Her geçen hafta, küçük neşe paketinizi yakında elinizde tutmanın kaygısı ve mutluluğu artacak. 34 haftalık hamilelikte bebeğiniz bir kavun boyutundadır ve şimdi neredeyse doğduğunda olacağı boydadır. Bu hafta bebekteki çeşitli gelişmeleri ve 34 haftalık hamilelik belirtilerini öğrenmek için burayı okuyun..

Bir annenin zorluklarını ancak bir kadın anneliğe girmek için o ince çizgiyi geçtiğinde bilebilir. İlk duyurudan itibaren çevredeki büyüklerin sayısız tavsiyesi kulaklarınızda yankılanmaya başlar. Zaten anne olan arkadaşlar deneyimlerini anlatıyor ve şimdi size ipuçlarını vermeye başlayacaklar..

34 Haftalık Gebelik

Uykusuzluğun arkadaşın olduğu ilk haftalar zor. Her sabah sabah bulantısı daha fazla hayal kırıklığı olurdu. Ancak geçen zamanla, anneliğin kapısının açık ve geniş olduğunu fark edeceksiniz. Dokuz aylık sürenin tamamı haftalık bir formata ayrılmıştır. 40 hafta hamilelik sürecini özetleyecek. Bu yazımızda, neredeyse sona ermek üzere olan hamileliğin 34. haftasından ve yaşanacak en iyi bölümlerden bahsedeceğiz..

34 Haftalık Gebe İçin Ay ve Trimester Belirten:

34 haftalık bir hamileliğiniz varsa, hamileliğinizin 8. ayı ve 3. trimesterindesiniz. Tebrikler! Küçük sevinç demetinizi elinize alabilmeniz için sadece bir ayınız daha var..

34 Haftalık Hamile Kadında Fiziksel ve Psikolojik Değişiklikler:

Aşağıdakiler, hamileliğinizin 34. haftasında olduğunuza göre vücudunuzun yaşayacağı çeşitli fiziksel ve psikolojik değişikliklerdir. 34 haftalık hamilelik belirtileri aşağıdaki gibidir:

1. Şişkinlik ve Gazlar:

Artık üçüncü üç aylık döneme girdiğinize göre, durumu daha da kötüleştirecek olan şişkinlik, gaz, endişe ve gerginlik yaşamaya başlayabilirsiniz. Derin nefes almak, burundan nefes almak ve her gün birkaç dakika ağızdan nefes vermek yardımcı olabilir..

2. Bulanık Görme:

Hamilelik hormonları nedeniyle görüşünüz bulanık görünebilir ve ayrıca gözyaşı üretiminde bir azalma vardır, bu da gözleri kuru ve tahriş edebilir..

3. Artan Vajinal Akıntı:

Hamilelik ilerledikçe vajinal akıntıda artış olur. Bunun nedeni hamilelik hormonlarının (özellikle östrojen) pelvik bölgeye kan akışını arttırması ve mukoza zarlarını uyarmasıdır..

4. Sırt ağrıları:

Yerçekiminin sırttan göbeğe kayması, alt sırt üzerinde artan baskı oluşturarak birçok rahatsızlığa neden olur. Bu ağrıyı tedavi etmek için birçok çözüm var, bu yüzden biri işe yaramazsa başka bir tane deneyin. Denenmiş ve test edilmiş çözümlerden biri sık sık mola vermek ve ayakta durmak, yürümek veya esnemektir. Uzun saatler boyunca tek bir pozisyonda oturmak sırtınızı daha da incitebilir..

5. Bacak Krampları:

Bacak krampları artık daha sık görülüyor ve bunun üç ana suçlusu hamilelik ağırlığı, şişlik ve yorgunluktur..

6. Çatlaklar:

Çatlaklara karşı genetik bir yatkınlığınız varsa veya daha açık bir cildiniz varsa, çatlaklara yakalanma olasılığınız daha yüksektir. Ancak, yavaş ve istikrarlı bir şekilde kilo alarak minimumda tutulabilirler..

7. Ödem:

Bedeniniz büyüdükçe vücut dokularınız daha fazla sıvı tutar ve özellikle ayaklarınızda ve parmaklarınızda şişlik yaşayabilirsiniz..

