçok alanında birçok değişiklik yapmanızı gerektiren hayatınızın bir aşamasıdır. Hamileyken, hem kendiniz hem de gelişmekte olan bebeğiniz için birçok sağlık probleminden kaçınmak için yeterince su içtiğinizden emin olmanız gerekir. Bu makale, hamilelik sırasında su alımı hakkında hızlı bir kılavuz görevi görmektedir..

Hamilelikte Su İçmenin Faydaları

Hamilelikte Su İçmenin Faydaları:

İşte hamilelikte su içmenin önemli olmasının bazı zorlayıcı nedenleri.

 • Hamilelik sırasında su alımı önemlidir, çünkü temel besin maddelerinin fetüse verilmesine yardımcı olur. Su içtiğinizde, sisteminizdeki su, çeşitli temel besinler ve vitaminler için bir çözücü görevi görür. Su aynı zamanda besinleri, mineralleri ve vitaminleri katalize eden bu enerji üretimi ve metabolizmanın kan hücreleri de dahil olmak üzere vücudunuzun çeşitli hücrelerine taşınmasına yardımcı olur. O zaman, büyümeyi teşvik eden besin maddelerinin bebeğinize plasenta adı verilen fiziksel bir bağlantı yoluyla iletilmesine yardımcı olan bu besinlerle zenginleştirilmiş kan hücreleridir..
 • Hamilelik sırasında yeterince su içmek de önemlidir çünkü vücudunuzun atması gereken daha fazla atık ürün ve toksin vardır. Sisteminizde yeterli su olması, böbreklerinize daha az yük binmesi anlamına gelir..
 • Vücudunuzdaki yeterli su, idrarınızı seyrelterek vücudunuzdan düzenli olarak akmasını sağlar. Mesanede çok uzun süre kalan konsantre idrar, bakteriler için üreme alanı görevi görerek İYE’leri barındırır. Bu nedenle, yeterince su içmemek idrar yaparken yanmaya ve ayrıca idrar enfekte olursa ateş ve titremeye neden olabilir..
 • Yeterince su içmiyorsanız, kabızlık ve basur veya hemoroid gibi rahatsızlıklardan muzdarip olabilirsiniz..

  En azından sıcaklık düzenleme sistemlerimiz hamilelikte biraz bozuktur, bu nedenle su sizi serin ve rahat hissetmenize yardımcı olur..

 • Sık idrara çıkma, vücudunuzdaki fazla sodyumun atılmasına yardımcı olur, böylece ayaklarınızda ve bacaklarınızda şişme oluşmasını engeller..
 • Son olarak, hamilelikte su içmek dehidrasyon belirtisi olan baş ağrılarını kontrol altına aldığı için önemlidir..

Gebelikte Önerilen Günlük Su Seviyesi Nedir??

“Hamilelikte ne kadar su içilmeli?” iyi bir soru. Kadınların günde en az 12 ila 14 bardak su içmek için çaba göstermeleri önerilir, burada bir bardak yaklaşık 8 ons ölçer..

Şişenin suyunu el altında bulundurun ve bir bardak dolusu tek seferde içmek yerine suyu yudumlarla tüketin, böylece kendinizi çok dolu hissetmezsiniz..

Hamilelikte sıcak veya soğuk su içmek güvenli midir??

Vücudunuz, tükettiğiniz yiyeceklerin sıcaklıklarını düzenlemek için programlanmıştır. Sıcak veya soğuk su içtiğinizde mideniz onu vücudunuzun iç sıcaklığına uyacak şekilde nötralize eder ve bu da bebeği hiçbir şekilde etkilemez. Bu nedenle, gerekli miktarda tüketildiği sürece suyun sıcaklığı pek önemli değildir. Aşırı sıcaklardan kaynaklanabilecek tek sorun, aşırı sıcak veya soğuk suya maruz kalan annede ağızda veya dişlerde haşlanma olabilir. Rahatlatıcı bir rahatlama için ılık su içilmesi tavsiye edilir..

