Kuşkonmaz:

Uzmanlar, özellikle iyi görünmek, iyi hissetmek ve bakımlı olmak isteyenler için kuşkonmaz diyetinin olmazsa olmazı olduğunu söylüyor. Çok uzun zamandan beri kuşkonmaz, tıpkı sarımsak, soğan ve pırasa gibi zambak ailesinden sofralarımıza gelen çok yıllık bir lezzet olmuştur. Mütevazı Kuşkonmaz’ın Batı Avrupa’da bir yerde ortaya çıktığını ve Yunan terminolojisinde bir filiz veya filiz olduğunu söylüyorlar, bu da yumuşak ve güzel anlamına geliyor..

Kuşkonmazın Sağlığa Faydaları

Kuşkonmaz yenilebilir ve sürgünler mızrak şeklindedir, bu da sağlık rahatsızlıklarına ve sorunlarına karşı savaşın bir göstergesi olabilir. Dünyada üç çeşit kuşkonmaz bulunur;

a. beyaz kuşkonmaz.

B. yeşil kuşkonmaz.

C. mor kuşkonmaz.

Üçünden ve hemen hemen her sofrada ve tabakta en yaygın olanı yeşil Kuşkonmaz olacaktır. Beyaz Kuşkonmaz, yeşildeki Kuşkonmaz’a neredeyse benzer olacaktır, ancak tadı öncekinden bir çentik daha hafif olacaktır. Mor Kuşkonmaz durumunda, sebzenin yeşil ve beyaz Kuşkonmaz ile karşılaştırıldığında birçok farklılığı vardır. Uzmanlar, kuşkonmazdaki mor rengin, güzellik ve cilt bakımına yardımcı olan bol miktarda güçlü antioksidan kaynağından geldiğini söylüyor. Son olarak, mor renkli olan Kuşkonmaz, diğer ikisinden daha yumuşak ve tatlıdır, diyor uzmanlar..

Mütevazı Kuşkonmaz:

Kuşkonmaz çiğ, ızgara, buğulama, kızartma ve hayal bile edemeyeceğiniz şekillerde yenebilen çok popüler bir sebzedir. Bununla birlikte, çoğu, daha sonra vücuda tüm besin maddelerini getirdiği için salatalarda veya çiğ halde tercih edilir. Bahsedildiği gibi sebze besin açısından yoğundur ve aşağıdaki vitaminlere sahiptir;

 • A vitamini
 • C vitamini
 • E vitamini
 • K vitamini
 • folat
 • lif
 • Demir
 • Manganez
 • Magnezyum
 • Niasin
 • Fosfor
 • Potasyum
 • Krom
 • yağ YOK
 • kolesterol YOK
 • Minimum sodyum

Kuşkonmazın Faydaları:

Kuşkonmaz, zengin bir vitamin ve mineral kaynağı olduğu için yeşil sebzeler ailesinin en sağlıklılarından biri olarak bilinir. Kuşkonmazın sağlık, cilt ve saç için en iyi 15 faydasını öğrenmek için aşağıdaki makaleyi okuyun..

Kuşkonmazın Sağlığa Faydaları:

1. Kuşkonmazda bulunan yüksek miktardaki bileşikler sayesinde, sebzeyi bir anti-inflamatuar kaynak olarak kullanmak iyidir. Sebze aynı zamanda tip 1 diyabet hastası olanlar için de harika olurdu, çünkü içinde bol miktarda B vitamini bulunur, bu da kan dolaşımındaki şeker seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olur ve ayrıca üretim ve tanıtıma yardımcı olur. aynı zamanda insülin.

2. Kuşkonmazın ayrıca kalp krizi, kriz ve kalp hastalıkları riskini azaltmaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Bunun nedeni, genel olarak kardiyovasküler sistemin sağlığına yardımcı olan folatı içeren yüksek B vitamini seviyeleridir. Tüm bu sorunlar kontrol altına alındığında veya dikkate alındığında yüksek tansiyon, kalp felçleri ve krizleri ve ayrıca vücudun genel sağlığı da dikkate alınır ve önemsenir. Bu nedenle uzmanlar kuşkonmazın günlük öğünlerde kullanılmasını önermektedir..