8. Nefes Darlığı:

Hamilelik göbeği büyüdükçe, ciğerleriniz tam olarak genişleyecek yer bulamaz ve bu nedenle tuvalete kısa bir yolculuktan sonra bile soluk hissedersiniz. Sol tarafa yatmak bu konuda size yardımcı olabilir.

9. Daha Hızlı Büyüyen Saçlar:

Hamilelikte saçlarınızın daha hızlı uzayacağını ve daha parlak olacağını biliyordunuz ama yanak, çene, sırt gibi istenmeyen yerlerde bile uzayacağını bilmiyordunuz. Hamilelik sırasında ağda yapmak güvenli olsa da, cildiniz ekstra hassastır ve bu nedenle hassas bir formül kullanmanız önerilir..

10. Uykusuzluk:

Bu, hamilelik sırasında sık görülen bir şikayettir ve hamileliğiniz ilerledikçe, tuvalete yaptığınız yolculuklar ve bacak kramplarınız artacak ve gözlerinizi kapatmanız için çok az yer bırakacaktır..

11. Kolostrum Sızıntısı:

Doğum tarihinize yaklaşırken, göğüslerinizden kolostrum adı verilen sarımsı ön süt sızabilir. Bu bebeğinizin ilk içeceğidir ve birkaç damladan fazlasını sızdırmazsınız, ancak rahatsızsanız emzirme pedleri kullanmayı deneyebilirsiniz..

34 Haftalık Hamile Bebek Boyu ve Kilosu:

Bu hafta boyunca bebeğiniz bir kavun kadar büyüktür. Bebeğin boyu 43-46 cm, ağırlığı ise yaklaşık 2.1 ila 2.3 kg. Bebeğin bu aşamadaki boyu doğum anındaki ile yaklaşık olarak aynıdır. Şimdi dünyaya gelen bebeğinizin nasıl hissedeceğini hissetmek istiyorsanız, kollarınıza 5 kiloluk bir un torbası alın. Bu tam olarak bebeğinizin hissedeceği şeydir. Şimdi böyle 3 poşeti üst üste istifleyin, bu bebeğinizin tam dönemde doğan uzunluğudur..

34 Haftalık Gebelikte Bebek ve Göbek Nasıl Görünür:

 • Hamileliğin 34. haftasında bebek tamamen gelişmiştir. Neredeyse doğum boyunda.
 • Rahmin üst kısmı artık göbek deliğinin yaklaşık 51/2 inç üzerinde hissedilebilir.
 • Bebeğin vücudu cilt altındaki yağları doldurmaya başlamıştır.
 • Bebeğin merkezi sinir sistemi olgunlaşmaya devam ediyor ve akciğerleri artık iyi gelişmiş durumda..
 • Bebeğinizi 38. veya 40. haftaya kadar taşımanız tavsiye edilse de, bu aşamada bebeğin dış dünyada yaşama şansı yüksektir..

34 Hafta Gebelik Bebek Pozisyonu – Fetal ve Fiziksel:

Aşağıdakiler, 34. haftada gözlemleyebileceğiniz fetal gelişimin çeşitli aşamalarıdır:

