26 haftalık hamilelikte ne bekleyeceğiniz konusunda gergin misiniz? Duygunuzu alıyoruz. 26 haftalık hamile bir bayansanız, işte bu hafta hamileliğiniz için eksiksiz bir rehber! İnsanlığın en büyük devrimi, nesilden nesile devam eden yaşam zinciridir. Ve hamilelik süreci bir kez başladığında, anne adayının vücudunda ve hatta vücudunda çeşitli değişiklikler oluyor. Gebeliğin 26. haftasında birden fazla değişiklik meydana gelir. Bu değişiklikleri bilmek, endişelenecek bir şey olmayacağından tüm süreci çok daha kolay hale getirir..

Bu aşamada birçok kadın tarafından sorulan ortak bir soru ’26 haftalık hamileyim ve en çok neye dikkat etmem gerekiyor?’ Bu dönemde dikkat edilmesi gereken birkaç şey var, çünkü bu hamileliğin ortası. dönem. Bu değişiklikler, ilk çocuğuysa ve hatta onunla ilgilenen çevresindeki insanlar için annenin vücudunda yenidir. Hamilelik sadece hormonal değişiklikleri ateşlemekle kalmayacak, aynı zamanda bir kadının bu aşamada tanık olabileceği diğer fiziksel ve psikolojik değişikliklere de yardımcı olacaktır! Bu 26. haftalık hamilelik rehberi, vücudunuzdaki değişiklikleri anlamanıza ve incelemenize ve endişelerinizle kolaylıkla başa çıkmanıza yardımcı olacak ipuçlarını ve önlemleri bilmenize yardımcı olacaktır..

26 haftalık hamilelik

İçerik tablosu:

 1. ay & 26 Haftalık Gebeyi Belirten Trimester
 2. 26 Haftalık Hamile Bir Kadında Fiziksel ve Psikolojik Değişiklikler (Belirtiler)
 3. 26 Haftalık Hamile Bebek Boyu & Ağırlık
 4. Bebek & Göbek 26 Haftalık Gebelikte Görünüyor
 5. 26 Haftalık Gebelikte Bebek Pozisyonu (Fetal) & Fiziksel Geliştirme)
 6. Hamilelik Diyeti & 26 Haftalık Gebelikte Egzersizler
 7. Tıbbi testler & 26 Haftalık Gebelikte Tarama
 8. İpuçları Nelerdir? & 26 Haftalık Gebelikte Alınacak Önlemler?
 9. 26 Haftalık Gebelikte Karşılaşılacak Riskler Nelerdir??
 10. 26 Haftalık Gebelikte Kontrol Listeleri

ay & 26 Haftalık Gebeyi Belirten Trimester:

26 haftalık hamile kaç aylık? Hamileliğin tam ayını hesaplamak sorunlu olabilir. Benzer durum 26. hafta hamileleri için de geçerlidir. Ama bu sadece çok karmaşık değil. Gebeliğin bu 26. haftası, yolculuğunuzun altıncı ayı anlamına gelir. Ve ikinci üç aylık döneminizi tamamlamanın eşiğindesiniz. Yolculuğun geri kalanı için iyi şanslar!!

26 Haftalık Hamile Bir Kadında Fiziksel ve Psikolojik Değişiklikler (Belirtiler):

Hamilelik yolculuğunuzun üçte ikisini tamamlamaya çok yakın olduğunuz için vücudunuz birçok değişikliğe tanık olacaktır. 26 haftalık hamile bebek pozisyonu değişmeye devam ediyor ve 26 haftalık hamile bebek hareketleri de olacak. Değişikliklerden bazıları ve 26 haftalık hamilelik belirtileri aşağıda sıralanan şeylere bağlıdır:

26 Haftalık Gebelik

1. Kan Basıncı:

Tansiyon, hamile kadınların karşılaştığı düzenli bir sorundur. Yüksek veya düşük olabilir; tamamen annenin vücut durumuna ve kadınlık hormonlarının üretimine bağlıdır. Bununla birlikte, 26 haftalık hamile bir kadın da yüksek tansiyon durumu olan preeklampsiden muzdarip olabilir. Ek olarak, daha düşük tuz limiti tüketimi durumunuzu daha da kötüleştirebilir..

