Yay! 35 haftalık hamile! Neredeyse oradasın! Şimdi, bebeğinizin rahimde çok az günü kaldı. Ve artık gerçek dünyada dışarıda yaşam için neredeyse hazır. 35. haftada muhtemelen yaklaşık 5,5 libre ağırlığında olacaklar ve yaklaşık 46,2 cm (18 inç) uzunluğunda olacaklar..

Emme hareketleri ile bol bol pratik yapacaklardır. Ve doğum sonrası ilk beslenme için mandallamaya hazır. D-günü için hazırlanan pelvisinizde daha aşağı hareket etmeye başlayacak.

Gün geçtikçe bebek sürekli bir izleme gerektirir ve bu nedenle dokuz aylık hamilelik sürecinin tamamı, tıbbi açıdan 40 haftanın tüm hamilelik sürecini oluşturduğu haftalık bir formata ayrılır. Bu nedenle 35. haftaya kadar zaten son güne yaklaştığınızı bilirsiniz..

35 Haftalık Gebelik

İçerik tablosu:

 1. 35 Haftalık Hamileliği Gösteren Aylar ve Trimester
 2. Bebeğinizin Hareketleri Hakkında Bilinmesi Gereken Gerçekler
 3. 35 Haftalık Hamile Belirtileri
 4. Fiziksel ve Psikolojik Değişiklikler
 5. 35 Haftalık Hamile Bebek Boyu ve Kilosu
 6. Bebek & Göbek 35 Haftalık Hamile Gibi Görünüyor
 7. 35 Haftalık Gebelikte Bebek Pozisyonu
 8. Hafta Diyet ve Egzersiz
 9. 35 haftalık hamile Kilo Alma
 10. Bu Haftada Seks
 11. 35 Haftalık Gebelik İçin Hafta İpuçları ve Önlemler
 12. Hamile Kadındaki Değişiklikler
 13. 35 Haftalık Gebelikte Tıbbi Testler ve Tarama
 14. 35 Haftalık Gebelikte Alınacak Önlemler Nelerdir??
 15. Otuz Beş Haftada Olası Gebelik Sorunları
 16. 35 Yaşından Sonra İlk Gebelik
 17. 35 haftalık hamilelikte kontrol listeleri
 18. 35 Haftalık Gebelikte Ağrı Ve Rahatsızlıklar

35 Haftalık Gebeliği Gösteren Ay ve Trimester Fetüs:

Son aşamada, yani hamileliğinizin üçüncü üç aylık döneminde. Bebeğinizin çok hareket etmesi beklenir ve hareketler sizin için giderek daha belirgin hale gelir. 7. ayınızdan 8. ayına geçişiniz sırasında bebeğiniz 14 inç uzunluğunda ve yaklaşık 1 kg ağırlığında olacaktır. Ve ses, acı ve ışık dahil olmak üzere uyaranlara cevap verecektir. Bu, bir ninni söylerseniz bebeğinizin sizi duyacağı anlamına gelir. Bebeğiniz bunca zaman boyunca iyi durumda olsaydı, diyetiniz işe yarayabilirdi. Dengeli beslenme her zaman işe yarar, bebeğinizin sağlığına besin maddeleri ve zengin vitaminler vermek için doğru miktarda folik asit, protein ve kolin ihtiyacınız olan şeydir. Önümüzdeki beş hafta boyunca da takip etmeye devam edin.

Daha fazla gör: 32 Haftalık Gebe Fetal Gelişimi

Bebeğinizin Hareketleri Hakkında Bilmeniz Gereken Gerçekler:

 • Bebeğiniz şimdiye kadar nişanlanmış olabilir ve şimdiye kadar pelvisinizden aşağı hareket etmiş olabilir. Hissedeceğiniz nefes darlığı şimdi hafifleyecek. Bu fenomene “aydınlanma” denir.
 • Bebeğiniz bu hafta yaklaşık 5 kilo ağırlığında olacak ve yaklaşık 18 inç uzunluğunda olacak..
 •  Bebek artık tüm vücut kısımlarını geliştirdiği için yeni doğmuş bir bebeğe benziyor. Onları doğurduğunuzda biraz daha kilo alacak olsalar da.
 • Bebeğiniz her hafta yaklaşık yarım kilo alıyor.

