Artık sabah bulantılarınızı ve ruh hali değişimlerinizi atlatmış olabilirsiniz. Eskisinden daha enerjik görünebilirsin, ancak 19 haftalık hamileyken, en sevdiğin yemeği bırakmak zorunda kalmaktan sonsuz uykusuz gecelere kadar pek çok şeyi feda etmiş olabilirsin. Vücudunuza gerçekte olan nedir? İşte yaşayabileceğiniz bazı şeyler. Dediğimiz gibi, endişelenmenize gerek yok. Vücudunuzu tamamen anladığınızda, kendinizi daha huzurlu hissedeceksiniz..

19 haftalık hamile

İçerik tablosu:

 • Ne bekleyebileceğinizi? || İşaretler ve Belirtiler || Fetal Gelişim ||
 • Bebek Ağırlığı ve Boyu || Aktiviteler || Diyet ve Egzersizler ||
 • Stres Nasıl Yenilir || Tıbbi Test ve Tarama || Ultrason ||
 • İpuçları ve Önlemler || Kontrol Listesi || Riskler ||

19 Hafta Gebelikte Hangi Ay ve Trimesterdeyim?

Hamileliğinizin beşinci ayındasınız, ikinci üç aylık döneminizde. D-günü için sadece dört ayınız var.!

19 Haftalık Hamile: Ne Beklemeli??

İçinde şekillenen bir hayata sahip olmanın sorumluluğu hem zor hem de büyülü olsa da, bu yan yana gelme hissi, annenin gözlerini ödülüne diktiği bu zorlu aylara dayanmasını sağlıyor. Şimdi hepimiz hamileliği 9 ayda özetliyoruz, ancak sık doktora denetimi ve doktorunuzla yapılan alıştırmalar nedeniyle, gebelik haftalık olarak sayılır, toplam 40 hafta tüm hamilelik sürecini oluşturur. Bu daha ayrıntılı olarak incelenir ve üç bölüme ayrılır..

19 Haftalık Gebelik Belirtileri ve Belirtileri:

İşte 19 haftalık hamilelikte bebeğinize ve vücudunuza ne olduğuna dair iyi bir açıklama.

1. Cilt Değişimi:

Havuz partisinde geçen uzun bir günün ardından teninizin, özellikle de büyükannenizin teninden daha buruşuk olan parmak uçlarınızın kırıştığını ve eğrildiğini hissetmiyor musunuz? Bunun nedeni, cildin aşırı derecede buruşmasına neden olan suya aşırı maruz kalmadır. Dokuz ay boyunca sıvı içinde yüzdüğünü ve bunun cildinize ne yapacağını hayal edin. Bebek dışındaki boş alan amniyotik sıvı ile doldurulur, bu nedenle bu aşamada bebekte Vernix gelişmeye başlar. Belki bu haftanın sonunda bebeğiniz tıbbi terimlerle vernix caseosa olan yağlı beyaz örtü ile örtülecektir. Bebeğinizin vücudunu kaplayan lanugo veya yumuşak kahverengi saç bunun bir parçasını oluşturur. Bu yumuşak kılıf bebeğin cildinin buruşmasını engeller..

2. Sinir Sistemi:

Bu zamanlarda bebeğin sinir sistemi her geçen an daha da işlevsel hale gelir. Birbirine bağlı sinirler, kalp atışları gibi artık güçleniyor. Dürtü hızı hızlanıyor, bu da bebeğin koku alma, dokunma gibi büyüyen duyularını ifade ediyor. Artık bebeğiniz sesinizin daha çok farkında. Bebeğin gözleri artık kendini görmeye ayarlıyor.

19 Haftalık Gebe Fetal Gelişimi:

Vücut Kılları Ne Olur??

Aynı zamanda, saç uzatmaya başladığında kafa derisinde bir saç lekesi fark edilir..

Parmak izi:

Zamanla bebeğin parmakları belirginleşmeye başlar. Sonra bu noktada hala yumuşak ve eksik olan küçük tırnaklar gelir. Bu zamanlarda, parmak izlerinin yavaş ortaya çıkması fark edilebilir. Bu hafta boyunca bebeğiniz belirgin parmak izini geliştirecek..

Üreme:

19. haftaya kadar bir kız çocuğu taşıyorsanız, yumurtalıklarında 11. doğum gününü bekleyen 6 milyon yumurta zaten vardır. Bir erkeğiniz varsa, testis torbası zaten iniyor ve cinsel organı nihayet bir şekle dönüşüyor..

Yine de anneye ne olur?