2. Yorgunluk:

Bebeğin artan ağırlığı nedeniyle, annenin vücudu da yorgunluk gözlemleyecektir. Ayrıca, hamileliğin bu aşamasında yorgunluk çok yaygındır. Bu sorunla başa çıkmanın en iyi yolu, rutin bir kontrol yaptırmak ve sağlığınıza iyi bakmaktır..

3. Ek Endişeler:

Hamileliğin bu aşamasında, bayanın mide ekşimesi ve nefes darlığı gibi bazı yan problemlerle karşılaşması muhtemeldir. Büyüyen bebek, organlarınızı yanlara doğru iterek odasını açarken. Bu basınç ayrıca akciğer veya rahim hasarına neden olabilir. Bu durumla baş edebilmek için annenin sağlıklı beslenmenin yanı sıra bol su tüketmesi gerekir..

4. Yanlış Kasılmalar:

Bu haftadan itibaren hamile kadının da yanlış kasılmalarla karşılaşması muhtemeldir. Şaşırmayın çünkü bu kasılmalar çok yaygındır ve vücudunuzu doğum sürecine hazırlamaktan sorumludur. Ancak 26.haftadaki hamilelikte çok ağrı oluyorsa hemen doktora başvurulması önerilir..

5. Horlama:

Horlama, çoğunlukla kadınların tanık olduğu, hamilelikle ilgili bir başka yaygın sorundur. Vücudunuzun değişen hormonları bu durum için yalnızca suçlanmalıdır. Ancak horlamanız partneriniz için sorun teşkil ediyorsa, horlamayı kontrol altına almak veya önlemek için burun bandı kullanmanız önerilir..

6. Bacak krampları:

Hamile bayanlar da özellikle gece saatlerinde bacak kramplarına eğilimlidir. Bebeğin vücudundaki artan baskısından kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle ağrıyı dindirmek için ayak bileğine ve baldıra nazikçe masaj yapılması önerilir. Bununla birlikte, ağrıyı hafifletmek için sıcak su torbasını veya sıcak silikon torbayı etkilenen bölgeye de yerleştirebilirsiniz.!!

7. Uyku sorunları:

26 haftalık hamilelik belirtileri de uyku bozukluklarından sorumludur. Hamilelik sırasında tanık olunan çok standart bir başka faktördür. Bu durum, hafif egzersizler ve sağlıklı uykunuzu geri getirmek için ekstra yastıkların kullanımı ile tedavi edilebilir..

8. Şişlik:

Vücutta su tutulması yüz, el veya ayakların şişmesine neden olabilir. Kaçınılmamalıdır; bunun yerine, preeklampsinin erken bir aşaması olabilir. Komplikasyonları azaltmak için hemen doktorunuza danışmak daha iyidir..

9. Baş ağrısı:

Vücutta meydana gelen hormonal değişiklikler nedeniyle bayanların şahit olduğu bir diğer durumdur. Bu durum meditasyon ve yoga ile tedavi edilebilir. Ek olarak, bu durumu hafifletmek için akupunktur tedavisini veya diğer biofeedback tedavilerini de tercih edebilirsiniz..

10. Hafıza kaybı:

Vücudunuzdaki hormonal değişiklikler de hafıza kaybı faktörüne neden olabilir. Bu nedenle, bir yazma alışkanlığı geliştirmeye başlarsanız, bu iyi bir alışkanlık olarak kabul edilir. Gün boyunca yapmanız gereken şeyleri size hatırlatacaktır.!!