35 Haftalık Gebelik Belirtileri:

Cinsiyet Tanıma:

Artık bebek isimlerinin yığılmasını beklemek zorunda değilsiniz. 35 haftalık hamile kadınlar için ultrasona girerek erkek bebek mi yoksa kız bebek mi barındıracağınızı öğrenebilirsiniz. Bu haftaya kadar rahminizdeki fetüs, kaçınılmaz olarak cinsel organlarını geliştirecek ve olgunlaştıracaktır. Süreç çok önceden başlamış olsa da, bu haftanın sonunda onları mükemmelleştirecekti..

Bir erkek çocuk olması durumunda, fetüsünüzün skrotumunun gelişimi sonuna kadar gelişmiştir. Ve şimdi testisler neredeyse orada, aşağı kayıyor ve düşmesini bekliyorlar..

Kız bebek söz konusu olduğunda, cinsel organları kısa sürede olgunlaşır ve dış dudak dudakları büyür. Zaten yedi milyar ilkel yumurta deposuna sahip olduğunu bilmek sizi şaşırtacak. Daha sonra o doğduğunda sayı ikiye iner..

Refleks:

Peki, uykunuz geldiğinde nasıl istemsizce esnediğiniz ve güneş ışınları doğrudan gözlerinize düştüğünde nasıl göz kırptığınız. Pekala, bunu sana kimse öğretmedi ve aynı şey senin küçük bebeğin için de geçerli. Yaklaşık 35 haftalık hamile olduğunuzda, bebeğinizin küçük kalbinin belirli bir ortak refleks gösterdiğini fark edeceksiniz. İlk başlangıç, yavaş ve kademeli olan ve anne tarafından hissedilebilen hıçkırıklarla olur. Bir kez daha hiçbirinde sorun yok. Bir sonraki refleks esneme ve ardından uyumadır, bu da eğer yeterince şanslıysanız onu en sevdiği pozisyonda uyurken yakalayabilirsiniz..

Flab’ları alın:

Başlangıçta bebek büyümeye başladığında, bir iskelet yapısından başka bir şey değildi. Zamanla daha da büyüdü ve şimdi bu haftanın sonunda tombul yanaklar ve sarkık kollarla dolacaktı. Yavaş yavaş verniks kazeoza gibi vücudunu kaplayan yumuşak peynir benzeri madde, altındaki yağ tabakalarını eritmeye başlar ve bu nedenle bebeğiniz bu haftanın sonunda sağlıklı ve sarkık olacaktır. Zamanla daha fazla kilo alıyor ve şimdi 5 kilonun biraz üzerinde.

Cevap:

Tüm bu süre boyunca bebek sizin konuşmanızı dinliyor, en sevdiğiniz reçelleri dinliyor ve etrafınızdaki dünyayı değerlendiriyor. 35. haftanın sonunda, bebeğinizin artık bu belirli seslere aşina olduğunu ve bunlara tepki vermeye başladığını fark edeceksiniz. Ultrasonda hareketlerini tetiklemek için sesinizi kullanabilirsiniz. Ayrıca ışığa duyarlılığı da gelişir. Bu yüzden karnının üzerinde yüzüne bir ışık tutarsanız, bu onun kıvranmasına veya başka yöne bakmasına neden olur. Size hafif bir tekme veya yumrukla karşılık verebilir..

Muhtemel Ölçü:

Bebek gelir gelmez ölçülecektir. Bebeğin yaşamını belirleyeceği için her zaman bebeğin doğru ölçümü gereklidir. 35. haftada bebek yaklaşık 2,4 kilogram ağırlığında olacak ve yaklaşık 46 cm (baştan ayağa) olacaktır. Bu bebeğin birincil ölçümüdür ve bundan daha fazlaysa doğum prosedüründe bazı sorunlar olacaktır..