3. Otuz yaşından sonra erkekler ve kadınlar düşük kemik mineral yoğunluğundan muzdariptir. Bu, kemiklerin de zayıfladığı ve kırılgan hale geldiği anlamına gelir. K vitamini kemikler için önemlidir ve mütevazi Kuşkonmaz da aynı şekilde iyi bir kaynaktır. Kuşkonmazda bulunan K vitamini, kemiklerin güçlü kalmasına yardımcı olur, kemik yoğunluğuna da yardımcı olur ve kaynaklara göre genel kemik güçlenmesini de arttırır. Bu nedenle, doktorlar, kemik gücünü artırmak için salata olarak veya her gün yemeklerinizde bir demet kuşkonmaz tüketin.

4. Uzmanlar, romatizma ve artritin de tedavi edilebileceğini ve ikisi çok acı verici olabileceğinden, her gün bir bardak kuşkonmazın ağrıları ve sızıları azaltmaya yardımcı olacağını söylüyor. Uzmanlar, sebzenin, zaman içinde her iki sorunu da gidermeye yardımcı olan iltihap önleyici özelliklere sahip olduğunu söylüyor..

5. Kuşkonmaz, glutatyon içerdiğinden kanserle savaştığı da bilinmektedir ve araştırmalar, özellikle akciğer, kolon ve meme kanserlerinin önlenmesinde hayati önem taşıyan bu antioksidan olduğunu göstermiştir..

6. Görme kaybı, zayıf görme ve katarakttan muzdarip hastaların da günlük yemeklerine Kuşkonmaz tüketimini dahil etmeleri önerilir. Bunun nedeni, kuşkonmazın uzun vadede katarakt ve göz sorunlarını önlemeye yardımcı olan glutatyon ve antioksidanlar içermesidir..

7. Uzmanlar, yaşlanma etkilerini yavaşlatmak, pahalı ve yarardan çok zarar veren reçetesiz ürünleri kullanmayı bırakmak istediğinizi söylüyor. Sebzede cildi güneşin UV ışınlarından, serbest radikal tahribatından ve ayrıca yaşlanma sürecinin çok kısa sürede engellenmesinden koruyan birçok antioksidan bulunduğundan, yemeklerinizde veya salatalarınızda bol miktarda Kuşkonmaz bulundurmalısınız. Kuşkonmazın ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve sağlıklı kalmasını sağladığı bilinmektedir..

8. Hamile kadınların da günlük öğünlerinde yeterince kuşkonmaz tüketmeleri gerekir, çünkü doğum sırasında yardımcı olan ve aynı zamanda küçük olanı midede sağlıklı, kilolu tutan folik asit bakımından zengindir. Anne adayı Kuşkonmaz yediğinde doğum kusurları bile önlenir. PMS’den muzdarip kadınlar veya semptomları.

9. Böbreğinizde taş olmamasını istiyorsanız, öğünlerinizde Kuşkonmaz yemeniz gerekir. Bunun nedeni, sebzenin içinde yeterince idrar söktürücü özelliğe sahip olmasıdır ve bu nedenle salatalar veya kuşkonmaz suyunun tüketilmesi iyi olur. Kaynaklar, meyve suyunun özellikle böbrekte oksalik asit kristallerinin oluşumunu azaltmaya yardımcı olacağını söylüyor..

10. Kuşkonmaz, beynin bilişsel bozukluklarla savaşmasına yardımcı olan lezzetli bir sebzedir. Kuşkonmaz, beynimize B12 vitamini ile birlikte beyindeki bilişsel gerilemeyi durduran folat sağlar. Bir kişinin zihinsel ve hız esnekliklerini korumasına ve geliştirmesine yardımcı olur. B 12’yi balık ve kümes hayvanları, et ve süt ürünleri gibi gıdalarda bulabilirsiniz. Onları kuşkonmazla yiyin ve sağlıklı bir beyni koruyun.

11. Kuşkonmaz, etkili bir idrar söktürücü olan asparajin adı verilen yüksek düzeyde kendine özgü bir amino asit içerir. Vücuttaki fazla sıvı ve tuzun vücuttan atılmasına yardımcı olur. İçlerindeki lifler, gastrointestinal sistemin temizlenmesine yardımcı olur. Ödem belirtileri, dokularda vücut sıvıları birikimi olan kişilere yardımcı olur. Yüksek tansiyon ve diğer kalp hastalıkları olan kişiler de kuşkonmazın bu işlevinden yararlanır. Ancak kuşkonmaz yemenin bir yan etkisi vardır. Bu kokulu idrar. Bu kuşkonmaz ve idrar yolları arasında doğrudan bir bağlantı kurar..