26 Haftalık Hamile Bebek Boyu & Ağırlık:

Gebeliğin bu döneminde, doğmamış bebeğiniz taçtan topuğa kadar artan uzunluğuna, artan ağırlığına ve organlarının gelişimine bağlı olarak birçok değişiklik gözlemleyecektir. 26 haftalık hamile karnı da her gelişimde olduğu gibi büyüyecek ve gelişecektir. Ortalama olarak, 26 haftalık bebeğinizin boyunu yaklaşık 14 inç veya 35,6 cm uzunluğunda olacaktır; 26 haftalık bebek ağırlığı ise 760 gram civarında olacaktır. Bugüne kadar bebeğiniz gözlerini açabilecek ve sese daha fazla tepki verecektir. Ayrıca bu sefer hareketlerde bir artış da fark edebilirsiniz. Bu haftanın sonuna kadar bebeğiniz kabak büyüklüğünde olacak..

Bebek & Göbek 26 Haftalık Gebelikte Görünüyor:

26 haftalık hamileliğin sonunda, hamile bayanın tek çocuk olması durumunda yaklaşık 16 ila 22 kilo arasında kilo alması beklenir. Oysa ikizlerde kilonuzun 27 ila 42 pound artması muhtemeldir. 26 haftalık bebek büyümesi, bebek yumruğunun artan boyutuyla da tahmin edilebilir olacaktır. Bununla birlikte, göbek durumunda, 26 haftalık hamileliğiniz, rahminizi göbek deliğinin yaklaşık 2,5 inç yukarısında büyütmenize neden olacaktır. Bununla birlikte, karnınız her hafta yaklaşık yarım inç büyümeye devam edecektir. Tüm bu değişiklikler, hamileliğinizin şu anki döneminde tamamen normaldir. Unutmayın ve doğumdan hemen sonra her şey normale döneceğinden endişelenmeyin.!!

26 Haftalık Gebelikte Bebek Pozisyonu (Fetal) & Fiziksel Geliştirme):

Hamilelik yolculuğunuz üç trimesterde sınıflandırılabilir. İlk üç aylık dönem, bebeğin basitçe bir patlama kisti formunda kendini tuttuğu ve hala yabancı bir şekilde olduğu yerdir. Haftalar içinde önce bir embriyoya, sonra da bir fetüse dönüşüyor. İkinci ve üçüncü üç aylık dönem bebeğin ilerlemelerini işaret eder. 26. hafta, ikinci üç aylık dönemin diğer adı olan ‘altın çağın’ son haftasıdır. Bu hafta bebeğinizde görülen bazı değişiklikler şunları içerecektir:

26. haftasında, bebek şimdi iki kilo ağırlığında ve 23 cm uzunluğundadır. Gelişirken, duyular dikenler güçlenir ve istendiğinde özgürce hareket etme şansı verir. Bu hareketler artık geçen haftalarla birlikte giderek daha belirgin hale geliyor. Tutuşunu sıkılaştırarak, artık kendi etrafında dönebilir, karnında takla atabilir veya bağlı kordonla oynayabilir. Bu nedenle bazen 26 haftalık hamilelik ağrısı hissedebilirsiniz. Aşağıdakiler 26 haftalık bir fetüste gelişmelerdir.

A). Deri:

Vücudundaki lanugos şimdi yavaş yavaş yumuşar ve uzaklaşmaya çalışır. Bununla birlikte, vücutta ince bir yağ tabakası da birikmeye başlar ve ona mükemmel bir bebek şekli verir..

B). Gözler:

Bu haftanın öne çıkan özelliği, bebeğin etrafındaki çevreyi görmek için nihayet gözlerini açtığında nihayet gözlerini görme yeteneğiyle ayarlayabilmesidir. Gözlerini kırpıyor ve temizliyor ve şimdi bunca zamandır neyi veya nerede büyüdüğünü görebiliyor. Bebeğin erken evrelerinde gözleri kapalıdır, ancak gelişen iris nedeniyle yavaş yavaş ışık hassasiyeti yaşar. İşte 26. hafta, ultrason, gözleri etrafa bakarken, rahat bir şekilde yuva yaparken yanıp sönmesini yakalayabilir. Bununla birlikte, doğumdan sonra değişen iristeki pigmentasyon eksikliği nedeniyle gözler daha açık renklidir..