Amniyotik Sıvılar:

Diğer haftalara kıyasla daha az amniyotik sıvı olacak ve bebeğin rahimde daha fazla kısmı olacaktır. Bu, yavaş yavaş son haftaya girdiğiniz ve birkaç gün sonra doğum yapacağınız anlamına gelir..

Bebekle birlikte anne de bazı değişikliklere uğrar. 40 haftalık çerçeve üç trimestere ayrılmıştır. İlk üç aylık dönemde sürecin başlangıcı rahatsızlık ile işaretlenir. Hangi yavaş yavaş ikinci trimesterde kolaylaştırır. Üçüncü üç aylık dönem daha sonra bebeği ve anneyi tekrar sorunlarla karşı karşıya bırakır..

Hazımsızlık:

Bebek gittikçe büyüdükçe, onun için yer açmak için bir şeyleri itip tekmelediğini oldukça iyi hayal edebilirsiniz. Bu işlem sırasında bebek, kaslı mide torbasını barındıran mide içeriğini yukarı iter. Torbanın alanı azaldıkça, mide torbası artık yiyecekleri işlemek için alan eksikliği hissettiğinden fonksiyonlar da etkilenir. Bu, şiddetli hazımsızlığınızın artan bir nedeni olabilir..

Sık Banyo Molaları:

Bebek artık idrar kesesinin bulunduğu alt karın bölgesine çok daha fazla baskı uyguladığından banyo molası ihtiyacı artar. Tipik bir günde, hamile olmadan, kadın idrar havuzunu dolana kadar içeri alabilir ve sonra bırakabilir. Bebeğin idrarını kaçırması ve yarattığı aşırı baskı ile anne artık idrar tutma yeteneğini kaybeder ve böylece ilk üç aylık dönemin sık banyo molaları geri döner..

Hamilelik Maskesi:

Şimdiye kadar, hamilelik maskesinin giderek daha belirgin hale geldiğini fark edeceksiniz. Zamanla bebek büyür ve onunla birlikte diğer problemler de olur. Ergenlik yıllarınızın sivilceleri, her gün büyüyen yamalar ve çillerle birlikte şimdi tekrar sizi rahatsız ediyor. Ancak hamilelik günleriniz sona erdiği için kusura bakmayın, lekeleriniz ve lekeleriniz de bitecektir..

İş Hazırlıkları:

Bu sıralarda, Braxton Hick’in emeği, artan aralıklarla sabit bir hızla çarpacaktı. Bunlar, vücudunuzun uyguladığı sahte kasılmalardır ve bu istemsiz demonun bir parçası olarak, rahatsızlığa uyum sağlamanız ve nasıl olacağına dair ilk elden bir deneyim yaşamanız gerekir. Bu, vücudunuzun yaklaşan eylem için uygulamaya devam etmesi için sadece bir uyandırma çağrısıdır..

35 Haftalık Gebelikte Fiziksel ve Psikolojik Değişiklikler:

 • Hamilelik döneminde meydana gelen en yaygın değişiklikler, dış dünyadan saklanmak için karmaşıktır. Fetüs yavaş büyür, annenin karnı da öyle. Bu büyüme çoğu kadın için hamileliğin 4. ayından itibaren dikkate alınır ve bundan sonra karnınız büyümeye devam eder. Fetüsün karın içinde büyümesi, vücudun iç kısmında da fiziksel değişiklikler yaratır..
 • Bu büyüme, annenin vücudundaki organların küçük bir alana uyum sağlamasına neden olur. Bu ayar iştahın azalmasına ve dolayısıyla idrar yapma ihtiyacının artmasına, bebeğin sırttaki yükü arttıkça akciğer kapasitesinin azalmasına ve bel ağrısına neden olur. Annenin kanı bebeği de besler.
 • Vücutta meydana gelen hormonal değişikliklerin çoğu zaman birçok duygusal değişikliğin nedeni olduğu düşünülürken, hamile annelerin bu travmatik aşamadan geçmesinin ve hamilelik sırasında ve sonrasında biraz havasız hissetmelerinin bazı önemli nedenleri vardır..
 • Hamilelik sırasında duygusal değişikliklerle başa çıkmak, doğum sonrası depresyon olasılığı gibi durumları içerir, doğum uzmanının aşina olduğu bir şeydir..
 • Hamilelik sırasındaki diğer duygusal değişiklikler arasında bebek sahibi olmaktan rahatsızlık duyma, yenidoğana bakma konusunda endişeli hissetme ve hatta zaman zaman çocuğunuzu nasıl yetiştireceğiniz gibi bebekle ilgili olumsuz duygular olabilir. bekar bir annesiniz ya da doğum sonrası bedeninizle ve benzeri diğer sorunlarla nasıl başa çıkacaksınız ve dahası, uyku yoksunluğu yeni anne ve babayı da olumsuz etkiliyor. Bu duygusal değişiklikler de yaygındır ve kadın doğum uzmanı ile tartışılmalıdır..