 • Derinin Kalınlaşması: Ciltteki mumsu kaplama, bu haftadan itibaren dökülmeye başlamadan önce kalınlaşmaya başlar..
 • dürtmek: Bu zamana kadar karından çıkan yumruk ve bacak gibi vücut kısımlarını görebilirsiniz..
 • Uyku programı: Bebek artık uyurken gözlerini kapatır ve uyandığında açar. Bu onun bir uyku programı geliştirmesine yardımcı olacaktır..
 • Cinsiyet farklılıkları: Bebek erkek ise testisleri karından testis torbasına doğru inecektir.
 • Minik Tırnaklar ve Ayak Tırnakları: Bu zamana kadar bebeğin minik tırnakları ve ayak tırnakları parmak ucuna ulaşır ve ilk doğum sonrası manikürüne hazırlanır..
 • Tamamen Fonksiyonel Akciğerler: Bu zamana kadar akciğerler dış dünyada hayatta kalabilmek için tamamen hazırdır. Sadece dışarıdan gelen havayı alıp filtre etmekle kalmazlar, aynı zamanda iki akciğer kesesi arasındaki madde, sürtünmeyi önleyecek ve vücuttan çıktıktan sonra hayatta kalmalarını sağlayacak şekilde tamamen gelişmiştir.
 • Kemiklerin Gelişimi: Bu zamana kadar kemiklerin %90’ı gelişir ve yerine oturur. Ancak yine de çok yumuşak ve kırılgandırlar, bu da bebeğin vajinadan dışarı çıkmasına yardımcı olur. Bebek çıktıktan sonra bu kemikler otomatik olarak güçlenir..
 • Ters Pozisyon: Bu zamana kadar bebek, yüzü rahme ve bacakları karına dönük olacak şekilde zaten baş aşağı bir pozisyondadır. Yakında kafa rahim ağzında sabitlenecek ve bebeğin rahme veda etme zamanının geldiğini gösteren bir aydınlanma yaşayacaksınız..
 • Göbek çukuru: Bu süre zarfında, bir zamanlar içeride olan göbek deliği dışarı çıktı. Bu normal olsa da endişelenmenize gerek yok. Elbiseyle sürekli sürtünme zaten hassas olan bir parçanın tahriş olmasına neden olabileceğinden, onu örtmeniz gerekebilir..

34 Haftalık Gebelikte Diyet ve Egzersizler:

Egzersizler ne zaman 34 Haftalar Hamile:

Aşağıdakiler, doğum gününüze yaklaştığınıza göre düzenli olarak yapmanız gereken egzersizlerdir.

 • Kegel egzersizi: Bu egzersiz pelvik taban kaslarınızı güçlendirir. Bu egzersiz aynı zamanda hemoroid olmanıza ve idrar kaçırmanıza da yardımcı olabilir..
 • Pelvik Eğim: Pelvik tilt, mide kaslarını güçlendiren bir egzersizdir. Bu sadece doğum için esnekliğinizi geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda sırt ağrınızı hafifletmenize de yardımcı olur..
 • terzi oturma: Bu egzersiz sırt ve uyluk kaslarınızı güçlendirir ve daha kolay bir doğum için pelvis eklemini daha esnek hale getirir..
 • Terzi Oturma Adımları:
 • Sırtınız dik olarak yere oturun.
 • Dizlerinizi yanda bükerken ayak tabanlarını bir araya getirin ve kasıklara doğru içe doğru çekin..
 • İç uyluklarınızdaki gerginliği hissedene kadar dizlerinizi yere doğru itin.

34 Hafta Gebelik Diyeti:

Artık D-Day’e hızla yaklaştığınıza göre, emzirme döneminde sağlıklı alışkanlıklara (hamilelik boyunca bağlı kalmanız gerekir) bağlı kalmak da aynı derecede önemlidir. Aşağıdakiler, bebeğinizin yaşamının ilk birkaç ayında sağlıklı gelişimi için hayati önem taşıyan bazı besinlerdir:

 • D vitamini: D vitamini bebekte kemiklerin sağlıklı gelişimini destekler. D vitamini takviyesini hamileliğin ötesinde almaya devam etmek, bebeğinizin ve sizin her gün önerilen 10 mcg’yi almanızı sağlayacaktır..
 • LCP’ler (uzun zincirli çoklu doymamış yağ asitleri) özellikle DHA (omega-3 yağ asidi olarak adlandırılır) – Bebeğin sinir gelişimine yardımcı olurlar. Haftalık diyetinize bir veya iki porsiyon yağlı balık ekleyerek fazladan bir DHA dozu alabilirsiniz..
 • Demir: Bu, bebeğin bilişsel gelişimini şimdi ve hatta doğumdan sonra destekler. Oksijenin vücutta taşınmasına yardımcı olan kırmızı kan hücrelerinin önemli bir bileşenidir. Demir açısından zengin besinler arasında yeşil yapraklı sebzeler, yağlı balıklar, et ve yeşil sebzeler bulunur..

34 Haftalık Gebelikte Tıbbi Testler ve Taramalar:

34 haftalık hamilelik sırasında sağlık uzmanınızı ziyaret ettiğinizde yapılan çeşitli testler aşağıdadır..