C). Cinsiyet Belirleme:

Artık bebeğin cinsiyeti belirgin ve belirgindir. Bundan önce, cinsiyet, doktorların farkı anlayabilmesi için biraz açıktı, ancak şimdi öne çıktılar. Bu hafta bir erkek için testisleri nihayet artık tamamen oluşmuş skrotumuna inecek ve kızlar için, zaten altı ila yedi milyon ilkel yumurtayı barındıran yumurtalıklarına tünelleri şimdi kuruldu. Ancak, bebek doğduğunda sayı ikiye iner..

NS). Kalp:

Artık bir akrabanız veya arkadaşınız karnınıza kulak verebilir ve her uyandığında daha da güçlendiği için çocuğun kalp atışlarını duyabilir. Artık kalp vücuduna kan pompalıyor ve aynı zamanda kırmızı kan hücreleri de üretebiliyor..

E). Solunum:

Bu hafta boyunca bebeğin akciğerleri ve burun delikleri gelişmeye başlamış, hafta sonunda ise büyümeleri tamamlanmış olacaktır. Burun önemlidir ve bu yüzden yakında tamamlanacaktır, ancak alveoller nedeniyle akciğerler o kadar hızlı değildir, akciğerleri kaplamaya başlar. Akciğerler bebeğinizin iyi ve sağlıklı nefes almasına yardımcı olacaktır..

F). Ağırlık:

Bebeğiniz henüz tam teşekküllü bir insan olarak ortaya çıkmadı ve hala büyüme sürecinde. Bir kilonun altındaki her yerde tartılır, ancak çoğu zaman 900 gram kadardır. Hareket edecek ve oynayacak ve bu nedenle 26 haftalık hamile, cenin hareketi hissetmek normaldir. Sahnede onun için daha uzun bir yol var, ancak endişelerinizin çoğu bu haftanın sonunda sona erecek..

Hamilelik Diyeti & 26 Hafta Gebelikte Egzersizler:

Her zaman belki 26 haftalık hamilelik komplikasyonları vardır. Bu nedenle hamilelik sırasında uygun bir diyetin sürdürülmesi, dönem boyunca dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli faktördür. Bundan böyle, fetüsünüzü beslemenin tek mümkün yolu olduğundan sağlığınızı korumak gereklidir. Bu nedenle, iyi ve 26 haftalık hamilelik diyetinizin aşağıdakileri içermesi zorunludur:

Diyet:

1. Meyve ve Sebzeler:

Meyve ve sebzeler diyetinizin önemli bir parçası olarak kabul edilir. Çünkü vitamin ve mineral bakımından zengindirler. Meyve tabağı elma, portakal, muz, karpuz ve sizi memnun eden diğer meyvelerden oluşmalıdır. Aksine, sebze kısmı ıspanak, fasulye, havuç, karnabahar gibi yeşil yapraklı sebzelerle doldurulmalıdır..

2. Çiğ gıda maddeleri:

26 haftalık hamile bayan çiğ yemek yemekten kaçınmalıdır. Tüm meyve veya sebzeler tüketilmeden önce ılık suda haşlanmalıdır. Taze tavuk bile yemekten önce tedavi edilmeli ve iyice pişirilmelidir.!!

3. Sıvı alımı:

Dehidrasyon faktörüyle mücadele için su veya sıvılar uygun olmalıdır. Ayrıca cildinizi nemlendirecek ve vücut ısısını düzenleyecektir. Sıvı tüketimi ayrıca fetüsün uygun besin alımını sağlayacaktır.!!

4. Takviyelerin rolü:

Vücudunuzu gerekli besinlerle desteklemek önemlidir. Bununla birlikte, doktorlar hamileliğin erken döneminde size gerekli olanları yazacaktır. Ancak yine de, vücudunuza daha iyi bir şekilde fayda sağlayacağı için bu takviyelerin doğal kaynaklarına güvenmeniz önerilir.!!

