Bakkalda görülen asma rengi çarkıfelek meyvesidir. Paraguay, Brezilya ve Arjantin menşeli Çarkıfelek meyvesi, çarkıfelek çiçeğinin bir türüdür. Bilimsel olarak Passiflora Edulis olarak da bilinir. Bu gizemli ve merak uyandıran meyve çok lezzetli ve sağlıklıdır. Ve tıbbi özellikleri nedeniyle meyve severler için bir zevktir. Ve en iyi yanı, hamilelik sırasında tüketim için son derece güvenli olmasıdır. Bu yazıda, hamilelik sırasında çarkıfelek meyvesi yemenin çeşitli sağlık yararlarını tartışacağız..

Tutku Meyvesi Hamilelikte Güvenli

Çarkıfelek Meyvesinin Gebelikte Besin Değerleri:

Hamilelik sırasında 100 gr çarkıfelek meyvesi tüketerek alınan besinler şunlardır:

Besin Miktarı

 • Kalori 97Kcal
 • karbonhidratlar 23.38g
 • Protein 2.2g
 • lif 10.4g
 • Yağ 0.7g
 • Folat 14mcg
 • B-6 Vitamini 0.1 mg
 • Niasin 1.5 mg
 • piridoksin 29mcg
 • riboflavin 0.13 mg
 • potasyum 348mg
 • sodyum 28 mg
 • A Vitamini  1272IU
 • C Vitamini  30mg
 • E Vitamini  0,02 mg
 • K Vitamini  0.7 mcg
 • Kalsiyum 12mg
 • Demir 1.6mg
 • Magnezyum 29mg
 • çinko 0.1 mg
 • fosforlu 68mg

Burada g=gram, mg=miligram, mcg=mikrogram, IU-Uluslararası Birimler

Hamilelikte Tutku Meyvesi Yeme Faydaları:

Granadilla olarak da popüler olan tutku meyvesi, tatlı ekşi tadıyla bilinen aromatik bir meyvedir. Güney Amerika’nın yerlisi olan bu egzotik meyve, mükemmel iyileştirici ve sakinleştirici özelliklere sahiptir. Temel vitaminler, potasyum, karbonhidratlar, diyet lifleri ve proteinlerin bir güç merkezidir. Liste burada bitmiyor. Hamilelik sırasında çarkıfelek meyvesinin inanılmaz faydalarından bazılarını öğrenmek için okumaya devam edin:

1. Daha Sağlıklı Saçlar:

Hamilelik sırasında birçok kadın saç dökülmesine uygundur. Tutku meyvesi, saçın parlak ve sağlıklı kalmasına yardımcı olan ve aynı zamanda saç dökülmesini kontrol eden bir besin deposudur..

2. Bağışıklığı İyileştirir:

Tutku meyvesi, C vitamini, alfa-karoten ve beta-kriptoksantin deposudur. Hamilelik sırasında bağışıklık sisteminizi önemli ölçüde artırabilir.

3. Fetüsün Sağlıklı Büyümesine Yardımcı Olur:

Çarkıfelek meyvesinde bulunan antioksidanlar ve temel mineraller. Doğmamış bebeğinizin sağlıklı büyümesini ve gelişmesini sağlar.

4. Huzursuzluğu Giderir ve Uykusuzluğu İyileştirir:

Uykusuzluk ve huzursuzluk gibi yaygın hamilelik sorunlarını hafifletmenin çok basit bir yolu her gün tutku meyvesi yemektir. İyi bir tıbbi alkaloid kaynağı olduğu bilinmektedir. Sakinleştirici bir etki sunan ve bu nedenle hamilelikte zor olan iyi bir uyku çekebileceğiniz Harmon gibi.

5. Kemiklere İyi Gelir:

Tutku meyvesi olağanüstü bir mineral kaynağıdır. Kemikler için hayati önem taşıyan magnezyum, demir, bakır ve fosfor gibi. Hamilelikte çarkıfelek meyvesi yemek, mineral kemik yoğunluğunu artırarak kemiğinizi güçlendirir..

6. Sindirimi İyileştirir ve Kabızlığı Giderir:

Çarkıfelek meyvesinin hamilelik sırasında faydalarından biri. Sağlıklı sindirimi teşvik eder. Diyet lifleri ile yüklü olması, sindirimi iyileştirmenin yanı sıra bağırsak hareketlerini kolaylaştırır. Hamilelik sırasında günlük tutku meyvesi yemek, kabızlık sorununu uzak tutacaktır..

7. Kan Dolaşımını Artırır:

Çarkıfelek meyvesinde bulunan demir, hemoglobin üretimi için gereklidir. İyi bir hemoglobin sayısı, vücudunuzun tüm bölgelerine sağlıklı bir oksijenli kan tedariki anlamına gelir. Hamilelikte çarkıfelek meyvesi yemek, vücuttaki diğer organların da çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca, anemi riskini de azaltır..

