Zaman bu zaman. Yattığınız zaman yan tarafınıza yatmalısınız. Bebeğiniz ve rahminiz artık o kadar büyük ki sırtınıza baskı yapmaya başlayacak. Bu nedenle, her seferinde yan yatarak uyumak en iyisidir. 18 haftalık hamile kadınlar vücudunda başka bir değişiklik görecekler. Kulağa korkutucu geliyor, ama gerçekten değil. Sadece biraz dinlenmeye ya da güzel bir masaja ihtiyacın var..

18 haftalık hamile

İçerik tablosu:

 • Ay ve Trimester || Beklentiler || İşaretler ve Belirtiler ||
 • Bebek Gelişimi || Aktiviteler || Diyet ve Egzersizler ||
 • Stres Nasıl Yenilir || Tıbbi Testler ve Tarama || Ultrason ||
 • İpuçları ve Önlemler || Karşılaşılacak Riskler || Kontrol Listesi ||

18. Hafta Gebelikte Hangi Ay ve Trimesterdesiniz??

Hamileliğinizin dördüncü ayındasınız, ikinci üç aylık dönem. Ama bize inanın, ilk üç aylık döneminizden daha fazla enerjiniz olacak ve daha aktif olacaksınız..

18 Haftalık Hamile: Ne Beklemeli??

Hamilelik sırasında kapsanan toplam ay, 40 haftalık iyi bir plan olan dokuz aydır. Tüm sık doktor ziyaretleri ve haftalık izleme nedeniyle, hamilelik çoğunlukla haftalarla sayılır. Bu 40 hafta üç bölüme ayrılmıştır. Birinci, ikinci ve üçüncü üç aylık dönem; Bu yazımızda hamileliğin 18. haftasından bahsediyoruz. Bu, ‘altın çağ’ olarak da bilinen ikinci üç aylık dönemdir. 13 ila 27. haftalar, ikinci üç aylık dönem için ideal zaman, nihayet annenin çevresindeki ve içindeki tüm yeni değişikliklere alıştığı zamandır..

Sabah bulantısı ve gelişigüzel duygular gibi önceki semptomları artık kontrol altına alındı ​​ve sonunda iyi bir gece uykusunun tadını çıkarabilir. Zaman geçtikçe fetüs yavaş gelişir ve bu nedenle sağlıklı büyümeyi sağlamak için gelişimin izlenmesi her zamankinden daha fazla gereklidir. 18. Hafta, fetüste, bazıları aşağıda listelenmiş olan birçok gelişme görür..

18 Haftalık Gebelik Belirtileri ve Belirtileri:

İşte annenin vücuduna ne olduğuna bir bakış.

1. Düşük Tansiyon:

Bu zamanlarda, varisli damarlar da dahil olmak üzere belirli basınç sorunları ortaya çıkabilir. İçerideki bebek büyüdükçe, vücuda daha fazla baskı yapmaya başlar ve bu tür basınç koşulları ve kardiyovasküler basınç göz önüne alındığında, düşük tansiyon yaygın bir senaryo olabilir. Bunlarla birlikte normal olan şişmiş ayaklar gibi sorunlar gelir. Bu sorunun üstesinden gelmek için bolca çay ve lif tüketin. Tuzu kesin, çünkü bu basınçtaki değişimin önemli bir nedeni olabilir. Bu adımlar uzun vadede size fayda sağlayacaktır..

2. İştah Büyümesi:

Ana fetal gelişmeler bu zamanlarda meydana gelir, bu nedenle 18. haftanıza kadar anne, iştahı geçen haftadan daha fazla artarken bebeğinin karnının biraz daha büyüdüğünü hissedebilir. Bebek kendini anneden beslediği için bu dönemde organik besinlere sadık kalınması tavsiye edilir. Ancak arada bir o çikolatayı ısırmaktan çekinmeyin. Hamilelik sırasında aşırı yağ kazancınızın üstesinden gelmek için çocuk büyüme gelişimini iyileştirin; açken salata, kuruyemiş gibi atıştırmalıkları düzenli olarak alın. Her gün büyük boy bir yemek yerseniz, kilonuzu artıracaktır..