1. Karın Ağrısı:

Zamanla rahim daha da büyür ve bu haftada karnınızda tuhaf bir gerginlik ve acı verici bir ağrı hissettiniz. Doktorlar, şimdi yavaş yavaş tam bir şekil alan gergin bebek yumruğunuz için bunu suçluyorlar. Karnınızdaki ve yumurtalık duvarınızdaki daralmış kaslar artık bir balon gibi dolarken baskı hissediyor. Bu hafta karın bölgenizde hafif bir ağrı olmasının sebebi bu olabilir. Bu, belirli çatlakların oluştuğu zamandır. Acıdan kurtulmak muhtemelen imkansızdır, ancak yapabileceğiniz şey basittir. Soğuk kompres veya sıcak torbadan oluşur. Fikri anladın, değil mi? Çoğu zaman, bunlar ağrı kesiciler kadar iyi çalışır. Hamile olduğunuz ve uyuşturucu kullanımı kısıtlandığı için bu, başlamak için iyi bir yer olacaktır..

2. Hamilelik Maskesi:

Bu korkutucu bir düşünce olabilir, ancak yüzünüzdeki koyu lekeler herhangi bir cilt rahatsızlığından kaynaklanmıyor. Bu, semptomun yüzde yumuşak ama kahverengi lekeler içerdiği bir yerde normal bir olaydır. Kişi kendi kendine kaybolduğu zaman sonuna kadar kolayca dayanabilir. Doktorlar bunun kloazma veya “hamilelik maskesi” adı verilen tıbbi bir durum olduğunu iddia ediyor. Merak etme. Etrafta bol miktarda yağ ve Aloe Vera bulundurun. Bu, cildinizi nemli tutacak ve daha az iz görünecektir. Dünyanın sonu gelmiş gibi sürekli su iç.

3. Yuvarlak Bağ Ağrısı:

Bu, 19. haftada önemli bir değişiklik ve semptomdur. Bildiğiniz gibi her organ gibi rahminiz de bağlarla destekleniyor. Artık büyüme aşamasında olduğunuza ve başınıza çok şey geldiğine göre, bağlarınız göbeğinizi yerinde tutmaya çalışan gerilmeyi hisseder. Bu çekim bazen ara sıra keskin ağrılara yol açar. Bunlar genellikle birkaç saniye sürer ve bundan daha fazla olursa hemen doktorunuzu arayın. Şimdi, içine düştüğünüz durumun üstesinden nasıl geleceğinizden bahsetmişken, en iyi çıkış yolu ayaklarınızı kullanmaya ve tekmelemeye çalışmaktır. Bu yardımcı olacaksa rahat bir pozisyon alın, ancak ağrı şiddetlenirse, tüm ayak tekme işi hile yapmalıdır. Bunların hiçbiri yardımcı olmazsa, uygulayıcınız en iyi yardımcınız olacaktır..

4. Ruh Hali Değişimleri:

Artık 19. haftanız olduğuna göre, değişimin başladığını kesinlikle hissedeceksiniz ve bu, ruh halinizde birçok aksilik ve değişiklik getirecek. Günün tuhaf saatlerinde, durumunuzdan memnun olduğunuzu, diğer günlerde ise uzun süre oturup, surat asmaktan başka bir şey yapmak istemeyeceksiniz. Kendini suçlayamazsın. Bu hormonların işidir ve bunu bir profesyonel gibi halletmeniz gerekir. Tüm durumu atlatmak için, uyumaya çalışın, ancak aynı zamanda diyetiniz üzerinde çalışabilir ve gerekirse bir danışmanla konuşabilirsiniz çünkü unutmayın, durumunuz daha da kötüleşebilir ve zaten tüm stres sizi rahatsız ederken bunu istemezsiniz. sen. Uyku rutinleri, duygularınızı düzenlemede de önemli bir faktördür..

5. Yanlış Kasılmalar:

Bu aydan itibaren, Braxton Hicks kasılmaları adı verilen ve korkulanları yaşamaya başlayacaksınız. Genellikle yarıdan başlarlar. Daha olağandır ve vücudun dehidrasyonu nedeniyle oluşur. Rahim hafifçe kasılır ve kapanır, bu nedenle rahim büyüdüğünde sıkma hissi oluşur. Bunun nedeni uterusun tonlanması ve doğumun zorluklarına hazır hale gelmesidir. Bol su içmek bunda daha etkili olacaktır..