12. Depresyon en yaygın olarak bilinen duygusal bozukluklardan biridir. Kuşkonmaz ayrıca içerdiği vitaminler, tuz ve selüloz nedeniyle harika bir anti-depresan görevi görür. Asparagus Racemosus Linn adlı bir özet, adaptojenik bir ilaç olarak kullanılan bir Ayurveda ilacıdır. Vücutta stres ve direnç gösteren hastalara uygulanan ilaçlardır. Bu özet aynı zamanda birçok Ayurvedik uygulayıcı ve ayrıca benim büyük ilaç şirketlerim tarafından anti-depresan yapımında kullanılmaktadır. Bu özet, kuşkonmaz racemosus bitkisinin kurutulmuş tohumundan hazırlanmıştır. Naturopati, bunu depresyon ve diğer birçok duygusal bozukluk hastalarına da önerir. Ayrıca şefkat duygusunun artmasına yardımcı olur ve doğurganlığı destekler..

13. Kuşkonmaz, bağırsak geçişini sağlayan ve sindirimi kolaylaştıran lif açısından oldukça zengindir. Bağırsak üzerinde çok naziktir ve ayrıca kabızlık gibi çeşitli mide ve hareketle ilgili sorunlara yardımcı olur. Bu süreçte bağırsak mukoza zarlarına zarar vermez. Düzenli hareketleri teşvik eder ve şişkinliği azaltır. Kuşkonmazın kendisi, brokoli gibi diğer bazı yeşil sebzelere kıyasla sindirimi daha kolaydır. Ayrıca vücudun detoksifikasyonuna yardımcı olur ve zararlı maddeleri ortadan kaldırır..

14. Kuşkonmaz ayrıca demir açısından da oldukça zengindir. Kuşkonmaz racemosus kökünün antianemik özellikler sergilediği yani kansızlıkla savaşmaya yardımcı olduğu keşfedilmiştir. Polifenoller, fitosteroller, saponinler, alkaloidler, flavonoidler, tanenler ve fenolik bileşikler gibi çeşitli kan temizleyici maddeler içerir. Kuşkonmaz kan dolaşımını düzenleyebilir ve karaciğer drenajını teşvik edebilir. Sağlıklı kan sağlıklı bir cilt sağlar. Böylece kuşkonmazın cilt üzerinde de dolaylı olarak olumlu etkisi vardır..

15. Tiamin olarak da bilinen B1 Vitamini, besinlerden alınan enerjinin vücudumuz tarafından doğru kullanılmasından ve hücresel işlevlerden sorumludur. Bu vitamin, alınan karbonhidratların metabolizma gücü ve odaklanma için hayati önem taşıyan enerjiye dönüştürülmesinde önemli bir rol oynar. Tiamin ayrıca vücut glikozunun metabolizmasına aktif olarak katılır, bu nedenle kan şekeri yönetimi için gereklidirler. Bu nedenle bu vitamine enerji vitamini denir. Kuşkonmaz, zengin bir tiamin kaynağıdır. Tüketimi enerjiyi artırır, yorgunluk ve bitkinliğin üstesinden gelmenize yardımcı olur. Enerji seviyesini korur ve vücudun tiroid fonksiyonlarını destekler..

Yukarıdaki tartışmadan kuşkonmazın günlük beslenme alışkanlıklarımızdaki önemini anlayabiliriz. Hayatı tehdit eden çeşitli hastalıkları önlememize ve iyileştirmemize yardımcı olur ve ayrıca genel sağlığımızı iyileştirir. Ancak, artrit hastalarının bu sebzeyi diyetlerine dahil etmeden önce bir doktora danışmaları tavsiye edilir. Bunlar kuşkonmazı sevmemizin en iyi on beş nedeniydi. Bazı ipuçlarınızı ve fikirlerinizi bizimle paylaşmak isterseniz, lütfen aşağıya yazmaktan veya yorum yapmaktan çekinmeyin. Sizinle paylaşmayı sevdiğimiz gibi sizden haber almayı da seviyoruz.

Kuşkonmaz

Görsel Kaynağı: Shutterstock