 • Tansiyon
 • Bebeğin Büyümesini Kontrol Etmek İçin Karnını Ölçmek
 • Sağlığınızı kontrol etmek ve karşılaşabileceğiniz sorunları ele almak
 • Bebeğin kalp atışlarını ve hareketlerini kontrol etme
 • Herhangi bir İYE veya yüksek tansiyonunuz varsa idrar testi
 • B Grubu Streptokok olasılığını test etmek için vajinal sürüntü
 • Kan grubunuz Rh Negatif ise, bu aşamada size ikinci bir doz anti-D immünoglobulin enjeksiyonu uygulanabilir.
 • Sunumun ve istasyonun değerlendirilmesi
 • 34 haftalık hamile ultrason gerekli değildir. Bununla birlikte, yarık dudak veya kalp problemleri gibi belirli durumları değerlendirmek için özel bir 3D veya 4D tarama yapılabilir..

34 Haftalık Gebelikte Alınacak İpuçları ve Önlemler:

Aşağıdakiler, uymanız gereken 34 haftalık hamilelik önlemleridir:

 • Artık mümkün olduğunca uzun araba yolculuklarından ve uçuşlardan kaçınmanın zamanı geldi.
 • Seyahat etmeniz gerekiyorsa en az 1-2 saatte bir bacaklarınızı esnetmeye ve dolaşmaya çalışın..
 • Bu, seyahat edebileceğiniz son hafta, bundan sonra çoğu havayolu uçağa binmenize izin vermiyor..
 • Arıtılmamış içme suyu, pastörize edilmemiş süt ve yetersiz pişmiş et veya filizlerden kaçının.
 • Rahim ve fetüse giden kan akışını azaltabileceğinden sırt üstü uyumaktan kaçının..

Bu Haftanın İpuçları:

 • Araba koltuğunuzu satın alın ve monte ettirin. Ebeveynlerin %85’i ilk seferde yanlış yapıyor. Son dakika sorunlarından kaçınmak için bir teknisyen tarafından kontrol ettirin.
 • Gözleriniz kuru ve tahriş olabilir. Göz damlalarınızı el altında bulundurun
 • Depresif hissetmek? Hamile kadınların yaklaşık %10-15’i hamilelik sırasında depresyondan muzdariptir. Bazı antidepresanlar hamilelik sırasında güvenlidir. Aynı şey için sağlık uzmanınızla konuşun.
 • Hala enerjiniz varsa, o zaman bu, kreşinize son rötuşları yapmak için en iyi zamandır. Son teslim tarihiniz yaklaştığında, alışverişe gitmek veya gereğinden fazla şeyler yapmak ister misiniz??

34 Haftalık Gebelikte Riskler:

Aşağıdakiler, hamileliğin 34. haftasında endişe kaynağı olabilecek çeşitli risklerdir.

 • Gestasyonel diyabet endişe nedeni olabilir
 • Preeklampsi ciddi bir durumdur ve anne ve bebekte ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Genel olarak, ilk hamileliği olan 35 yaş ve üstü kadınlar bu durum için daha yüksek risk altındadır.
 • Erken doğum yine ciddi bir durumdur ve erken doğan bebekler tam gelişmediği için özellikle akciğer sorunları olmak üzere sağlık sorunları açısından daha yüksek risk altındadır..
 • Membranların erken yırtılması bu aşamada meydana gelir ve erken doğuma yol açacağından endişe nedenidir.
 • Plasenta previa doğum öncesi ve doğum sırasında kanama riskini artırır
 • Plasenta Abruption – Bu, plasentanın doğumdan önce uterustan ayrıldığı nadir bir durumdur. Bu, fetal ölüme neden olabilir ve anne için ciddi bir şoka neden olabilir..

34 Haftalık Gebelikte Kontrol Listesi:

 • Bu haftaya kadar kendinizi doğum belirtilerine alıştırmalısınız..
 • 9 ay boyunca hem bebeğinizin hem de sizin esenliğinizi ve düzgün büyümesini sağlamak için kendinize haftada bir büyüme ve değişiklikler kontrol listesi alın..
 • Doğum planınızı ebeniz veya doktorunuzla gözden geçirin.
 • Bebek kalp masajı, bebek bakımı veya emzirme derslerine katılın. Bebek geldiğinde, bu dersleri almak için çok az zaman olacak ve kendinizi kaybolmuş veya endişeli hissedebilirsiniz..