Ilık Su, susuz kalmanıza yardımcı olabileceği ve kabızlığı giderdiği için hamilelik sırasında son derece faydalıdır. Araştırmalar ayrıca ılık suyun sabah bulantısı semptomlarını azalttığını ve kendinizi daha rahat hissetmenizi sağladığını kanıtlıyor. Özellikle kış aylarında soğuk algınlığı ve küçük enfeksiyonlara yakalanmamak için ılık su önerilir..

Hamilelikte Su Nasıl İçilir??

Su, iyi bir sağlık kaynağınız ve aynı zamanda hastalığa neden olan mikropların taşıyıcısı olabilir. Sizin ve bebeğiniz için güvenli su tüketmenizi sağlamak için aşağıdaki noktaları aklınızda bulundurun:

 • Daima kaynamış ve soğutulmuş su için.
 • Paylaşılan şişelerden, ortak alanlardan ve hijyenik olmayan kaplardan su içmekten kaçının. Evden çıkmadan önce daima şişenizi taşıyın
 • RO sistemleri kullanılarak filtrelenmiş su, kurşun gibi zararlı minerallerin uzaklaştırılmasını sağlayabilir.
 • Düzenli aralıklarla içilir ve cildinizin ve ağzınızın kuru olmadığından emin olun.
 • Yatmadan önce çok fazla su içmeyin, çünkü tuvalete birkaç kez gitmenize neden olur.
 • Birkaç dilim limon, nane veya kivi ve karpuz gibi meyveler ekleyerek suyu beğeninize uygun hale getirebilirsiniz.

Hamilelik sırasında çok fazla su içtiğinizde ne olur??

Hamileyken, alımınızın iki katına çıkması gerektiğini unutmayın. Bu nedenle hamilelikte fazla su içmek gibisi yoktur. Aslında, mümkün olduğu kadar çok su tüketmeniz ve vücudunuzu iyi nemli tutmanız önerilir. Ayrıca çok fazla su içmenin bebeğin etrafında çok fazla amniyotik sıvıya neden olabileceği de bir efsanedir. Su tüketimi bu durumla ilgili değildir ve güvenle su içilebilir..

Vücudunuzun Susuz Olduğunu ve Suya İhtiyaç Duyduğunu İşaretler:

Bir kez olsun, susuzluğun kendisi beyninizin vücudunuza susuz kaldığınız sinyalini vermenin bir yoludur. İkincisi, koyu sarı renkli idrar, vücudunuzda olması gerekenden daha az su olduğunu ve bu nedenle vücudunuzun idrarı konsantre ederek suyu korumaya çalıştığını gösterir. Su yorgunluk, baş ağrısı, şişme ve aşırı ısınmaya yardımcı olabilir.

Alınabilecek Suya Alternatifler:

 • Hamilelik sırasında su içmek, hamileyken en iyi içecek seçimidir. Ancak çok sıkıldıysanız az yağlı sütü tercih edebilirsiniz..
 • Köpüklü veya aromalı su alabilirsiniz. Bu, sade suyunuza nane, limon veya salatalık batırarak hazırlanabilir..
 • Meyve ve sebze suları da içebilirsiniz..
 • tavuk çorbası içebilirsin
 • Karpuzlar ve kavunlar da bol su içerir.

Ne İçmemeli?

 • Hamileyken kahve, çay Gazlı içecekler ve Kolalardan kaçınılmalıdır.

Hamileyseniz ve ideal olarak ne kadar ve hangi sıvıları tüketmeniz gerektiği konusunda kafanız karıştıysa, yardım için bu makaleye başvurabilirsiniz. Bu yazı, hamilelik sırasında su alımıyla ilgili tüm yönleri net bir şekilde tanımlamak için samimi bir girişimde bulunuyor..

Hamilelikte yeterince su içmemenin etkileri vardır. Fetus için sağlıklı olmayan sizi susuz ve zayıf yapacaktır..

Umarım size hamilelikte su alımı için yeterli sebep vermişizdir..