Cikorija yra vardas, kurį ne kartą girdėjome kavos kontekste. Cikorija laikoma puikiu kavos pakaitalu ir yra šaknis, išgauta iš žydinčio augalo Cichorium intybus. Šis daugiametis augalas turi būtinų maistinių medžiagų, o jo šaknys yra turtingas ląstelienos šaltinis. Cikorijos privalumai yra odos barjerinės funkcijos gerinimas, virškinimo sveikata ir daug daugiau.

Cikorijos nauda sveikatai

Šiame straipsnyje mes jums pateikiame išsamią informaciją apie cikorijos mitybos pobūdį ir naudą. Skaitykite toliau, kad sužinotumėte daugiau!

Kas yra cikorija ?:

Cikorijos šaknys turi ryškiai mėlynas gėles ir yra kilusios iš kiaulpienių šeimos augalo, kuris yra pluoštinis ir atrodo kaip medis. Tyrimų su žiurkėmis duomenimis, ši šaknis skatina kaulų sveikatą, nes turi insulino ir veikia kaip natūralus vidurius laisvinantis vaistas (1).

Cikorija auginama kulinarijos tikslais ruošiant, gydant ir yra Viduržemio jūros regiono augalas. Nors jis atsirado Europoje, jis populiarėja visame pasaulyje ir gerai auga įvairiomis sąlygomis.

Kiekviena šio augalo dalis turi naudingų savybių; šaknis naudojama kaip kavos pakaitalas, dažnai sumalta į miltelius, lapai naudojami panašiai kaip lapiniai žalumynai.

Cikorijos maistinės vertės:

Toliau pateikiamas vienos žalios cikorijos šaknies (60 gramų) mitybos profilis:

 • 44 kalorijos.
 • 0,8 gramo baltymų.
 • 10,5 gramo angliavandenių.
 • 0,1 gramo riebalų.
 • 0,9 gramo pluošto.
 • 7% RDI mangano.
 • 7% vitamino B6 RDI.
 • 5% kalio RDI.
 • 5% vitamino C RDI.
 • 4% MTTP fosforo.
 • 3% folio rūgšties RDI.

Cikorijos šaknies nauda sveikatai:

Turėdami prieigą prie cikorijos šaknies mitybos profilio, praneškite mums daugiau apie visus jos teikiamus privalumus:

1. Sumažina apetitą numesti svorio:

Remiantis tyrimais, cikorijos šaknis sumažina svorį, nes reguliuoja apetitą ir sumažina bendrą kalorijų suvartojimą. Remiantis 12 savaičių tyrimo 48 suaugusiųjų tyrimu, placebo grupė priaugo svorio. Tuo pačiu metu vartojant cikorijos kilmės oligofruktozę, panašią į insuliną, kūno svoris sumažėjo iki 1 kg (2).

Remiantis tuo pačiu tyrimu, oligofruktozė padeda sumažinti ghrelino kiekį – hormoną, kuris skatina alkio jausmą.

2. Gerina virškinimą:

Cikorija veikia kaip galingas prebiotikas dėl joje esančio insulino, kuris skatina žarnyno bakterijų sveikatą ir žymiai pagerina žarnyno funkciją. Todėl žmonės, turintys virškinimo trakto simptomų, gana gerai toleruoja šią šaknį (3).

Insulinas palengvina vidurių užkietėjimą dirbdamas kaip natūralus pluoštas (4). Tai padeda sumažinti storosios žarnos vėžio riziką, skatindama sklandų ir reguliarų virškinimo procesą.

3. Atleidžia nuo vidurių užkietėjimo:

Cikorijos skatina sveiką virškinimą, nes turi insulino, kuris nesuvirškintas praeina per tavo kūną ir maitina žarnyno bakterijas. Remiantis kai kuriais tyrimais, ypač insulinas gali sumažinti vidurių užkietėjimą (5). Pavyzdžiui, remiantis apklausa, kurioje dalyvavo 4 suaugusieji per 4 savaičių tyrimą, palyginti su placebo vartojimu, žmonės, išgėrę 12 gramų cikorijos insulino, žymiai padidino tuštinimosi dažnį ir minkštus įrankius (6).