Daha fazla gör: 33 Haftalık Hamile Bebek Ağırlığı

35 Haftalık Hamile Bebek Boyu ve Ağırlığı:

35. haftada bebeğiniz neredeyse yeni doğmuş bir bebek gibi görünüyor – ve şimdi küçük çocuğunuzla tanışmanıza sadece birkaç hafta kaldı! Bebeğinizin rahminizde çok az haftası kaldı ve artık rahim dışındaki hayata neredeyse hazırlar! Muhtemelen bu hafta yaklaşık 5,5 libre (5 pound) ağırlığında olacaklar ve yaklaşık 46,2 cm (18 inç) uzunluğunda olacaklar..

Bebek & Göbek 35 Haftalık Hamile Gibi Görünüyor:

35 haftalık hamilelikten sonra bebek bir ananas kadar büyüktür. Baştan topuğa yaklaşık 18 inç ölçer. Artık bundan sonra fazla uzamayacak ama kilo almaya devam edecek. Fetüsünüz şimdi yaklaşık 5 kilo ağırlığında ve siz onu doğurmadan önce bir kilo veya daha fazla bebek yağı alması muhtemeldir..

35 Haftalık Gebelikte Bebek Pozisyonu:

Bebeğin pozisyonu, bebeğin rahminize yerleştirilmesini ifade eder. Bebeğinizin rahminizde sağa mı yoksa sola mı dönük olduğu veya başı önde mi yoksa ayakları önde mi? Bebeğiniz karnınızda yüzer ve hamileliğin başlarında ve ortalarında sık sık pozisyon değiştirir. 35 haftalık hamilelik bebek pozisyonları türleri şunlardır:

 • Baş-ilk pozisyona tepe pozisyonu denir.
 • Ayak-ilk pozisyon, makat pozisyonu olarak bilinir..
 • Yan yatma pozisyonuna enine görünüm denir..

Hafta Diyet ve Egzersiz:

Ne yemeli ?

Hamileliğin bu döneminde uygun beslenme gereklidir. Sonuçta bebeğe ne yerseniz onu da karşılayacaktır. Bebek hassastır ve karnınızın içindeyken belirli değişikliklerden geçecektir. Bu nedenle, bu süre zarfında en önemli şeylerden biri, yaklaşan değişiklikleri takip etmenizi sağlayacak diyettir. Yemek büyük bir rol, o yüzden biraz tartışalım. İyi Yemek Burada Hile.

Zengin ve Yağlı Gıdalar:

Hazımsızlık, mide enfeksiyonu vb. şikayetleriniz varsa çikolatalı mezeleri ve ayrıca zengin ve yağlı yiyecekleri yemeyi bırakın. Bazı baharatlı yiyecekler yardımcı olmaz ve bu nedenle bazı baharatlar hariç, diğerlerinden kaçının veya hazımsızlık, asitlik, mide ekşimesi vb. ile hasta olabilirsiniz ve bu özellikle 35. haftalık hamile diyetinde iyi olmayacaktır..

Karnabahar:

35. dönemde uygun K vitamini alımı gereklidir. Sağlıklı kalmak istiyorsanız, K vitamini ile gelen yeşil yapraklı sebzeleri alın ve bunlardan biri karnabahar. Brokoli, lahana, yeşil fasulye gibi K vitamini açısından zengin başka besinler de vardır..

