İkinci üç aylık dönem, hamileliğinizin en iyi dönemidir. Bu süre zarfında, sabah bulantınız azalır, enerji seviyeniz tekrar yükselir ve bebek yumruğu henüz ortaya çıkmaz ve rahatsızlık yaratmaz. İkinci üç aylık dönemde diyete bakış açısı hamileliğin en önemli kısmıdır. Bebek en çok bu dönemde büyür ve bebeğin tüm organları bu üç aylık dönemde oluşur. Sağlıklı bir ikinci üç aylık hamilelik diyeti, bebeğin sağlıklı büyümesini sağlar ve ayrıca temel besin maddelerinden yoksun kalmazsınız. Bu yüzden burada 2. trimester diyeti sırasında ne yiyip nelerden kaçınmanız gerektiğine ve aynısını nasıl planlamanız gerektiğine dair bir listemiz var..

Hintli Kadınlar İçin En İyi İkinci Üç Aylık Diyet Yiyecekleri

Hamilelik, artık bir yerine iki beden beslediği için kadınlar için ekstra özen gerektirir ve bu nedenle, sağlıklı bir bebek sahibi olmak için tüm hamilelik süreci boyunca diyet ciddiye alınmalıdır. Sağlıklı bir hamileliği sürdürmek için 2. trimester diyetine de dikkat edilmelidir. Öyleyse hamileliğin ikinci üç aylık döneminde ne yiyeceğimize bakalım..

İkinci Trimester Diyeti için Besin Kaynakları:

İkinci trimester gebelik diyetine dahil edilmesi gereken çeşitli besin kaynakları arasında karbonhidratlar, proteinler, yağlar, mineraller, vitaminler ve bol miktarda su bulunur. Besin gereksinimi üç eşit parçaya bölünmeli ve gün boyunca enerji seviyenizi korumak ve beslenme gereksinimini karşılamak için her öğün beslenmenin her bir bölümünü içermelidir..

İkinci Trimester Diyeti İçin Diyet Tablosu:

İkinci üç aylık dönem için diyet planı aşağıdakilerin bir kombinasyonunu içermelidir:

 • Günlük demir ve folik asit ihtiyacını karşılamak için her gün en az beş porsiyon yeşil yapraklı sebze ve meyve tüketmelisiniz..
 • Her öğün karbonhidrat içermelidir (Tam tahıllı ekmek, nişastalı yiyecekler, tahıllar vb.)
 • Günlük kalsiyum ihtiyacını karşılamak için süt ürünlerini en az 2-3 porsiyon tüketin..
 • Yumurta, fasulye, balık gibi protein içeriği yüksek besinler günde iki kez tüketilmelidir..
 • Omega-3 yağ asitlerinden zengin yağlı balıklar haftada iki defadan fazla tüketilmemelidir..
 • Açlığınızı gidermek için sandviç ve yoğurt gibi sağlıklı atıştırmalıklara geçin..

2. Trimester Diyeti İçin Diyet Planı:

Bebeğinizin sağlıklı büyüme ve gelişme için gereken tüm besin gereksinimlerini alması için hamileliğin ikinci üç aylık döneminde bir yemek planı hazırlamanız ve uygulamanız önemlidir. Diyet çizelgesini yaparken yıl boyunca mevcut olan meyve ve sebzelere yer vermeli, belirli bir mevsimde bir meyve veya sebze yoksa, o mevsimde mevcut olan meyve veya sebze ile değiştirmelisiniz. aynı besin değeri. Aşağıdaki, ikinci üç aylık dönem için örnek bir diyet çizelgesidir. İdeal beslenme çizelgeniz şu şekilde olmalıdır:

Kahvaltı: 2 porsiyon tahıl, bir porsiyon meyve, 1 oz et/fasulye ve bir bardak süt. Örnek: 1 tatlı kaşığı margarin ve çırpılmış yumurta ile 2 tam tahıllı tost ekmeği, 1 su bardağı kavun ve bir bardak süt.