Reikia daugiau tyrimų, siekiant įrodyti cikorijos pluošto, kaip priedo, veiksmingumą, nes tyrimai yra skirti cikorijos insulino papildams.

4. Gerina žarnyno sveikatą:

Šviežia cikorijos šaknis pagal sausą svorį turi 68% insulino (7). Insulinas taip pat vadinamas fruktanu, pluošto ar fruktooligosacharido rūšimi, angliavandeniu, kurio jūsų organizmas nesuvirškina, nes jis pagamintas iš trumpos fruktozės molekulių grandinės.

Cikorijos šaknis vaidina svarbų vaidmenį gerinant mineralų absorbciją, mažinant uždegimą, kovojant su kenksmingomis bakterijomis, maitinant žarnyne esančias naudingas bakterijas, veikiant kaip prebiotikas (8) (9).

5. Pagerina kepenų funkciją:

Remiantis Egipto tyrimu, nustatyta, kad trūkažolės šaknis mažina oksidacinį stresą ir neleidžia pažeisti žiurkių kepenų ląstelių. Šis tyrimas taip pat rodo, kad cikorijos sumažina kepenų pažeidimo simptomus vartojant kartu su salierų lapais (10).

Nors cikorijos ekstraktai gali apsaugoti kepenis nuo oksidacinio pažeidimo, tačiau per daug vartojama ta pati cikorijos šaknis gali pakenkti kepenims, rodo žiurkių tyrimas.

6. Geriau širdies sveikatai:

Norint įrodyti cikorijos šaknies veiksmingumą širdies sveikatai, reikia daugiau tyrimų. Tarptautinės aterosklerozės draugijos teigimu, į savo mitybą įtraukdami bendrą mažai kalorijų turinčių daržovių, tokių kaip cikorijos, pagalbą savo mityboje, išvengiama širdies ligų tikimybės, nes išvengiama cholesterolio.

Cikorijoje esantys augaliniai fenoliai veikia kaip antitromboziniai ir antiaritminiai agentai ir yra laikomi antioksidantais. Todėl cikorijos pagrindu pagaminta kava, o ne įprasta kava, sumažina širdies ir kraujagyslių ligų tikimybę, pagerindama kraujo ir plazmos pusiausvyrą (11).

7. Kova su inkstų akmenimis:

Cikorijos šaknis padeda pašalinti toksinus iš jūsų kūno, padidindama šlapimo kiekį dėl savo diuretikų savybių. Be to, remiantis kai kuriais tyrimais, tai padeda išvengti inkstų pažeidimo. Pavyzdžiui, ši šaknis apsaugojo nuo galimo inkstų pažeidimo, sumažindama žiurkių šlapimo rūgšties kiekį serume. Todėl, jei inkstai pažeisti dėl didelio šlapimo rūgšties kiekio kraujyje, cikoriją galima naudoti kaip alternatyvą (12). Tačiau prieš vartodami cikorijos šaknį inkstų ligoms, pasitarkite su gydytoju.

8. Pagerina smegenų funkciją:

Cikorijoje yra būtinų jūsų smegenims būtinų maistinių medžiagų, tokių kaip manganas ir vitaminas B6. Mangano, kuris yra kraujagysles plečiantis, antioksidacinės savybės kovoja su laisvaisiais radikalais ir pagerina jūsų smegenų kraujotaką. Be to, jis pagerina bendrą jūsų smegenų veiklą, padidindamas į smegenis sklindančių elektros signalų greitį. Kita vertus, smegenyse esantys neuromediatoriai yra sukurti naudojant vitaminą B6.

9. Padeda reguliuoti cukraus ir insulino kiekį kraujyje:

Cikorijos šaknis padeda reguliuoti gliukozės kiekį kraujyje. Be to, jis užkerta kelią diabetui arba jį atideda, padidindamas baltymų, vadinamų adiponektinu (13). Remiantis žiurkių tyrimu, cikorijos šaknis taip pat lėtina diabeto progresavimą, veikdamas kaip natūralus maisto papildas (14).

10. Padeda sumažinti stresą:

Kava yra vienas iš standartinių gėrimų tarp įvairaus amžiaus žmonių, tačiau ji taip pat sukelia didesnį stresą, kai suvartojama per daug. Nors reikia daugiau tyrimų, kad būtų galima nustatyti cikorijos poveikį stresui, cikorijos šaknis yra puikus kavos pakaitalas dėl savo skonio.