Soya fasulyesi:

Bu sizi sağlıklı tutacak başka bir harika şey. Soya fasulyesi, uygun oranlarda K vitamini içerir ve bu sizin için yararlı olacaktır. Hazımsızlık çekmek istemiyorsanız ve hala sağlıklı şeyler varsa, o zaman alın. Onlar:

35 haftalık hamilelikte egzersiz yapın:

Artan kilo, özellikle sağlıklı bir yaşam tarzı yaşayan kadınları rahatsız eden sorunlardan biridir. Şimdi bununla uğraşmak zorunda kalacaklar. Ancak, sağlıklı yiyecekler yiyerek ve sabahları düşük yoğunluklu yürüyüşler yaparak zinde ve çevik kalabilirsiniz. Yürümek her zaman vücudu sağlıklı tutmaya ve zihni aktif tutmaya yardımcı olur..

35 haftalık hamile Kilo Alma:

Kilo alımı hamile bir kadın için gerçek bir endişe olabilir. Ayrıca bebeğin fazla kilosu, çoğu kadın hamilelik sırasında fazla kilo almış gibi görünmektedir ve aşırı miktarda sağlıklı gıdaya sahip olmak bundan sorumlu olarak adlandırılabilir. Bazı ciddi yemek sorunlarınız varsa, bazen sağlıksız şeyler yediğinizden hileli öğünleri kesmeye çalışın, çünkü kimse sağlıklı yiyecekleri haftalarca düz bir şekilde yiyemez..

Diyet rutininizi düzenlemekte sorun yaşıyorsanız, bir uzmana danışın. Bazen daha az egzersiz nedeniyle bu tür aşırı kilo alma sorunları ortaya çıkabilir. Hamileyken bile, mümkün olduğunca formda kalmaya çalışmalısınız. Sadece fazla kilolarınızı taşımak zorunda kalacaksınız ve başka kimse taşıyamayacak. Hidratlı kalmak aynı zamanda formda kalmaya ve yiyecekleri azaltmaya yardımcı olur. Daha kısa aralıklarla küçük öğünler yemek, hamilelik sırasında doğru kilonun korunmasına da yardımcı olur.

Hassas Göğüsler:

Hamileliğin en sık görülen semptomlarından biri ağrıyan göğüslerdir. Hassas meme ve meme ağrısı ile uğraşıyorsanız, bir uzmana (doktora) danışmak dışında yapabileceğiniz pek bir şey yok..

Öte yandan, bazı şeyler bu tür uzun süreli bir rahatlamaya sahip değildir. Ama onları deneyebilirsin.

Bu Hafta Boyunca Seks:

Bu hafta kesinlikle bazı cinsel aktivitelerde kendinizi şımartabilirsiniz. Bu hafta boyunca seks sorun değil ve onu oldukça yoğun hale getirmedikçe, kesinlikle biraz seks yapabilirsiniz. Biraz sevişmek bebeğe zarar vermez ve kadını aydınlatabilecek bazı yeni numaralara her zaman yer vardır. Tüm erkekler, son haftalarda çok şey yaşadıkları için, bu süre zarfında sevgili eşlerini memnun etmek için bunun istisnai bir fırsat olduğunu düşünmelidir. Tüm söylenenler ve yapılanlar, neredeyse oradasınız ve bu yüzden nazik ve dikkatli olun, çünkü bazen sert bir cinsel aktivite erken doğumla sonuçlanabilir..

35 Haftalık Gebelik İçin Hafta İpuçları ve Önlemler:

 • Dik durmak ve vücudunuzu öne eğik bir pozisyonda tutmak istersiniz, ancak düşecek kadar fazla eğilmeyin. Bu, bebeğin kafasının serviksten otomatik ve düzgün bir şekilde aşağı hareket etmesini sağlayan şiddetli basıncı azaltacaktır..
 • Bu süre zarfında bazı tehlikeli bakterilerin varlığı ile test edileceksiniz ve bu ciddi bir önlemdir. Bu bakteri bebeğe geçebilir ve 35 haftalık gebelik rehberi için teşhis konduktan sonra bazı ilaçlar alarak ondan kurtulmalısınız..
 • Bazı değişiklikler yaşıyorsanız, bazı noktalar sizi yalnız hissettirmeyecektir. Pek çok kadın bunlarla karşılaşacağından ve üstesinden nasıl gelineceğine dair bilgiler de burada verilmektedir..