8. Kan Basıncını Düzenler:

Hamilelik döneminde kan basıncını izlemek son derece önemlidir. Çünkü sürekli yüksek tansiyon düşüğe, çok düşük tansiyon ise baş dönmesine neden olabilir. Tutku meyvesi potasyumla doludur. Bu bir vazodilatör olarak işlev görür ve vücuttaki kan akışını iyileştirir. Ve böylece kan basıncını uygun seviyelerde tutar.

9. Solunum Problemlerini Azaltır:

Tutku meyvesi ayrıca harika bir balgam söktürücü görevi görür ve hamileliğiniz sırasında bunu tüketir. Öksürük, astım ve hırıltı gibi solunum problemlerini en aza indirmeye yardımcı olur..

10. Gözlere ve Cilde İyi Gelir:

Tutku meyvesi çok yüksek bir A Vitamini içeriğine sahiptir. Bu, gece körlüğü ve katarakt gibi gözle ilgili problemlerin riskini büyük ölçüde azaltır. Cildiniz için de iyidir ve pürüzsüz ve yumuşak bir doku kazandırır. Özellikle hamilelik sırasında parlayan bir cilt için iltifat almayı kim sevmez ki. Her gün bir tutku meyvesi yiyin ve bunun olacağı kesin.

Çarkıfelek Meyvesinin Gebelikte Yan Etkileri:

İlginç bir şekilde, hamilelik sırasında çarkıfelek meyvesi yemenin doğal bir yan etkisi yoktur. Ancak gestasyonel diyabeti olan kadınlar için dikkatli olunması için ölçülü tüketin. Çarkıfelek meyvesinin kalorilerinin çoğu şekerden geldiği için kan şekerini yükseltebilir. Aksi takdirde, onu hamilelik diyetinize ekleyin ve içerdiği sayısız sağlık yararına anında erişin..

Hamilelikte Tutku Meyvesi Yeme İpuçları:

Hamilelik sırasında çarkıfelek meyvesi yemek için çeşitli ipuçları şunlardır:

 1. Tutku meyvesi, özellikle tropik meyveler içeren meyve salatasına iyi gider..
 2. Tek başına çarkıfelek meyvesi suyu yapın veya diğer tropikal meyvelerle birleştirin.
 3. Çarkıfelek meyvesi alırken büyük ve ağır olanları tercih edin..
 4. Pürüzsüz olanları olgunlaşmayacakları için seçmemeye çalışın..

Hamilelikte Tutku Meyvesi Suyu:

Çarkıfelek meyvesini tüketmenin ve hamilelik diyetine dahil etmenin birçok yolu vardır. Ancak onu yemenin en basit ve en lezzetli yolu meyve suyu şeklindedir. Tutku meyvesi suyunu şu şekilde hazırlayabilirsiniz:

İçindekiler:

 • 4-5 tutku meyvesi
 • İsteğe göre şeker
 • 1 su bardağı su

Yöntem:

 1. Tutku meyvesini alın ve 2’ye kesin..
 2. İçinden posasını alıp blenderdan geçirin..
 3. Ayrıca şeker ve su ekleyin..
 4. Pürüzsüz bir püre dokusu elde edene kadar karıştırın.
 5. Süzüp soğuk olarak servis yapın.

Bu yabancı meyvenin kalorisi düşük, ancak beslenme açısından zengindir – tam olarak hamilelikte ihtiyaç duyulan şey. İyilik yüklü, hamileyken çarkıfelek meyvesi yemek son derece önemli ve faydalıdır. Haberi yayın ve her hamile kadının bundan faydalanmasına izin verin.

Sıkça Sorulan Soru ve Cevapları:

S1. Hamilelik sırasında çarkıfelek meyvesi yemek güvenli midir??

Cevap: Tutku meyvesi hamilelik sırasında tüketim için güvenlidir. Sağlık açısından mucizevi faydaları vardır ve hamilelikte tüketildiğinde kesinlikle yan etkisi yoktur ve bu nedenle hamilelikte tüketilmesi gereken bir besindir..

S2. Çarkıfelek meyvesi neden uykunuzu getirir??

Cevap: Tutku meyveleri, tansiyon düşürücü, spazm önleyici ve yatıştırıcı gibi özelliklere sahip olan Harman gibi alkaloitleri içerir. Bu özelliklerinden dolayı çarkıfelek meyvesi hafif bir yatıştırıcı etkiye sahiptir ve uykuyu getirir. Uykunun zorlaştığı ve kadınların uykusuzlukla karşı karşıya kaldığı hamilelik sırasında tüketmek en iyisidir..

S3. çarkıfelek meyvesi ürik asit için iyi mi?

Cevap: Tutku meyvesi, anti-inflamatuar özelliklerle zenginleştirilmiştir. Çarkıfelek meyvesinin diyete dahil edilmesi kandaki yüksek ürik asit seviyelerini önler. Bu nedenle, ürik asit sorunu olan birinin kandaki seviyesini düşürecek olan çarkıfelek meyvesi tüketmesi tavsiye edilir..