Öğle yemeği: 2 porsiyon tahıl, 1 su bardağı yapraklı sebze, 1 su bardağı bakliyat, iki porsiyon et/fasulye, 1 su bardağı süt. Örnek: 2 chapatis, 1 su bardağı palak paneer, 1 su bardağı dal, 1 su bardağı bebek havuç, salatalık ve bir su bardağı ayran.

Abur cubur: Atıştırmalık bir porsiyon tahıl ve 1 bardak süt içermelidir. Örnek: Bir kase sütlü mısır gevreği.

Akşam yemeği: 2 porsiyon sebze ve tahıl ve 3 oz et/fasulye. Örnek: 3 oz ile 1 fincan kahverengi pirinç. ızgara tavuk, 1 su bardağı sarımsaklı ıspanak ve 1 yemek kaşığı salata sosu.

Gebeliğin İkinci Trimesterinde Yenilmesi Gereken Yiyecekler:

Bunlar, sağlıklı olmak için ikinci trimester diyetinize ekleyebileceğiniz 20 besindir.-

1. İkinci Trimester Diyeti İçin Süt:

İkinci Trimester Diyeti İçin Süt

Süt, bebeğin büyümesi ve gelişmesi için önemli olan bol miktarda protein ve kalsiyum içerdiğinden ve ayrıca büyüyen bebeğin kemiklerini güçlendirmeye yardımcı olduğundan çok sağlıklı bir diyettir. Sütü olduğu gibi içebilir ya da besleyici malzemeleri birleştirerek başka sağlıklı içecekler yapabilirsiniz..

2. Konserve Sardalya:

Konserve Sardalya

Konserve sardalye, kalsiyum, omega-3 yağ asitleri ve magnezyum açısından oldukça zengindir. Omega-üç yağ asitleri bebeğinizin beyninin gelişimi için gerekli olduğundan, bunu ikinci trimester diyet çizelgenize Hint diyet planınıza dahil etmelisiniz. Bunu salatanızın bir parçası olarak ekleyebilir veya ondan başka lezzetli şeyler yapabilirsiniz..

3. Sebze Çeşitleri:

Sebze Çeşitleri

Sebzeler, ikinci trimester gebelik diyetinin önemli bir parçasıdır. Sebzeler demir, kalsiyum, potasyum vb. besinlerle doludur ve ayrıca fetüsün doğru gelişimi ve sağlıklı hamileliğiniz için çok önemli olan lifler ve mineraller içerir. Bütün bunlar bebeğin tam olarak büyümesine ve gerekli organları doğru zamanda geliştirmesine yardımcı olur, böylece doğum kusurları olasılığını azaltır..

4. Kabak ve Ayçekirdeği:

Kabak ve Ayçiçeği Çekirdeği

Diyetiniz için günlük bir avuç kabak ve ayçiçeği çekirdeği, bebeğin iyi büyümesine yardımcı olan zengin bir demir ve magnezyum kaynağıdır. Sadece atıştırmalık olarak yiyin veya hamilelik sırasında ihtiyacınız olan zengin besinleri elde etmek için yoğurt ve salataya ekleyin..

5. Sade Yoğurt:

Sade yoğurt

Yoğurt, kemiklerinizi güçlü tutmanın yanı sıra hamileliğin 2. trimesterinde bebeğinizin kemiklerinin tam olarak gelişmesine yardımcı olmak için gerekli olan kalsiyum açısından oldukça zengindir. Yoğurdun besin değerine katkıda bulunmak için magnezyum açısından zengin olan böğürtlen gibi diğer besleyici maddeleri de ekleyebilir ve bu sağlıklı beslenmeyi hamileliğiniz boyunca sürdürebilirsiniz..

6. İkinci Trimester Diyetinde Kuru Meyveler:

İkinci Trimester Diyetinde Kuru Meyveler

Kuru meyveler, değeri oldukça yüksek olduğu için hamileliğin ikinci trimesterinde tüketilmesi gereken önemli yiyeceklerden biridir. Kayısı, badem, hurma, incir vb. gibi kuru meyveler, günlük diyetinize dahil edilmesi gereken iyi bir kalsiyum ve demir kaynağıdır. Bu kuru meyveleri besin değerlerini arttırmak için diğer yiyeceklere ekleyebilirsiniz..

