Kepeğin ne kadar sinir bozucu olabileceğini hepimiz biliyoruz! Her tarafa dökülen beyaz pullar ve dayanılmaz bir kaşıntı hissi ile Kepek utanç verici bir sorundur. Neyse ki, kurtarmamız için Sarımsak var! Evet! Doğru duydun! Kepek için Sarımsak kullanmak, dünya çapında birçok kullanıcı tarafından onaylanmış eski bir çaredir.!

Sarımsak, Soğan ailesine ait güçlü kokulu bir bitkidir. Sarımsak, mutfaktaki yaygın faydalarının yanı sıra tıbbi özellikleriyle de bilinir. Saç derisi enfeksiyonlarını etkili bir şekilde tedavi edebilen ve sağlıklı saçı teşvik edebilen birçok iltihap önleyici, mantar önleyici ve bakteri önleyici madde ile yüklüdür. Sarımsak kepek önleyici ilaçların bir listesiyle birlikte bu faydalar hakkında daha fazla bilgi edinelim..

Kepek İçin Sarımsağın Kullanım Alanları ve Faydaları

Kepeği Kontrol Etmek İçin Sarımsağın Faydaları:

Peki, Sarımsak kepek tedavisinde tam olarak nasıl yardımcı olur? Sarımsağın bu faydaları, bu maddenin benzersiz özellikleri hakkında size adil bir fikir verebilir:

1. Bağışıklığı Artırır:

Sarımsak, vücudunuzu mikrobiyal istilalara karşı direnç gösterebilen etkili bir bağışıklık güçlendiricidir. Sarımsak, vücudunuzu soğuk algınlığı ve öksürük gibi yaygın rahatsızlıklardan korumanın yanı sıra kepeğe yol açan mantar enfeksiyonları riskini de azaltabilir. Uzmanlar, sağlıklı bir vücut ve saç için günde en az 5-10 diş sarımsak tüketilmesini öneriyor..

Kepek için Sarımsak Bağışıklığı Artırır

2. Enfeksiyonlarla Mücadele Eder:

Kepek, nemli ve nemli koşullarda hızla çoğalabilen Malassezia Furfur adlı bir mantardan kaynaklanır. Bu, kafa derinizde pullu, beyaz pullara yol açar. Sarımsak, Allicin adlı bir Kükürt bileşiği ile bunu etkili bir şekilde çözebilir. Bu güçlü ajan mantar büyümesini kontrol edebilir ve normalliği geri getirebilir..

3. Fazla Sebum Kontrolü:

Sarımsak, kepek için etkili ev ilaçlarından biridir. Saç derinizdeki aşırı sebum üretimini kontrol ederek çalışır. Sarımsak, yağ bezlerini kontrol ederek gözeneklerin tıkanmasını azaltabilir. Karlı, beyaz pullardan kurtulmak için saç derinizi bile temizleyebilir ve temizleyebilir..

4. Kan Dolaşımını İyileştirir:

Sarımsak, kafa derinizdeki kan akışını da artırabilir. Bu, daha güçlü saçlar için besinlerin daha iyi emilmesini sağlamak için önemlidir. Sarımsak ayrıca saçınız için önemli olan Çinko, demir, A vitamini, C, B, Fosfor, Kalsiyum gibi birçok temel besin maddesinde de bol miktarda bulunur. Sarımsak kepeği önlemenin yanı sıra sağlıklı, beslenmiş saçları da teşvik edebilir..

5. Anti-Oksidan Zengin:

Sarımsaktaki bitkisel besinler vücuttaki serbest radikallerle savaşan güçlü antioksidanlardır. Bunu yaparak, bu ajanlar hücresel düzeyde meydana gelen oksidatif hasarı önler. Antioksidanlar ayrıca saç dökülmesi olasılığını azaltmak için kafa derisi hücrelerinin parçalanmasını da azaltır..

Kepek için Sarımsak Nasıl Kullanılır?

Kepek tedavisi için sarımsakları günlük rutininize nasıl dahil edeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

1. Bal – Sarımsak Kepek Önleyici Maske:

Sarımsak ve Bal maskesi, kepeği tedavi eden kesin bir ilaçtır. Sarımsak ezmesinin kepek için faydaları bilinirken, bal ile karıştırılması, etkilenen bölgeye yatıştırıcı bir rahatlama sağlar. Sarımsağın gücünü dengeleyebilir ve saçınızı nemlendirebilir. Bu tedaviyi düzenli olarak kullanmak gözle görülür bir fark yaratabilir.

İçindekiler:

  • Karanfil Sarımsak – 6.
  • Doğal Bal – 6 yemek kaşığı.

Hazırlanma zamanı: 10 dakika.

Nasıl Hazırlanır ve Uygulanır?

  • Sarımsak karanfilinden bir macun yapın.
  • Allisin oluşması için bir süre bir kenarda bekletin..
  • Balı bu macuna karıştırın ve iyice karıştırın.
  • Bu macunu doğrudan kafa derisine uygulayın ve hafifçe masaj yapın.
  • 15-20 dakika bekletin.
  • Hafif bir şampuanla yıkayın.

Bunu Ne Sıklıkta Yapmalıyım?? En iyi sonuçlar için haftada iki kez.

Önlemler: Bu ilaç, hassas saç derisine sahip kişilere uygun olmayabilir..

2. Ağızdan Tedavi:

Topikal uygulamaların yanı sıra, kepek tedavisi için sarımsakları dahili olarak da tüketebilirsiniz. Günlük diyetinize en fazla 10 karanfil eklediğinizden emin olun. Çorbalarda, salatalarda, sarımsak yağında hatta körilerinizde bile kullanabilirsiniz. Bu, enfeksiyonlarla içeriden savaşmak için bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir. Bununla birlikte, doğrudan sarımsak tüketimi ağız kokusuna neden olabilir. Bu nedenle, ağzınızı nane bazlı bir yıkama ile çalkalamak önemlidir..

Bunların yanı sıra, oldukça faydalı olan sarımsaklı yağ, sarımsaklı şampuan vb. kepek için Sarımsak kullanmanın başka yollarını da deneyebilirsiniz. Sarımsak güvenli bir bileşendir ve nadiren yan etkilere neden olur. Bununla birlikte, hassas bir saç deriniz veya çürük bir cildiniz varsa, içindeki bileşikler cilt tahrişine ve yanma hissine neden olabilir. Bu nedenle, ilerlemeden önce her zaman bir yama testi yapmanız önerilir. Cildiniz bir kez pes ettiğinde, Kepeğe karşı savaşını durdurmanın bir yolu yoktur.!