Hamilelikte kardiyo egzersizleri hem anne hem de doğmamış çocuğu için çok faydalıdır. Kasları güçlendirir ve solunum fonksiyonunu arttırır, vücudun daha fazla oksijen solumasını sağlar. Kalp kaslarını güçlendirir. Ayrıca, iyi bir kardiyo egzersizi, her zaman bebeğin sağlıklı büyümesi için çok önemli olan hayattaki her şeye karşı enerjik ve neşeli bir zihinsel tutuma sahip olmasını sağlar..

Peki hamileler için kardiyo egzersizleri nelerdir? Temelde kardiyo egzersizlerinin çoğu hamilelikte yapılabilir, ancak hamilelik ilerledikçe yoğunluğu ve süresi azalır. Oksijenin çoğu annenin kendi vücudu için kullanıldığından, doğmamış çocuğun daha az oksijen almasına yol açabileceğinden, asla nefes almamaya özen gösterilmelidir. Sadece güvenli ve rahat bir tempoda egzersiz yapın.

İşte Gebelikte Yapılması Gereken Bazı Kardiyo Egzersizleri:

1. Yüzme:

Hamilelikte yapmanız gereken kardiyo egzersizleri

Yüzme, hamilelik sırasında özellikle harika bir egzersizdir, çünkü su vücut ağırlığını onda bir oranında azaltır ve bu nedenle eklemlerde neredeyse hiç gerginlik olmaz. Ayrıca, su vücudun aşırı ısınmasını önlemeye yardımcı olur. Ancak çok kuvvetli yüzmeyin. Hızınızı sabit ve rahat tutun.

2. Su Zumbası:

Hamilelikte yapmanız gereken kardiyo egzersizleri 2

Water Zumba, sıfır etkili ve serinletici bir ortamda klasik Zumba egzersiz rutinine eğlenceli bir dokunuş. Dans hareketlerinizi düşük anahtar ve rahat tutun. Hamilelik sırasında bu kardiyo egzersizlerine devam etmeden önce doktorunuza ve hareketlerinizi duruma göre değiştirebilecek Zumba eğitmeninize danışın..

3. Koşu Bandı Kardiyo Egzersizi:

Hamilelikte yapmanız gereken kardiyo egzersizleri 3

Halihazırda bir koşu bandı kardiyo egzersizi yapıyorsanız, hamilelikten sonra bile buna devam edebilirsiniz. Ancak bunu yalnızca ve yalnızca doktorunuza ve antrenörünüze danıştıktan sonra yapın, böylece onlar sizin için mükemmel antrenmanı fiziksel durumunuza ve hamileliğinize göre hazırlayabilirler. Genel olarak, nefessiz kalmanıza neden olan dinlendirici egzersizler yapın..

4. Yürüyüş:

Hamilelikte yapmanız gereken kardiyo egzersizleri 4

Yürüyüş, hamilelik sırasında en iyi kardiyo egzersizidir. Aynı zamanda kolay, güvenli ve ekonomiktir. Dışarıdaki temiz havayı solumak için hafif ve havadar sabah ve akşam yürüyüşlerine çıkın. Rahat bir tempoda yürüyün ve hafif de olsa yorulduğunuzu hissediyorsanız, bir süre oturun ve derin nefes alarak dinlenin..

5. Koşu:

Hamilelikte yapmanız gereken kardiyo egzersizleri 5

Çünkü koşu, yürümekten daha etkili bir egzersizdir. Hamilelik sırasında kardiyo egzersizi olarak koşmaya başlamadan önce doktorunuza ve varsa antrenörünüze danışmanız önemlidir. Rahat koşu ayakkabıları giyin, önceden ısının ve sizi nefessiz bırakmayacak sabit bir tempoda koşun..

6. Kickboks:

Hamilelikte yapmanız gereken kardiyo egzersizleri 6

Kickboks, hamilelik sırasında dövüş hareketlerini içeren yüksek etkili bir kardiyo egzersizidir. Hamilelik sırasında kickbokstan kaçınmak en iyisidir. Erken gebelikte kickboks yapmak hala iyidir, ancak sonraki aşamalarda tehlikeli olabilir. Ancak, tavsiyesi için doktorunuza danışmaktan çekinmeyin..

7. Bisiklete binme:

Hamilelikte yapmanız gereken kardiyo egzersizleri 7

Bisiklete binme konusunda ustaysanız ve düşme riski olmadığından eminseniz, hamileyken bisiklete binmek iyi bir egzersizdir. Çok etkili ve yorucu olduğu için çok yağlı veya dik yokuşlarda bisiklet sürmeyin. Rahat ve yavaş bir hızda bisiklet sürün. Tercihen bir bisiklet partneri ile!

8. Yürüyüş:

Hamilelikte yapmanız gereken kardiyo egzersizleri 8

Yürüyüş, hamilelik sırasında eğlenceli bir kardiyovasküler egzersizdir. Hamilelik için keyifli, rahatlatıcı bir kardiyo egzersizidir. Rahat yürüyüş botları giyin ve temiz doğal havayı derinden soluyarak rahat, telaşsız bir tempoda yürüyüş yapın. Doğru araziyi seçmek için doktorunuza danışmayı unutmayın..

9. Kayak, Kürek, vb:

Hamilelikte yapmanız gereken kardiyo egzersizleri 9

Bunlar, düşme veya nesnelere çarpma riski olduğundan hamileliğiniz ilerledikçe kaçınılması gereken egzersizlerdir. Hamileliğin çok erken dönemlerinde güvenli bir kayak kursu seçebilirsiniz. Yine de doktorunuza danıştığınızdan emin olun..

Yani bunlar düşünmeniz gereken hamilelik kardiyo egzersizleriydi. Düzenli bir antrenmana karar vermeden önce, sizin için en mükemmel ve en güvenli antrenmanı yazabilecek olan doktorunuza ve eğitmeninize danışın..