Hamile Kadındaki Değişiklikler:

Üçüncü üç aylık dönemde, sonunda bebeğinizle tanışmak için heyecanlı ve sabırsız hissedeceksiniz. Bu arada, vücudunuz muazzam fiziksel değişikliklerden geçiyor. Burada, bunlardan bazılarını listeledik:

 1. Karın, uyluk ve göğüslerde çatlaklar.
 2. Kuru ve kaşıntılı cilt.
 3. Özellikle geceleri bacaklarda kas krampları.
 4. ısı yanığı.
 5. Nefes darlığı.
 6. hemoroid.

Üçüncü üç aylık döneminizde, doğum konusunda şüphe veya korku duyabilirsiniz. Endişeleriniz ve iş planlarınız hakkında sağlık danışmanınızla konuşmalısınız. Ayrıca, doğum öncesi derslere katılmayı ve bir doğum planı geliştirmeyi ve ayrıca doğum ve doğum hakkında bilgi edinmeyi denemelisiniz, böylece seçeneklerinizin bu duyguları da hafifletmeye yardımcı olacağını bilirsiniz..

35 Haftalık Gebelikte Tıbbi Testler ve Tarama:

Hamileliğinizin bu haftasında, doktorunuz bebeğinizin buna maruz kalmadığından emin olmak için muhtemelen sizi B grubu strep için test edecektir. Bu test için rektumunuzu ve vajinanızı temizleyecekler ve daha sonra bakteriler için sürüntüleri inceleyecekler. Test sonuçları pozitifse, bebeğinizin B grubu strep’e maruz kalmadığından emin olmak için doğumdan önce size antibiyotik verilecektir..

35 Haftalık Gebelikte Alınacak Önlemler Nelerdir??

Birçok hamile annenin, hamilelik hormonları nedeniyle sırtlarındaki ağrı ile ilgili soruları vardır. Ancak bunun normal olduğunu bilmeliyiz, bu yüzden ikinizin de hemfikir olduğu mükemmel ismi bulmak için tartışırken, partnerinizden bir mesaj isteyebilirsiniz. Her zaman bir ısıtma yastığı veya buz yastığı bulundurduğunuzdan emin olun. Burada, sizin ve bebeğinizin sağlıklı ve güvende kalmanıza yardımcı olacak bazı yapılması ve yapılmaması gerekenleri listeledik:

 1. Meyveler, sebzeler, baklagiller, kepekli tahıllar, fındık, baklagiller ve yağsız etler dahil olmak üzere hamilelik döneminde sağlıklı bir diyet yapın..
 2. Susuz kalmamak ve içinizdeki bebeği desteklemek için yeterli miktarda su için..
 3. Folik asit ve demir takviyelerinizi düzenli olarak alın. Herhangi bir besin takviyesi almaya karar vermeden önce doktorunuza düzgün bir şekilde danışın..
 4. Herhangi bir ilaca başlamadan veya durdurmadan önce daima doktorunuza danışın. Reçetesiz herhangi bir ilaç/besin takviyesi veya bitkisel ilaç alımı size ve bebeğinize zarar verebilir..
 5. Aktif kalmaya çalışın ve sizi formda tutan düzenli egzersizleri takip edin. Ayrıca doğum sancısıyla başa çıkma yeteneğinizi de geliştirebilir..
 6. Her gece en az 7-9 saat sağlıklı bir uyku çektiğinizden emin olmalısınız. Kan dolaşımına yardımcı olduğu ve şişmeyi önlediği bilindiği için sol tarafınıza yatmayı alışkanlık haline getirmeye çalışmalısınız..
 7. Anne adayları bebeğin sağlığı için olduğu gibi sigara, alkol ve uyuşturucu madde kullanmaktan da uzak durmalıdır..