19 Haftalık Hamile Bebek Ağırlık ve Boyu:

Bebeğiniz bu noktada hala bir beyzbol topu büyüklüğünde olabilir. Başlangıçta, bebek oluştuğunda, kafa vücudun geri kalanından daha büyüktür. Daha sonra vücut bu haftanın sonunda, hala biraz hareket etse de normal oranlarda büyür. Midenizdeki guruldayan yuvarlanma hissi, büyük olasılıkla onun oyun oynarken yuvarlanmasıdır. Bebeğinizde gülümseme veya esneme gibi bazı duyular da fark edilebilir. Yeterince şanslıysanız, ultrason sırasında hareketlerinden birini bile yakalayabilirsiniz..

19.Hafta Etkinlikleri:

Her şeyi çözmenin, zihninizi sakinleştirmenin ve şimdiye kadar sizi rahatsız eden sorunları telafi etmenin zamanı geldi. Bu haftaki aktivitelerin çoğu iş ikilemleri, kaygı ve hormonal değişikliklerden oluşacak ve bebek beynini koku, tat, işitme, görme ve dokunma gibi duyu organlarına tahsis edecek. Bebek konuşmayı duyabilecektir, bu nedenle şarkı söylemekten, konuşmaktan vb. çekinmeyin. Bu hafta rahmi destekleyen bağlar bebeğin artan ağırlığına uyum sağlamak için genişlemeye başlayacaktır. Ağrın varsa, biraz dinlendiğinden emin ol..

19 Haftalık Hamile Diyeti ve Egzersizleri:

Diyet:

 • Eğer bir vejeteryansanız, tofu ve soya fasulyesi protein seviyenizin korunmasında size yardımcı olacaktır. Öte yandan, vejeteryan değilseniz, normal yağsız et içeriğiniz gayet iyi olmalıdır..
 • Çocuğunuzdaki kan hücrelerinin sağlıklı gelişimi için diyetinizde demir takviyeleri ve folik asidi unutmayınız. Ispanak ve muz sıcak seçiminiz olmalı.
 • Kalsiyum takviyeleri sağlıklı olsa da, bebeğinizin kemik gelişimi için kaynağınız olarak tek başına yeterli olamazlar. Süt ürünleri 19. haftanızın olmazsa olmazı olmalı, bu nedenle.
 • Diyetinizdeki sebzeleri unutmayın, çünkü onlar size gerekli tüm besin maddelerini yükleyecektir. Lahana, balkabağı, domates ve fasulye bizim kişisel seçimlerimizdir..
 • Sağlıklı bir hamilelik diyeti ararken meyveler genellikle akıllıca bir seçimdir. Kahvaltı açıcınız olarak hizmet edebilirler ve ayrıca açlık istekleri için doğru atıştırmalıklar olabilirler..

Egzersiz yapmak:

 1. Bebeğin artan ağırlığı, omurgada daha fazla strese neden olur, bu nedenle omurga için biraz esneme, omuz sırt ve boynu öne eğme yapar..
 2. Yürüyüş, stres atmanın ve kilonuzu kontrol altında tutmanın en iyi yoludur..
 3. Hamilelik egzersiz listesinde en güvenli egzersizlerden biri ve en kolay germe egzersizleri.
 4. Kegel egzersizi ile vajinal bölgedeki esneklik arttırılarak doğum sırasında daha az ağrılı olması sağlanır..

19. Haftada Gebelikte Seks:

Hamilelik sırasında seks yapmak kesinlikle normaldir. Kalın mukus tıkacı rahim ağzını kapattığı ve bebeği enfeksiyondan koruduğu için bebekle bağlantılı değildir. Ancak ağrı veya kramplar, kırık su, servikal zayıflık öyküsü, düşük yatışlı plasenta varsa seks yapmak tercih edilmez..

Hamilelikte Stres Nasıl Yenilir:

 • Bebeğin rahatlaması, sohbet etmesi ve doğmamış bebeğe şarkı söylemesi iyidir, sizi duyabilirler. Yorgunsanız, vücudunuzu dinleyin. En kısa sürede yatağa git. Vücudunuz bebeği beslemek için daha fazla çalışırken.
 • Kendinizi şımartmak bu aşamada iyi bir fikir olabilir çünkü kendinizi daha iyi hissetmeniz ve ruh halinizi yükseltmeniz gerekir..
 • Sağlığınızı ve risklerinizi tartın ve sizin için en iyisinin ne olduğuna karar verin. Başkalarının kararlarını üzerinize yığmasına ve sizi yormasına izin vermeyin..
 • Ortaklık uzun bir yol kat eden bir şeydir. Partnerinize karşı daha dürüst olun. Kendinize aşırı stres yüklemek, her şeyi bir partnerle paylaşmak adil değil..
 • Bebeğin sağlığıyla ilgili stresten kaçınmak için düzenli kontrollere gidin. Bu sadece gerekli olmakla kalmaz, aynı zamanda tüm durum hakkında endişelendiğinizde sağlığınızı mahvetmeyi de durdurur..