7. İkinci Trimesterde Esmer Pirinç Yiyin:

İkinci Trimesterde Esmer Pirinç Yiyin

Esmer pirinç, kemiklerin büyümesi ve gelişmesi için çok önemli olan kalsiyum, demir ve D vitamini açısından zengin bir kaynaktır ve ayrıca oksijen eksikliği olmaması için kırmızı kan hücrelerinin üretimi için demir gereklidir. Mantarlarla birlikte, bu çok iyi bir besleyici diyet olarak kanıtlanabilir. Ayrıca hamilelik sırasında kabızlığı önlemenize yardımcı olacak iyi miktarda lif içerir..

8. Bitter Çikolata:

Bitter çikolata ikinci üç aylık hamilelik

Bitter çikolata, kaslarınızı gevşetmede ve kan damarlarını genişletmede çok yardımcı olan iyi miktarda brom içerdiğinden, hamileyken 2. trimesterde yenebilecek en iyi yiyeceklerden biridir. Hamilelik sırasında stresi azaltarak ve ayrıca hamileliğiniz boyunca sağlıklı kalmanıza yardımcı olan kan basıncını kontrol altında tutarak yardımcı olabilir..

9. Fasulyeli Fırında Patates:

Fasulyeli fırında patates, hamilelik sırasında sağlıklı bir rutini sürdürmenize ve ayrıca bebeğinizi her türlü enfeksiyon veya doğum kusurundan korumanıza yardımcı olacak, demir açısından zengin, lif açısından zengin bir yemektir. Sağlıklı bir diyet için günlük öğünlerinize ekleyebileceğiniz en iyi yemek budur..

10. Balık:

En İyi İkinci Trimester Diyet Yiyecekleri 10

Balık, bebeğinizin gelişimi ve sağlıklı hamileliğiniz için çok sağlıklı olan az yağlı protein açısından son derece zengindir. Doğru balık çeşidini seçin ve sağlıklı bir diyet sürdürmek için kızartmak yerine haşlayın, çünkü kızarmış yiyecekler hamilelik sırasında sık görülen mide bulantınızı veya baş dönmesini kötüleştirebilir..

11. Yumurtalar:

En İyi İkinci Trimester Diyet Yiyecekleri 11

Yumurta, vücudun bakımı için önemli olan protein açısından oldukça zengindir ve bebeğin büyümesi ve bebeğin sorunsuz doğmasını sağlar. Yumurtayı hamilelik döneminde iştahınızı giderecek lezzetli yemekler yapmak için kullanabileceğiniz gibi kahvaltıda da kullanabilirsiniz..

12. Ispanak ve Marul:

En İyi İkinci Trimester Diyet Yiyecekleri 12

Ispanak ve marul gibi yeşil yapraklı sebzeler, demir ve folik asit açısından oldukça zengindir. Yüksek miktarda demir, hamilelik sırasında maksimum kadınların karşılaştığı anemik koşullarla savaşmanıza yardımcı olacaktır. Ispanak ve marulu günlük salatanız olarak kullanabilir veya bir avuç dolusu omlet veya diğer yiyeceklere koyabilirsiniz..

13. Tam Buğday Ekmeği:

En İyi İkinci Trimester Diyet Yiyecekleri 13

Hamilelikte sağlıklı gıda 2. trimester diyeti, lif, B vitamini ve folik asit açısından zengin tam buğday ekmeğidir. Kahvaltı için herhangi bir tam tahıllı ekmek, vücudunuzun lif ihtiyacını karşılamak için iyi bir seçim olacaktır..

14. Hamile İkinci Trimester İçin Meyveler:

Hamile İkinci Trimester İçin Meyveler

Meyveler, hamilelik sırasında anne veya bebeğin alabileceği enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olan temel mineraller ve besinler içerir. Sitrik asit gibi temel besinler, doğum kusurlarının önlenmesine yardımcı olur ve doğum sırasında bebeğin çeşitli eksiklik hastalıklarından kurtulmasına yardımcı olabilecek diğer vitaminler, böylece bebeğin bağışıklığını arttırır.!