Otuz Beş Haftada Olası Gebelik Sorunları:

Annenin yaşı, yaşam tarzı ve hamilelikten önce veya hamilelik sırasında meydana gelen sağlık sorunları gibi bazı mevcut sağlık koşulları da dahil olmak üzere çeşitli faktörler hamileliği oldukça riskli hale getirebilir. Gerçeklerden bazıları aşağıda listelenmiştir:

Mevcut sağlık koşulları gibi

 • Yüksek kan basıncı
 • Şeker hastalığı
 • Obezite vb.
 • Yaş:
 • Genç yaş.

Hamile gençlerin, kandaki sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin eksikliğinden kaynaklanan ciddi bir hastalık olan yüksek tansiyon ve anemi gibi hamilelikle ilgili problemler geliştirme olasılığı yüksektir ve hatta daha erken doğum ve doğumdan geçmeleri gerekebilir. daha yaşlı kadınlar.

35 Yaşından Sonra İlk Gebelik.

İlk kez anne olan yaşlı annelerin çoğu sağlıklı gebeliklere sahiptir, ancak araştırmalar yaşlı kadınların belirli problemler açısından genç kadınlara göre çok yüksek risk altında olduğunu göstermektedir. Bunlardan bazıları aşağıda listelenmiştir:

 1. Gestasyonel hipertansiyon olarak adlandırılan gebeliğe bağlı yüksek tansiyon.
 2. Gestasyonel diyabet olarak adlandırılan gebeliğe bağlı diyabet.
 3. 20 saatten fazla sürebilen uzun süreli emek!
 4. Sezaryen (cerrahi) doğum yapmak zorunda kalabilir.
 5. Dış gebelik, embriyonun rahim dışında tutunması durumudur, bu durum hem anne hem de bebek için hayati tehlike oluşturabilir..
 6. Aşırı kanama gibi doğum komplikasyonları olabilir.
 7. Bebekte Down sendromu gibi genetik bozukluklar.

Yaşam Tarzı Faktörleri:

Alkol kullanımı– Hamilelik döneminde alkol almak bebeğin riskini artırabilir ve fetal alkol spektrum bozukluklarına neden olabilir..

Tütün kullanımı– Hamilelik döneminde sigara içmek fetüsü riske sokar ve belirli doğuştan sakatlıklara, erken doğuma ve ani bebek ölümü sendromuna neden olabilir..

İlaç kullanımı– Araştırmalar hamilelik döneminde esrar içmenin veya uyuşturucu kullanmanın fetüse zarar verebileceğini ve bebeğin sağlığını etkileyebileceğini gösteriyor..

35 haftalık hamilelikte kontrol listeleri:

35 haftalık gebelikte yapılması gerekenler:

 • Kendine bir bebek kitabı al.
 • Bebeğinizin doğumundan önce hala satın almanız gereken ürünleri görmek için bebek kayıt kontrol listenizi gözden geçirin..
 • Emzirmeyi denemeyi planladıysanız, önerilen bir emzirme danışmanının numarasını almaya çalışın..

Daha fazla gör: 37. Hafta Gebelik Bakımı

35 Haftalık Hamile Ağrı Ve Rahatsızlıkları:

Bazı insanlar, özellikle daha yüksek bir frekansta devam eden Braxton-Hicks kasılmaları ve özellikle vücudunuz ve eklemleriniz daha yorgun olduğu için çok yorgun hissedebilir. Diğer kadınlar 35. haftada küçük bir enerji patlaması hissettiklerini ve bebeğin doğum tarihinden önceki son birkaç günlerini idare etmek için motive olabileceklerini bildirdiler..

Yani, artık rahminizde rahatça oturan 35 haftalık hamile bir bebeğiniz var. Ve bu dünyada kendi kimliğini oluşturmadan önce rahminizde geçirecek çok az zamanı kaldı. Kendinize ve bebeğinize sağlıklı bir şekilde bakabilmeniz için bu yazımızda bir çok yapılması ve yapılmaması gerekenleri sıraladık. Önce sağlığınıza dikkat edin, umarız sağlıklı ve neşeli bir bebeğiniz olur.!