Kepek nedeniyle çok fazla tahriş? Kepekten hızlı bir şekilde kurtulmak ister misiniz? Günümüzde omuzlarında görülen beyaz pullar nedeniyle kendini hiçbir yerde rahat hissetmeyen pek çok insan var. Çoğu insan kepek nedeniyle koyu renk elbise giymekten kaçınır ve açık renkli elbise giymeyi tercih eder. Çoğu zaman kafa derisi de acımasız veya gıdıklanır.

Kepek, sıradan bir saç derisi durumudur. Bu duruma sahip olan insanlar, tahriş edici olan kepeklenmeyi sağlamak için sürekli olarak omuzlarına bakarlar. Genellikle yağlı cilt, kuru cilt, saçınızı sık yıkamama veya taramama nedeniyle oluşur. Kepek hala stresten kaynaklanıyor.

Kepekten Hızlı Nasıl Kurtulur

Kepek, hem erkeklerin hem de kadınların ortak saç sorunlarının çoğundan yalnızdır. Beyaz pullar sinir bozucu ve garip olabilir ve kendilerini yalnızca en uygunsuz zamanlarda gösterirler! Tıbbi olarak sebore olarak da bilinen kepek, kafa derisinin oldukça yaygın ve neyse ki bulaşıcı olmayan bir durumudur. Normalde kafa derisindeki beyaz pullarla ve arada sırada sadece kafa derisinin kaşınmasıyla fark edilir. Bazen kepek, kafa derisinde hem zahmetli hem de bazıları için rahatsız edici olabilen pullu, kuru, kırmızı lekelere neden olabilir..

Kepekten Hızlı Kurtulmanın İpuçları:

İşte kepeği evde hızlı bir şekilde iyileştirmeye yardımcı olan en iyi 8 ev ilaçları. Bunlar aşağıdaki gibidir;

1. Amla Tozu:

Bir çay kaşığı kuru amla tozu ile bir macun oluşturun; bir yumurta, 1 çay kaşığı kuru neem yaprağı tozu ve bir çay kaşığı limon suyu. 1 saat banyoya gitmeden önce bu macunu sürün. Soğuk suyla durulayın. Haftada iki kez gerçekleştirin.

2. Limon Yıkama:

4 adet limon kabuğu alın, 4 su bardağı su ile ilgili olanları 20 dakika kaynatın. Limon karışımını soğumaya bırakın ve haftada iki kez saçınızı temizlemek için kullanın. Saçınızı temizlemek için limon suyunu suyla kullanın. Limon suyunun sık kullanımı kepeği giderir ve saçınızın buharlı değil parlak görünmesini sağlar..

3. Kereviz Toniği:

Bunun için bir litre suyu kaynatıp içine bir kereviz sapı koymanız yeterli. 5 dakika daha kaynamaya bırakın ve soğumaya bırakın. Daha sonra kafa derisine sürün. Olağanüstü bir kepek önleyici merhem görevi görür.

4. Elma Sirkesi:

Kepeklerin azalmasına ve kurtulmasına yardımcı olur. Bunun için saçı yıkamak için elma sirkesi, yeşil çay, limon suyu ve biberiyeye katılmalısınız. Elma sirkesi ayrıca kepekle savaşmak için tek başına kullanılabilir. Bunu yapmak için elma sirkesini benzer miktarda suyla karıştırın. Karışımı bir sprey şişesine koyun, saçınıza sürün ve yaklaşık 40 dakika bekleyin. Su ile durulayın. Saçınızın ne kadar ipeksi hale gelmesi gerektiğini kesinlikle fark edeceksiniz..

5. Çemen Tohumu:

Ezilmiş veya toz haline getirilmiş 1 yemek kaşığı çemen tohumu ile birlikte 1 fincan hindistancevizi yağı alın. Tohumları nemli hindistancevizi yağına yapıştırın. Kullanılan karışımı 5 dakika kaynatın. Soğutun ve süzün. Saç derinize sürün ve 2 saat sonra yıkayın..

6. Nohut Tozu veya Gram Unu:

Bir avuç gram unu alın ve kalın bir macun kıvamında bir fincan lor ile birleştirin. Saç derisine olduğu kadar saça da sürün ve kurumasını bekleyin. Güçlü kokunun kaybolmasını beklerken dikkatlice yıkanın.

7. Soğan:

Biraz soğanı ezin ve ince bir macun yapın. Saç derisine sürün. 2 saat su ile yıkayınız. Soğan kokusunu atmak için saç derinize biraz limon masajı yapabilirsiniz..

8. Aloe Vera:

Aloe Vera jeli kepek artı seborenin yanında son derece etkilidir. Hemen aloe veranın bir kısmını alın, çizin ve içindeki jelatinimsi sıvıyı elde etmek için posayı çıkarın. Kafa derisini jel ile ovun ve difüzyona izin vermek için birkaç dakika boyunca devam edin. Daha sonra, genellikle gerçekleştirirken saçınızı temizleyin ve yıkayın..