34 Haftalık İkizlere Hamile:

Hamileliğiniz 34. haftadaysa ve ikiz bebek taşıyorsanız biraz tedirgin olabilirsiniz. Bunlar bebeklerin yakında geleceğini gösteren işaretler olabilir. İkiz bir anne için, katları olan ortalama hamilelik 35 ila 37 hafta arasında olduğu için geri sayım nihayet başladı..

Cinsiyet Tespiti:

Cinsiyet belirleme süreci 34. haftadan birkaç hafta önce ortaya çıksa da, bebeğin cinsiyeti mükemmel bir şekilde şekillenmiş, olgunlaşmış ve hazır olacaktır. Bu haftanın sonunda, testisler tamamen inmiş ve çalışmaya hazır haldeyken, skrotum mükemmel bir şekilde oluşturulacaktı. Genital organ tamamen oluşmuştur. Artık kendini rahatlatmak için annesini bağlayan kordona ihtiyacı yok. Kızlar için, en üstteki labia majora kendini mükemmelleştirmeyi yeni bitirdi. Küçük çocuğunuzun yumurtalığı, şaşırtıcı bir şekilde şimdiden yedi milyar ilkel yumurtanın sahibi olacaktır. Ancak, sayı normal yumurta sayısı olan ikiye iner..

Akciğer fonksiyonu:

Bebeğiniz, etrafını saran amniyotik sıvının bir kısmını içine çekiyor ve akciğer fonksiyonlarını mükemmelleştirmeye çalışıyordu. Çoğu zaman, bebeğin bu haftaya kadar oldukça olası olan erken doğumu oldu. Bu yüzden bebeğin ciğerleri şimdiye kadar en iyi şekilde çalışıyor. Sadece havayı alıp filtreleyemez; iki akciğer kesesi arasındaki ciğerleri sürtünmeden koruyan madde de dışarı çıktığında tehlikeyle karşı karşıya kalmayacak şekilde gelişmiştir..

Kemik Gelişimi:

Vücudun oluşumunun neredeyse yüzde 90’ı yerine oturmasına rağmen, bebeğin kemikleri hala zayıf ve kırılgandır. Bu, bu yumuşak, kırılgan kemiklerin bebeğin kendini vajinadan dışarı atmasına yardımcı olacağı Tanrı’nın eseridir. Bu nedenle kafatası hala oldukça güçlü ve dayanıklı ve normal bir şekle sahiptir, ancak onu boyuna veya omurgaya bağlayan kemikler henüz mükemmelleşmemiştir. Doğumdan sonra bu kemiklerin kendileri mükemmelleşir, bu yüzden endişelenmenize gerek yoktur..

Şişman bebek:

İlk aşamalarda, iç organlar hala şekillenip mükemmelleşirken, fetüs ince bir kas tabakası olan bir iskelet yapısına benzeyecektir. Geçen zamanla, organlar mükemmelleştiğinde, iyi yerleştiğinde ve çalıştığında, bebeğinizin yumruğunun birkaç kilo daha aldığını fark edeceksiniz. Bu nedenle, hamileliğinizin 34. haftasında, küçük bebeğinizin, uyluklarını ve dolgun yanaklarını dolduran yağ katmanlarıyla birlikte yaklaşık beş buçuk kilo ağırlığında bir yerde olması gerekir..

Yerleştirmek için Konumlandırıldı:

Artık bebeğiniz baş aşağı, serviksinizin yakınında ve ayakları midede olacak şekilde, itip tekmeleyerek bebeğin dışarı çıkmaya hazır olduğunu size bildirecek şekilde tamamen baş aşağıdır. Pek çok vaka, bebeğin bu hafta dışarı çıktığını fark etti, ancak hala yapmamış olanlar için, bebeğiniz kendini hazırlama pozisyonunda. Baş aşağı pozisyon ona zarar vermez; aslında, armut biçimli rahminize oldukça rahat bir şekilde yerleştirilmiştir..

Hamilelik üç trimestere ayrılabilir. Şu anda içinde bulunduğunuz 34. hafta olan birinci üç aylık dönem, ikinci ve üçüncü..