3. Sırt Ağrıları:

Bu hafta o garip sırt ağrısı canınızı sıktı değil mi? Uyuma pozisyonundan dolayıdır. İçeride büyüyen bebek sırt üstü yatarken artık sadece sırta değil kalp basıncına da çok fazla baskı uygulayabilir. Bu nedenle kan akışını dengelemek için genellikle yan yatmanız önerilir. Bu nedenle kan akışını dengelemek için genellikle yan yatmanız önerilir. Bunun dışında her zaman sırtınızı destekleyin ve artık oturduğunuzda bacak bacak üstüne atmayın..

4. Gastrointestinal Sorunlar:

Gebeliğin sindirim sorunlarının çoğu kabızlıkla başlar. Bazı kadınların hamileliğe özgü mide-bağırsak bozuklukları vardır. Hamilelik sırasında belirli hormonların yüksek seviyeleri, bağırsak kaslarını gevşetir ve verimli çalışmalarını zorlaştırır. Artan rahmin bağırsağa yaptığı baskı normal işlevi bozar, bu sorunun üstesinden gelmek için minimum kalori ve besinlerle dolu alımınızı izlemeye devam etmelisiniz..

5. Mide ekşimesi:

Tüm hamile kadınların yarısından fazlası, özellikle ikinci ve üçüncü trimesterlerinde şiddetli mide ekşimesi semptomları bildirmektedir. Mide ekşimesi, geri akan mide içeriğinin neden olduğu yemek borusunun tahriş veya yanma hissidir. Sorunu azaltmak için yavaş yiyin, yemek yerken daha az su için ve yemekten hemen sonra yatmayın. Bol giysiler giyin; mideniz ve karnınız üzerindeki baskıyı artıracaktır..

on sekiz haftalık hamile

18 Haftalık Hamile Bebek Gelişimi:

18. Hafta çok fazla değişiklik görecek. Fiziksel ve fizyolojik değişikliklere uğrayan sadece anne değil, aynı zamanda bu dönemde bebeğinize de olan bazı şeyler var..

1. Ölçüm ve Bebek Ağırlığı:

18 haftalık hamile yumruğu artık küçük değil! Küçük bebeğinizin vücudunda küçük bir özellikten iyi bir beş buçuk inç’e kadar, yukarıdan aşağıya doğru görülebilir. 18. haftaya gelindiğinde, bebek yaklaşık 5-1 / 2 inç büyür gibi görünüyor, bu da yaklaşık 5 ons ağırlığında olması gerektiği zamandır. Bununla birlikte, bu herkes için yaklaşık bir ölçüdür ve her bebeğin boy ve kilosu farklıdır, bu verilen ölçümlerin sınırındaysa, oldukça iyidir. Bazı bebekler zayıfken bazıları kilolu olabilir. Bebeklerin sağlıklı büyümesini sağlamanın bir yolu sık doktora denetimi ve izlemesidir..

2. Hareketler:

Bu haftanın en önemli olayı, çocuğunuzun içeriden öğrendiği esnemedir. Karın içindeki bebek artık esnemeyi ve pozisyon değiştirmeyi öğrenmiştir, bu anne tarafından açıkça hissedilir. Bu, vurgulanan ana fetal hareketlerden biridir ve bazen hiçbir hareket bulamayabilirsiniz. Karnına hafif tekmeler dahil önceki diğer fetal hareketler. Anne karnında garip bir gurultu hissediyorsa, muhtemelen tamamen normal ve güvenli olan oyunbaz bir şekilde aşağıya yuvarlanan bebektir..

3. Sinir Sistemi Geliştirme:

18. hafta gözlemimizde doktor, bebeğin sinir sisteminin bu zamanlarda sinirlerini kullanmaya başladığı için yavaş yavaş büyüdüğünü ve genişlediğini söylüyor. Vücudumuz, kütle benzeri bir ağ içinde birbirine bağlı, bükülmüş düğümlü bir sinir modelidir. Birbirini birbirine bağlayan sinirler bu noktada büyümekte ve sayıca çoğalmaktadır. Bu sinir bağlayıcısı, artık çocuğunuzun vücudunda çalıştığı görülebilen miyelin olarak bilinir. Bu miyelin, beyinden veya omurgadan diğer vücut bölümlerine hızlı uyarıların veya mesajların iletilmesinden sorumludur. Artık duyu organları aktif olmaya başladığında hissedebilir, koklayabilir ve tadabilir..