5. Tavuk tüketimi:

Tavuk tüketen veya tavuk seven biriyseniz, diyetiniz yağsız etten oluşmalıdır. Diğerlerine göre daha sağlıklı olduğu için. Diyetinizde tavuk tüketimi, vücudunuzu bol miktarda proteinle eğlendirecek ve böylece proteinle ilgili bu tür takviyelere olan ihtiyacı azaltacaktır. Ancak, ucuz et ürünleri satın almak yerine, et ürünleri çabuk bozulan gıdalar kategorisinde yer aldığından, bu et ürünlerinin otantik bir kaynaktan alınması tavsiye edilir..

Egzersizler:

Ayrıca 26 haftalık hamile bir bayanın günlük egzersiz yapması, stresten uzak olması ve kas kasılmalarından uzak olması şarttır. Düzenli egzersiz yapamıyorsanız veya tembel hissediyorsanız, en yakın spor salonuna veya yoga merkezlerine kaydolmanız önerilir. Çünkü egzersiz rutinini düzenli olarak takip ettiğinizden emin olacaklardır. 26 haftalık hamile egzersizi, bebeğin sağlıklı büyümesi için aşağıdakilerden oluşabilir..

A. Göbek Genişlemesi:

Bacaklarınız üst üste gelecek şekilde ve sırtınız desteklenecek şekilde oturun ve elleriniz karnınıza koyun. Karnınızı büyütürken sırtınızı ve omuzlarınızı yavaş yavaş burnunuzun üzerinden nefes alın. Günde 5-10 dakika yapın.

B. Çömelme:

Squat en iyi egzersizdir, çünkü bu, duruşunuzu iyileştirmeye ve genişleme için bel bölgesine daha fazla yer açmaya yardımcı olur. Ağız kavgasının birkaç çeşidi vardır ve büyük ağız kavgası sizin durumunuz olarak kabul edilecektir..

C. Germe:

Bu aşamada normal pozisyonda uyumak sizi zorlayacak, hamilelikte biraz esneme hareketleri yapmanız gerek size esneklik kazandıracak, gerekse bacak ve kaslarınızı güçlendirecektir..

D. Yürüyüş:

Hamilelikte yürümek, nefes alma problemlerini ve tüm stresi azaltmanıza yardımcı olacak, yürüyüş bedeninizin ve zihninizin zindeliğini koruyacaktır. Düzenli yürüyüş yaparsanız sizi ve bebeğinizi sağlıklı tutar..

E. Mide Ayarı:

Ağırlık merkezinizi korumaya çalışın, böylece pozisyonunuz üzerinde çalışmayı daha rahat hale getirin ve bazı egzersizleri deneyin..

Bu düzenli çalışmanın stresinizi azaltması ve bir sonraki günün görevi için sizi tazelemesi beklenir.!!

Tıbbi testler & 26 Haftalık Gebelikte Tarama:

Doktorun rolü, hamileliğin tüm evresi boyunca esastır. 26. gebelik haftası ilaç değişikliğine neden olabilir. Ayrıca, astım ve yüksek tansiyon gibi bazı tıbbi durumları tedavi etmek için kayıtlı bir doktora danıştıktan sonra ilaç tüketilebilir. Öksürük, alerji, mide, ağrı problemlerinden korunmanız için önerilen bazı ilaçlar arasında şunlar olabilir:

 • Ağrılar- Asetaminofen. İbuprofen ve Naproksen’e kendinizi şımartmayın.
 • Alerji- Hamilelik sırasında herhangi bir alerjiniz varsa, Almalısınız, Antihistaminikler veya bir miktar loratadin. Psödoefedrin ve Dekonjestanlar, örneğin Fenilefrin kullanımından kaçının.
 • Öksürük- ağır soğuk için, Dekstrometorfan deneyin.
 • Mide sorunları-Müshillerden ve mineral yağlardan kaçının.
 • Kalp yanması ve ülserler – kalp yanmasını önleyin, Antasitler şurupları ve tabletleri deneyin.

Aldığınız her şeyin doktorunuzla tekrar kontrol edilmesi gerektiğinden emin olun..

İpuçları Nelerdir? & 26 Haftalık Gebelikte Alınacak Önlemler?