Göbek Değişimi:

Şimdiye kadar göbek deliğinizde tipik bir değişiklik fark edeceksiniz. Bir zamanlar krater gibi içeride olan şey şimdi dışarı çıktı ve küçük bir ampul gibi görünüyor. Bu, hepsi yüzleşmese de yaygın bir hamilelik senaryosudur. Bir sorunla karşılaştığınızda, yeri kapatmak için bir bant veya yama kullanın çünkü bu zamanlarda çok hassas olabilir ve elbisenizle sürekli sürtünme durumu daha da kötüleştirir..

Yaklaşan olayların muazzam baskısı nedeniyle, genellikle paranoya başlar. Anne olmak ve yaklaşmak, son gün hem korkutucu hem de heyecan verici olabilir. Bunun üzerine, bebeklerinizin ek baskısı var. Hepsi karışık, bu durumlar kan basıncının düşmesine veya yükselmesine yol açabilir. Bu ağır ilaçlar içinizdeki çocuğu etkilediği için tıpa atmayın. bu konuda doktorunuza danışın.

Kalsiyum Alımı:

Bu, bebeğinizin kemiklerini mükemmelleştirdiği zamandır ve bu nedenle bir anne olarak sizden pay alacaktır, bu nedenle diyetinize dikkat edin. Doktorlar genellikle bu dönemde kalsiyum alımına bağlı kalmanızı tavsiye eder çünkü bu, bebeğinizin içinde biraz kemik gücü olması için son şanstır..

kasılmalar:

Günler yaklaşırken, Braxton Hick’in kasılmaları giderek daha şiddetli hale gelir ve şaşırtıcı bir şekilde şimdi eşleşir gerçek bir kasılma hissi yoğunluğu çok daha düşük olabilir. Bu kasılmaların sıklığı da her geçen gün artıyor gibi görünüyor. Bu kasılmalar, vücudunuzun yaklaşan olaylara hazırlandığını bilmenizi sağlayan gerçek, sahte kasılmalardır..

Doğum saatiniz hızla yaklaşırken, karışık endişe ve mutluluk duyguları yaşayacaksınız. 34 haftalık hamilelik çok önemli bir ölçüttür, çünkü bu zamana kadar bebek neredeyse gelişmiştir ve erken doğmuş olsa bile dış dünyada hayatta kalabilir. Ancak, bebeğin kendi başına dış dünyada hayatta kalmaya uygun olması için tam zamanında doğması en iyisidir..

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları:

S1: Gebeliğin 34 Haftası Boyunca Gebe Kadınlar İçin Seyahat Etmek Güvenli mi??

Cevap: Hamileliğin bu aşamasında uzun mesafeli araba seyahatinden kaçınılmalıdır. Seyahat etmeniz gerekiyorsa, bacaklarınızı gergin tuttuğunuzdan ve birkaç saatte bir biraz yürüdüğünüzden emin olun, çünkü tek bir pozisyonda uzun süre oturmak sorun yaratabilir. Havayollarının çoğu hamileliğin bu haftasından sonra seyahat etmenize izin vermez..

S2: Hamile Kadınlarda 34 Hafta Uyku Pozisyonu Nedir??

Cevap: Yan yatma, özellikle sol tarafınıza yatma, 34 haftalık hamilelikte en iyi uyku pozisyonudur. Ölü doğum riskinin artması nedeniyle bu aşamada sırt üstü uyumak önerilmez..

S3: 34 Haftalık Gebelikte Ne Zaman Doktora Başvurmalısınız??

Cevap: Üçüncü trimesterde, 28-36 haftalar arasında dönüşümlü haftada bir ve 36. haftadan itibaren her hafta doktora görünmeniz gerekir. Bununla birlikte, aşağıdaki belirtilerden herhangi birine sahipseniz, derhal doktorunuza başvurmanız önerilir:

 • Kanama
 • Şiddetli mide bulantısı ve kusma
 • Bebeğin aktivite seviyesi ciddi şekilde düşer
 • kasılmalar
 • Su torbası kırılması
 • Kalıcı şiddetli baş ağrısı, karın ağrısı, görme bozukluğu
 • Grip belirtileri