Kafası karışmış! Hamilelikte hangi sebze iyi, hangisi kötü? Hamile kadın, normal büyümeyi ve doğmamış bebeğin genel gelişimini sağlamak için dengeli bir diyet yemelidir. Hindistan’da hamile kadınların beslenmesi, gıda hevesleri, gelenekler, tabular, medenileşme artı manevi inançlar tarafından önyargılıdır; yemek alışkanlıkları ve aile üyelerinin tutumu. Ayrıca, kaçınılması gereken papaya, muz, ananas, balık, yumurta, mango vb. içeren “sıcak yiyecekler”, “ekşi yiyecekler” ve soğuk yiyecekler” fikri vardır..

Hamilelikte Hangi Sebzeler Yenmeli ve Uzak Durulmalı?

Hamilelikte kaçınılması gereken 9 sebze:-

1. Filizlenmiş Patates:

tohum-patates

Bu sebze sadece hamileler için değil herkes için tehlikelidir. Filizlenmiş patates sağlığa zararlı toksinleri içerdiğinden yemeyin. Özellikle patateste yeşil filiz ile solan, fetal büyümeyi olumsuz yönde etkileyecek ve düşük yapma tehlikesini artıracaktır. Üstelik bu, düşüklere neden olan, insanların bilmesi ve dikkat etmesi gereken en tehlikeli yiyeceklerden biridir..

2. Patlıcan:

Patlıcan

Baingan veya Patlıcan, Hint evlerinde çok sık kullanılan bir sebzedir. Patlıcanın, fitohormonları çevreleyen bir idrar söktürücü olduğu ve adet öncesi sendroma ve adet görmemesine neden olduğu bulunmuştur. Bir durumda, her gün ½ patlıcan tüketildi; 2 yıldan fazla bir süredir kesilen adetlerin başlamasını mantıksal olarak teşvik etti. Bu tür malların üzerinde durun; hamilelik boyunca kontrendikedir.

3. Kokulu Knotweed:

Yetiştirilmesi kolaydır ve birçok Vietnam yemeklerinde sıklıkla kullanılır. Kokulu knotweed keskin aromalı biberlidir. Ham kokulu knotweed tüketmek mideyi ısıtarak vücut ısısını artırmaya hizmet eder. Tüketimi kan kaybına neden olur. Esas olarak, kokulu knotweed, uterus kasılmalarını artırabilen ve düşükle sonuçlanan maddelere sahiptir..

4. Centella:

Centella

Centella’nın hipotansiyonu iyileştirmede ve gençliği uzatmada birçok etkisi vardır. Ayrıca idrar söktürücü etkisi, ateş düşürücü etkisi ve manyok zehirlenmesini tedavi etme etkisi vardır. Hamile ve emziren kadınlar, düşük, şişkinlik ve mide üşümesine neden olabileceğinden centella tüketmekten kaçınmalıdır. Centella, uyuşukluğa neden olan ilaçlarla birlikte anti-konvülzanlar, antidepresan ilaçlar ve uykusuzluk ilaçları ile işbirliği yapabilir ve insülin, kolesterol düşürücü ilaçlar ve diyabet ilaçlarının etkinliğini azaltabilir..

5. Acı Kavun:

Acı kavun

Hamile kadınlar da rahim kasılmalarına, hasara ve fetal kanamaya neden olabileceğinden acı kavun yememelidir. Ayrıca acı kavun rahmi rahatsız edebilir ve erken doğuma neden olabilir. Anne sütü yoluyla bebeğe bir dizi zararlı bileşen bulaşabileceğinden, emziren kadınlar da acı kavun tüketmemelidir..

6. Artemisia Vulgaris:

Artemisia Vulgaris

Ekşi, baharatlı, iyi aromalı ve kan dolaşımının düzenlenmesinde, kas ağrısında, karın ağrısında azalmada ve ayrıca sinirleri yatıştırmada yardımcı etkileri vardır. Hamile bir bayan potansiyel olarak ağır kanamalı, iltihaplı rahim kasılmaları ve düşük yaşayabilir..