Hamile kadının sağlığınıza iyi bakması çok önemlidir. Ancak 26. gebelik haftasında kadınlar aşağıdaki ipuçlarına ve önlemlere dikkat etmelidir:

1. Topuklu ayakkabılara güle güle deyin:

Hamile bir bayanın odak noktası, büyüyen 26 haftalık hamile göbeği ile yerçekimi olmalıdır. Bu nedenle, hamilelik sırasında düz ayakkabı giyilmesi ve bayanın bu süre boyunca topuklu ayakkabılardan uzak durması tavsiye edilir.!!

2. Diyetin izlenmesi:

Asitlik, mide ekşimesi veya gazla ilgili sorunlar gibi semptomlardan şikayet edebileceğinden, 26. haftalık hamile bayanın alımını takip etmek önemlidir. Ayrıca şu an için abur cubur veya fast food yemekten kaçının.!

3. Sıvı alımını artırın:

Hamileliğin bu döneminde sıvı tüketimini arttırmanız önerilir. 26 haftalık hamilelik diyeti, yeterli miktarda su, çorbalar, sallar, meyve suları, hindistancevizi suyu vb. ile listelenmelidir..

4. Yeterli uyku:

Hamile kadınların 8 saatlik uygun uyku almaları tavsiye edilir. Bununla birlikte, gündüz saatlerinde kısa şekerlemelerle de eğlendirilebilir. Ayrıca sabah bulantısı sorunlarıyla başa çıkmasına yardımcı olacaktır..

5. İlaç tüketimi:

Gereksiz ilaçların tüketimi sağlığa zararlı olabileceğinden, sadece reçeteli ilaçların tüketilmesi tavsiye edilir. Bu tür ilaçları almadan önce doktorunuza danışmayı asla atlamayın..

6. Bir şeyler planlamaya başlayın:

Alışveriş, kadınlar için en iyi stres atma terapisidir. Ve sen de aynı şeyi hissediyorsun; o zaman doğmamış kahramanınız için alışverişe başlayabilirsiniz!! Bu alışveriş, sevimli küçük yumuşak oyuncaklar, kazaklar, çoraplar vb. satın almayı kapsayabilir. Bu, büyük bir zevk verecek ve 26 haftalık hamilelikle başa çıkmak için sonsuz gücünüzü artıracaktır..

Hamileliğin son haftaları, mevcut 26 haftalık hamile fetal hareketle sizin için daha mutlu bir zaman olacak olan yaklaşan sorumlulukları size hatırlatmaya devam edecek. Bebeğiniz size varlığını hatırlatmaya devam edecek. Mutluluğunuza, sevginize, üzüntünüze, kederlerinize bebek de şahit olacaktır ve bu nedenle mutlu ve stresten uzak olmanız tavsiye edilir. Yukarıda bahsedilen bu ipuçlarının sizin için faydalı olması ve mevcut hamilelik problemlerinizde size yardımcı olması beklenmektedir. Umarım bir sonraki üç aylık dönemi de bu üç aylık dönem kadar sorunsuz atlatırsınız. Ve sana gelecek için şans diliyorum!!

26 Haftalık Gebelikte Karşılaşılacak Riskler Nelerdir??

Hamilelik dönemi bir kadının hayatının en önemli evrelerinden biridir ve onu sağlıklı bir şekilde ve uygun bir diyetle beslemek gerekir. Anne ve bebeğin sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Ancak, dikkat edilmesi gereken birkaç risk vardır. Ek olarak, kadınlar doktora acele edebilecekleri çok sayıda sağlık durumu konusunda da dikkatli olmalıdırlar. Bu tür durumlar 26 haftalık gebelikte karın bölgesinde ağrı ve herhangi bir sıvı sızıntısı veya vajinal kanama fark ederseniz.

Ayrıca, hamile kadınlar bulanık görme veya 26 haftalık hamilelik komplikasyonları fark ederse, daha iyi güvenlik ve önlemler için gecikmeden bir doktora başvurmaları önerilir. Ayrıca, herhangi bir ateş veya benzeri durum belirtileri fark ediyorsunuz; Herhangi bir oral dozajın tüketilmesinden önce bir doktora danışmanız önerilir.!!