11. Pagalba sergant artrito simptomais:

Nors reikia atlikti išsamesnius tyrimus, pagal preliminarius tyrimus biologiškai aktyvūs cikorijos šaknies ekstraktai gali turėti įtakos osteoartrito gydymui.15). Be to, kovoti su uždegimu galėsite naudodami cikorijoje esančius augalinius polifenolius. Pasikonsultavę su gydytoju, galite naudoti cikorijos šaknį kaip uždegiminio artrito gydymo priemonę.

12. Pagerina odos barjero funkciją:

Odos barjerinė funkcija yra dar viena cikorijos šaknies nauda sveikatai. Jis padeda restruktūrizuoti odos barjerą, veikdamas kaip veiklioji medžiaga. Dėl to šie ekstraktai apsaugo nuo odos pakitimų ir efektyviai palaiko homeostazę (16). Cikorijos šaknis neleidžia jūsų senėjimui išdžiūti.

13. Tai lengva įtraukti į savo mitybą:

Ar žinojote, kad galite vartoti cikorijos šaknį net to nesuvokdami? Taip! Daugelis pakavimo maisto produktų naudoja šią šaknį kaip priedą. Vienas iš geriausių cikorijos privalumų yra tai, kad galite lengvai jį įtraukti į savo mitybą. Be to, galite virti ir valgyti kaip daržovę, nes jos galima įsigyti daugelyje specializuotų parduotuvių. Maltos cikorijos populiarėja kaip įprastos kavos pakaitalas

Cikorijos šaknies šalutinis poveikis:

Netgi natūralus ingredientas gali turėti neigiamą poveikį, jei jo nebus vartojama saikingai. Štai keletas šalutinių poveikių naudojant cikorijos šaknį:

 • Cikorijos šaknis gali sukelti menstruacijas ir persileidimą, todėl nerekomenduojama nėščioms moterims. Nors tyrimų nepakanka, cikorijos galima išvengti, jei esate nėščia ar maitinate krūtimi.
 • Prieš naudodami cikorijos šaknį, pasitarkite su gydytoju, ypač jei esate alergiškas medetkoms, ramunėlėms, chrizantemoms ir kt. Be to, cikorijos yra susijusios su burnos alergijos sindromu, nes gali kryžmiškai reaguoti su beržo žiedadulkėmis (17).
 • Cikorijos gali sukelti tulžies akmenis asmenims, skatindamos tulžies gamybą.

Cikorija turi gydomųjų savybių ir yra daug skaidulų turinti šaknis, įtraukta į daugelį virtuvių. Tai padeda efektyviai spręsti su oda susijusias problemas ir virškinimo problemas. Tačiau neribokite cikorijų vartojimo, nes jų perteklius gali turėti skirtingą poveikį skirtingiems žmonėms. Jei nesate tikri, pasitarkite su gydytoju dėl tinkamos dozės, prieš pradėdami vartoti vaistą kasdien.

Atsakomybės apribojimas: Šiame straipsnyje pateikta informacija yra pagrįsta paprastu tyrimu, o ne profesinės nuomonės pakeitimu. Svetainė neatsako už pateiktos informacijos teisingumą.

DUK:

1. Ar yra panašumų tarp psyllium lukšto ir cikorijos šaknies?

Ans: Psyllium lukštas yra sėkla, o cikorija yra šaknis. Jų pluoštinės savybės yra vienintelis panašumas. Cikorijos šaknį galite nusipirkti „Amazon“ arba bet kurioje sveiko maisto parduotuvėje.

2. Ar tiesa, kad cikorijos šaknis sukelia dujas?

Ans: Remiantis anekdotiniais įrodymais, cikorijos šaknis gali sukelti pilvo pūtimą ir dujas, nes šaknies ląsteliena suskaidoma mūsų kūno žarnyno bakterijų.

3. Ar cikorijose natūraliai nėra glitimo??

Ans: Cikorijos natūraliai neturi glitimo ir yra įprastas pyragų, duonos ir makaronų be glitimo ingredientas. Tai puikus kavos pakaitalas.