Hamileliğinizin 19. Haftasında Tıbbi Test ve Tarama:

Normal bebek izleme tıbbi kontrolleri açık olacaktır. Bu, daha fazla ultrason ve daha az kan testi anlamına gelir. Durumunuz kötüleşmeyecek olsa da, muhtemelen bu ilaçları alışveriş listenize eklemek isteyebilirsiniz:

 1. Ağrı– İbuprofen dışında herhangi bir şey. Tercihen asetaminofen seçin.
 2. Alerji- Allegra ve Xyzal anlaşmayı imzalamalı.
 3. Öksürük- Beklentiler durumunuz için en iyisidir.
 4. Kabızlık- Metamucil memnuniyetle karşılanır, ancak müshillerden kaçınılmalıdır.
 5. Hazımsızlık: Antasitleri deneyin, ancak proton pompası inhibitörlerinden tamamen kaçının.

19 Haftalık Hamile Ultrason: Neleri Kontrol Etmelisiniz??

 • Fetüsün kalp atışını doğrulamanız gerekebilir..
 • Bebeğiniz şimdi beş duyuyu oluşturmaya çalışıyor..
 • Vernixcaseosa veya cildin etrafındaki tabaka gelişmeye başlar.
 • Bebeğinizin ciğerleri artık gelişiyor!

Ultrasonunuz şimdi temel olarak size bebeğin geçen seferki büyümesini gösterecek. Bu ultrason güvenli ve ağrısızdır..

İkizlere on dokuz haftalık hamilelik, her iki bebeğinizde de aynı değişiklikleri gösterecektir. Karnınız gerçekten büyüyecek ve ultrason ikinizin de huzur içinde uyuduğunu gösterecek..

Hangi İpuçları ve Önlemleri Bilmeliyim??

 1. Braxton Hicks’ten sakının ve her kasılma arasındaki farkı kısa sürede anlamaya çalışın. Olağandışı semptomlar bildirilmelidir.
 2. Küçük çocuğunuzu zarar görmemesi için evi bebek kanıtlamayı unutmayın. Erken başlamak yalnızca daha iyi güvenlik ve daha az stres anlamına gelir.
 3. İhtiyaç duymanız durumunda göbek bağınızı dondurmak için, evrak işlerini başlatmak ve üzerinde çalışmak için mükemmel bir zaman..
 4. Abur cuburlarınızı tamamen kesin, çünkü vücudunuzu olumsuz etkiler ve aşırı yağ sizi kardiyovasküler hastalık riskine sokabilir..
 5. Olağandışı görünen herhangi bir semptomu görmezden gelmeyin. Bu kanama, lekelenme, şiddetli ağrı vb. olabilir..

Kontrol listesi:

 • Bu dönemde cilt değişikliklerine yatkın olabileceğiniz göz önüne alındığında, dışarı çıkmaya karar verirseniz biraz güneş kremi kullanmanız en iyisidir..
 • Sıklıkla bağ ağrısı yaşayabilirsiniz. İyi dinlenin ve buna hazır olun.
 • Hamilelik sorunları ve diğer annelerin deneyimlerini okuyun. Bu, rahatsızlık yaşayanın sadece siz olmadığınızı anlamanıza yardımcı olabilir.!

Hangi Risklere Dikkat Etmeliyim??

 1. Bacak krampı başınıza gelebilecek bir şeydir. Baldırlarınızdan ileri geri hareket eden ağrılı spazmlar oldukça yaygındır. Bu da bazen şiddetli olabilir.
 2.  Kabızlık başınıza gelebilecek başka bir şeydir. Burada bir çare için doktorunuzla konuşabilirsiniz..
 3. Sırt ağrıları! Bunun ne kadar zor olabileceğini anlıyoruz, ancak artık vücudunuzun sizin ağırlığınızı ve bebekleri taşıması gerektiğini unutmayın. Bu normal olacak.

Hamileliğin 19. haftasında bebek büyümesi çok fazla! Onun geçirdiği değişim dizilerini görecek ve hatırlayabileceksiniz. Diyetinizi ve egzersizinizi sıkı tutun. Ayrıca işlerin saat ve tarihle nasıl yerine oturacağını da göreceksiniz. Bebeğiniz size bir hafta daha yakın. Yolculuğun tadını çıkarın!