4. Fiziksel Gelişim:

Bebeğin tüm iç işleyişi kayıt altına alınamaz veya görülemez ancak ultrasonda fiziksel gelişmeler ön plana çıkar. Bebeğin cildi artık şeffaf değil, orijinal rengini almıştır. Ayak tırnakları ve saç kökleri yavaş yavaş şekilleniyor. Lanugo, vücudunun etrafında onu korumak için büyüyen yumuşak tüyler şimdi görülüyor. Kalp atışı, doktorun stetoskop kullanarak bebeğinizi doğrudan doğruya çarpmasını değerlendirebileceği kadar güçlüdür..

5. Cinsel organlar:

Şimdi bebeğinizin erkek mi kız mı olduğunu bilmenin sizin ve eşiniz için heyecan verici olacağının zamanı geldi tabii ki bekleyemez. Bazı ebeveynler bilmek için beklemeye karar verirken, bazıları ev ve çocuk planlamasında ilerlemeler sağlamak için gizemi önceden bozmaktan çekinmez. Şimdi 18. hafta, bu yüzden henüz netleşmemiş olabilir, ancak endişelenmeyin, bir veya iki haftanın sonunda her şey netleşecek.

6. Cinsiyet Kromozomları:

Bebeğinizin cinsiyeti doğana kadar belirlenemese de, döllenme anında dik olarak sabitlenir. Her yumurta iki kromozom, X kromozomu içerir ve spermde X ve Y kromozomları bulunur. Eşleştirmeye bağlı olarak, eğer bir X çifti ise, kesinlikle bebeğinizin cinsiyetini etkileyecek ve kız olacak, yoksa çift X ve Y ise erkek olacak. Sonunda bu gebe kalma anında ne olduğunu öğreneceğiniz aşamadır. Bu yüzden bu hafta büyük bir gelişme.

18 Haftalık Hamile Aktiviteleri:

Şimdi 18. haftada, yumruğunuz hala büyüyor ve kendinize yürüme pozisyonunuzu ve uyku pozisyonunuzu ayarlamanın yeni yollarını bulmanız gerekiyor. Bu haftada bebeğinizin sinir sistemi hızla olgunlaşıyor, bu nedenle uyurken vücut duruşunuza konsantre olmanız gerekiyor. Uyuma pozisyonunu sağlayın, omurganız mümkün olduğunca düz olmalı ve sabah kalkarken vücut dengenizi koruyarak yerinizden veya yatağınızdan kalkın. Bebeğin beyni tat, koku ve görme duyusunu hisseder ve duymasıyla bebeğiniz daha aktif hale gelir. Küçük çocuğunuzu vücudunuzun içinden gelen seslerden daha fazla haberdar edin. Bu hafta uyku ve yürüme pozisyonunuzu korumak, sırt ağrınızı azaltmanıza yardımcı olacaktır..

Hamilelik Diyeti ve Egzersizleri:

Sadece diyetinizi değil, egzersizinizi de izlemeniz gerekir..

Diyet:

 • Bu hafta diyetinizin, orada bulunan tüm vitamin ve meyvelere ihtiyacı var. Günlük yemeğiniz sebze ve meyve içermelidir. Besinlerle dolu meyve ve sebzeler bebeğinizin kolay ve sağlıklı büyümesine yardımcı olacaktır..
 • Enerjinizi artırmak için çiğ sebzeler yemek yerine, diyetinize smoothie ve taze sebzeler eklemelisiniz. Smoothie meyvelerinden bazıları nar, çilek, kivi ve portakal, elma, muzdur.
 • Önemli ve gerekli besin, kırmızı hücrelerinizi geliştirmek ve artırmak için hayati önem taşıyan demirdir; Diyetinize ıspanak, yağsız et, muz ve kiraz gibi yiyecekleri eklemelisiniz..
 • Kalsiyum, bebeğinizin gelişimine yardımcı olan çok önemli besinlerden biridir. Doktorlar düzenli olarak yapraklı sebzeler, süt ürünleri, ekmek, kuru üzüm ve kepekli fındık almanızı önerir, vücudunuzdaki kalsiyumu artıracaktır..
 • C vitamini vücudunuzu sağlıklı kılar. Hamilelik döneminde turunçgiller arasında portakal ve limon şeklinde tüketebilirsiniz..