26 Haftalık Gebelikte Kontrol Listeleri:

Bu haftaki hamilelik listeniz, beklenmedik şeyler için zamanında ve güvende olmak için doğum servisinizin turunu içerir. Ayrıca hastaneye ön kayıt yaptırmanız tavsiye edilir; bu, son dakika telaşınızı kolaylaştıracaktır. Bebeğinizin işitme duyuları bu zamana kadar geliştiği için bebeğinizle iletişim kurmaya çalışın. Bazı dini bhajanlar veya tekerlemeler de oynayın! Daha sonra olduğu gibi, bu, düzenli olarak çaldığınız ritme yatkın hale geldiğinden bebeğinizin uyumasına izin vermede faydalı olacaktır..

Ayrıca partnerinizle zaman geçirin, duygularınızı paylaşın ve bu dönemde karşılaştığınız sorunları mutlaka ona bildirin. Eşinizin ilgi ve şefkati de hamileliğinizi desteklemede faydalıdır. Ayrıca hamilelik stresinizi azaltacak ve hamileliğinizin 26. haftasında kaygı seviyenizi azaltacaktır..

Ayrıca, diyetinize odaklanmanız önemlidir. Meyve suları, çorbalar vb. dahil olmak üzere 8-10 bardak sıvı alarak gerekli miktarda su içmeye çalışın. Ayrıca sağlıklı beslenmeye odaklanın. Hafif egzersizlerden başlayıp günü 30 dakikalık bir yürüyüşle sonlandıran egzersizleri günlük rutininize dahil etmeyi unutmayın. Bebeğinizin odasını hazırlamaya başlayın, annelik sağlığınızı da izlemeniz önerilir.!!

Hamilelik dönemi, bir kadının hayatının hem önemli hem de hayati bir aşamasıdır. Sağlığınızın izlenmesi ile birlikte uygun diyet planının sürdürülmesi, listenizde yapılması gereken bir şey olmalıdır. Ayrıca, 26 haftalık fetüsünüzün sağlığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için aktif olarak ilgilenin ve doktorunuzun ziyaretini buna göre planlayın. Sadece bu değil, vücudunuzu nemli ve hamileliğe hazır tutmak için diğer gerekli sıvılarla birlikte ilaçlarınızı zamanında getirmeyi unutmayın!! mutlu bir hamilelik geçir!!

Sıkça sorulan sorular ve cevapları:

S1. Bebek pozisyonum baş aşağı değil. Bu zamanda endişelenmeli miyim??

Cevap: Hiç de değil, 26 haftaya kadar çoğu durumda bebeğin ‘enine yalan’ pozisyonunda olması oldukça normaldir. Burada bebeğin başı anne tarafına yakın, alt kısmı ise diğer tarafta karına doğru yerleştirilmiştir. Bebek 30 haftadan önce herhangi bir zamanda baş aşağı düşebilir, bu yüzden endişelenmeyin.

S2. Son birkaç haftadan beri sabah bulantısı sorunum yoktu ve şimdi mide bulantısının geri geldiğini görüyorum. Bu normal mi?

Cevap: Evet, çoğu 26 haftalık hamile olmasına rağmen sabah bulantısı çekiyor ve şikayet ediyor. Hamile kadınların çoğu ilk üç aylık dönemden sonra mide bulantısından kurtulurken, bazıları hala acı çekiyor ve bu normal..

S3. Hamileliğin 26. haftasında birçok yanlış alarm ve kasılma olduğunu görebiliyorum. Normal olanlardan nasıl ayırt edebilirim ve bu zamanda kasılmalar olması normal mi??

Cevap: Buna Braxton Hicks kasılmaları denir ve bu kasılmalar üçüncü trimesterde sık görülür ancak yine de ikinci trimesterde başlayabilir. Bunlar ağrılı değildir ve düzenli değildir ve kramp ve doğum sancılarından bu şekilde ayrılırsınız. Kendinizi oldukça güçlü hissediyorsanız ve sürekli oluyorsa doktora başvurmalısınız..