Saçlar genellikle belli bir yaştan sonra rengini kaybetme eğilimindedir. Ancak saçların erken beyazlaması, gençken bile yaşlı görünmenize neden olan bir saç hastalığıdır. Saç köklerimizde melanin adı verilen bir pigment bulunur, vücudumuz bu pigmenti üretmeyi bıraktığında saçlarımız renksizleşir ve beyazlaşır. Beyaz ve siyah saç kombinasyonu saçın gri görünmesini sağlar.

Saçların Erken Beyazlamasını Önleyen Sağlıklı Beslenme

Saçların erken beyazlamasının ilk ve en önemli nedeni, doğru beslenme ve beslenme eksikliğidir. Gençler saçlarının beyazlamasını gerçekten önlemek istiyorsa, yeme alışkanlıklarınızı değiştirmeye başlayın. Önlemede sadece sağlıklı beslenme gerçekten yardımcı olabilir.

Saçın Erken Beyazlamasını Önleyen Yiyecekler:

1. Sığır Karaciğeri:

Sığır Ciğeri

Sığır karaciğeri, saçların erken grileşmesini gerçekten önleyebilen iyi bilinen bir besindir. Sığır karaciğeri çinko ve bakırda çok yüksektir. Bu nedenle, gri saç probleminiz varsa, sığır karaciğerini servislerden başlayarak yemeye başlayın. Ancak, yalnızca yüksek kolesterol veya kalp hastalığınız yoksa diyetinize dahil edin..

2. Badem:

Saçın Ağarması İçin Badem

Badem birçok sağlık yararı ile ilişkilidir. Sadece E vitamini açısından değil aynı zamanda çinko ve proteinler açısından da zengindir. Günlük diyetinizde badem ve fındık bulundurmak sadece saçların beyazlamasını azaltmakla kalmaz, aynı zamanda cildinizi de güzelleştirir..

3. Somon balığı:

Erken Saç Beyazlaması İçin Somon Balığı

Gerçekten siyah tüyler istiyorsanız ve saçların erken beyazlamasını durdurmak istiyorsanız, düzenli olarak somon balığı yemeye başlayın. Somon selenyum ve proteinler açısından çok zengindir. Somon, omega 3 yağ asitlerinde o kadar yüksektir ki, saç derisi derinizi ve büyümenizi geliştirir. Somon ayrıca melanin adı verilen pigmentin üretilmesine yardımcı olan mineraller ve B vitamini kompleksi bakımından da çok yüksektir. Bu yüzden haftada üç kereden fazla somon balığı yemeye çalışın..

4. Ayçiçeği tohumları:

Saçın Ağarması İçin Ayçekirdeği

Birçok insan, ayçiçeği tohumlarının saçlarınız için ne kadar verimli olduğunun farkında olmayabilir. Ayçiçeği tohumları E Vitamini, çinko, demir ve Vitamin-B6 gibi çok yüksek miktarda temel maddeye sahiptir. B6 vitamini çok önemlidir, bu yüzden saçlarınızın beyazlamasını engeller. Ayçiçeği tohumlarını günlük diyetinize dahil edin. Saçınızı siyaha döndürmek için hızlı bir çözüm arıyorsanız, fındık ezmesi ile karıştırılmış ayçiçek yağlarını da uygulamaya başlayın. Uygulamadan önce yağı, pişirme gazında bir veya iki dakika ısıtın. Yıkamaya gitmeden önce yağı 5-6 saat bekletin. Bir hafta içerisinde değişimi mutlaka gözlemleyeceksiniz..

5. İstiridye:

Saçın Ağarması İçin İstiridye

İstiridye, saçınız ve cildiniz için gerçekten çok sağlıklı olabilecek doğal otlar içerir. Doğrudan istiridye almıyorsanız, istiridye yağı da tüketebilirsiniz. Ancak haftada en az iki kez istiridye tüketmeye çalışın..

6. Yeşil Yapraklı Sebzeler:

Saçın Ağarması İçin Yeşil Yapraklı Sebzeler

Folik asit, saçınızın beslenmiş ve ipeksi görünmesine gerçekten yardımcı olur. Ancak Folik asit eksikliğiniz varsa, saçlarınız beyaz görünmeye başlayabilir. Ispanak, salatalık, lahana, kereviz ve kırmızı biber gibi yeşil yapraklı sebzelerin folik içeriği çok yüksektir. Bu nedenle düzenli olarak yeşil yapraklı sebzeleri tüketmek sadece saçların beyazlamasını engellemekle kalmaz, aynı zamanda genç görünmenizi de sağlar..

7. Ton Balığı:

Saçları Ağartmak İçin Ton Balığı

Ton balığı, yüksek protein içeriği ve Omega 3 ile ünlüdür. Ton balığının beyaz tüylerin önlenmesine yardımcı olduğu ve saç büyümesini desteklediği yıllar önce kanıtlanmıştır. Ton balığını diyet takviyelerinize dahil etmeye başlayın.

8. Yaban mersini:

Saçların Erken Beyazlamasını Önleyen Sağlıklı Beslenme

Yaban mersini, saçların beyazlamasını önlemeye yardımcı olan yüksek temel elementler içerir. Bu temel elementler arasında çinko, bakır, Vitamin B6 ve iyot bulunur. Melanin adı verilen pigment eksikliğinden muzdarip olmanız durumunda, bugünden yaban mersini tüketmeye başlayın..

9. Mantarlar:

Saçların Erken Beyazlamasını Önleyen Mantarlar

Gerçekten saç beyazlaması tedavisi arıyorsanız, bugünden itibaren Reishi mantarı tüketmeye başlayın. Reishi’, doğal bitki içeriği yüksek olan ve Çin’de çok miktarda bulunan bir mantar türüdür. Bu mantarda bulunan doğal bitkilerin saç büyümesi için sağlıklı olduğu kanıtlanmıştır..

Erken Saç Beyazlaması İçin Diyet