15. Kepekli Tahıllar:

İkinci Trimester Diyeti için Kepekli Tahıllar

Kepekli tahıllar en iyi lif kaynaklarından biridir. Lifler, bağırsak hareketine yardımcı oldukları için hamilelik sırasında kabızlık sorununu çözmek için çok iyidir. Lifler ayrıca vücudumuzdaki kan şekeri seviyelerini korur ve böylece anne adayını gestasyonel diyabetten de korur. Sağlıklı bir bebek için bol miktarda lif ve kaba yem almalısınız..

16. Fındık:

Fıstık ve badem gibi kuruyemişler iyi bir atıştırmalıktır. İyi bir demir, kalsiyum ve protein kaynağıdırlar ve lezzetlidirler. Kuruyemişler, hamilelik sırasında ara öğün açlık sancılarını giderebilir.

17. Tofu ve Tempeh:

Tofu ve Tempeh, proteinler açısından son derece zengin olan Soya Sütü ürünleridir. Gebeliğin ikinci trimesterinde, bebeğin sağlıklı gelişimi için iyi miktarda protein gereklidir ve öğünlerden birinde tofu ve tempeh tüketmek proteinlerin günlük gereksinimlerini yeterince karşılayabilir..

18. Keten Tohumu ve Chia Tohumu:

Keten tohumu ve Chia Tohumu Omega-3 yağ asitleri açısından zengindir. Bu yağ asidi, bağışıklık sisteminin yanı sıra merkezi sinir sistemi oluşturmak için gereklidir. Ayrıca bu tohumlar son derece liflidir ve kolay bağırsak hareketine yardımcı olabilir ve hamilelik sırasında yaygın bir şikayet olan kabızlığı giderebilir..

19. Balık Karaciğer Yağı:

Balık karaciğeri yağı yine iyi bir Omega 3 yağ asitleri ve D Vitamini kaynağıdır. Bebeğin kemiklerini ve dişlerini oluşturmaya ve bağışıklık sistemini geliştirmeye yardımcı olur..

20. UV’ye Maruz Kalan Mantarlar:

UV’ye maruz kalan mantarlar iyi bir D Vitamini kaynağıdır. Hamilelik sırasında bebeğin kemik ve dişlerinin sağlıklı gelişimi için her gün minimum 15 mcg D Vitamini gerekir ve UV’ye maruz kalan mantarları tüketmek bu gereksinimi çok iyi karşılayabilir..

İkinci Trimester Gebelik Diyeti Sırasında Kaçınılması Gereken Gıdalar:

Aşağıdakiler kaçınılması gereken ikinci trimester gıdalarının listesidir:

 • çiğ yumurta.
 • Çiğ et.
 • Çiğ balık.
 • İçlerinde yüksek miktarda cıva bulunan balıklar Örnek: köpekbalığı, kılıç balığı, kral uskumru ve hatta kiremit balığı.
 • Pastörize edilmemiş sütten yapılan süt ürünleri.
 • Yumuşak peynir, mavi peynir.
 • Deniz ürünleri ve et yemeye hazır.
 • Alkollü içecekler – Fiziksel, zihinsel ve davranışsal engellere neden olan düşük, ölü doğum ve hatta fetal alkol spektrum bozukluğuna neden olma tehlikesine sahiptirler..
 • Aşırı miktarda kafein – 150 ila 300 mg kafein tüketimi güvenli bir miktardır. Bir fincan kahve 95 ila 165 mg kafein içerirken, bir fincan siyah çay 45 mg kafein içerir..

İkinci Trimesterde İhtiyacınız Olan Takviyeler:

Aşağıdakiler, hamileliğin ikinci üç aylık döneminde alınması gereken üç temel takviyedir:

Kalsiyum: İkinci üç aylık dönemde, bebek maksimum kemiklerini geliştirir. Bu çok fazla kalsiyum gerektirir. Diyetinizde kalsiyum yoksa, bebeğiniz acı çekmez, ama siz çekersiniz. Bunun nedeni, bebeğin vücudunuzda depolanan tüm kalsiyumu tüketmesi ve doğumdan sonra osteoporoza neden olabilecek bir eksiklik geliştirmenizdir. Bu nedenle, bir kalsiyum takviyesi almak, doğumdan sonra kalsiyum eksikliği geliştirmemenizi sağlayacaktır..