7. Baget Ağacı:

baget ağacı

Erken gebelikte düşüklere neden olan besinler listesindeki birincil sebze baget ağacıdır. Bunun nedeni, baget ağacının östrojen benzeri yapıya sahip bir hormon olan alfa-sitosterol içermesi, hamileliği önlemede başarılı, rahim kaslarını düzleştirme ve ayrıca düşüklere yol açmasıdır..

8. Portulaca Oleracea:

Portekiz Oleracea

Son derece yüksek besin içeriğine sahiptir ve çok iyi bir ilaç olarak ölçülebilir. Suyu vücut ısısını düşürmede, kan akışını detoksifiye etmede ve ayrıca vücudumuzdaki solucanları yok etmede etkilidir. Suyu rahim kasılmalarına neden olabilir, hamile kadınların herhangi bir aksilik ihtimalinden kaçınmaları önerilmez..

9. Sauropus Androgynus:

Sauropus Androgynus

Vücut ısısını azaltmak, kan akışını beslemek, detoksifiye etmek için başarıyla kullanılabilen ve ayrıca müshil özellikleri olan “soğuk” ve aynı zamanda tatlıdır. Bitki krallığında garip olan bir vitamin olan K vitamini içerir. Bu aynı zamanda, afyon haşhaşında yerleşik olan ve ağrıyı azaltmak ve kan basıncını düşürmek için damar düz kasını artırmada etkiler bırakan Papaverine’ye sahiptir. Ölü doğuma veya düşüklere neden olan ve hamilelik sırasında riskli olarak sınıflandırılan rahim kasılmalarıyla karşılaşabilirsiniz..

10. Ham Filizler:

Sağlık idareleri, hamile kadınlar için çiğ ağızları “güvensiz” olarak nitelendirdi. Çalışmalar, filizlerin, hamile kadını ve büyüyen bebeği olumsuz etkileyebilecek Salmonella, Listeria ve E. coli gibi bakterileri içerebileceğini göstermiştir..

Hamilelik için En İyi Sebzeler:

Hamileler için 5 porsiyon sebze yemek şiddetle tavsiye edilir. Sebzeler, temel vitaminler, mineraller ve daha ince maddelerle dolu oldukları için özellikle hamilelik sırasında sağlıklı bir diyetin hayati bir parçasıdır..

Şimdiye kadar hamilelikte hangi sebzelerin yenmemesi gerektiğine baktık. Önerilen en iyi 10 sebzeden bazılarına bir göz atalım:

C Vitamini: Bağışıklık için hayati

  • Brokoli
  • Domates
  • Kırmızı, Yeşil ve Sarı biber

Potasyum: Kan basıncını korur. Koyu yapraklı yeşillikler potasyum kaynağıdır.

Folik asit: Nöral tüp defekti olasılığını azaltır. Yaprak bakımından zengin sebzelere bazı örnekler brokoli, Brüksel lahanası, Ispanak ve kuşkonmazdır..

Kalsiyum: Sağlıklı kemikler ve dişler için hayati – Brokoli, lahana, su teresi, Yeşil Fransız Fasulyesi ve Brüksel Lahanası gibi koyu yapraklı sebzeler.

Lif: Kabızlığı önlemeye yardımcı olur ve doğum öncesi diyetin bir parçası olmalıdır. Bazı iyi kaynaklar Bezelye, Tatlı patates, Şalgam ve baklagiller.

Artık güvenli sebzeleri bildiğinize göre, bu sebzeleri atıştırdığınızdan emin olun ve onları sağlıklı hamilelik diyetinizin zorunlu bir parçası haline getirin. Humuslu havuç ve kereviz çubukları üzerinde atıştırmalık, çok sağlıklı bir atıştırmalık olarak hizmet vermektedir. Günlük tüketiminizin bir kısmını karşılayan, evde sebze ve meyvelerle yapılan sağlıklı smoothie’leri tüketebilirsiniz. Sizin için neyin güvenli neyin güvenli olmadığını doktorunuza danışmak en iyisidir. Doktorunuz alerjilerinizi göz önünde bulundurarak en iyisini önerecektir. Dikkatli olun ve yemeğinizin sadece sizin sağlığınızı değil aynı zamanda büyüyen bebeğinizin sağlığını da belirlediğini unutmayın..