Egzersizler:

Hamileliğin 18. haftasında biraz egzersiz yapmak, vücudunuzu sağlıklı tutmanıza ve çocuğunuzun büyümesini artırmanıza yardımcı olacaktır. İşte size önerilen birkaç egzersiz.

1. Göbek Nefesi:

Göbek nefesi yoga tekniği size yardımcı olacak ve stres atmanızı sağlayacaktır. Bu egzersiz için oturun ve bacaklarınızı karşıya koyun. Sırtınız ve ellerinizle karnınıza destek verin. 5 kez tekrarlayın.

2. Pelvik Dinlenme:

Pelvik dinlenme sağlamak için bu egzersizi düzenli olarak yapmaya devam etmelisiniz. Bu poz sırasında bir yastıkla destekleyin ve ağırlık merkezini korumak için sırtınızı, uyluklarınızı dinlendirin..

3. Yürüyüş:

Hamilelik sırasında yürümek sizi daha aktif tutmanıza yardımcı olur, aynı zamanda sizi stresten uzak tutar ve sizi daha mutlu ve huzurlu kılar..

4. Nefes al & Nefes verin:

Burnunuzdan nefes alın ve nefesinizi tutun ve nefesinizi verin, karın sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olacak ve daha sonra kasılmanıza yardımcı olmak için kasları güçlendirmenize yardımcı olacaktır..

5. Yoga:

En iyi ve basit yoga, vücudunuzun esnekliğini artırmanıza ve dayanıklılığınızı artırmanıza yardımcı olacaktır. Bu, salıverilme zamanı geldiğinde daha iyi bir zihne ve bedene sahip olmanızı sağlayacaktır..

Hamileliğin 18. Haftasında Seks:

Hamilelikte 18.haftada seks çok güvenlidir ve bebeğinize zarar verme düşüncelerinizi uzak tutabilirsiniz. Doktorunuzla, hamilelik sırasında seks yapmanın bebek için güvenli olup olmadığından emin olun. Hormonal değişiklikleriniz genellikle seks istemenize neden olabilir, bazıları ise ilginizi tamamen kaybeder. Bunların dışında hamilelik sırasında seks yapmaya karar verdiyseniz, pozlardan bahsetmek, kolay ve yavaş gitmek akıllıca bir hareket olacaktır..

Hamileliğin 18. Haftasında Stres Nasıl Yenilir:

 • Bu, rahatlamaya başlamanız için tam zamanı. İş yerinde sınırınıza ulaştığınızı duyurun. İnsanlar anlayacak ve işbirliği yapacak ve bebeğiniz size daha sonra teşekkür edecek..
 • Eşinizle, deneyimlediğiniz tüm değişiklikler ve ilerlemeler hakkında her zaman konuşun. Bu sizin için her şeyi açıklığa kavuşturacak ve aynı zamanda o kendini daha ilgili hissederken nereye gittiğinizi bilmenizi kolaylaştıracaktır..
 • Herkesin semptomları farklılık gösterse de, diğer anne adaylarıyla ortak bir şey bulmak kötü bir duygu değildir. Doğum öncesi sınıflar aynı için doğru seçim olmalıdır.
 • Yemek ve uyku önemlidir. Aşermelere kapılmayın, sağlıklı seçimleri daha fazla eğlendirin.
 • İyi egzersiz yapın, çünkü ruh halinizi iyileştirebilir. Stresiniz şiddetliyse yoga ve meditasyon da yapabilirsiniz..