Balık Yağı: Balık yağındaki Omega-3 yağ asitleri, bebeğin beyninin sağlıklı gelişimi için gerekli bir takviyedir. Balık yağı Omega 3 yağ asitleri açısından zengindir.

Demir: Hamile kadınların çoğunda anemi gelişir ve bunun nedeni demir eksikliğidir. Hamilelik sırasında kan hacmi iki katına çıkar ve bu nedenle daha fazla demir gerektirir. Bebeğin dokularının büyümesi arttıkça annede hemoglobin ve alyuvar seviyeleri azalmaya başlar, halsizlik ve nefes darlığı hissetmeye başlar. Bir demir takviyesi almak, aynı eksikliğini geliştirmemenizi sağlayacaktır..

İkinci Trimester Diyet İpuçları:

Aşağıdakiler, mutlu ve sağlıklı bir hamilelik geçirmenizi sağlayacak ipuçlarından bazılarıdır:

 • Dengeli ve sağlıklı beslenmenizi sağlamak için yemeklerinizi evde pişirin..
 • Dondurulmuş gıdalara karşı her zaman taze gıdalar tercih edilmelidir..
 • Dondurulmuş gıdaları satın alırken yağ ve sodyum oranı düşük gıdaları tercih edin..
 • Meyve ve sebzelerin istenmeyen etkilerini gidermek için tüketmeden önce meyve ve sebzeleri yıkayın..

İkinci üç aylık dönemde hamile bir bayan için sağlıklı bir diyet çizelgesi, hamileliğiniz sırasında en az sorun yaşamanıza yardımcı olacak ve ayrıca bebeğinizin sağlıklı olmasına ve tüm hamilelik süreci boyunca sizi güçlü tutmasına yardımcı olacaktır. Sağlıklı bir hamilelik geçirmeniz için doktorunuzla oturun ve 2. trimester hamilelik diyet çizelgesini hazırlayın. İkinci üç aylık dönem, bebeğinizin organlarının çoğu bu dönemde geliştiği için hamileliğinizin en rahat ve en önemli aşamasıdır. Sağlıklı ve güçlü bir bebek için sağlıklı beslenmeyi deneyin.

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları:

S1: Gebelikte 2. Trimester Diyetinde Kilo Alma Ölçüleri Nedir??

Cevap: Hamilelik sırasında, ortalama kilolu bir kadın hamilelik sırasında 25 ila 35 kilo almalıdır. Bu, ikinci üç aylık dönemin her haftasında haftada yaklaşık 1 ila 2 pound gelir. Daha fazla kilo almak, yüksek tansiyon, daha büyük bebek ve sezaryen doğum gibi komplikasyonlar yaratabilir..

S2: İkinci Trimester Diyeti Sırasında Aşerme Nedir??

Cevap: Hamilelik sırasında, özellikle ikinci üç aylık dönemde, kadınlar genellikle belirli bir yiyecek türü için istek geliştirirler. Kadınların belirli yiyecek türleri için neden istek veya isteksizlik geliştirdiği hala belirsizdir, ancak doktorlar hormonların bunda hayati bir rol oynayabileceğine inanmaktadır. Kadınlar genellikle aşağıdaki gıda maddelerinden biri için can atıyorlar:

 • çikolatalar
 • baharatlı yiyecekler
 • tatlılar
 • Meyveler

S3: İkinci Trimester Diyetinde Gıda Alerjilerinin Etkisi Var mı??

Cevap: Yediklerinizin bebeğinizi etkileyeceği yanlış bir kanıdır ve bebeğiniz buna bağlı olarak alerji geliştirebilir. Besin alerjileri ile hamilelikte tüketilen besinler arasında bir bağlantı yoktur..