18 Haftalık Gebelikte Tıbbi Testler ve Tarama:

18. haftaya gelin ve aklınızda tutmanız gereken bazı sağlık kontrolleri olacaktır. 18. hafta olduğu için; kan testleri sizin için durumu netleştirmelidir ve bu süre zarfında ara sıra ultrason da beklenebilir. Fetustaki anormallikleri belirlemek için omurilik ve HCG sıvıları kontrol edilecek ve vücudunuzu sağlıklı tutmanız için birkaç ilaç önerilir.

 1. Donuk Ağrı ve Sorunlar– Parasetamol: asetaminofen. İbuprofen ve naproksen’den uzak durun.
 2. Alerjik reaksiyon– Antihistaminikler ve loratadin. Psödoefedrin ilaçları ve fenilefrin gibi dekonjestanlardan kaçınmalısınız..
 3. Öksürük– Ağır öksürük için Dekstrometorfan ve guaifenesin reçete edilir.
 4. Gastrointestinal Sorunlar– Metamucil ve Colace. Müshillerden ve mineral yağlardan kaçının.
 5. Hazımsızlık ve Mide Yanması – Antasitler ve famotidin.

18 haftalık hamile göbeği genişlemeye ve esnemeye devam edecek. Bu dönemde kilo da alabilirsiniz.

18 Haftalık Hamile Ultrason:

Bir başka heyecan verici kısım ise ultrason. Ultrasonunuz bebeğinizin artık yutma, esneme ve hıçkırma yeteneğine sahip olduğunu gösterebilir. Yuvarlanabilir, bükülebilir ve muhtemelen tekme ve yumruk da atabilir! Bütün bunlar senin hissetmen için yeterince büyük olacak!

18 haftalık ikizlere hamileyken, iki fetüsü ayıracak bir zar göreceksiniz. Kıpırdanacaklar ve bunu yaptıklarında sıvıyı etrafa itebilirler ve zar hafifçe kayabilir. Bunu ultrasonda görebileceksiniz..

18 Haftalık Gebelikte Alınacak İpuçları ve Önlemler Nelerdir??

 • Çatlaklardan kurtulmak veya çatlaklardan kaçınmak için cildinizi şimdi daha sık nemlendirin. korkuyorsun.
 • Aşırı kilo alımını önlemek için şeker, kahve ve yağ gibi gıda maddelerini mümkün olduğunca kesmeye çalışın..
 • Daha fazla idrara çıkma anlamına gelse bile, kendinizi nemli tutmak için normalden daha fazla su için. Bu aynı zamanda yeme isteğinizi azaltmanıza ve kilo vermenize yardımcı olacaktır..
 • Genel ağız hijyeni sisteminize yönelik egzersiz önlemleri, yiyecekler yoluyla geçebilecek diş etlerinizdeki kötü nöbetleri ve diğer enfeksiyonları önler..
 • Cildinizin gerilmesinden dolayı biraz kaşıntı olabilir. Daha hızlı rahatlama için reçetesiz satılan ilaçları ve yağı saklayın.

18 Haftalık Gebelikte Karşılaşılacak Riskler Nelerdir??

Gerçekten hiçbir şey yok, hamilelik diyetiniz konusunda katıysanız ve egzersiziniz düzenliyse endişelenecek bir şey yok. Ancak bir miktar kanama görürseniz hemen randevu alıp doktorunuza danışmanız gerekir..

18 Haftada Hamile Kadınlar İçin Kontrol Listesi:

 1. Partneriniz veya arkadaşlarınızla güzel bir gezi planlayabilirsiniz. Sık sık rahatlamanız ve stresten uzak durmanız gerektiğini unutmayın..
 2. Bebek bakımı ve ebeveynlik ipuçlarını okumaya başlayın. Bu gerçekten sana yardımcı olacak.
 3. Ana şey, uyku pozisyonunuzu arkadan yana değiştirmektir..

18. haftanız en zoru değil ama kesinlikle önemli bir dönem. Bebeğinizle 5 ay daha heyecan verici bir konuşma için kendinizi hazırlayın. Sizi dinleyecek bir konumda olacaktır. Diyetinizi takip edin, ne kadar sağlıklı ve unutulmaz bir yolculuk geçireceğinizi göreceksiniz. Belirtilerinizi yönetin ve her gün birisiyle konuşun. zor olmayacağı kesin.